Судове рішення #1990496
2а - 14 - 08

                                                                                                                                                                                                            2а - 14 - 08

                                                                                                                                            

                                                             П О С Т А Н О В А                            

                                               ІМЕНЕМ              У К Р А Ї Н И

            03 квітня 2008 р.                                Піщанський районний суд Вінницької області

           

            В складі

                        Головуючого судді               Ружицького М.Ф.

                        при секретарі                          Цимбалістій О. А.

розглянувши  у відкритому судовому засіданні  справу адміністративної юрисдикції за позовом Прокурора Піщанського району в інтересах ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення про виплату недоплаченої щорічної допомоги, -

В С Т А Н О В И В :

            Прокурором Піщанського району пред'явлено позов в інтересах ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Піщанської райдержадміністрації  про стягнення 3324,25 грн. як учасника війни, тобто особи, що відноситься  до пільгової категорії громадян, захист і представництво інтересів яких покладається на органи прокуратури у вигляді щорічної разової грошової допомоги як ветерану війни до 5 -го Травня за 2003 - 2007 роки.

            На підтвердження  вказаних вимог в позові вказується, що відповідно до щорічних Законів України “Про державні бюджети”  зокрема на 2003 - 2007 роки ОСОБА_1 відповідачем  було виплачено 155 грн., зокрема за 2005 рік - 50 грн., за  2006 рік - 50 грн., за 2007 р. - 55 грн. але за 2003 - 2004 роки взагалі не виплачувалась, чим порушено його право, передбачене ЗУ “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, Постанови КабМіну України за №425 від 31.03.2003 р. “Про забезпечення виплати у 2003 р. разової грошової допомоги, передбаченої ЗУ “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”  в розмірі трьох мінімальних пенсій за  віком, як  учаснику війни.

            Виходячи із щорічних мінімальних розмірів пенсії, зокрема у 2003 р. - 47,30 грн. звідки 47.30 грн. ´ 3 = розмір разової допомоги, тобто -141,90 грн.; 2004 р. - 92,45 ´ 3 = 277,35 грн.; 2005 - 330 грн. ´3 = 990 грн.; 2006 р. - 330´ 3=990 грн.; 2007 р.- 360´3 = 1080 грн., а загальна сума за 2003 - 2007 р. складає 3479,25 грн..

            Таке ігнорування Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” та окремих постанов КабМіну України Про забезпечення виплат разової грошової допомоги, передбаченої вказаним законом про статус ветеранів являється порушенням Конституції України.

            Так рішенням Конституційного Суду України№20 -ра/2004 від 01.12.2004 р. у справі за конституційним  поданням 54 х   народних депутатів України та Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України положень ст.44, 78  ЗУ “ Про державний бюджет України на 2004 рік” (справа про зупинення дії або обмеження пільг, компетенцій та гарантій”) визнано такими, що не відповідають Конституції України, оскільки щорічна разова допомога до 5 травня  була би передбачена в держбюджеті  на 2004 р., для інших учасників війни, в розмірі - 65 грн..

             Крім того, в зазначеному рішенні Конституційного Суду України вказано, що звуження змісту та  обсягу існуючих прав шляхом прийняття нових законів або зміна чинних законів за ст.22 Конституції не допускається як і не можуть бути зменшені розміри разової допомоги ветеранам війни  або скасовані без рівноцінної їх заміни.

            Із вказаних підстав в позові ставиться питання про поновлення пропущеного строку звернення до суду та питання про стягнення з відповідача допомоги  не виплаченої  різниці належного розміру щорічної допомоги ОСОБА_1 в сумі 3324,25 грн.

            В судовому  засіданні вказані вимоги позову прокурора підтримані.

            Відповідач в письмовому запереченні на позов та його представник в судовому засіданні вказаних вимог не визнав з посиланням на слідуюче: Єдиний закон України, який відокремлюється  Конституцією України - це Закон про Державний бюджет України, яким визначаються будь - які видатки на загальносуспільні потреби, розмір та цільове спрямування цих видатків(ст.95 Конституції України).

            Забезпечення політики у сфері соціального  захисту населення , фінансової політики та розробку проекту закону  про Держбюджет України віднесено до компетенції Кабміну України, розпорядження якого є обов'язковим для виконання.

            Постановами Кабміну України забезпечення щорічних разової грошової допомоги передбаченої ЗУ  “Про статус ветеранів війни ...”  покладено на управління праці та соціального захисту населення Піщанської райдержадміністрації як і покладено на ці органи відповідальність за управління бюджетними асигнуваннями та здійснення контролю за виконанням процедур та вимог встановлених Бюджетним кодексом України.

        Управління праці та соціального захисту проводять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисом. Посилання позивача на рішення Конституційного Суду №20 -рп/2004 від 01.12.2004 р. яким визнано неконституційним положення ст.44 ЗУ “Про державний бюджет на 2004 рік”  про встановлення розміру щорічної разової допомоги та інших соціальних гарантій також не може слугувати підставою до задоволення  заявленого позову пропуском однорічного строку звернення до суду з вимогою про захист  свого права на отримання допомоги оскільки відповідно до ст 99 ч.2 КАС України початок перебігу позовної давності починається не тільки від дня, коли особа довідалася про порушення свого права, але і могла довідатися.

            Відповідно до вимог ст.100 ч.1 КАС України  сплив позовної давності являється підставою для  відмови в позові. На поважність причини, за яких позивач  не мав можливості дізнатися з 2004 р. про порушення  права  ОСОБА_1 на своєчасне отримання відповідної  допомоги в позовній заяві  та поясненнях представника позивача не наведено.

