- позивач: Янцеловський Едуард Йосипович
- відповідач: Комунальне некомерційне підприємство"Деражнянська міська багатопрофільна лікарня"
- Представник позивача: Дудін Віталій Миколайович
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Справа № 673/1239/24
Провадження № 2/673/129/25
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 квітня 2025 р. м. Деражня
Деражнянський районний суд Хмельницької області
в складі:
головуючої судді – Грицишиної Л.В.
за участю:
секретаря судового засідання – Осієвської Н.В.,
позивача – ОСОБА_1 ,
представника позивача – ОСОБА_2 ,
представника відповідача – Королюка О.І.
розглянувши в порядку спрощеного провадження у м. Деражня цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до комунального некомерційного підприємства «Деражнянська міська багатопрофільна лікарня» про стягнення недоплаченої частки заробітної плати
в с т а н о в и в:
Позивач звернувся з позовною заявою до комунального некомерційного підприємства «Деражнянська міська багатопрофільна лікарня» (далі – КНП «Деражнянська багатопрофільна лікарня» або підприємство) про стягнення недоплаченої частини заробітної плати.
В обґрунтування позову вказав, що згідно Наказу КНП «Деражнянська багатопрофільна лікарня» №54 від 01.10.2008 року, він перебуває на посаді лікаря-анестезіолога відділення анестезіології та інтенсивної терапії. Зазначає, що КНП «Деражнянська багатопрофільна лікарня» було порушено норми прийнятого на загальних зборах 31.05.2022 року Колективного договору, укладеного між трудовим колективом і адміністрацією КНП «Деражнянська МБЛ» на 2022-2025 роки (далі – Колективний договір), а саме п. 4.15 розділу 4 «Оплата праці», згідно якого працівникам відділення реанімації та інтенсивної терапії,які залучені до чергування вдома в позаробочий час згідно затвердженого адміністрацією графіка, оплата чергування вдома здійснюється за усі години, які враховуються як півгодини за кожну годину чергування, якщо виклику до хворого не було. У разі виклику медичного працівника, оплата проводиться за фактично відпрацьовані години з розрахунку посадового окладу спеціаліста із діючого порядку оплати праці працівників закладів охорони здоров?я. Вказує на те, що вищевказане положення Колективного договору узгоджується з нормами чинного законодавства. Крім того зазначає, що на підприємстві діє Наказ «Про організацію роботи лікарів відділення анестезіології та інтенсивної терапії (далі – ВАРІТ) КНП «Деражнянська МБЛ» № 144 від 28.09.2023 р. (далі – Наказ № 144). Згідно п. 2 Наказу № 144 лікарем-анестезіологом після відпрацювання 12-годинного денного чергування відповідно до графіка забезпечується ургенція в нічний час, а у п. 3 зазначено, що при відпрацюванні лікарями-анестезіологами надгодин по типу ургенції необхідно проводити облік відпрацьованого часу та здійснювати оплату за фактично відпрацьовані години ургенції з розрахунку понад 20 000 грн.
Однак, ОСОБА_1 при ознайомленні 31.07.2024 року із розрахунковим листом за липень 2024 року помітив, що за вказаний місяць оплата за чергування йому не здійснювалася, хоча він долучався до чергувань. Позивач звернувся до директора КНП «Деражнянська МБЛ» Королюка Олександра Івановича, на що останній повідомив, що 28.02.2024 року на підприємстві був виданий наказ №50 від 28.02.2024 року «Про організацію роботи працівників відділення анестезіології та інтенсивної терапії з операційним блоком, лаборантів відділення невідкладної екстреної медичної допомоги», згідно якого оплата проводиться за фактично відпрацьовані години, а за чергування вдома в денний та нічний час оплата не проводиться.
Позивач вважає зазначений наказ №50 від 28.02.24р. незаконним, таким, що порушує його право на працю, в зв`язку з чим поскаржився до Центрально-Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці, яким було встановлено факт недотримання КНП «Деражнянська багатопрофільна лікарня» взятих на себе зобов?язань перед ОСОБА_1 щодо організації оплати праці відповідно до п. 4.15 Колективного договору.
Враховуючи викладене, позивач просить стягнути з КНП «Деражнянська багатопрофільна лікарня» недоплачену заробітну плату за залучення його до чергувань у період з 1 липня 2024 року по 30 вересня 2024 року.
Ухвалою судді Деражнянського районного суду Хмельницької області від 19 листопада 2024 року відкрито провадження по справі, призначено справу до судового засідання в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.
10 березня 2025 року ОСОБА_1 надав до суду уточнений розрахунок позовних вимог, із змісту якого вбачається, що згідно довідки КНП «Деражнянська багатопрофільна лікарня» №552 від 03.03.2025 року його посадовий оклад як лікаря-анестезіолога згідно колективного договору (13 тарифний розряд) складає 15 047 грн.
При цьому погодинна оплата за окладом становила у серпні 2024 року 88,83 грн, а у вересні 2024 року - 93,06 грн. Таким чином, ОСОБА_1 зазначає, що його середньогодинна заробітна плата у цілях стягнення недоплаченої частини заробітної плати за час чергування вдома без виклику до хворих становить 90,94 грн. (93,06+88,83?=181,89; 181,89/2 ?=90,94).
Згідно з графіком чергувань та додатковими табелями обліку робочого часу, позивач зазначає, що не була здійснена оплата за чергування вдома (ургенції) у липні, серпні та вересні 2024 року:
?липень 2024 року – 374 год. * 90,94 грн : 2 = 17 005,78 грн;
?серпень 2024 року – 74,18 год. * 90,94 грн : 2 = 3 373 грн;
?вересень 2024 року – 53,7 год. * 90,94 грн : 2 = 2 441,74 грн.
Отже, згідно уточненого розрахунку, сума заявлених позивачем позовних вимог щодо стягнення недоплаченої частини заробітної плати за період липень – вересень 2024р. становить 22 820,52 грн.
Позивач та його повноважний представник у судовому засіданні позов підтримали, просять задовольнити в повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві.
Відповідач КНП «Деражнянська багатопрофільна лікарня» відзиву на позовну заяву не подав, проте директор КНП «Деражнянська багатопрофільна лікарня» Королюк О.І. у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, заперечив проти їх задоволення. Вказує, що позивачу здійснювалася оплата за фактично відпрацьовані години чергувань, а за чергування вдома в денний та нічний час оплата не проводилася в зв`язку з відсутністю фінансування.
Розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, повно, всебічно та об`єктивно дослідивши та оцінивши за своїм внутрішнім переконанням надані докази як окремо, так і в їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.
Частиною 3 статті 6 Конституції України встановлено право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом.
Відповідно до ст. 94 КЗпП України та ст.1 Закону України від 24.03.1995 року "Про оплату праці" заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу. Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства.
Відповідно до положень ст. 1 Конвенції про захист заробітної плати №95, яка ратифікована 31 січня 1961 року, метою цієї Конвенції є термін «заробітна плата», який означає, незалежно від назви й методу обчислення, будь-яку винагороду або заробіток, які можуть бути обчислені в грошах і встановлені угодою або національним законодавством, що їх роботодавець повинен заплатити, на підставі письмового або усного договору про наймання послуг, працівникові за працю, яку виконано, чи має бути виконано, або за послуги, котрі надано, чи має бути надано.
Положення ч. 1 ст. 2 Конвенції передбачають, що ця Конвенція застосовується до всіх осіб, яким виплачується або повинна виплачуватись заробітна плата.
Статтею 141 КЗпП України встановлено, що обов`язок неухильного додержання законодавства про працю лежить на власнику або уповноваженому ним органі.
Відповідно до ч.1 ст.10 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», заробітна плата виплачується працівникам на умовах, визначених трудовим договором.
Згідно ч. 1ст. 21 Закону України "Про оплату праці" передбачено, що працівник має право на оплату своєї праці відповідно до актів законодавства і колективного договору на підставі укладеного трудового договору.
Згідно із ст.21 КЗпП України трудовим договором є угода між працівником і роботодавцем (роботодавцем - фізичною особою), за якою працівник зобов`язується виконувати роботу, визначену цією угодою, а роботодавець (роботодавець - фізична особа) зобов`язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.
Відповідно до п.5 ч.1 ст.29 КЗпП України до початку роботи роботодавець зобов`язаний в узгоджений із працівником спосіб поінформувати працівника про правила внутрішнього трудового розпорядку або умови встановлення режиму роботи, тривалість робочого часу і відпочинку, а також про положення колективного договору (у разі його укладення).
Згідно із ст.13 КЗпП України у колективному договорі встановлюються взаємні зобов?язання сторін щодо регулювання виробничих, трудових, соціально-економічних відносин, зокрема нормування і оплати праці, встановлення форм, системи, розмірів заробітної плати та інших видів трудових виплат (доплат, надбавок, премій та ін.).
Згідно із ст.18 КЗпП України положення колективного договору поширюються на всіх працівників підприємства, установи, організації, фізичної особи, яка використовує найману працю, незалежно від того, чи є вони членами професійної спілки, і є обов?язковими як для власника або уповноваженого ним органу, фізичної особи, яка використовує найману працю, так і для працівників.
Судом встановлено, що на КНП «Деражнянська міська багатопрофільна лікарня» Деражнянської міської ради діє Колективний договір на 2022-2025р.р., підписаний Радою трудового колективу КНП «Деражнянська міська багатопрофільна лікарня» та КНП «Деражнянська міська багатопрофільна лікарня» 31.05.2022р. в абзаці третьому п.4.1.5 якого передбачено, що медичним працівникам, які залучені до чергування вдома в позаробочий час згідно затвердженого адміністрацією графіка, оплата чергування вдома здійснюється за усі години, які враховуються як півгодини за кожну годину чергування, якщо виклику до хворого не було. У разі виклику медичного працівника, оплата проводиться за фактично відпрацьовані години з розрахунку посадового окладу спеціаліста із діючого порядку оплати праці працівників закладів охорони здоров`я.
Вищезазначений пункт колективного договору на момент вирішення спору судом є чинним, доказів призупинення, або скасування цього пункту чи всього колективного договору відповідачем не подано, а судом не встановлено, тому вказаний пункт Колективного договору підлягав застосуванню при нарахуванню позивачу заробітної плати за липень-вересень 2024р.
Як вбачається із наявних у справі матеріалів, позивач наказом КНП «Деражнянська багатопрофільна лікарня» №54 від 01.10.2008 року зарахований на посаду лікаря -анестезіолога відділення анестезіології та інтенсивної терапії. Відповідно до п. 2 Наказу «Про організацію роботи лікарів відділення анестезіології та інтенсивної терапії (далі – ВАРІТ) КНП «Деражнянська МБЛ» №144 від 28.09.2023 р., лікарем-анестезіологом після відпрацювання 12-годинного денного чергування відповідно до графіка забезпечується ургенція в нічний час, а у п. 3 зазначено, що при відпрацюванні лікарями-анестезіологами надгодин по типу ургенції необхідно проводити облік відпрацьованого часу та здійснювати оплату за фактично відпрацьовані години ургенції з розрахунку понад 20 000 грн.
28.02.24р. директором КНП «Деражнянська МБЛ» прийнято наказ №50 «Про організацію роботи працівників ВАРІТ з операційним блоком, лаборантів ВНЕМД, що залучені до ургенції», на підставі якого медичним працівникам ВАРІТ встановлювалася ургенція після завершення роботи до 8:30 наступного дня, а також проводилася оплата за фактично відпрацьовані години з розрахунку посадового окладу працівника.
Так, із розрахункових листів лікаря-анестезіолога ОСОБА_1 за липень-вересень 2024р., вбачається, що доплата здійснювалася лише за фактично відпрацьовані години під час чергування в зв`язку з викликом до хворого. При цьому, за чергування вдома в позаробочий час згідно затвердженого адміністрацією графіка, з розрахунку півгодини за кожну годину чергування, якщо виклику до хворого не було, оплата не проводилася.
Абзацом 4 пункту 2 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №100 від 08.02.1995р. передбачено, що у всіх інших випадках середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні два календарні місяці роботи, що передують місяцю, в якому відбувається подія, з якою пов`язана відповідна виплата.
Нарахування виплат, що обчислюються із середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, провадяться шляхом множення середнього (годинного) заробітку на число робочих днів/годин, а у випадках передбачених чинним законодавством, календарних днів, які мають бути оплачені за середнім заробітком. Середньоденна (годинна) заробітна плата визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі (календарні) дні на число відпрацьованих робочих днів (годин), а у випадках, передбачених чинним законодавством - на число календарних днів за цей період.
Згідно довідки відповідача №552 від 03.03.2025р. посадовий оклад позивача (13 тарифний розряд згідно Колективного договору) становить 15 047 грн. При цьому, погодинна оплата за окладом становила у серпні 2024р. – 88,83 грн., у вересні 2024р. – 93,06 грн. Отже, середньогодинна заробітна плата складає (88,83 грн. + 93,06грн.)/2 = 90,94 грн.
Так, за результатами дослідження судом в ході судового розгляду графіків чергувань, табелів обліку робочого часу, а також додаткових табелів обліку робочого часу за липень –вересень 2024р. суд прийшов до висновку, що позивачу не була здійснена оплата за чергування вдома (ургенції) за відсутності виклику до хворого у липні 2024р. в сумі: 374 год. * 90,94 грн : 2 = 17 005,78 грн; у серпні 2024р. в сумі: 74,18 год. * 90,94 грн : 2 = 3 373 грн; та вересні 2024 року в сумі: 53,7 год. * 90,94 грн : 2 = 2 441,74 грн.
Таким чином, відповідачем недоплачено позивачу частину заробітної плати за чергування вдома (ургенції) за відсутності виклику до хворого у період липень – вересень 2024р. на загальну суму 22 820,52 грн. За таких обставин, позовні вимоги про її стягнення є належним чином підтверджені та обґрунтовані, тому підлягають задоволенню.
Посилання представника відповідача на відсутність у лікарні фінансової можливості виплачувати передбачену п. 4.15 розділу 4 Колективного договору доплату до заробітної плати позивачеві, суд не приймає до уваги.
Відповідно до п. 1 ч. 1ст. 5 Закону України "Про судовий збір" від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі у справах про стягнення заробітної плати.
Оскільки позовні вимоги про стягнення недоплаченої частини заробітної плати підлягають повному задоволенню, то за правилами ст.141 ЦПК України із відповідача підлягає стягненню судовий збір на користь держави у розмірі 1211,20грн.
Згідно із п.2 ч.1 ст.430 ЦПК України, суд допускає негайне виконання рішень у справах про присудження працівникові виплати заробітної плати, але не більше ніж за один місяць. У зв`язку з цим, рішення суду в цій частині підлягає негайному виконанню.
Керуючись ст. 43 Конституції України, ст. ст. 233-235 КЗпП, ст.ст. 4, 12, 13, 81, 89, 141, 263-265, 274, 279, 430 ЦПК України, суд
у х в а л и в:
Позов ОСОБА_1 до комунального некомерційного підприємства «Деражнянська міська багатопрофільна лікарня» про стягнення недоплаченої частки заробітної плати задовольнити.
Стягнути з Комунального некомерційного підприємства «Деражнянська міська багатопрофільна лікарня» на користь ОСОБА_1 недоплачену частину заробітної плати сумі 22 820,52 грн.
Стягнути з Комунального некомерційного підприємства «Деражнянська міська багатопрофільна лікарня» на користь держави судовий збір у розмірі 1211,20 грн.
Допустити негайне виконання рішення в частині стягнення недоплаченої заробітної плати в межах суми платежу за один місяць.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Хмельницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .
Відповідач: Комунальне неприбуткове підприємство «Деражнянська багатопрофільна лікарня», місцезнаходження: вул. Подільська, 1 м. Деражня Хмельницького району Хмельницької області, 32200; код ЄДРПОУ 02004226.
Текст рішення складено 14 квітня 2025 року.
Суддя: Л. В. Грицишина
- Номер: 2/673/508/24
- Опис: про стягнення недоплаченої частини заробітної плати
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 673/1239/24
- Суд: Деражнянський районний суд Хмельницької області
- Суддя: Грицишина Л.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 06.11.2024
- Дата етапу: 06.11.2024
- Номер: 2/673/508/24
- Опис: про стягнення недоплаченої частини заробітної плати
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 673/1239/24
- Суд: Деражнянський районний суд Хмельницької області
- Суддя: Грицишина Л.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Залишено без руху
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 06.11.2024
- Дата етапу: 11.11.2024
- Номер: 2/673/508/24
- Опис: про стягнення недоплаченої частини заробітної плати
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 673/1239/24
- Суд: Деражнянський районний суд Хмельницької області
- Суддя: Грицишина Л.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Відкрито провадження
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 06.11.2024
- Дата етапу: 19.11.2024
- Номер: 2/673/508/24
- Опис: про стягнення недоплаченої частини заробітної плати
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 673/1239/24
- Суд: Деражнянський районний суд Хмельницької області
- Суддя: Грицишина Л.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 06.11.2024
- Дата етапу: 21.11.2024
- Номер: 2/673/129/25
- Опис: про стягнення недоплаченої частини заробітної плати
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 673/1239/24
- Суд: Деражнянський районний суд Хмельницької області
- Суддя: Грицишина Л.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 06.11.2024
- Дата етапу: 21.11.2024
- Номер: 2/673/129/25
- Опис: про стягнення недоплаченої частини заробітної плати
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 673/1239/24
- Суд: Деражнянський районний суд Хмельницької області
- Суддя: Грицишина Л.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 06.11.2024
- Дата етапу: 14.04.2025