- Прокурор: Черкаська спеціалізована прокуратура
- стосовно якої вирішується питання щодо звільнення від кримінальної відповідальності: Фещук Владислав Анатолійович
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Справа № 712/3431/25
Провадження № 1-кп/712/613/25
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 квітня 2025 року Соснівський районний суд м. Черкаси у складі:
головуючий суддя ОСОБА_1
секретар ОСОБА_2
за участю:
прокурора ОСОБА_3
підозрюваного ОСОБА_4
розглянувши у підготовчому відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Черкаси клопотання про закриття кримінального провадження № 62024100140000832 від 28.02.2024 відносно:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця Житомирської області, громадянина України, українця, інспектора прикордонної служби вищої категорії - начальника групи управління (топогеодезист) вогневого відділення третього відділу прикордонної служби першої прикордонної комендатури швидкого реагування військової частини НОМЕР_1 , у військовому званні «молодший сержант», зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого,
за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 407 КК України, -
ВСТАНОВИВ:
Органами досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_4 , будучи військовослужбовцем військової частини НОМЕР_1 , проходячи військову службу за контрактом на посаді інспектора прикордонної служби вищої категорії - начальника групи управління (топогеодезист) вогневого відділення ІНФОРМАЦІЯ_2 військової частини НОМЕР_1 , у військовому званні «молодший сержант», діючи з прямим умислом, з мотивів тимчасово не виконувати обов`язки військової служби та з метою тимчасово ухилитися від її проходження, у порушення вимог ст.ст. 11, 16, 49 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, та ст. ст. 1, 3, 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, 29.06.2024 не пізніше 12 год. 00 хв., молодший сержант ОСОБА_4 , діючи з прямим умислом, з мотивів тимчасово не виконувати обов`язки військової служби та з метою тимчасово ухилитися від її проходження, в умовах воєнного стану, самовільно залишив місце тимчасової дислокації підрозділу військової частини НОМЕР_1 в АДРЕСА_2 , та відправився у невідомому напрямку, проводив час на власний розсуд, не пов`язуючи його з виконанням обов`язків військової служби та не вживаючи жодних заходів до повернення у військову частину за наявності реальної можливості до цього.
У подальшому, молодший сержант ОСОБА_4 усвідомлюючи протиправність і помилковість своїх дій, побоюючись кримінальної відповідальності за вчинений злочин, добровільно та з власної ініціативи 03.03.2025 прибув до Четвертого слідчого відділу (з дислокацією у м. Черкасах) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві за адресою: вул. Байди Вишневецького 17, м. Черкаси і заявив про себе та вчинений злочин, при цьому ОСОБА_4 виявив бажання, щодо продовження військової служби.
Дії ОСОБА_4 органами досудового розслідування кваліфіковано за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 407 КК України, тобто самовільне залишення місця служби військовослужбовцем тривалістю понад три роки, вчиненому в умовах воєнного стану.
Згідно поданого клопотання, прокурор просить звільнити ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності за вчинення злочину, передбаченого ч. 5 ст. 407 КК України на підставі ч. 5 ст. 401 КК України, а кримінальне провадження закрити. Поновити його на військовій службі, та після набрання такою ухвалою законної сили не пізніше 72 годин зобов`язати прибути до військової частини НОМЕР_1 для проходження військової служби.
У підготовчому судовому засіданні ОСОБА_4 підтримав клопотання, вважає за можливе на підставі ч. 5 ст. 401 КК України звільнити його від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 407 КК України, а провадження у справі закрити, та зазначив, що бажає продовжити військову службу.
У підготовчому судовому засіданні прокурор підтримав клопотання, вважає за можливе на підставі ч. 5 ст. 401 КК України звільнити ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 407 КК України, а провадження у справі закрити, оскільки він злочин вчинив вперше, добровільно проявив намір продовжити військову службу та виконувати військовий обов`язок, і отримав погодження з військової часини 1551.
Суд, заслухавши пояснення учасників кримінального провадження, дослідивши матеріали судового провадження, приходить до висновку, що клопотання обвинуваченого підлягає задоволенню виходячи з наступного.
На обґрунтування клопотання до матеріалів справи долучено письмову згоду начальника 15 мобільного прикордонного загону щодо подальшого проходження служби молодшим сержантом ОСОБА_4 у даній військовій частині.
