ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2-а/1970/3816/11
"13" грудня 2011 р. м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі головуючого судді Баб’юка П.М. при секретарі Михайловській Н.В.
за участю:
представника позивача –ОСОБА_2,
представників відповідача –Лукащука В.М., Кулинича М.В.,
третьої особи –ОСОБА_5,
представника третьої особи –ОСОБА_6,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Тернополі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_7 до Тернопільської обласної ради, третя особа без самостійних вимог на предмет спору –ОСОБА_5 про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_7 (далі по тексту –позивач) звернувся до суду з позовом до Тернопільської обласної ради про визнання бездіяльності відповідача в частині усунення Комісії з питань поновлення прав реабілітованих Тернопільської обласної ради (далі Комісії з питань поновлення прав реабілітованих ТОР) від визначення складу майна, яке підлягає поверненню реабілітованому, встановлення його вартості та поверненню спадкоємцям і про зобов’язання Тернопільську обласну раду розглянути заяву щодо повернення майна сім’ї ОСОБА_8 у межах населеного пункту по АДРЕСА_2, в тому числі і на земельну ділянку на якій залишилась криниця та насадження дерев.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача в судовому засіданні зазначив, що Тернопільською обласною радою не було розглянуто заяву щодо повернення майна сім’ї ОСОБА_8 у межах населеного пункту по АДРЕСА_2 в тому числі і на земельну ділянку на якій залишилась криниця та насадження. Просить позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Представники відповідача проти задоволення позовних вимог заперечили та просили відмовити в задоволенні позову з мотивів, викладених у запереченні від 12.12.2011 №07-2231. Вважають що дії Комісії з питань поновлення прав реабілітованих Тернопільської обласної ради щодо розгляду звернення позивача відповідають вимогам чинного законодавства. Також вказали, що рішенням Комісії з питань поновлення прав реабілітованих Бучацької районної ради від 10 січня 1994 року вирішено виплатити ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_1, грошову компенсацію за конфісковане майно в сумі 15 мінімальних зарплат. Підстави для перегляду чи скасування вказаного рішення відсутні, а тому рішенням Комісії з питань поновлення прав реабілітованих ТОР від 09.11.2011 №1 позивачу було рекомендовано вирішувати питання повернення майна в судовому порядку.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, встановив наступні обставини справи:
Відповідно до статті 5 Закону України «Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні»вилучені будівлі та інше майно по можливості (якщо будинок незайнятий, а майно збереглося) повертаються реабілітованому або його спадкоємцям натурою. При відсутності такої можливості заявнику відшкодовується вартість будівель та майна.
Заяви про компенсацію та повернення майна подаються не пізніше трьох років з моменту набрання чинності цим Законом або з дня одержання особою довідки про реабілітацію згідно з цим Законом. Порядок виплати компенсації, повернення майна або відшкодування його вартості регулюється Положенням, затверджуваним Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктами 3, 10, 12, 15, 18 «Положення про порядок виплати грошової компенсації, повернення майна або відшкодування його вартості реабілітованим громадянам або їхнім спадкоємцям», затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 24 червня 1991 року №48 (із внесеними змінами), передбачено наступне:
- громадянам, реабілітованим згідно із статтями 1 і 3 Закону України «Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні», повертаються вилучені у них будівлі та інше майно або відшкодовується їх вартість;
- комісії визначають склад майна, яке підлягає поверненню реабілітованому, і встановлюють його вартість на підставі документів про вилучення і реалізацію майна, одержуваних з архівів та інших установ;
- вилучені будівлі та інше майно (якщо будинок незайнятий, а майно збереглося) повертаються реабілітованому або його спадкоємцям. При відсутності такої можливості заявнику відшкодовується вартість будівель і майна;
- компенсація виплачується за рахунок коштів місцевого бюджету відповідним фінансовим органом за місцем проживання реабілітованого, а якщо реабілітований громадянин проживає за межами України - фінансовим органом за місцем провадження попереднього слідства;
- у разі неможливості повернути майно або відшкодувати його вартість у порядку, передбаченому пунктами 12 і 15 цього Положення, реабілітованим на сім'ю виплачується грошова компенсація у розмірі до 15 мінімальних заробітних плат.