            Рішення  Конституційного Суду України від 09.07.2007 р. №6 - рп/2007 яке позивачем не взято  до уваги  також визнано неконституційним ст.ст.29,71 п.13   ЗУ “Про державний бюджет України на 2007 рік” однак воно також не може слугувати підставою для задоволення позову оскільки положення ч.5 ст.ст. 12 - 15 ЗУ “Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту” на 2007 р. тільки призупинено. Вказується на безпідставність  порядку  визначення розміру неоплаченої  разової допомоги.

    Вказується на недоведеність  належного нагляду за додержанням вимог  ст.21 ЗУ “ Про статус ветеранів війни ...” щодо  правильності застосування цього Закону  усіма  установами, організаціями, посадовими особами, органами прокуратури, починаючи від Генерального прокурора України та підпорядкованим йому інших прокурорів оскільки не існує жодного документа прокурорського реагування про порушення вимог даного Закону  та бюджетного законодавства щодо використання коштів передбачених на виплату щорічної допомоги ветеранам війни.

            Суд находить, що  позов задоволенню  не підлягає за його безпідставності та недоведеності позовних вимог з урахуванням доводів відповідача.

Так, згідно ст.95 Конституції України будь - які видатки на загально суспільні потреби, розмір і цільове їх спрямування,  в тому числі виплату грошової допомоги для ветеранів війни, визначаються виключно    ЗУ “Про державний  бюджет ...” на конкретний рік . За необхідності в річний бюджет  можуть  вноситись зміни,  тільки  за ініціативи Кабінету Міністрів України, як суб'єкта права законодавчої ініціативи щодо цього Закону.

Бюджетна система України регламентована Бюджетним кодексом України

Постановою КабМіну України відповідальним за забезпечення видачі щорічної разової допомоги для ветеранів війни призначено управління праці та соціального захисту населення, в даному випадку Піщанської РДА з беззаперечним дотриманням вимог Бюджетного кодексу України, тобто проводити видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, визначених кошторисом відповідно до доходів та видатків на конкретний рік.

За порушення законодавства про бюджетну систему та видання посадовими особами нормативно - правових  або розпорядчих актів, які змінюють доходи і видатки бюджету передбачена кримінальна відповідальність.

   Так, ст.210 ч.1 -2 КК України передбачено покарання за використання бюджетних коштів у великих розмірах(більше 17 тис. грн..) карається штрафом до 51 тис.грн.., обмеженням волі на строк до 3 -х років з позбавленням права займати певні посади, а якщо предметом таких діянь з коштами в особливо  великих розмірах(більше 51 тис.грн..) - до 8 років позбавлення волі та позбавленням права займати  посади чи займатись певною діяльністю, після відбуття основного покарання; ст.211 ч.1-2 КК України відповідно передбачено покарання до 4 - х років позбавлення волі та від 3-х до 12 років  позбавлення волі  і також з позбавленням права займати посади та займатись певною діяльністю.

Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 р. №6 -рп/2007 визнано частину статей ЗУ “Про державний бюджет України на 2007 р.( по справі про соціальні гарантії громадянам) неконституційними - такими, що не відповідають Конституції України.

Так, дійсно визнано, однак перерахунку разової щорічної допомоги ветеранам війни, в зв'язку винесенням вищезазначеного рішення, в Державному бюджеті України на 2007 р., не передбачено.

Крім кримінальної відповідальності за порушення вимог бюджетної системи  існує і моральна відповідальність, зокрема за ст.23 Конституції України в  тім, що реалізація прав  одних людей не повинні порушувати права  інших.

Так, Постановою Кабінету Міністрів України за №183 від 12.03.2008 р. допомогу ветеранам війни з нагоди  Дня Перемоги встановлені збільшені розміри разової грошової допомоги , починаючи з 500 грн., інвалідам війни І групи і дальше - 400 грн.  і т.д.. Особам за особливі заслуги перед Батьківщиною - 500 грн., в цьому  році таким правом  наділені також  ветерани війни, які нагородженні медаллю “За відвагу” - незалежно від часу нагородження. Однак вказане збільшення видатків на ці потреби не може покрити борги за попередні роки а примусове стягнення  буде порушенням  прав ветеранів, яким ця допомога призначена, тобто на цей рік.

Вбачається, що вказану проблему необхідно розв'язувати тільки  на рівні держави. Залишаються неспростованими доводи  відповідача про неналежність прокурорського нагляду за додержанням правильності застосування ЗУ “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” усіма Установами та посадовими особами держави за  відсутності документів прокурорського реагування протягом п'яти років про виявлені порушення законності при забезпеченні видачі щорічної грошової допомоги ветеранам, якщо такі мали місце.

На підставі викладеного та  керуючись статтями  9 -11, 99 - 102, 159 - 163 КАС України, -

 

П О С Т А Н О В И В  :

 

             В позові прокурора Піщанського району Вінницької області в інтересах інтересах ОСОБА_1 до Управління  праці  та соціального захисту населення Піщанської райдержадміністрації про стягнення 3324,25 грн.  відмовити за безпідставності та недоведеності позовних вимог.        

Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду м. Києва в адміністративних справах шляхом подачі заяви в районний суд протягом 10 днів з дня  її проголошення та апеляційної скарги протягом 20 днів після подачі заяви через районний суд.

 

 

            Суддя:

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація