Судове рішення #19587286

донецький апеляційний господарський суд

 

Постанова

Іменем України

29.11.2011 р.                                              справа №1/136пд/2011(16/123пд(19/132пд)


Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:


головуючого:Манжур В.В.

суддівБудко Н.В., Москальової І.В.

при секретарі                   Пеленовій О.О.

за участю представників сторін:

від позивача:
не з’явився

від відповідача

(скаржника): ОСОБА_1 –за довіреністю



розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу
Товариства з обмеженою відповідальністю «Східні ресурси», м.Луганськ

на рішення  

господарського суду Луганської області

від04.10.2011р.

по справі№ 1/136пд/2011(16/123пд(19/132пд))

(суддя Зюбанова Н.М.)

за позовомЛуганської міської ради, м.Луганськ

доТовариства з обмеженою відповідальністю «Східні ресурси», м.Луганськ

про внесення змін до договору оренди землі,

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Луганська міська рада, м.Луганськ звернувся до господарського суду Луганської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Східні ресурси», м.Луганськ про внесення змін до договору оренди землі.

Рішенням господарського суду Луганської області від 10.02.2011р.                   у справі № 16/123пд(19/132пд), залишеним без змін постановою Донецького апеляційного господарського суду 11.04.2011р., у задоволенні позовних вимог було відмовлено.

          Постановою Вищого господарського суду України від 20.07.2011р. у даній справі вказані рішення місцевого суду від 10.02.2011р. та постанову Донецького апеляційного господарського суду від 11.04.2011р. скасовано, а справу передано на новий розгляд до господарського суду Луганської області.

Відповідно до ч.1 ст.11112 ГПК України вказівки, що містяться у постанові касаційної інстанції, є обов‘язковими для суду першої інстанції під час нового розгляду справи.

          У постанові від 20.07.2011р. Вищий господарський суд України зазначив наступне:

- судами не враховано, що вказані у постанові відповідні правові норми передбачають зміну умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом, зокрема при перегляді розміру орендної плати, яка є регульованою ціною;

- суди залишили поза увагою встановлену п. 1 договору мету оренди, коли дійшли висновку про відсутність підстав для застосування договірного коефіцієнту в розмірі 4,5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки через недоведеність факту використання земельної ділянки під збудованим та розміщеним готельним комплексом, рестораном, автозаправним комплексом та отримання прибутку.

          За результатами нового розгляду даної справи, рішенням господарського суду Луганської області від 04.10.2011р. позовні вимоги Луганської міської ради, м.Луганськ задоволені частково.

          Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з приписів Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 03.06.2008р. № 309-VI та рішення Луганської міської ради від 28.12.2007р. № 28/10 та від 27.05.2011р. № 9/12, якими регулюється порядок встановлення розміру орендної плати за землю при передачі земельних ділянок в оренду та при внесенні змін до вказаних рішень та до договорів оренди землі щодо зміни розміру річної орендної плати в залежності від видів діяльності, які здійснюються на земельній ділянці.

          Не погоджуючись з рішенням місцевого господарського суду, Товариство з обмеженою відповідальністю «Східні ресурси»звернулось до Донецького апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення господарського суду Луганської області від 04.10.2011р. у справі         № 1/136пд/2011(16/123пд(19/132пд)) в частині задоволених позовних вимог скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.

Скаржник вважає, що висновки місцевого господарського суду, викладені в оспорюваному рішенні, не відповідають обставинам справи, та судом неправильно застосовані норми матеріального права.

          Представник позивача у судове засідання не з’явився, причину неявки до суду не повідомив, незважаючи на те, що про дату та час судового засідання був повідомлений належним чином.

Оскільки явка представника позивача не визвалась обов’язковою та неявка без поважних причин у судове засідання його представника не тягне за собою перенесення розгляду справи на інші строки, тому справу розглянуто за наявними в ній матеріалами, а повний текст постанови направляється учасникам процесу в установленому порядку.

Фіксування судового засідання апеляційної інстанції здійснювалось за допомогою звукозаписувального технічного засобу у порядку,  встановленому ст.ст.4-4, 81-1, 99, 101 Господарського процесуального кодексу України.

Відповідно до ст. 101 ГПК України, у процесі розгляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі доказами повторно розглядає справу. Апеляційний господарський суд не зв’язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.   

