- Відповідач (Боржник): Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві
- Позивач (Заявник): Ряботенко Олег Олександрович
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 квітня 2025 року Справа№640/16622/22
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С. розглянув за правилами спрощеного позовного (письмового) провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправною вімови та зобов`язання вчинити певні дії, -
ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ ТА ЗАПЕРЕЧЕНЬ
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, в якому просив:
визнати протиправною вімову у проведенні перерахунку пенсії з 01.12.2019 на підставі оновленої довідки Державної установи “Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву” про розмір грошового забезпечення № 4674 від 08.07.2022, що враховується для перерахунку пенсії станом на 01.12.2019, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії;
зобов`язати провести з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії на підставі оновленої довідки Державної установи “Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву” про розмір грошового забезпечення № 4674 від 08.07.2022, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, і з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування вимог позивач зазначив, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ, отримує пенсію відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі Закон № 2262-ХІІ). За наслідком розгляду питання про перерахунок пенсії з 01.12.2019 на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення відповідач повідомив позивача про відсутність підстав для перерахунку пенсії, що, на думку позивача, свідчить про допущення ним протиправної бездіяльності. Посилаючись на Закон № 2262-XII, Постанову КМУ від 11.11.2015 № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” (далі – Постанова № 988), позивач зауважив на набутті ним права на перерахунок пенсії після отримання відповідачем оновленої довідки про розмір грошового забезпечення.
Відповідач у наданому суду відзиві на позовну заяву зазначив, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві як одержувач пенсії на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Згідно з викладеним у відзиві підставою для проведення перерахунку пенсії є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ. Водночас, прийняття Постанови № 988 не надає права на перерахунок пенсії особам, звільненим з МВС.
ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 04.10.2022 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 05.03.2025 справу прийнято до провадження судді Михайлик А.С.
Згідно з ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Відповідно до ч. 5 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ
Позивач, ОСОБА_1 , отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві (відповідач у справі).
Відповідно до протоколу від 02.04.2018 з пенсійної справи позивача він отримує пенсію у загальному розмірі в сумі 9418,32 грн, обчислену із 70 %грошового забезпечення розміром 13 454,74 грн, де посадовий оклад становить – 3100,00 грн, оклад за військовим званням – 2200,00 грн, надбавка за вислугу років 2650,00 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень – 465,00 грн, премія – 5039,00 грн.
Згідно з надісланою відповідачу довідкою № 4674 від 08.07.2022, виданою позивачу Державною установою “Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву” про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року згідно з постановою КМУ № 988 від 11.11.2015 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” за прирівняною посадою воно становить 20 096,56 грн, де посадовий оклад 3100,00 грн, оклад за спеціальним званням – 2200,00 грн, процентна надбавка за вислугу років – 2650,00 грн, надбавка за специфічні умови проходження служби – 4835,19 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень – 465,00 грн, премія – 6846,37 грн.
Листом від 04.08.2022 № 16416-14908/Р-02/8-2600/22 відповідач, отримавши вказану оновлену довідку про перерахунок пенсії повідомив позивача про відсутність підстав для перерахунку призначеної пенсії. Відповідно до зазначеного в листі ч. 4 ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” передбачено, що перерахунок пенсій проводиться у зв`язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та інших осіб, які мають право на пенсію згідно із цим законом на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Після скасування пункту 3 постанови КМУ № 103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 14 травня 2019 року у справі № 826/12704/18 не приймалось нормативно-правових актів, за якими має проводитись перерахунок пенсії, тому підстави для її перерахунку відсутні.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ, ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ ТА ВИСНОВКИ СУДУ
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі Закон № 2262-ХІІ).
Відповідно до частини 2 статті 51 Закону № 2262 перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Згідно із частиною 3 статті 51 Закону №2262 перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до частин 1, 3 статті 63 цього Закону перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Згідно з приписами ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Процедура перерахунку пенсії визначена Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45).
Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"(далі - Закон), у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 3 Постанови Кабінету Міністрів України “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” від 21.02.2018 №103 (далі - Постанова №103) встановлено перерахувати з 01.01.2016 пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016.
Пунктом 6 цієї постанови внесено зміни до постанов Кабінету Міністрів України, зокрема, постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393”.
Так, абзацами першим та другим пункту 5 Порядку № 45 (в редакції Постанови КМУ № 103) передбачалося, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 01.01.2016 проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.
Постановою № 103 доповнено Порядок № 45 додатком 3, який визначав форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції). За змістом цієї довідки грошове забезпечення передбачає: посадовий оклад, підвищення посадового окладу, надбавка за стаж служби, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за почесне звання “заслужений” чи “народний”, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, інші надбавки, які мають постійний характер та визначені Постановою № 988, премія.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва № 826/12704/18 від 14.05.2019, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови № 103. У зазначеному рішенні Окружний адміністративний суд міста Києва зазначив, що у встановлений Постановою № 988 двотижневий строк уповноваженими міністерствами не було затверджено порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським, тому фактично доплати, додаткові види грошового забезпечення поліцейські у січні 2016 року не отримували. Водночас, пункт 3 оскаржуваної Постанови №103 передбачає перерахунок пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та премій, виплачених поліцейським у січні 2016 року, хоча фактично додаткові види грошового забезпечення поліцейським були затверджені лише у квітні 2016 року наказом МВС України №260 від 06.04.2016. Оскільки пункт 3 Постанови № 103 звужує зміст та обсяг існуючих прав і свобод, через скасування надбавок, доплат, підвищень і премій, які отримували пенсіонери органів внутрішніх справ (міліції) під час служби, та які враховувались при попередніх перерахунках пенсій, тому, на думку суду, змінює умови і норми пенсійного забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) або за прирівняними до них посадами, а відтак є протиправним та таким, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили.
Отже, з 19.11.2019 - з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі № 826/12704/18 - пункт 3 Постанови № 103 втратив чинність.
Пункт 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб”, яким передбачалося внесення змін до інших постанов КМУ, зокрема, зміни до п. 5 постанови КМУ № 45, скасований Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 по справі № 826/6453/18 (залишено без змін постановою Верховного Суду від 20.10.2022), оскільки такі зміни суперечать вимогам частини третьої статті 1-1, статті 43, частини четвертої статті 63 та Закону № 2262-XII та протиправно змінюють встановлені цими нормами умови і норми пенсійного забезпечення військовослужбовців та осіб, яким призначено пенсію на підставі положень Закону України № 2262.
Отже, будь-які нормативні акти, які б визначали склад та розмір грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) для перерахунку пенсії, відсутні.
Відповідно до пункту 23 Порядку № 3-1, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з пунктом 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Водночас, абзацом 1 пункту 4 Порядку № 3-1 встановлено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.
Таким чином, підставою перерахунку раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ. При цьому, перерахунок може бути здійснено після надходження до органу Пенсійного фонду довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).
Аналогічний правовий висновок наведений у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а.
Відповідачу надіслано довідку № 4674 від 08.07.2022, видану позивачу Державною установою “Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву” про розмір грошового забезпечення, що свідчить про наявність підстав для здійснення відповідачем перерахунку пенсії позивача.
Враховуючи зазначення у довідці Державної установи “Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву” № 4674 від 08.07.2022 грошового забезпечення із складовими (після підвищення) за листопад 2019 року, відповідно до ч. 2 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсії позивача з урахуванням усіх щомісячних видів грошового забезпечення, має бути здійснений з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, тобто – з 01.12.2019.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України у адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, не проводячи позивачеві перерахунок пенсії на підставі оновленої довідки, відповідач діяв протиправно, відтак, позовні вимоги про визнання протиправною вімови у проведенні перерахунку пенсії позивача з 01.12.2019 на підставі оновленої довідки Державної установи “Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву” про розмір грошового забезпечення № 4674 від 08.07.2022, що враховується для перерахунку пенсії станом на 01.12.2019, підлягають задоволенню.
З огляду на встановлені під час розгляду справи обставини, суд дійшов висновку про обґрунтованість також заявлених позивачем вимог в частині зобов`язання відповідача провести з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії на підставі оновленої довідки Державної установи “Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву” про розмір грошового забезпечення № 4674 від 08.07.2022, з урахуванням раніше виплачених сум.
Щодо позовних вимог про зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії із урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, то суд зазначає, що вказане не було спірним між сторонами, відповідачем при розгляді оскаржуваного питання не вирішувалось це питання, а тому станом на тепер останнім не порушував законних прав та інтересів позивача в цій частині. Отже, відповідні вимоги позивача не підлягають задоволенню.
Зважаючи на встановлені обставини, суд задовольняє позов частково.
Відповідно до частин 1, 3, 8 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. У випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Враховуючи виникнення спору з огляду на неправильні дії відповідача, сплачені позивачем судові витрати зі сплати судового збору у сумі 992,40 грн підлягають стягненню на його користь з бюджетних асигнувань відповідача повністю.
З огляду на викладене вище та керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 241-243, 245, 246, 257, 262, 291, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі оновленої довідки Державної установи “Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву” про розмір грошового забезпечення № 4674 від 08.07.2022, що враховується для перерахунку пенсії станом на 01.12.2019.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі оновленої довідки Державної установи “Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву” про розмір грошового забезпечення № 4674 від 08.07.2022, з урахуванням раніше виплачених сум.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 992,40 гривень (дев`ятсот дев`яносто дві гривні сорок дві копійки).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Відомості про сторін:
ОСОБА_1 (позивач) – адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ;
Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (відповідач) - адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 16, код ЄДРПОУ 42098368.
Суддя А.С. Михайлик
- Номер: 200/1418/25
- Опис: про зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку та виплати пенсії
- Тип справи: Адміністративний позов
- Номер справи: 640/16622/22
- Суд: Донецький окружний адміністративний суд
- Суддя: Михайлик А.С.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 28.02.2025
- Дата етапу: 28.02.2025
- Номер: 200/1418/25
- Опис: про зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку та виплати пенсії
- Тип справи: Адміністративний позов
- Номер справи: 640/16622/22
- Суд: Донецький окружний адміністративний суд
- Суддя: Михайлик А.С.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 28.02.2025
- Дата етапу: 09.04.2025