- позивач: Козловська Наталія Анатоліївна
- відповідач: Хорошівська селищна рада Житомирської області
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Справа № 276/72/25
Провадження по справі №2/276/141/25
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 квітня 2025 року с-ще Хорошів
Володарсько-Волинський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Бобра Д.О.,
за участю секретаря судового засідання Свиридок А.В.,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні, відповідно до вимог ст.247 ч.2 ЦПК України без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, в приміщенні суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Хорошівської селищної ради про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за заповітом,
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернулась до суду з вказаним позовом, мотивуючи заявлені вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її тітка – ОСОБА_2 , після смерті якої відкрилась спадщина на належне їй майно, до складу якого входить житловий будинок, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 . Позивач зазначає, що після смерті тітки вона спадкоємцем за заповітом, оскільки за життя тітка склала заповіт, згідно якого усе своє майно вона заповіла їй. Однак, під час звернення до нотаріуса за видачею свідоцтва про право на спадщину за заповітом на вищезазначений житловий будинок отримала відмову у вчиненні нотаріальної дії, у зв`язку з відсутністю оригіналу правовстановлюючого документа на спадкове майно. Позивач зазначає, що ОСОБА_2 за свого життя не оформила правовстановлюючі документи на вказаний житловий будинок з надвірними будівлями, а тому позивач змушена звернутись до суду з даним позовом.
Позивач просить суд визнати за нею право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, розташований за адресою: АДРЕСА_1 , що належав ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В підготовче судове засідання позивач не прибула, подала до суду заяву про розгляд справи без її участі, зазначила, що позов підтримує в повному обсязі та просить задовольнити.
Представник відповідача, Хорошівської селищної ради, в підготовче судове засідання не з`явився, селищний голова подав до суду заяву про проведення судового засідання без участі представника селищної ради, зазначив, що позов визнають.
Відповідно до ч.ч.3, 4 ст.200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем. Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому статтями 206, 207 цього Кодексу.
Відповідно до частини 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Виходячи з наведеного, суд вважає, що рішення у справі можливо постановити при проведенні підготовчого судового засідання.
Згідно ч.3 ст.211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши письмові докази надані позивачем, суд вважає за необхідне позов задовольнити з наступних підстав.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , яка склала заповіт, посвідчений 27.09.2016 року секретарем Рижанської сільської ради Хорошівського району Житомирської області Маслюченко Г.В. та зареєстрований в реєстрі за №81, яким заповіла все своє майно, з чого б воно не складалось, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Вказане підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 та копією заповіту, посвідченого 27.09.2016 року та зареєстровано в реєстрі за №81 (а.с. 8, 14).
Із копії листа приватного нотаріуса Житомирського районного нотаріального округу Косинського С.О. від 14.11.2024 року за вих. №245/01-16 слідує, що після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , заведена спадкова справа за №36/2024, єдиний спадкоємець по даній справі за заповітом в цілій частці є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , якій не може бути видано свідоцтво про право на спадщину за заповітом на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами АДРЕСА_1 , через відсутність правовстановлюючих документів (а.с. 15).
Згідно копії рішення про відмову в проведенні реєстраційних дій від 02.04.2025 року №78169737 вбачається, що державний реєстратор прав на нерухоме майно відділу «Центр надання адміністративних послуг» Хорошівської селищної ради Житомирського району Житомирської області Мороз І.В., розглянувши заяву від 28.03.2025 року за реєстраційним номером 66102953, встановив наявність обставин, які є підставою для відмови в проведенні реєстраційних дій, зокрема, подані документи не дають змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяження, а саме відсутні документи, що підтверджують набуття спадкодавцем ОСОБА_2 прав на нерухоме майно, а тому у проведенні реєстраційних дій щодо державної реєстрації права власності на житловий будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами, розташований за адресою: АДРЕСА_1 , за ОСОБА_2 відмовлено.
Згідно копії довідки КП «Житомирське обласне міжміське бюро технічної інвентаризації» Житомирської обласної ради №502 від 07.11.2024 року про наявність (відсутність) зареєстрованого майна слідує, що станом на 31.12.2012 року за адресою: АДРЕСА_1 право власності на нерухоме майно не зареєстровано (а.с. 17).
Відповідно до копії довідки, виданої виконкомом Хорошівської селищної ради Житомирського району Житомирської області 25.03.2024 року за вих. № 310, житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 згідно запису погосподарської книги 02 на 2021-2025 роки, особовий рахунок № НОМЕР_2 , рахується за померлою ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 (а.с. 18).
Згідно копії роздруківки відомостей погосподарської книги по особовому рахунку № НОМЕР_3 вбачається, що ОСОБА_2 є членом домогосподарства, головою якого значився ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , що помер ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с. 19).
Згідно наявної у матеріалах справи копії договору купівлі-продажу будівлі, нотаріально підтвердженого виконкомом Рижанської сільської Ради депутатів трудящих Житомирської області 24.02.1968 року та зареєстрованого в Книзі для запису нотаріальних дій під №125, вбачається, що ОСОБА_4 як голова колгоспного двору продав хату гр-ну ОСОБА_3 з усіма господарськими будівлями, що до нього примикають і які знаходяться в с.Волянщина (а.с. 26).
Відповідно до копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_3 помер.
Згідно копій довідок, виданих виконкомом Хорошівської селищної ради Житомирського району Житомирської області 03.01.2025 року за вих. № 11, №12 разом із спадкодавцем ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_5 на день смерті та протягом 6-ти місяців після смерті була зареєстрована та проживала дружина – ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , яка прийняла спадщину після смерті ОСОБА_3 шляхом розпорядження особистими речами померлого, обробляла земельні ділянку, робила дрібний ремонт у будинку (а с. 22-23).
Таким чином, судом встановлено, що ОСОБА_2 прийняла, але не оформила належним чином спадщину за законом після смерті ОСОБА_3 ,який помер ІНФОРМАЦІЯ_5 , та якому належав згідно записів по господарської книги житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, розташований за адресою: АДРЕСА_1 . Натомість позивач, будучи спадкоємцем, що прийняла спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_2 , не може оформити спадкові права через відсутність правовстановлюючого документа на вказаний житловий будинок.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав і обов`язків від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).
Згідно ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за законом або заповітом.
Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинялися внаслідок його смерті.
Згідно ст. 1220 ЦК України часом відкриття спадщини визнається день смерті спадкодавця.
Частиною 5 статті 1268 ЦК України передбачено, що незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.
Відповідно до вимог ст. 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є майно та/або майнові права, які обтяжені, та/або нерухоме майно та інше майно, щодо якого здійснюється державна реєстрація, зобов`язаний звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах - до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на таке майно.
З роз`яснень п. 23 Постанови № 7 Пленуму Верховного суду України від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» вбачається, що при наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розгляду не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Згідно зі ст.16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способом захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.
Відповідно до статті 41 Конституції України право приватної власності набувається в порядку визначеному законом. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
В судовому засіданні встановлено, що позивач, як спадкоємець за заповітом, прийняла спадщину після померлої ОСОБА_2 , однак у зв`язку з відмовою нотаріуса у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, розташований за адресою: АДРЕСА_1 , не може оформити свої спадкові права.
Відповідно до статті 1 першого Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенції) кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права. Відповідно до практики Європейського суду з прав людини під майном також розуміються майнові права.
Згідно зі ст. 8 Конвенції, кожен має право на повагу до свого приватного та сімейного життя, до свого житла та кореспонденції. Органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права, за винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров`я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.
Як спадкоємець, що прийняла спадщину за заповітом, позивач має право на оформлення спадкових прав, тому позовні вимоги підлягають задоволенню, порушене право позивача підлягає судовому захисту. Визнання права власності за позивачем на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, розташований за адресою: АДРЕСА_1 , буде відповідати принципу пропорційності в питанні захисту права власності позивача, як спадкоємця за заповітом.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 13, 19, 76-81, 89, 95, 200, 206, 229, 258, 259, 263-265, 268, 354, 355 ЦПК України, ст.ст.1216-1218, 1220, 1261, 1268, 1297 ЦК України, суд -
У Х В А Л И В :
Позовну заяву ОСОБА_1 до Хорошівської селищної ради про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за заповітом задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_8 .
Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Житомирського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його складення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_5 .
Відповідач: Хорошівська селищна рада, адреса місця знаходження: смт.Хорошів вул. Героїв України, 13, Житомирського району Житомирської області; код ЄДРПОУ 04344587.
Суддя Д.О. Бобер
- Номер: 2/276/141/25
- Опис: визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за заповітом
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 276/72/25
- Суд: Володарсько-Волинський районний суд Житомирської області
- Суддя: Бобер Д.О.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 13.01.2025
- Дата етапу: 13.01.2025
- Номер: 2/276/141/25
- Опис: визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за заповітом
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 276/72/25
- Суд: Володарсько-Волинський районний суд Житомирської області
- Суддя: Бобер Д.О.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 13.01.2025
- Дата етапу: 15.01.2025
- Номер: 2/276/141/25
- Опис: визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за заповітом
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 276/72/25
- Суд: Володарсько-Волинський районний суд Житомирської області
- Суддя: Бобер Д.О.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 13.01.2025
- Дата етапу: 08.04.2025