ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.О.Невського/Річна, 29/11, к. < поле для ввода - № кабинета >
РІШЕННЯ
Іменем України
06.12.2011Справа №5002-9/4805-2011
За позовом Публічного акціонерного товариства "Крименерго", (95034, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Київська,74/6) в особі структурного підрозділу: Сімферопольська міська електромережа ПАТ "Крименерго", (95017, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Гаспрінського, 9)
До Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2, (АДРЕСА_1)
Про стягнення 2 301,99 грн.
Суддя ГС АР Крим Н.С.Пєтухова
Представники:
Від позивача - ОСОБА_1., представнки, дов. пост. № 435-Д, від 22.04.2011 року.
Від відповідача – не з’явився
Сутність спору: Позивач звернувся до Господарського суду Автономної Республіки Крим із позовом, у якому просить стягнути з відповідача 1982,00 грн. вартості недорахованої електричної енергії, інфляційні втрати у розмірі 227,95 грн., 3% річних – 92,04 грн., а також втрати пов’язані із сплатою держмита, та інформаційно - технічного забезпечення судового процесу.
Позивач заявою №б/н від 06.12.11р. зменшив позивні вимоги відповідно ст. 22 Господарського процесуального кодексу України та просить стягнути з відповідача 1982,00 грн. вартості недорахованої електричної енергії.
Заява про зменшення позовних вимог судом прийнято до розгляду.
У судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги.
Відповідач повторно явку свого представника у судове засідання не забезпечив. Про день слухання справи був сповіщений належним чином. Ухвала суду була направлена на його юридичну адресу рекомендованою кореспонденцією. Причина не явки представника відповідача суду не відома.
Суд вважає можливим розглянути справу у відсутність відповідача, оскільки у матеріалах справи є достатньо документів для розгляду справи. Крім того, у відповідача було достатньо часу для надання документів, необхідних за його думкою, для розгляду спору.
Справа розглядається на підставі наявних у неї матеріалів у порядку ст. 75 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд –
В с т а н о в и в:
Відповідно до статті 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Згідно ст. 124 Конституції України, юрисдикція судів розповсюджується на всі правовідносини, що виникають в державі. Судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Суд вважає необхідним дотримуватися принципів судочинства, що встановлені ст. 129 Конституції України, нормами якої вказано, що основними засідками судочинства є зокрема, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Тобто суд вважає потрібним застосувати принцип змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів.
Відповідно до ст.1 Господарського процесуального кодексу України до господарського суду звертаються особи за захистом своїх порушених чи оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, що кореспондується із положеннями статті 21 ГПК України, де до позивачів віднесено осіб, які пред’явили позов або в інтересах яких пред’явлено позов саме про захист порушеного права чи охоронюваного законом інтересу.
Згідно статті 20 Господарського кодексу України держава забезпечує захист прав і законних інтересів суб'єктів господарювання та споживачів.
Кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються, зокрема, шляхом установлення, зміни і припинення господарських правовідносин, іншими способами, передбаченими законом.
Порядок захисту прав суб'єктів господарювання та споживачів визначається цим Кодексом, іншими законами.
Відповідно до статті 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Стаття 16 Цивільного кодексу України передбачає, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: 1) визнання права; 2) визнання правочину недійсним; 3) припинення дії, яка порушує право; 4) відновлення становища, яке існувало до порушення; 5) примусове виконання обов’язку в натурі; 6) зміна правовідношення; 7)припинення правовідношення; 8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; 9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди; 10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.
20 березня 2001 р. між структурним підрозділом ВАТ «Крименерго» та Фізичною особою-підприємцям ОСОБА_2 був укладений договір № 3318 на оплату електричної енергії.
Відповідно до умов даного договору Постачальник (ПАТ «Крименерго») постачає електричну енергію Споживачу (Відповідач), Споживач оплачує Постачальнику її вартість та здійснює інші платежі відповідно умовам договору та додатків до договору, які є його невід'ємними частинами.
Під час виконання умов договору сторони узяли на себе зобов'язання керуватися як пунктами вищезгаданого договору, так і чинним законодавством України, а саме: Законом України «Про електроенергетику», Правилами користування електричною енергією і ін.
12 лютого 2010 р. в ході перевірки працівниками СП ПАТ «Крименерго» СМЕМ у присутності Відповідача на об'єкті «майстерня з ремонту одягу», який розташований за адресою: АДРЕСА_2, та належить відповідачу було виявлене і зафіксовано порушення Правил користування електричною енергією, а саме п. 7.6: самовільне підключення після відключення. Зірвана пломба енергопостачальної організації на автоматичному вимикачі.
За результатами перевірки складений акт про порушення Правил користування електричною енергією №107045 від 12 лютого 2010 р.
