Судове рішення #1949253426


10.04.2025        

Справа № 331/1865/25

Провадження № 1-кс/331/688/2025


У Х В А Л А

І М Е Н Е М     У К Р А Ї Н И

10 квітня 2025 року                                                                  м. Запоріжжя

Слідчий суддя Жовтневого районного суду м. Запоріжжя ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , розглянувши клопотання слідчого 1-го відділення слідчого відділу Управління СБ України в Запорізькій області старшого капітана юстиції ОСОБА_5 про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою у кримінальному провадженні внесеному до ЄРДР №22024080000001224 від 05.08.2024 за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.6 ст.111-1 КК України,


В С Т А Н О В И В:

Слідчий звернулася до слідчого судді із клопотанням про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 6 ст. 111-1 КК України.

В обґрунтування клопотання зазначено, що Слідчим відділом УСБУ в Запорізькій області проводиться досудове розслідування у кримінальному №22024080000001224 від 05.08.2024 за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.6 ст.111-1 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що громадянин України ОСОБА_6 , перебуваючи на тимчасово окупованій території м. Мелітополь Запорізької області (більш точне місце знаходження під час досудового розслідування не встановлено), у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не раніше 15.04.2024, діючи умисно, реалізуючи свій злочинний умисел, спрямований на здійснення інформаційної діяльності у співпраці з державою-агресором та її окупаційною адміністрацією, з метою підтримки держави-агресора, її окупаційних адміністрацій та збройних формувань, зайняв посаду «исполняющего обязанности Генерального директора» проросійського пропагандистського медіа «Автономная некоммерческая организация "ЗаМедиа"», який розташований за адресою: Запорізька область, м. Мелітополь, пр-кт Богдана Хмельницького, буд. 70, та є підконтрольним органу окупаційної адміністрації – т.з. «Министерству цифрового развития, массовых коммуникаций и связи Запорожской области».

Перебуваючи на вказаній посаді ОСОБА_6 здійснює інформаційну діяльність у співпраці з окупаційною адміністрацією на ТОТ Запорізької області - т.з. «Администрацией губернатора и правительства Запорожской области» та її органом окупаційної влади – т.з. «Министерством цифрового развития, массовых коммуникаций и связи Запорожской области», яка спрямована на підтримку держави-агресора - рф, її окупаційних адміністрацій і збройних формувань шляхом створення матеріалів, в яких розповсюджується пропаганда в підтримку держави агресора - рф, формування образу законності окупації частини території Запорізької області та утвердження вказаної окупації, а також підтримка діяльності окупаційних органів влади на захоплених територіях, коректування вказаних матеріалів та їх розповсюдження.

21.03.2025 складено письмове повідомлення про підозру громадянину України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , яка є особою щодо якої, згідно ст. 480 КПК України, передбачений особливий порядок кримінального провадження, раніше не судимого, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.6 ст.111-1 КК України, про що 21.03.2025 особу повідомлено встановленим порядком відповідно до вимог ст. 111, ч.8 ст.135, ст.276-278 КПК України.

Окрім того, 21.03.2025 копія письмового повідомлення про підозру відповідно до вимог ч.8 ст.135 КПК України також вручена його захиснику – адвокату ОСОБА_4 , якого призначено Південно-Східним міжрегіональним центром з надання безоплатної правничої допомоги у даному кримінальному провадженні.

Так, підозрюваний ОСОБА_6 був належним чином викликаний до органу досудового розслідування для допиту на 25.03.2025, 26.03.2025 та 27.03.2025, проте у визначений час для участі у слідчих діях не прибула, про причини не явки не повідомила, у зв`язку з чим є всі підстави вважати, що підозрюваний переховується від органу досудового розслідування з метою уникнення кримінальної відповідальності та, відповідно до матеріалів кримінального провадження, переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України.

На підставі зазначених вище обставин 28.03.2025 органом досудового розслідування оголошено державний та міжнародний розшук підозрюваного ОСОБА_6 у кримінальному провадженні №22024080000001224 від 05.08.2024, здійснення якого доручено оперативним співробітникам 2-го відділу Управління з протидії деструктивній пропаганді та контррозвідувального захисту національної медійної сфери Департаменту захисту національної державності Служби безпеки України.

Відповідно до наявних матеріалів кримінального провадження та повідомлення оперативного підрозділу за результатами проведених оперативно-розшукових заходів, підозрюваний ОСОБА_6 наразі фактично проживає у м. Мелітополь Запорізької області, тобто на території, яка відповідно до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 28.02.2025 року №376, є тимчасово окупованою територією України, де переховується від органу досудового розслідування з метою уникнення від кримінальної відповідальності за вчинений злочин.

У подальшому ухвалою слідчого судді Жовтневого районного суду м. Запоріжжя надано дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування відносно підозрюваного

ОСОБА_6 у кримінальному провадженні №22024080000001224 від 05.08.2024.

Обґрунтованість підозри у вчиненні ОСОБА_6 зазначеного злочину, підтверджується зібраними з дотриманням вимог КПК України доказами, а саме:

Протоколами допитів та впізнання 5 свідків, які показали, які були знайомі з

ОСОБА_6 до повномасштабного вторгнення та обізнані щодо зайняття посади в окупаційній адміністрації ОСОБА_6 через медіа та інші джерела інформації.

Протоколом огляду ресурсів мережі Інтернет, яким зафіксовано, що підозрюваний ОСОБА_6 зайняв посаду «исполняющего обязанности Генерального директора» проросійського пропагандистського медіа «Автономная некоммерческая организация "ЗаМедиа"», що пов`язана здійсненням інформаційної діяльністі у співпраці з окупаційною адміністрацією на ТОТ Запорізької області

Іншими матеріалами кримінального провадження.

Підставою для застосування до ОСОБА_6 зазначеного запобіжного заходу орган досудового розслідування вважає наявність передбачених ч. 1 ст. 177 КПК України, ризиків, які дають достатні підстави вважати, що підозрюваний при обранні йому іншого запобіжного заходу може здійснити наступні дії:

переховуватиметься від органу досудового розслідування; враховуючи, що ОСОБА_6 вчинив тяжкий злочин за який передбачено покарання у вигляді позбавленням волі на строк від десяти до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п`ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої та перебуває на території Мелітопольського району Запорізької області з 2022 року, територія якого є тимчасово окупованою територією України, а через наявність прямого сполучення з рф має безперешкодну можливість, з метою переховування від органу досудового розслідування, виїхати на територію рф;

знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення: орган досудового розслідування у зв`язку з окупацією зс рф території м. Мелітополь не має змоги встановити та дослідити усі речі і документи, які можуть мати значення для встановлення усіх обставин вчинення підозрюваним інкриміновано кримінального правопорушення.

Щодо обставин, що враховуються при обранні запобіжного заходу відповідно до вимог ст. 178 КПК України:

ОСОБА_6 обґрунтовано повідомлений про підозру у вчиненні тяжкого злочину, яка наразі підтверджується відповідними доказами, зібраними під час досудового розслідування у відповідності до вимог ст. 84 КПК України;

вік та стан здоров`я підозрюваного дозволяє та не перешкоджає йому перебувати у слідчому ізоляторі;

підозрюваний має міцні та сталі зв`язки із представниками збройних формувань держави-агресора та окупаційною адміністрацією у м. Мелітополь;

підозрюваний має сталі соціальні зав`язки на території України та має близьких родичів, які проживають на території України.

Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 376 від 28.02.2025 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», територія Мелітопольської міської територіальної громади Мелітопольського району Запорізької області з 25.02.2022 а АР Крим з 2014 року є тимчасово окупованою територією України.

Відповідно до ч. 7 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована російською федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 183 КПК України, тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо жоден із більш м`яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 цього Кодексу.

Згідно до вимог п. 5 ч. 4 ст. 183 КК України слідчий суддя, суд при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, враховуючи підстави та обставини, передбачені статтями 177 та 178 цього Кодексу, має право не визначити розмір застави у кримінальному провадженні стосовно підозрюваного, обвинуваченого, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором.

Відповідно до ч. 6 ст. 193 КПК України, слідчий суддя, суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного, обвинуваченого лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний, обвинувачений виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або оголошений у міжнародний розшук.

Відповідно до ч. 4 ст. 197 КПК України, у разі постановлення слідчим суддею, судом ухвали про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, обвинуваченого, на підставі частини шостої статті 193 цього Кодексу строк дії такої ухвали не зазначається.

З урахуванням викладеного, а також наявних матеріалів досудового розслідування, орган досудового слідства вважає, що перебуваючи на волі ОСОБА_6 зможе безперешкодно продовжити здійснення протиправної діяльності, переховуватиметься від органів досудового розслідування та суду, а також продовжить вчиняти кримінальні правопорушення та перешкоджатиме досудовому розслідуванню у кримінальному провадженні іншим чином.

З урахуванням викладеного, а також наявних матеріалів досудового розслідування, орган досудового слідства вважає, що перебуваючи на волі, ОСОБА_6 зможе безперешкодно продовжити здійснення протиправної діяльності, переховуватиметься від органів досудового розслідування та суду, а також продовжить вчиняти інші кримінальні правопорушення.

Прокурор у судовому засіданні клопотання підтримав.

Захисник підозрюваного проти клопотання заперечував.

Слідчий суддя, вислухавши думку учасників кримінального провадження, вивчивши матеріали клопотання, дійшов наступного висновку.

Слідчим відділом УСБУ в Запорізькій області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22024080000001224 від 05.08.2024 за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.6 ст.111-1 КК України.

21.03.2025 складено письмове повідомлення про підозру громадянину України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , яка є особою щодо якої, згідно ст. 480 КПК України, передбачений особливий порядок кримінального провадження, раніше не судимого, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.6 ст.111-1 КК України, про що 21.03.2025 особу повідомлено встановленим порядком відповідно до вимог ст. 111, ч.8 ст.135, ст.276-278 КПК України.

Обґрунтованість підозри у вчиненні ОСОБА_6 зазначеного злочину, підтверджується зібраними з дотриманням вимог КПК України доказами, а саме:

Протоколами допитів та впізнання 5 свідків, які показали, які були знайомі з

ОСОБА_6 до повномасштабного вторгнення та обізнані щодо зайняття посади в окупаційній адміністрації ОСОБА_6 через медіа та інші джерела інформації.

Протоколом огляду ресурсів мережі Інтернет, яким зафіксовано, що підозрюваний ОСОБА_6 зайняв посаду «исполняющего обязанности Генерального директора» проросійського пропагандистського медіа «Автономная некоммерческая организация "ЗаМедиа"», що пов`язана здійсненням інформаційної діяльністі у співпраці з окупаційною адміністрацією на ТОТ Запорізької області

Іншими матеріалами кримінального провадження.

Підставою для застосування до ОСОБА_6 зазначеного запобіжного заходу орган досудового розслідування вважає наявність передбачених ч. 1 ст. 177 КПК України, ризиків, які дають достатні підстави вважати, що підозрюваний при обранні йому іншого запобіжного заходу може здійснити наступні дії:

переховуватиметься від органу досудового розслідування; враховуючи, що ОСОБА_6 вчинив тяжкий злочин за який передбачено покарання у вигляді позбавленням волі на строк від десяти до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п`ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої та перебуває на території Мелітопольського району Запорізької області з 2022 року, територія якого є тимчасово окупованою територією України, а через наявність прямого сполучення з рф має безперешкодну можливість, з метою переховування від органу досудового розслідування, виїхати на територію рф;

знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення: орган досудового розслідування у зв`язку з окупацією зс рф території м. Мелітополь не має змоги встановити та дослідити усі речі і документи, які можуть мати значення для встановлення усіх обставин вчинення підозрюваним інкриміновано кримінального правопорушення.

Щодо обставин, що враховуються при обранні запобіжного заходу відповідно до вимог ст. 178 КПК України:

ОСОБА_6 обґрунтовано повідомлений про підозру у вчиненні тяжкого злочину, яка наразі підтверджується відповідними доказами, зібраними під час досудового розслідування у відповідності до вимог ст. 84 КПК України;

вік та стан здоров`я підозрюваного дозволяє та не перешкоджає йому перебувати у слідчому ізоляторі;

підозрюваний має міцні та сталі зв`язки із представниками збройних формувань держави-агресора та окупаційною адміністрацією у м. Мелітополь;

підозрюваний має сталі соціальні зав`язки на території України та має близьких родичів, які проживають на території України.

При вирішенні питання запропонованого запобіжного заходу належить оцінити у сукупності всі інші обставини, що відповідно до положень ст. 178 КПК України враховуються судом при обранні запобіжного заходу:

Вік та стан здоров`я підозрюваного дозволяє перебувати під вартою на час досудового розслідування.

У кримінальному провадженні містяться вагомі докази, які в повній мірі підтверджують причетність ОСОБА_6 до вчинення інкрімінованого йому злочину.

ОСОБА_6 на даний час фактично перебуває на тимчасово-окупованій території, та має там міцні соціальні зв`язки з представниками збройних формувань держави-агресора.

Відповідно до ч. 6 ст. 193 КПК України, слідчий суддя, суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваної лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрювана виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або оголошений у міжнародний розшук.

Клопотання слідчого мотивоване тим, що досудовим слідством встановлена причетність підозрюваного до вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.6 ст. 111-1 КК України, та наявні ризики, передбачені п.п. 1,2,3,5 ч.1 ст.171 КПК України.

Згідно з вимогами ст. 177, 178 КПК України, метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов`язків, а підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрювана, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені ч. 1 ст. 177 КПК України.

При вирішенні питання про обрання запобіжного заходу, крім наявності ризиків, зазначених у статті 177 КПК України, слідчий суддя, суд на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріалів зобов`язаний оцінити в сукупності всі обставини, у тому числі: вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення, тяжкість покарання, що загрожує відповідній особі у разі визнання підозрюваної, обвинуваченого винуватим у кримінальному правопорушенні, у вчиненні якого він підозрюється, обвинувачується, вік та стан здоров`я підозрюваного, обвинуваченого, міцність соціальних зв`язків підозрюваного, обвинуваченого,  наявність у підозрюваного, обвинуваченого постійного місця роботи або навчання , його репутацію та майновий стан, наявність судимостей, дотримання підозрюваним, обвинуваченим умов застосованих запобіжних заходів, якщо вони застосовувалися до нього раніше, наявність повідомлення особі про підозру у вчиненні іншого кримінального правопорушення, а також розмір майнової шкоди, у завданні якої підозрюється особа.

Слідчий суддя приходить до висновку, що матеріалами, зібраними у ході досудового розслідування по даному кримінальному провадженню та долученими до клопотання, підтверджується на даній стадії досудового розслідування обґрунтованість повідомленої підозри у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.6 ст.111-1 КК України.

Слідчий суддя приймає до уваги, що по даному кримінальному провадженню

ОСОБА_6 повідомлено про підозру особливо тяжкого злочину, вчиненого в умовах воєнного стану, передбачений ч.6 ст.111-1 КК України.

З огляду на викладене, при розгляді даного клопотання слідчий суддя дійшов висновку, що заявлені ризики є підставою для обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

Враховуючи викладене, слідчий суддя не вбачає достатніх підстав для можливості застосування інших запобіжних заходів, альтернативних триманню під вартою, як таких, що недостатні запобігти вказаним ризикам, а також забезпеченню виконання підозрюваною процесуальних обов`язків, визначаючи тримання під вартою у цьому випадку виправданим за наявності конкретного суспільного інтересу у виді права на справедливий судовий розгляд, а також унеможливлення переховування підозрюваного від слідства та суду, незаконного впливу на свідків, вчинення інших кримінальних правопорушень, які, незважаючи на презумпцію невинуватості, превалюють над принципом поваги до свободи особистості.

За таких обставин, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання слідчого про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно ОСОБА_6 є доведеним і обґрунтованим, у зв`язку з чим підлягає задоволенню.

З огляду на положення ч.4 ст.183 КПК України, слідчий суддя не визначає розмір застави.

Разом з тим, відповідно до ч.4 ст.197 КПК України, у разі постановлення слідчим суддею про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваної на підставі ч. 6 ст.193 КПК України строк дії такої ухвали не зазначається.

Керуючись ст. 176-178, 183, 184, 194, 196, 197 КПК України, слідчий суддя,-


У Х В А Л И В:


Клопотання старшого слідчого задовольнити .

Обрати підозрюваному ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, без визначення розміру застави в ДУ «Запорізький слідчий ізолятор».

Після затримання підозрюваної, не пізніше як через 48 годин, з часу доставки до місця кримінального провадження, забезпечити його доставку до Жовтневого районного суду м. Запоріжжя для вирішення питання про застосування обраного запобіжного заходу у виді тримання під вартою або його зміну на більш м`який запобіжний захід.

Ухвала слідчого судді щодо негайного застосування запобіжного заходу підлягає негайному виконанню після оголошення.

Виконання ухвали слідчого судді доручити співробітникам УСБУ в Запорізькій області.

Апеляційна скарга на ухвалу може бути подана протягом п`яти днів з дня її оголошення.

Подання апеляційної скарги на ухвалу слідчого судді зупиняє набрання нею законної сили, але не зупиняє її виконання.




Слідчий суддя: ОСОБА_1





Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація