Справа № 2-а/0614/7999/11
П О С Т А Н ОВ А
І м е н е м У к р а ї н и
09 грудня 2011 року Малинський районний суд Житомирської області в складі головуючого судді Ярмоленка В.В. при секретарі Петренко М.А., розглянувши в порядку письмового провадження в місті Малині адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Малинському районі Житомирської області про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії, -
встановив:
позивач 28 липня 2011 року звернувся до суду з позовом, яким просить зобов’язати управління Пенсійного фонду України в Малинському районі здійснити перерахунок та виплату в повному обсязі доплати до пенсії відповідно до ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»у розмірі однієї мінімальної заробітної плати. В судовому засіданні уточнив свої позовні вимоги та просить зобов’язати управління Пенсійного фонду України в Малинському районі здійснити перерахунок та виплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру 75% мінімальної пенсії за віком.
Представник відповідача - УПФУ у Малинському районі, до суду не з’явився надав заяву, в якій просить розглядати справу без його участі. Проти позовних вимог заперечує в повному обсязі.
Розглянувши справу в порядку письмового провадження, оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини справи, вважаю їх достатніми для прийняття рішення.
Спірні відносини регулюються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Частиною другою статті 50 цього Закону визначено, що особам, які є інвалідами 2-ї групи віднесеним до категорії 1, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, призначається у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком.
Позивач, маючи статус потерпілого внаслідок аварії на ЧАЕС першої категорії, у спірний період отримував зазначені кошти у менших розмірах, ніж визначено Законом.
Виплати, встановлені ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»здійснює Управління Пенсійного фонду України в Малинському районі.
Таким чином право позивача на отримання пенсії та допомоги порушене і є підстави для часткового задоволення позовних вимог в межах строку звернення до суду за період з 28 січня 2011 року по 22 липня 2011 року.
В спірний період часу ці доплати та допомоги виплачувались частково, у фіксованому розмірі, визначеному Постановою Кабінету Міністрів України № 836 від 26.07.1996 року «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не в кратному відношенні до мінімальної зарплати.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачено Конституцією та законами України.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров’я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності за них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до ч.2 ст.9 КАС України суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.
Частиною 4 зазначеної статті встановлено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Оскільки Верховна Рада України і Кабінет Міністрів України в наступному будь-яких рішень із цих питань не приймали, то виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами при вирішенні даного спору, застосуванню підлягають саме статті Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не вказана Постанова КМУ.
Керуючись ст.ст. 8,19,22,46 Конституції України, ст.ст.11,17,18,71,99,162,183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», постановив:
позов задоволити.
Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Малинському районі Житомирської області щодо виплати ОСОБА_1 доплати до пенсії та додаткової пенсії у розмірах менших, ніж визначено ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов’язати управління Пенсійного фонду України в Малинському районі Житомирської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 за період з 28.01.2011 року по 22.07.2011 року додаткової пенсії відповідно до ст. 50 цього Закону в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, встановленої ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», яка розраховується залежно від розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Від сплати судового збору сторони звільнені.
Постанова підлягає негайному виконанню в межах стягнення суми за один місяць.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Малинський районний суд протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя:ОСОБА_2