Акт було складено на підставі пункту 6.41 Правил користування електричною енергією в присутності представника споживача та підписаний споживачем без яких-небудь заперечень і зауважень.
Відповідно до пункту 6.42 Правил користування електричною енергією на підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг та сума недорахованої електричної енергії. Споживач має оплатити розрахункові документи за недораховану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунку.
Згідно ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» правопорушенням в електроенергетиці є крадіжка електричної і теплової енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку і ін.
Пунктом 7.6 Правил користування електричною енергією встановлено, що у разі самовільного підключення споживачем струмоприймачів або збільшення величини приєднаної потужності понад величину, визначену умовами договору та/або проектними рішеннями, приєднання струмоприймачів поза розрахунковими засобами обліку, зниження показників якості електричної енергії ; вини споживача до величин, які порушують нормальне функціонування електроустановок електропередавальної організації та інших споживачів, невиконання припису уповноваженого представника відповідного органу виконавчої влади, який стосується вищенаведених порушень, постачальник електричної енергії (електропередавальна організація) має право без попередження повністю припинити споживачу електропостачання (технічне забезпечення електропостачання споживача) після оформлення у встановленому цими Правилами порядку акта про порушення.
Відповідно до ст. 26 Закону України «Про електроенергетику» споживачі несуть відповідальність перед електропередавальною організацією, за порушення Правил користування електричною енергією.
Представник споживача при складанні акту був присутній, жодних зауважень або пояснень не представив, акт підписав.
З матеріалів справи вбачається, що акт про порушення Правил користування електричною енергією №107045 від 12 лютого 2010 р. був розглянутий на засіданні відповідної комісією ПАТ “Крименерго”, яка прийняла рішення про донарахування позивачеві вартості недорахованої електричної енергії в сумі 1982 грн. Рішення комісії оформлено протоколом № 5002 від 19 лютого 2010 р..
Копія протоколу засідання комісії з розгляду актів про порушення ПКЕЕ від 26 лютого 2010 р. № 5025 направлена на адресу відповідача поштою, про що є відповідна позначка в протоколі.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Оскільки спірні правовідносини виниклі в процесі постачання і споживання електричної енергії між її постачальником та споживачем, вони повинні регулюватися положеннями Закону України “Про електроенергетику” та Правилами користування електричною енергією, затвердженими постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31 липня 1996 року № 28.
Згідно з абзацом 5 пункту 6.42 Правил користування електричною енергією споживач має право оскаржити рішення комісії в суді. У разі звернення до суду впродовж 10 робочих днів з дня вручення протоколу споживачу останній має право не оплачувати виставлені рахунки до вирішення спірних питань у судовому порядку.
Однак, відповідач таким правом не скористався, рішення комісій від 19.02.2010 року оскаржене ним не було.
Відповідачем під час розгляду даної справи не були надані суду докази оплати 1982 грн. вартості недорахованої електричної енергії.
Таким чином, враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги ПАТ “Крименерго” про стягнення з відповідача, Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 вартості спожитої електричної енергії в сумі 1982грн., недорахованої в результаті порушення споживачем Правил користування електричною енергією.
Відповідно до ст. 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Відповідно до ст.ст. 33,34 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Витрати по оплаті держмита і на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу відносяться на відповідача відповідно до ст. 49 ГПК України.
У судовому засіданні 06.12.2011р. були оголошені тільки вступна та резолютивна частини рішення.
Повний текст рішення оформлений відповідно до ст. 84 ГПК України і підписаний 08.12.2011 р.
З огляду на викладене, керуючись ст.ст. 22, 32, 33, 34, 49, 75, 82-84 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Заяву про зменшення позивних вимог прийняти.
2. Позов задовольнити.
3. Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2, (АДРЕСА_1) на користь Публічного акціонерного товариства "Крименерго", (95034, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Київська,74/6) в особі структурного підрозділу: Сімферопольська міська електромережа ПАТ "Крименерго", (95017, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Гаспрінського, 9, рр 260323051142 Філія КРУ Ощадбанк м. Сімферополь, МФО 324805, ЄДРПОУ 00131400) 1982грн. вартості недорахованої електричної енергії.
Наказ видати після набрання судовим рішенням законної чинності.
4. Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2, (АДРЕСА_1) на користь Публічного акціонерного товариства "Крименерго", (95034, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Київська,74/6) в особі структурного підрозділу: Сімферопольська міська електромережа ПАТ "Крименерго", рр 260073013142 у КРУ ВАТ «Ощадбанк» МФО 324805, ЗКПО 00131400) 102.00 грн. державного мита та 236.00грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу
Наказ видати після набрання судовим рішенням законної чинності.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Пєтухова Н.С.