Відповідно до статті 9 Закону України «Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні»передбачено вирішення питань, пов'язаних, зокрема, з встановленням факту адміністративного виселення, з відшкодуванням матеріальних збитків, поновленням прав громадян, реабілітованих відповідно до цього Закону, покласти на обласні, міські, районні Ради народних депутатів. З цією метою Радам народних депутатів утворити штатні комісії, положення про які затверджується Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів УРСР від 24 червня 1991 року №48 «Про заходи щодо реалізації Закону Української РСР «Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні»(із внесеними змінами) затверджено Положення про комісії Рад народних депутатів з питань поновлення прав реабілітованих.
Згідно з пунктом 4 зазначеного Положення вирішення питань стосовно відшкодування матеріальних збитків, виплати грошової компенсації реабілітованим, прийняття рішень щодо відшкодування матеріальних збитків відповідно до Положення про порядок виплати грошової компенсації, повернення майна або відшкодування його вартості реабілітованим громадянам або їхнім спадкоємцям віднесено до компетенції районних, міських, районних у місті комісій з питань поновлення прав реабілітованих.
Комісія з питань поновлення прав реабілітованих Бучацької районної ради (на той час - Ради народних депутатів), розглянувши заяву ОСОБА_7 про виплату грошової компенсації за конфісковане майно, прийняла рішення від 10 січня 1994 року, яким передбачено:
- райфінвідділу виплатити грошову компенсацію за конфісковане майно гр. ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_2, жительці АДРЕСА_3 в сумі 15 мінімальних заробітних плат;
- у відповідності до ст. 6 Закону про реабілітацію надати право на пільги, якими користуються реабілітовані;
- рішення комісії може бути оскаржене до обласної комісії з питань поновлення прав реабілітованих Тернопільської обласної Ради народних депутатів.
Обласні комісії з питань поновлення прав реабілітованих відповідно до пункту 5 Положення про комісії Рад народних депутатів з питань поновлення прав реабілітованих, крім виконання функцій, передбачених у пункті 3 цього Положення, розглядають скарги та рішення районних, міських, районних у місті комісій та приймають за ними рішення, здійснюють координацію їх роботи, подають методичну допомогу.
На адресу Тернопільської обласної ради для розгляду комісією обласної ради з питань поновлення прав реабілітованих надійшли заяви ОСОБА_7 від 22 серпня та від 12 жовтня 2011 року за підписом його представника ОСОБА_2 про повернення майна і присадибної земельної ділянки, що знаходяться по АДРЕСА_2, які були конфісковані в 1944 році.
Як зазначено у вказаних заявах, ОСОБА_7 та його мати –ОСОБА_8 в 1992 році зверталися у Бучацьку районну комісію з питань поновлення прав реабілітованих. Земельна ділянка за адресою АДРЕСА_2 була зайнята Бучацькою районною державною лікарнею ветеринарної медицини, а тому Комісією з питань поновлення прав реабілітованих Бучацької районної ради було прийнято рішення про виплату грошової компенсації в сумі 15 мінімальних заробітних плат.
У ході розгляду комісією з питань поновлення прав реабілітованих Тернопільської обласної ради заяв ОСОБА_7 з'ясовано, що згідно з протоколом №11 проведення аукціону товарною біржею «Центральна Українська Біржа»від 21 жовтня 2009 року, переможцем торгів з продажу нежитлового приміщення, яке вбудоване в житловому будинку (літера А), загальною площею 25,0 кв.м, що належить Бучацькій районній державній лікарні ветеринарної медицини в АДРЕСА_2 визнано ОСОБА_5. Даний протокол затверджено начальником Бучацької районної державної лікарні ветеринарної медицини.
Присутній на засіданні комісії з питань поновлення прав реабілітованих Тернопільської обласної ради гр. ОСОБА_5 підтвердив факт придбання ним на аукціоні вказаного приміщення. Право приватної власності ОСОБА_5 на житловий будинок за адресою АДРЕСА_2 підтверджується свідоцтвом про право власності на нерухоме майно, виданим 5 липня 2010 року Переволоцькою сільською радою, та витягом №26621844 про реєстрацію права власності на нерухоме майно, виданим 6 липня 2010 року комунальним підприємством «Бучацьке районне бюро технічної інвентаризації».
