- відповідач: Сокальська державна нотаріальна контора Львівської області
- позивач: Запісоцький Михайло Пилипович
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Справа № 454/528/25
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 квітня 2025 року Сокальський районний суд Львівської області у складі:
головуючого - судді Струс Т. В. ,
за участю секретаря Синевської Г.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Сокальської державної нотаріальної контори про зняття заборони з нерухомого майна,
в с т а н о в и в:
Позивач звернувся в суд із даною позовною заявою, свої вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько ОСОБА_2 , який заповітом від 14.06.2008р. все належне йому майно заповів позивачу. В даний час позивач звернувся у Сокальську державну нотаріальну контору з метою прийняття спадщини батька та під час дослідження документів нотаріусом, виявлено наявність у Єдиному реєстрі заборон відчуження об`єктів нерухомого майна обтяження у виді заборони, реєстраційним номером 4070659, зареєстрованого 17.11.2006р. Сокальською державною нотаріальною конторою, на підставі повідомлення б/н, об`єкт обтяження, адреса: Львівська область, Сокальський район, с. Волсвин, дата виникнення 01.01.1977р.. Причиною такого обтяження 01.01.1977р. було отримання батьком позики позики у підприємстві де він працював, а саме шахті №5 «Великомостівська» Західно-Українського виробничого об`єднання видобутку вугілля. З метою зняття вказаного обтяження позивачем отримано у ДП «Львіввугілля» довідку від 17.12.2024р., згідно якої встановлено, що жодної заборгованості його батька перед підприємством немає, заборгованість погашено. Однак, нотаріальною конторою відмовлено у зняття обтяження, мотивуючи тим, що необхідне відповідне звернення підприємства яке надавало позику. В даний час позивач як спадкоємець батька не може реалізувати своїх спадкових права, оскільки наявна заборона на ім`я батька, підстав для продовження якої немає. Просить суд зняти обтяження (заборону) нерухомого майна, реєстраційний номер обтяження 4070659, зареєстрованого 17.11.2006р. за №4070659 Сокальською державною нотаріальною конторою на підставі повідомлення бн, об`єкт обтяження, адреса: Львівська область, Сокальський район, с. Волсвин, дата виникнення 01.01.1977р., та виключити з Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна запис про обтяження (заборона) нерухомого майна.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не прибув, надав суду заяву в якій просив справу розглядати без його участі, позовні вимоги підтримує та просить задовольнити.
Представник відповідача Сокальської державної нотаріальної контори в судове зсідання не прибув, надав суду заяву в якій просить справу розглядати без його участі.
Оскільки сторони в судове засідання не прибули, відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши докази в справі, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення, виходячи з наступних підстав.
Із копії свідоцтва про смерть встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , який заповітом від 14.06.2008р. все належне йому майно заповів своєму синові – позивачу ОСОБА_1 ..
Також встановлено, що з метою прийняття спадщини батька позивач ОСОБА_1 звернувся до Сокальської державної нотаріальної контори.
Згідно відомостей єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна, на прізвище ОСОБА_2 наявне обтяження у виді заборони, реєстраційним номером 4070659, зареєстрованого 17.11.2006р. Сокальською державною нотаріальною конторою, на підставі повідомлення б/н, об`єкт обтяження, адреса: Львівська область, Сокальський район, с. Волсвин, дата винекнення 01.01.1977р..
Причиною такого обтяження було отримання батьком позивача позики у підприємстві де він працював, а саме шахті №5 «Великомостівська» Західно-Українського виробничого об`єднання видобутку вугілля.
Відповідно до листа ДП «Львіввугілля» від 17.12.2024р., встановлено, що таким повідомлено Сокальську державну нотаріальну контору про те, що ОСОБА_2 який працював на шахті з 01.09.1960р. по 18.03.1994р. заборгованість перед шахтою №5 «Великомостівська» Західно-Українського виробничого об`єднання з видобутку вугілля погашено.
Відповідно до ст. 114 ЦПК України, позови, що виникають з приводу нерухомого майна, пред`являються за місцезнаходженням майна або основної його частини.
Згідно ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Статтею 317 ЦК України - передбачено, що власникові належать право володіння, користування та розпорядження своїм майном.
Відповідно до ст. 321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до ст. 391 ЦК України - власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні їм права користування та розпорядження своїм майном.
За змістом зазначених норм та положень ст. 16 ЦК України власник має право вимагати відновлення свого порушеного права, в даному випадку - звільнення з-під арешту майна, яке належить йому на праві власності.
Згідно положень п. 4 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про виключення майна з опису» від 27.08.1976 № 6 - вимоги особи, які ґрунтуються на її праві власності на описане майно, розглядаються за правилами, установленими для розгляду позовів про звільнення майна з-під арешту.
Крім того, Пленумом Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ у постанові №5 від 03.06.2016 «Про судову практику в справах про зняття арешту з майна», роз`яснено, що у порядку цивільного судочинства захист майнових прав здійснюється у позовному провадженні; позов про зняття арешту з майна може бути пред`явлений власником, а також особою, яка володіє на підставі закону чи договору або іншій законній підставі майном, що не належить боржнику (речове право на чуже майно).
Вирішуючи спір по суті, суд встановив, що процедура реєстрації у Єдиному реєстрі заборон відчуження об`єктів нерухомого майна регламентувалася Положенням про Єдиний реєстр заборон відчуження об`єктів нерухомого майна, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 09.06.1999 року N31/5, зареєстрованим в Мінюсті України 10.06.1999 року № 364/3657 (зі змінами).
Відповідно до п. 2.1 Положення, підставами для внесення до Реєстру заборон відомостей про накладення (зняття) заборони та арештів на об`єкти нерухомого майна є накладення (зняття) державною нотаріальною конторою - реєстратором заборони відчуження на об`єкти нерухомого майна.
З 01.01.2013 року, відповідно до ст. 8, ст. 16 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», п. 6 постанови КМУ Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою КМУ від 25.12.2015 № 1127, державну реєстрацію прав шляхом внесення записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно проводить орган державної реєстрації прав. Державний реєстратор - нотаріус є спеціальним суб`єктом, на якого покладено функції державного реєстратора прав на нерухоме майно у випадку, передбаченому вищевказаним Законом.
Відповідно до ст. 73 Закону України "Про нотаріат", нотаріус за місцем розташування жилого будинку, квартири, дачі, садового будинку, гаража, іншого нерухомого майна чи місцем розташування земельної ділянки, або за місцезнаходженням однієї із сторін правочину накладають заборону їх відчуження: за повідомленням установи банку, підприємства або організації про видачу громадянину позики (кредиту) на будівництво, капітальний ремонт чи купівлю жилого будинку (квартири); при посвідченні договору довічного утримання; при посвідченні договору про заставу жилого будинку, квартири, дачі, садового будинку, гаража, земельної ділянки, іншого нерухомого майна; за повідомленням іпотекодержателя; в усіх інших випадках, передбачених законом.
Згідно п.п.5.1, п.5 гл.15 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 року за № 296/5, нотаріус, який накладав заборону, знімає заборону відчуження майна при одержанні повідомлення: кредитора про погашення позики; про припинення (розірвання, визнання недійсним) договору застави (іпотеки); про припинення договору іпотеки у зв`язку з набуттям іпотекодержателем права власності на предмет іпотеки в рахунок виконання основного зобов`язання, після припинення договору іпотеки у зв`язку з відчуженням іпотекодержателем предмета іпотеки; про припинення, розірвання, визнання недійсним договору ренти, довічного утримання (догляду), спадкового договору; органів опіки та піклування про усунення обставин, що обумовили накладення заборони відчуження майна дитини; про скасування рішення суду про оголошення фізичної особи померлою або закінчення п`ятирічного строку з часу відкриття спадщини на майно особи, оголошеної померлою; про смерть другого з подружжя, що склали спільний заповіт; про скасування рішення суду про позбавлення батьків дитини батьківських прав або відібрання дитини без позбавлення батьківських прав; про смерть відчужувача за спадковим договором або про смерть другого з подружжя, що уклали спадковий договір; про відчуження майна, переданого під виплату ренти; за рішенням суду; в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з роз`ясненнями Міністерства юстиції України від 04.06.2009 щодо зняття заборони на відчуження нерухомого майна (майнових прав на нерухоме майно) і транспортних засобів, що підлягають державній реєстрації, нотаріус знімає заборону щодо відчуження нерухомого майна за заявою: установи банку, іншої юридичної особи про погашення позики (кредиту); заставодавця (іпотекодавця) та заставодержателя (іпотекодержателя) про припинення договору застави (іпотеки) або лише заставодавця (іпотекодавця) у разі подання ним безспірних доказів виконання зобов`язання.
Згідно з п. 3 ч. 2 ст. 27 Закону України «Про Державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяження», підставою для реєстрації обтяжень є в тому числі визначений законодавством документ, на якому нотаріусом вчинено напис про накладення заборони щодо відчуження нерухомого майна.
Відповідно до ч. 2 ст. 26 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» у разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав, документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію, скасування записів про проведену державну реєстрацію прав, до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.
Відтак, в ході розгляду справи встановлено, що вищевказана заборона спадкового майна порушує права позивача та законні інтереси, оскільки, унеможливлює прийняття ним спадщини та повноцінно володіти, користуватися та розпоряджатися майном, а також відсутні підстави для наявної заборони.
Таким чином, позовні вимоги є підставними та підлягають до задоволення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 76 - 81, 223, 258, 259, 264 - 265, 268, 354, 355 ЦПК України, суд –
в и р і ш и в:
Позов задовольнити.
Зняти обтяження (заборону) нерухомого майна, реєстраційний номер обтяження 4070659, зареєстрованого 17.11.2006р. за №4070659 Сокальською державною нотаріальною конторою на підставі повідомлення бн, об`єкт обтяження, адреса: Львівська область, Сокальський район, с. Волсвин, дата виникнення 01.01.1977р., власник ОСОБА_2 , та виключити з Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна запис про обтяження (заборона) нерухомого майна.
Рішення може бути оскаржене учасниками розгляду шляхом подання в 30-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги в апеляційному порядку безпосередньо до Львівського апеляційного суду.
Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання – АДРЕСА_1 .
Відповідач: Сокальська державна нотаріальна контора, місце знаходження - м. Сокаль, вул. Тартаківська, 7а, Львівської області.
Головуючий: Т. В. Струс
- Номер: 2/454/1191/25
- Опис: про зняття заборони ( арешту) з нерухомого майна
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 454/528/25
- Суд: Сокальський районний суд Львівської області
- Суддя: Струс Т.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 07.02.2025
- Дата етапу: 07.02.2025
- Номер: 2/454/1191/25
- Опис: про зняття заборони ( арешту) з нерухомого майна
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 454/528/25
- Суд: Сокальський районний суд Львівської області
- Суддя: Струс Т.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Відкрито провадження
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 07.02.2025
- Дата етапу: 11.02.2025
- Номер: 2/454/1191/25
- Опис: про зняття заборони ( арешту) з нерухомого майна
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 454/528/25
- Суд: Сокальський районний суд Львівської області
- Суддя: Струс Т.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 07.02.2025
- Дата етапу: 25.02.2025
- Номер: 2/454/1191/25
- Опис: про зняття заборони ( арешту) з нерухомого майна
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 454/528/25
- Суд: Сокальський районний суд Львівської області
- Суддя: Струс Т.В.
- Результати справи: заяву задоволено повністю
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 07.02.2025
- Дата етапу: 10.04.2025