Перевіривши матеріали справи та правильність застосування господарським судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права України, колегія суддів Донецького апеляційного господарського суду вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а рішення господарського суду відповідає вимогам чинного законодавства України, з огляду на наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, 21.02.2007р. між Луганською міською радою (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Східні ресурси»(орендар) був укладений договір оренди землі, зареєстрований у книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та право користування землею, договорів оренди землі Кам’янобрідського району м.Луганська 27.03.2007р. за № 040740200007 (далі за текстом –договір).

Згідно пунктів 1, 2 договору, з урахуванням договору про внесення змін від 04.12.2007р. до договору, орендодавець, на підставі рішення Луганської міської ради від 22.08.2006р. № 8/85 зі змінами внесеними до нього на підставі рішення Луганської міської ради від 24.10.2006р. № 10/123, надав, а орендар прийняв в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 0,9000га під будівництво та розміщення готельного комплексу, ресторану, автостоянки та автозаправного комплексу та благоустрій прилеглої території, яка знаходиться за адресою: м.Луганськ, вул.Комінтерна (виїзд з міста).

В пункті 3 договору визначено, що земельна вільна від забудови та некапітальних споруд, інженерні комунікації не знаходяться.

Договір укладеного терміном на 49 років (п.7 договору).

За умовами п.4 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки на момент укладання договору становила 1723887,00грн.

Згідно п.8 договору, орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку (річного) у гривнях збільшеного на коефіцієнт 2,5.

Також сторони дійшли згоди, що щороку станом на 1 січня поточного року річна орендна плата попереднього року індексується на коефіцієнт, який застосовується для індексації грошової оцінки земель, порядок проведення якої затверджений Кабінетом Міністрів України (п.9 договору).

В пункті 10 договору передбачено, що обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням індексу інфляції, який враховується при здійсненні індексації, яка проводиться у порядку,  визначеному у п. 9 договору, а також з урахуванням інших змін розмірів земельного податку, що відбуваються протягом терміну дії договору оренди.

Щодо підстав перегляду розмірів орендної плати, то вони регулюються п.12 договору оренди та, зокрема, вказують на зміну розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у т.ч. внаслідок інфляції тощо.

Місцевим господарським судом встановлено, що Луганська міська рада звернулась до суду на виконання рішення Луганської міської ради від 31.10.07р. № 25/5 "Про деякі питання щодо плати за землю у м. Луганську" зі змінами за рішенням від 25.04.08р. № 33/13, в яких зазначено, що у разі передачі земельної ділянки в оренду під декілька цілей використання з визначенням площ земельних ділянок, які (площі) є складовими загальної площі земельної ділянки, яка передається в оренду, при визначенні договірного коефіцієнту відносно загальної площі вказаної земельної ділянки, застосовується максимальний договірний коефіцієнт із усіх договірних коефіцієнтів, які відповідають цілям використання земельної ділянки під які цілі вона передається.

Відповідно до п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель переданих у приватну власність, та земель, на яких розташовані державні, в тому числі казенні, підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), об’єкти незавершеного будівництва та законсервовані об’єкти, здійснюють відповідні селищні, міські ради, а за межами населених пунктів –відповідні органи виконавчої влади.

У травні 2010 року Луганською міською радою було розпочато роботу           в частині внесення змін до укладеного з ТОВ «Східні ресурси»договору оренди землі, у т.ч. з урахуванням прийнятого Закону України "Про  внесення  змін  до  деяких  законодавчих  актів  України" від 03.06.08р. № 309-VІ, за якими законодавець передбачив, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають державній або комунальній власності не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, та не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки (ст. 21 Закону України "Про оренду землі").

          Судом першої інстанції правомірно не прийняті за необґрунтованістю заперечення ТОВ «Східні ресурси»стосовно втрати чинності рішення луганської міської ради від 31.10.07р. № 25/5 «Про деякі питання щодо плати за землю у м.Луганську»у відповідності до рішення від 27.05.2011р. № 9/12 «Про деякі питання щодо орендної плати за землю у м.Луганську», виходячи з наступного.

          20.08.2009р. Луганською міською радою було прийняте рішення № 55/78 "Про пропозицію Товариству з обмеженою відповідальністю "Східні ресурси" щодо внесення змін до договору оренди землі від 21.02.2007р., державна реєстрація від 27.03.2007р. № 040740200007 зі змінами до нього, внесеними договором про внесення змін від 04.12.2007р., державна реєстрація від 11.02.2008р. за № 040840200001, який укладений з вказаним підприємством".