Відповідно до пункту 29 Положення про порядок виплати грошової компенсації, повернення майна або відшкодування його вартості реабілітованим громадянам або їхнім спадкоємцям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 24 червня 1991 року №48 «Про заходи щодо реалізації Закону Української РСР «Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні» (із внесеними змінами), рішення комісії з питань виплати компенсації, повернення майна або відшкодування його вартості можуть бути оскаржені реабілітованими громадянами (або їхніми спадкоємцями) та іншими заінтересованими громадянами відповідно до комісії Верховної Ради Республіки Крим, обласної, Київської та Севастопольської міських комісій.
Адміністрація м. Братська, Іркутської області Російської федерації листом від 11.02.1994 №111-8, адресованим на адресу комісії з питань поновлення прав реабілітованих Бучацької районної ради, клопотала від імені ОСОБА_8 про зміну рішення комісії з питань поновлення прав реабілітованих Бучацької районної Ради народних депутатів від 10 січня 1994 року на предмет повернення землі для повернення сім’ї на постійне місце проживання в Україну.
На вказаний лист в червні 1994 голова комісії з питань поновлення прав реабілітованих Бучацької районної ради надав відповідь за №191, що у разі переїзду сім’ї ОСОБА_8 на постійне місце проживання в Україну їй буде виділена земельна ділянка до 0,60 га., в тому числі і під будівництво житлового будинку.
Слід відмітити, що до комісії з питань поновлення прав реабілітованих Тернопільської обласної ради не надходило скарг ОСОБА_7 на рішення комісії з питань поновлення прав реабілітованих Бучацької районної ради від 10 січня 1994 року про виплату грошової компенсації за конфісковане майно.
Сторонами не надано а судом не здобуто доказів того, що вказане рішення комісії з питань поновлення прав реабілітованих Бучацької районної Ради народних депутатів від 10 січня 1994 року переглядалося, визнано нечинним або скасоване.
Відповідно до пункту 10 розділу ІІІ "Положення про порядок виплати грошової компенсації, повернення майна або відшкодування його вартості реабілітованим громадянам або їхнім спадкоємцям" затвердженого постановою Кабінету Міністрів Української РСР від 24 червня 1991 р. N 48 про заходи щодо реалізації Закону Української РСР "Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні" (що діяла на час прийняття спірного рішення від 14.01.1994 року №15/7) комісії визначають склад майна, яке підлягає поверненню реабілітованому, і встановлюють його вартість на підставі документів про вилучення і реалізацію майна, одержуваних з архівів та інших установ. Спадкоємцям реабілітованих повертається майно або відшкодовується його вартість при поданні свідоцтв про право на спадщину.
Документів про вилучення і реалізацію майна з архівів чи інших установ позивачем не представлено, а судом не здобуто.
У зв’язку з відсутністю передбачених законом підстав для зміни чи скасування рішення комісії з питань поновлення прав реабілітованих Бучацької районної ради від 10 січня 1994 року, враховуючи те, що будинок за адресою АДРЕСА_2 перебуває у приватній власності гр. ОСОБА_5, комісія з питань поновлення прав реабілітованих Тернопільської обласної ради прийняла рішення від 9 листопада 2011 року №1, яким рекомендувала для вирішення заяви ОСОБА_7 звернутися до Бучацького районного суду з позовною заявою за місцезнаходженням спірної присадибної земельної ділянки і майна згідно з чинним законодавством України.
Листом Тернопільської обласної ради від 11 листопада 2011 року №167у/Д-10-3 копія зазначеного рішення направлена представнику заявника ОСОБА_2
Вказане рішення від 9 листопада 2011 року №1 так-як і рішення від 10 січня 1994 року, не оскаржене позивачем у встановленому порядку. Не заявлено вимоги про його скасування і в даному адміністративному позові.
Враховуючи встановлені обставини справи, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення вимог позивача.
Керуючись статтями 153, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_7 до Тернопільської обласної ради, третя особа без самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_5 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - відмовити в повному обсязі.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд у порядок і строк, передбачені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строків апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
В повному обсязі постанова складена 19 грудня 2011 року.
Головуючий суддя Баб'юк П.М.
копія вірна
Суддя Баб'юк П.М.