В судовому засіданні суд переконався в тому, що ОСОБА_4 , який під час воєнного стану вперше вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 407 КК України, добровільно проявив намір продовжити проходження військової служби, без будь-якого тиску або впливу. Крім того, обвинувачений не заперечує проти закриття кримінального провадження щодо нього з наведеної підстави.
Положеннями п. 2 ч. 3 ст. 314 КПК України передбачено, що у підготовчому судовому засіданні суд має право, зокрема, закрити провадження у випадку встановлення підстав, передбачених частиною другою ст. 284 цього Кодексу.
Згідно з вимогами пункту 1 частини 2 статті 284 КПК України кримінальне провадження закривається судом у зв`язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Відповідно до ч.ч.1, 3 ст. 288 КПК України розгляд клопотання прокурора здійснюється у присутності сторін кримінального провадження та потерпілого в загальному порядку, передбаченому цим Кодексом, із особливостями, встановленими цією статтею. Суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність. У разі закриття судом кримінального провадження та звільнення підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у порядку, передбаченому частиною п`ятою статті 401 Кримінального кодексу України, суд своєю ухвалою зобов`язує після набрання такою ухвалою законної сили невідкладно поновити звільнену особу на військовій службі та звільнену особу не пізніше 72 годин зобов`язує прибути до відповідної військової частини або місця служби для продовження проходження військової служби.
30.08.2024 набрав чинності Закон України № 3902-IX від 20.08.2024, який передбачає можливість звільнення від кримінальної відповідальності осіб, які під час дії воєнного стану самовільно залишили військову частину, або не з`явились вчасно без поважних причин до місця служби.
Законом України «Про внесення змін до Кримінального кодексу України, Кримінального процесуального кодексу України та інших законів України щодо вдосконалення кримінальної відповідальності за злочини проти встановленого порядку несення або проходження військової служби під час дії воєнного стану» внесено зміни до окремих нормативно-правових актів, якими передбачено порядок звільнення особи від кримінальної відповідальності.
Відповідно до ч. 5 ст. 401 КК України, особа, яка під час дії воєнного стану вперше вчинила кримінальне правопорушення, передбачене статтями 407, 408 КК України, може бути звільнена від кримінальної відповідальності в порядку, передбаченому кримінальним процесуальним законодавством України, якщо вона добровільно звернулася із клопотанням до слідчого, прокурора, суду про намір повернутися до цієї або іншої військової частини або до місця служби для продовження проходження військової служби та за наявності письмової згоди командира (начальника) військової частини (установи) на продовження проходження такою особою військової служби.
Згідно ст. 44 КК України та ст. 285 КПК України, особа, яка вчинила злочин, звільняється від кримінальної відповідальності, у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 286 КПК України звільнення від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення здійснюється судом.
Встановивши на стадії досудового розслідування підстави для звільнення від кримінальної відповідальності та отримавши згоду підозрюваного на такезвільнення, прокурор складає клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності та без проведення досудового розслідування у повному обсязі надсилає його до суду.
У разі наявності підстави для звільнення від кримінальної відповідальності, передбаченої частиною п`ятою статті 401 Кримінального кодексу України, прокурор або суд повинен також отримати письмову згоду командира (начальника) військової частини (установи) про можливість продовження проходження військової служби таким підозрюваним або обвинуваченим.
Аналогічні норми викладені у пункті 12 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами України законодавства про звільнення особи від кримінальної відповідальності» № 12 від 23.12.2005, відповідно до якого суд зобов`язаний звільнити особу від кримінальної відповідальності, у разі наявності спеціальних обставин, передбачених конкретною нормою закону, якою, у даному випадку, є норма ч. 5 ст. 401 КК України.
Так, під час досудового розслідування ОСОБА_4 добровільно звернувся із клопотанням до прокурора про намір повернутися для продовження проходження військової служби.
Зважаючи на те, що ОСОБА_4 раніше до кримінальної відповідальності за статтями 407, 408 КК України не притягувався, добровільно висловив своє бажання продовжити військову службу у військовій частині НОМЕР_1 , а начальник 15 мобільного прикордонного загону надав письмову згоду на проходження ним військової служби, суд дійшов висновку про можливість звільнення ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності, передбаченої ч. 5 ст. 407 КК України, та закриття кримінального провадження.
При цьому судом встановлено, що ОСОБА_4 розуміє підстави та наслідки закриття кримінального провадження з підстав передбачених ч. 5 ст. 401 КК України, та звільнення його від кримінальної відповідальності з нереабілітуючих підстав, і безумовної можливості судового розгляду провадження з його вирішенням по суті.
Згідно з ч. 2 ст. 24 Закону України «Про військовий обов`язок та військову службу», військова служба призупиняється для військовослужбовців, які самовільно залишили військові частини або місця служби, дезертирували із Збройних Сил України та інших військових формувань або добровільно здалися в полон, якщо інше не визначено законодавством.
Також відповідно даної норми, військовослужбовці, стосовно яких судом постановлено ухвалу про закриття кримінального провадження та звільнення від кримінальної відповідальності на підставі, передбаченій ч. 5 ст. 401 КК України, зобов`язані невідкладно, але не пізніше трьох діб після набрання такою ухвалою законної сили, прибути до вказаних в ухвалі військових частин (місць проходження військової служби) для продовження проходження військової служби. З дня прибуття до військових частини (місць проходження військової служби), але не пізніше набрання такою ухвалою законної сили, для таких військовослужбовців військова служба та дія контракту продовжуються, поновлюються виплата грошового і здійснення продовольчого, речового, інших видів забезпечення, пільги та соціальні гарантії, встановлені законодавством України.
З огляду на викладене, оскільки судом встановлена наявність усіх передбачених законом підстав для звільнення від кримінальної відповідальності ОСОБА_4 на підставі ч. 5 ст. 401 КК України та закриття кримінального провадження, суд вважає за необхідне клопотання задовольнити.
Речові докази та процесуальні витрати по справі відсутні, запобіжний захід не обирався.
Керуючись ст. ст. 284-288, 350 КПК України, ст. 401 ч.5 КК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Звільнити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця Житомирської області, громадянина України, українця, інспектора прикордонної служби вищої категорії - начальника групи управління (топогеодезист) вогневого відділення третього відділу прикордонної служби першої прикордонної комендатури швидкого реагування військової частини НОМЕР_1 , у військовому званні «молодший сержант», зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого, від кримінальної відповідальності за вчинення злочину, передбаченого ч. 5 ст. 407 КК України, на підставі ч. 5 ст. 401 КК України.
Кримінальне провадження №62024100140000832 від 28.02.2024 за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 407 КК України – закрити на підставі п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України, у зв`язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Зобов`язати командира військової частини НОМЕР_1 після набрання ухвалою законної сили невідкладно вжити заходів щодо прийняття/поновлення ОСОБА_4 на військову службу у військовій частині НОМЕР_1 , а ОСОБА_4 , після набрання такою ухвалою законної сили, не пізніше 72 годин, прибути до військової частини НОМЕР_1 для проходження військової служби.
Зобов`язати командира військової частини НОМЕР_1 повідомити Сосні вський районний суд міста Черкаси та Черкаську спеціалізовану прокуратуру у сфері оборони Центрального регіону про прийняття/поновлення ОСОБА_4 на військову службу у військовій частині НОМЕР_1 .
Ухвала може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду протягом 7 днів.
Головуючий ОСОБА_1
- Номер: 1-кп/712/613/25
- Опис:
- Тип справи: на кримінальне провадження
- Номер справи: 712/3431/25
- Суд: Соснівський районний суд м. Черкаси
- Суддя: Кончина О. І.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 19.03.2025
- Дата етапу: 20.03.2025
- Номер: 1-кп/712/613/25
- Опис:
- Тип справи: на кримінальне провадження
- Номер справи: 712/3431/25
- Суд: Соснівський районний суд м. Черкаси
- Суддя: Кончина О. І.
- Результати справи:
- Етап діла: Закрито провадження
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 19.03.2025
- Дата етапу: 09.04.2025
- Номер: 1-кп/712/613/25
- Опис:
- Тип справи: на кримінальне провадження
- Номер справи: 712/3431/25
- Суд: Соснівський районний суд м. Черкаси
- Суддя: Кончина О. І.
- Результати справи:
- Етап діла: Виконання рішення
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 19.03.2025
- Дата етапу: 17.04.2025