Тобто дане рішення є актом індивідуальної дії суб'єкта владних повноважень відносно скаржника, яким вирішено запропонувати ТОВ "Східні ресурси" внести зміни до договору оренди землі від 21.02.2007р. згідно проекту договору, який має додаватись при обміні листами.

В даному рішенні орендодавець посилається на своє рішення № 28/10 від 28.12.2007р., яке є чинним на момент вирішення спору по суті, а не на рішення № 25/5 від 31.10.2007р., як зазначає скаржник.

В рішенні Луганської міської ради № 9/12 від 27.05.2011р. за змістом п.1 аналогічним чином врегульовані питання визначення розміру договірного коефіцієнту від типу об'єкту, під який відводиться земельна ділянка щодо застосування максимального договірного коефіцієнту із усіх договірних коефіцієнтів, які відповідають цілям використання земельної ділянки під які вона передається.

          Як зазначає суд першої інстанції та підтверджено матеріалами справи,             на виконання положень цивільного законодавства, яке регулює порядок внесення змін до договору, Луганська міська рада у встановленому порядку надіслав на адресу ТОВ «Східні ресурси»проект договору про внесення змін до договору оренди землі, за змістом якого запропонував розділ "Орендна плата"  договору доповнити або викласти в новій редакції наступні  умови:

          - викласти п.8 розділу "Орендна плата" договору у новій редакції:                  "Річна орендна плата встановлюється у розмірі 4,5 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що передана в оренду, у гривнях";

          - змінити у п.10 та п.12 розділу "Орендна плата" договору слова "земельного податку" на слова "нормативної грошової оцінки земель м.Луганська";

          - доповнити розділ "Орендна плата" після п.12 новим пунктом 121 наступного змісту: "У разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки протягом терміну дії договору, пропорційно змінюється й розмір орендної плати без внесення відповідних змін у договір. Про зміну нормативної грошової оцінки земель м. Луганська Орендодавець письмово повідомляє Орендаря або публікує про це оголошення у місцевих засобах масової інформації";

               - змінити у п.п. 29.1 п. 29 розділу "Інші права та обов'язки сторін" слова "Управління Луганської міської ради з питань регулювання земельних відносин" на слова "Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів або до іншого органу, уповноваженого орендодавцем".

  

Місцевим господарським судом досліджено право підпису проекту договору про внесення змін начальником Управління нерухомим майном Луганської міської ради Сотниковою Л.В. та встановлено, що її повноваження підтверджуються нотаріально оформленою довіреністю від 17.07.2008р. № 1139, у зв‘язку з чим заперечення ТОВ «Східні ресурси»правомірно визнані судом першої інстанції необґрунтованими.

На час виникнення договірних відносин між сторонами питання стосовно оренди земельної ділянки та розміру орендної плати за землю регулювались  Земельним кодексом України та Законом України «Про оренду землі».

Так, відповідно до ст.2 Закону України "Про оренду землі", відносини, пов’язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Відповідно до ст.16 Закону України "Про оренду землі” та ст.124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону (ст.126 ЗК України).

Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації (ст.125 ЗК України).

Матеріалами справи підтверджено факт належного укладання договору оренди земельної ділянки між сторонами, пункти 10 та 12 якого передбачають, що орендодавець має право змінювати орендну плату при зміні розмірів земельного податку, що відбуваються протягом терміну дії договору оренди.

          

          Згідно статті 525 Цивільного кодексу України, одностороння відмова від зобов’язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Аналогічне положення закріплено в ч.1 ст.188 Господарського кодексу України.

Відповідно до ч.2 ст.651 Цивільного кодексу України, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Згідно зі ст. 651 Цивільного кодексу України підставами  для зміни або розірвання договору є згода сторін, якщо інше не встановлено договором або законом; за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору /ст. 652 Цивільного кодексу України/.

Як передбачено ст.632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни /тарифи, ставки, тощо/, які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Отже, чинним законодавством передбачено можливість зміни умов договору оренди землі за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом.

Умовами договору оренди землі (п.п.10, 12) передбачено можливість зміни розміру орендної плати.

Оскільки сторонами в договору передбачена можливість зміни розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавства зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду орендної плати, встановленої умовами договору.

Щодо визначення розміру договірного коефіцієнту місцевий господарський суд вірно визначив, що, згідно з додатком до рішення Луганської міської ради від 27.05.2011р. № 9/12 "Про деякі питання щодо орендної плати за землю у м. Луганську", у разі використання земельної ділянки для паливно-роздавальних, автозаправних станцій, пунктів, комплексів тощо, які здійснюють продаж нафтопродуктів або газу встановлений договірний коефіцієнт до розміру земельного податку в 4,5 відсотки (арк. справи 72-73, т. 3).

Заперечення скаржника стосовно відсутності відповідних об'єктів на орендованій земельній ділянці судовою колегією апеляційної інстанції не приймаються, оскільки спростовуються метою прийняття у користування земельної ділянки, яка зазначена у п. 1 договору оренди землі, а також тим, що у рішенні Луганської міської ради від 27.05.2011р. № 9/12 відповідні коефіцієнти, у т.ч. 4,5%, не ставляться у залежність від фактів розміщення об'єктів або їх майбутнього будівництва.

В статті 288 Податкового кодексу України, який набрав чинності з 01.01.2011р., аналогічним чином врегульовано правовідносини обчислення та сплати орендної плати за землю, а саме: розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою трикратного розміру земельного податку та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки, про що вірно зазначив суд першої інстанції.

          Судова колегія апеляційної інстанції погоджується з висновками місцевого господарського суду, що необхідність доповнення договору п.п.29.1 обумовлена зміною структури виконавчих органів Луганської міської ради за рішенням від 11.11.2010р. № 1/11 та утворенням Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів, яким слід замінити Управління Луганської міської ради з питань регулювання земельних відносин.

Виходячи з вищезазначеного, господарський суд Луганської області дійшов правомірного та законного висновку щодо наявності всіх правових підстав для внесення змін до пунктів 8, 10, 12, 29.1 договору оренди землі.

          Колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком місцевого господарського суду щодо відмови у доповнені п.12 новим п. 121, яким пропонується доповнити договір умовами, що у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки на протязі строку дії договору, пропорційно змінюється й розмір орендної плати без внесення відповідних змін у договір, з огляду на наступне:

          Згідно приписів статті 525 Цивільного кодексу України та статті 188 господарського кодексу України, одностороння зміна умов договору                                не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

          Отже, запропонований пункт 121 суперечить діючому законодавству, оскільки передбачає односторонню зміну умов договору.

На підставі наведеного, судова колегія Донецького апеляційного господарського суду визначила, що доводи скаржника, викладені в апеляційній скарзі не обґрунтовані, не доведені належними та допустимими доказами в розумінні статей 33, 34 Господарського процесуального кодексу України та спростовуються наявними в матеріалах справи  доказами.

Твердження скаржника про те, що висновки місцевого господарського суду, викладені в оспорюваному рішенні, не відповідають обставинам справи, та судом неправильно застосовані норми матеріального права не знайшли свого підтвердження.

          Отже, відповідно до статті 4 Господарського процесуального кодексу України, судове рішення прийняте суддею за результатами дослідження усіх обставин справи.

З урахуванням вищевикладеного, судова колегія Донецького апеляційного господарського суду за результатами розгляду апеляційної скарги  дійшла висновку, що, відповідно до вимог статті 43 Господарського процесуального кодексу України, рішення господарського суду Луганської області від 04.10.2011р. у справі № 1/136пд/2011(16/123пд(19/132пд)) ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді всіх обставин справи, які мають суттєве значення для вирішення спору, відповідає нормам матеріального та процесуального права та не підлягає скасуванню.

Керуючись статтями 33, 34, 43, 49, 99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, Донецький апеляційний господарський суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Східні ресурси», м.Луганськ на рішення господарського суду Луганської області від 04.10.2011р. у справі № 1/136пд/2011(16/123пд(19/132пд)) –залишити без задоволення, рішення господарського суду Луганської області від 04.10.2011р. у справі № 1/136пд/2011(16/123пд(19/132пд)) –без змін.

          Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Вищого господарського суду України у касаційному порядку через апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів з дня прийняття постанови.


Головуючий          В.В.Манжур


Судді:          Н.В.Будко


          І.В.Москальова


Повний текст постанови підписаний 29.11.2011р.
































                                        Надруковано 5 примірників:

                                        1 –позивачу

                                        1 –відповідачу (скаржнику)

                                        1 –у справу

                                        1 –ГСЛО

                                        1 –ДАГС          





Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація