Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #1992019920

Справа №: 345/1119/25

Провадження №: 2/343/414/25

Р І Ш Е Н Н Я

I М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

(заочне)

28 квітня 2025 року м. Долина


Долинський районний суд Iвано-Франкiвської областi в складi:

головуючого судді – Тураша В. А.,

секретаря – Лукань О.З.,

розглянувши у відкритому судовому засiданнi в залі Долинського районного суду Івано-Франківської області в порядку спрощеного позовного провадження справу  за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Споживчий центр" до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором, суд-


В С Т А Н О В И В :


Представник позивача ТОВ  "Споживчий центр" 13.03.2025 звернувся до Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області з позовною заявою, сформованою в системі "Електронний суд", до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним Договором  №22.06.2024-100002108 від 22.06.2024 (а.с.1).

Ухвалою Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 13.03.2025 цивільну справу №345/1119/25 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Споживчий центр" до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором, передано за підсудністю до Долинського районного суду Івано-Франківської області (а.с.14-16).

У відповідності до вимог позовної заяви позивач ТОВ  "Споживчий центр" просить ухвалити рішення, яким:

стягнути з ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Споживчий центр" заборгованість за Договором №22.06.2024-100002108 від 22.06.2024у розмірі 26560,00 грн;

стягнути з ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Споживчий центр" суму сплаченого позивачем судового збору у розмірі 2422,40 грн.

Свої вимоги мотивує тим, що між ТОВ "Споживчий центр" та ОСОБА_1 22.06.2024 укладено кредитний Договір (оферти) №22.06.2024-100002108 .

Відповідно до умов кредитного Договору позичальнику надано кредит у розмірі 8000,00 грн, строком на 124 дні.Дата повернення (виплати) кредиту- 23.10.2024.

Процентна ставка "Стандарт" - фіксована незмінна процентна ставка у розмірі 1,5% за 1 (один) день користування кредитом, яка застосовується протягом перших 2 чергових періодів. Розмір процентної ставки не може бути збільшено в односторонньому порядку.

Комісія, пов`язана з наданням кредиту – 720,00 грн.

Комісія за обслуговування кредитної заборгованості – 720,00 грн у кожному з 2 чергових періодів, наступних за першим черговим періодом.

Неустойка: 80 грн 00 коп., що нараховується за кожен день невиконання/неналежного виконання кожного окремого зобов`язання незалежно від суми невиконаного/неналежно виконаного зобов`язання.

Згідно з п. 3.1 за цим Договором кредитодавець зобов`язується надати кредит позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених Договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти, комісію.

ТОВ "Споживчий центр" свої зобов`язання за Договором виконало в повному обсязі.

 В свою чергу ОСОБА_1  свої зобов`язання за Договором  належним чином не виконує, у зв`язку з чим, станом на 23.10.2024 утворилась заборгованість у розмірі 26560,00 грн, що складається із заборгованості по тілу кредиту в розмірі 8000 грн, процентів в розмірі  12400,00 грн, комісії у розмірі 2160,00 грн та неустойки у розмірі 4000,00 грн,  чим порушуються  права та інтереси ТОВ "Споживчий центр" (а.с.1-9).

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 04.04.2025 цивільна справа №345/1119/25 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Споживчий центр" до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором передана на розгляд судді Турашу В.А. (а.с.48).

Ухвалою Долинського районного суду Івано-Франківської  області від 04.04.2025 відкрито спрощене провадження у справі №345/1119/25 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Споживчий центр" до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором з повідомленням сторін на 28.04.2025.

Встановлено відповідачу строк п`ятнадцять днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі з позовною заявою та додатками для подання заяви із запереченнями проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження та відзиву на позов, який повинен відповідати вимогам ст. 178 ЦПК України, а також доказів, що підтверджують обставини, на яких грунтуються його заперечення, якщо такі докази не надані позивачем, і документів, що підтверджують надіслання (надання) відзиву та доданих до нього доказів іншим учасникам справи.

Встановлено позивачу п`ятиденний строк з дня отримання відзиву для подання відповіді на відзив, копія якої одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи.

Відповідач не пізніше п`яти днів з дня отримання відповіді позивача на відзив, до початку розгляду справи по суті, має право підготувати заперечення на відповідь на відзив, та направити позивачу й суду з підтвердженням такого направлення учасникам справи.

Роз`яснено учасникам справи, що подання заяв по суті справи (позовна заява; відзив на позовну заяву (відзив); відповідь на відзив; заперечення є їхнім правом. У разі ненадання учасником розгляду заяви по суті справи у встановлений судом або законом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами (а.с.49).

Представник позивача  Балюх Є.О. ( довіреність №2712/25-03 від 27.12.2024 а.с.24) в судове засідання не з`явився, хоч про дату, час та місце слухання справи був повідомлений у встановленому Законом порядку. В позовній заяві висловив прохання проводити розгляд даної справи за відсутності представника ТОВ "Споживчий центр", не заперечує проти заочного розгляду справи (а.с.8).

Відповідачка ОСОБА_1  в судове засідання на виклик не з`явилася, причини своєї неявки не повідомила, хоча про час та місце його проведення була належним чином повідомлена судом шляхом надсилання рекомендованої кореспонденції (а.с.50) за адресою її реєстрації - АДРЕСА_1 (а.с.13), а також шляхом розміщення оголошення про виклик в судове засідання на сайті Долинського районного суду (а.с.51-52). Судова повістка, яка направлялась відповідачці рекомендованою кореспонденцією, повернулась в Долинський районний суд з відміткою "За закінченням терміну зберігання" (а.с.53-54). Відзиву на позовну заяву відповідачкою не подано.

 Враховуючи те, що відповідачкою ОСОБА_1  у встановлений Законом строк відзиву на позовну заяву до суду не подано, суд, відповідно  до положень ст.280 ЦПК України, вважає за можливе ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.

Відповідно до положень ч.2 ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши та оцінивши наявні в справі  докази в їх сукупності, вважає, що в матеріалах справи достатньо даних, для вирішення  спору. Даний позов підлягає до   часткового задоволення,  виходячи з наступного:  

Ч.ч. 1, 3 ст. 12 ЦПК України передбачено, що цивільне судочинство здійснюється на


засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків,  встановлених цим Кодексом.

Згідно з ст.205 ЦК України, правочин може вчинитися усно або в письмовій (електронній) формі. Сторони мають право обирати форму правочину, якщо інше не встановлено законом. Правочин, для якого законом не встановлена обов`язкова письмова форма, вважається вчиненим, якщо поведінка сторін засвідчує їхню волю до настання відповідних правових наслідків. У випадках, встановлених договором або законом, воля сторони до вчинення правочину може виражатися її мовчанням.

Відповідно до положень ч.ч. 1.2  ст. 207 ЦК України, правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах, у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони. Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами).

За змістом статей 626, 628 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Ч.1 ст.638 ЦК України встановлено, що істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Згідно з ч.ч.1, 2 ст.639 ЦК України, договір може бути укладений у будь-якій формі, якщо вимоги щодо форми договору не встановлені законом. Якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договорів не вимагалася. Якщо сторони домовилися укласти договір за допомогою інформаційно-комунікаційних систем, він вважається укладеним у письмовій формі.

У ст. 3 Закону України "Про електронну комерцію" зазначено, що електронний договір - це домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав і обов`язків та оформлена в електронній формі.

Електронний договір укладається і виконується в порядку, передбаченому Цивільним та Господарським кодексами України, а також іншими актами законодавства (ч. 7 ст. 11 Закону України "Про електронну комерцію").

Відповідно до ч. 3-6, 8 ст. 11 Закону України "Про електронну комерцію", електронний договір укладається шляхом пропозиції його укласти (оферти) однією стороною та її прийняття (акцепту) другою стороною. Електронний договір вважається укладеним з моменту одержання особою, яка направила пропозицію укласти такий договір, відповіді про прийняття цієї пропозиції в порядку, визначеному частиною шостою цієї статті.

Пропозиція укласти електронний договір (оферта) може бути зроблена шляхом надсилання комерційного електронного повідомлення, розміщення пропозиції (оферти) у мережі Інтернет або інших інформаційно-телекомунікаційних системах. Пропозиція укласти електронний договір (оферта) може включати умови, що містяться в іншому електронному документі, шляхом перенаправлення (відсилання) до нього.

Відповідь особи, якій адресована пропозиція укласти електронний договір, про її прийняття (акцепт) може бути надана шляхом: надсилання електронного повідомлення особі, яка зробила пропозицію укласти електронний договір, підписаного в порядку, передбаченому статтею 12 цього Закону; заповнення формуляра заяви (форми) про прийняття такої пропозиції в електронній формі, що підписується в порядку, передбаченому статтею 12 цього Закону; вчинення дій, що вважаються прийняттям пропозиції укласти електронний договір, якщо зміст таких дій чітко роз`яснено в інформаційній системі, в якій розміщено таку пропозицію, і ці роз`яснення логічно пов`язані з нею.

У разі якщо укладення електронного договору відбувається в інформаційно-телекомунікаційній системі суб`єкта електронної комерції, для прийняття пропозиції укласти такий договір особа має ідентифікуватися в такій системі та надати відповідь про прийняття пропозиції (акцепт) у порядку, визначеному частиною шостою цієї статті. Такий документ


оформляється у довільній формі та має містити істотні умови, передбачені законодавством для відповідного договору.

Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України "Про електронну комерцію", моментом підписання електронної правової угоди є використання: електронного підпису або електронного цифрового підпису відповідно до Закону України "Про електронний цифровий підпис", за умови використання засобу електронного цифрового підпису всіма сторонами електронної правової угоди; електронний підпис одноразовим ідентифікатором, визначеними цим Законом; аналога власноручного підпису (факсимільного відтворення підпису за допомогою засобів механічного або іншого копіювання, іншого аналога власноручного підпису) при письмовій згоді сторін, у якій мають міститися зразки відповідних аналогів власноручних підписів.

У ст. 526 ЦК України передбачено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до положень ч.1 ст.  1054 ЦК України,  за кредитним  договором  банк  або   інша  фінансова Установа (кредитодавець)  зобов`язується  надати  грошові  кошти  (кредит)    позичальникові  у  розмірах  та  на  умовах,   встановлених   договором,   а  позичальник   зобов`язується   повернути   кредит    та сплатити  проценти (ч.1 ст.1048 ЦК України).

Ч.2  ст.1054 ЦК України встановлено, що до відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.

Згідно зі ст.1049 ЦК України, позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором. Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками.

Ст. 1056-1 ЦК України встановлено, що  процентна ставка за кредитом може бути фіксованою або змінюваною. Тип процентної ставки визначається кредитним договором. Розмір процентів, тип процентної ставки (фіксована або змінювана)та порядок їх сплати за кредитним договором визначаються в договорі залежно від кредитного ризику, наданого забезпечення, попиту і пропозицій, які склалися на кредитному ринку, строку користування кредитом, розміру облікової ставки та інших факторів на дату укладення договору. Фіксована процентна ставка є незмінною протягом усього строку кредитного договору.

Як встановлено в судовому засіданні, 22.06.2024 відповідачка ОСОБА_1  ознайомилася з умовами пропозиції ТОВ "Споживчий центр" про укладення кредитного Договору (кредитної лінії) (оферти) №22.06.2024-100002108, у якій визначено порядок кредитування, умови надання та повернення кредиту, строк дії договору.

Згідно з п.3.1 пропозиції про укладення кредитного договору, за цим Договором кредитодавець зобов`язується надати кредит позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти, комісію.

Пунктом 3.2 встановлено, що кредит надається на придбання товарів (робіт, послуг) для задоволення потреб, не пов`язаних з підприємницькою, незалежною професійною діяльністю або виконанням обов`язків найманого працівника.

Відповідно до п.3.3 кредитодавець надає позичальнику кредит на наступних умовах: сума кредиту встановлюється у заявці, яка є невід`ємною частиною даної оферти; тип кредиту – кредитна лінія; вид фінансової послуги: надання коштів та банківських металів у кредит; строк, на який надається кредит: встановлюється у заявці, яка є невід`ємною частиною даної оферти; проценти за користування кредитом (проценти): встановлюються у заявці, яка є невід`ємною частиною даної оферти; графік платежів: встановлюється у заявці, яка є невід`ємною частиною кредитного договору.

Згідно з п.п. 4.1, 4.4 кредитор надає позичальнику кредит на умовах його строковості, платності та поворотності. Спосіб надання позичальнику коштів у рахунок кредиту: перерахування на рахунок споживача, включаючи використання реквізитів електронного платіжного засобу споживача 5168-74ХХ-ХХХХ-0918.

П. 4.3 передбачено, що днем надання кредиту вважається: списання відповідної суми коштів з рахунку кредитодавця, а днем погашення кредиту/сплати платежу - день надходження коштів у касу кредитодавця готівкою або зарахування на поточний рахунок кредитодавця, що підтверджується випискою з поточного рахунку кредитодавця. У випадку, якщо дата ініціювання платіжної операції з надання кредиту не співпадає з датою завершення цієї платіжної операції з надання кредиту, днем/датою надання кредиту є дата ініціювання цієї платіжної операції, якщо платіжна операція була завершена (навіть у випадку її завершення в пізнішу дату). Неможливість завершення ініційованої кредитодавцем платіжної операції з надання кредиту не з вини кредитодавця є скасувальною обставиною та призводить до припинення прав і обов`язків сторін за даним Договором, включаючи обов`язок кредитодавця з надання кредиту. Неможливість видачі кредиту готівкою у зв`язку з нез`явленням позичальника для її отримання у дату надання/видачі кредиту, зазначену в заявці, є скасувальною обставиною та призводить до припинення прав і обов`язків сторін за даним Договором, включаючи обов`язок кредитодавця з надання кредиту. У випадку настання вказаних скасувальних обставин даний Договір є розірваним та припиненим з дати надання/видачі кредиту, зазначеної в заявці У випадку перерахування коштів позичальником на поточний рахунок кредитодавця, позичальник зобов`язаний забезпечити надходження коштів на останній день строку сплати платежу.

Відповідно до п. 6.1 позичальник зобов`язується використати кредит на зазначені в Договорі цілі, що не суперечать чинному законодавству України, і забезпечити своєчасне повернення кредиту та процентів шляхом внесення в касу кредитодавця готівкою або перерахування на рахунок кредитодавця в такі терміни: а) повернення кредиту, сплата процентів, комісій - у терміни та строки, вказані у заявці, яка є невід`ємною частиною даної оферти; б) неустойки, яка може бути нарахована кредитодавцем за несвоєчасне виконання зобов`язань за цим Договором, - негайно, з моменту пред`явлення кредитодавцем вимоги (усної чи письмової) про нарахування таких санкцій.

П. 9.1 встановлено, що у разі несплати кредиту та/або процентів та/або комісії у встановлені Договором терміни/строки, сума зобов`язань по погашенню кредиту та/ або процентів та/або комісії з наступного за останнім для сплати днем вважається простроченою, крім випадків, встановлених Договором. У разі несвоєчасного повернення позичальником обумовленої суми кредиту та/або несплати нарахованих процентів та/або комісії до позичальника може бути застосована неустойка згідно п.7.6 кредитного Договору. Також позичальник, який прострочив виконання грошового зобов`язання відповідно до ст.625 Цивільного кодексу України на вимогу кредитодавця зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також проценти річних від простроченої суми (база розрахунку) у розмірі, встановленому у заявці, яка є невід`ємною частиною кредитного договору (а.с. 34-40).

Після ознайомлення з умовами кредитування та прийняття запропонованої пропозиції (оферти), відповідачка ОСОБА_1  підписала одноразовим ідентифікатором Е211 заявку кредитного Договору №22.06.2024-100002108 (кредитної лінії), яка є невід`ємною частиною пропозиції про укладення кредитного договору.

Згідно з умовами заявки, сума кредиту складає 8000,00 грн, строк, на який надається кредит – 124 дні з дня його надання, дата повернення (виплати) кредиту – 23.10.2024.

Процентна ставка "Стандарт" - фіксована незмінна процентна ставка у розмірі 1,5% за 1 (один) день користування кредитом, яка застосовується протягом перших 2 чергових періодів. Розмір процентної ставки не може бути збільшено в односторонньому порядку.

Процентна ставка "Економ" - фіксована незмінна процентна ставка у розмірі 1% за 1 (один) день користування кредитом, яка застосовується протягом чергових періодів, наступних за черговими періодами, в яких застосовується процентна ставка "Стандарт". Розмір процентної ставки не може бути збільшено в односторонньому порядку.

Денна процентна ставка – загальні витрати за споживчим кредитом за кожний день користування кредитом протягом всього строку, на який надається кредит, виражені у процентах від загального розміру виданого кредиту. Розрахунок денної процентної ставки: 1,47% = (14560 / 8000)/124 х 100%.

Комісія, пов`язана з наданням кредиту – 720,00 грн.

Графік платежів: проценти, розраховані вищевказаним способом за черговий період


сплачуються в останній день чергового періоду; комісія за надання сплачується в останній день першого чергового періоду, комісія за обслуговування сплачується в останній день кожного з 2 чергових періодів, наступних за першим черговим періодом. Кількість платежів зі сплати процентів дорівнює кількості періодів, за які сплачуються проценти; кількість платежів зі сплати комісії – 3. Сума кредиту у розмірі 8000,00 грн сплачується одним платежем в останній день строку, на який надається кредит.

Неустойка: 80 грн 00 коп., що нараховується за кожен день невиконання/неналежного виконання кожного окремого зобов`язання незалежно від суми невиконаного/ неналежно виконаного зобов`язання (а.с. 40-42).

Також ОСОБА_1  ознайомилася із відповіддю позичальника про прийняття пропозиції (акцепт) кредитного Договору №22.06.2024-100002108 (кредитної лінії), що підтвердила електронним підписом одноразовим ідентифікатором Е211 (а.с. 42-44).

ОСОБА_1 у додатку до анкети вказала свої дані, місце проживання, який підписаний нею електронним підписом одноразовим ідентифікатором Е211 (а.с.45-46).

У постанові Верховного Суду від 21.02.2018 у справі № 910/5226/17 зазначено, що при здійсненні безготівкових розрахунків допускаються розрахунки із застосуванням платіжних доручень, акредитивів, розрахункових чеків, розрахунки за інкасо, а також інші розрахунки, передбачені законом, банківськими правилами та звичаями ділового обороту; безготівкові розрахунки провадяться через банки, інші фінансові установи (далі - банки), в яких відкрито відповідні рахунки, якщо інше не випливає із закону та не обумовлено видом безготівкових розрахунків.

Встановивши, що без отримання смс-повідомлення, без здійснення входу на вебсайт товариства за допомогою логіна і пароля особистого кабінету кредитний договір між позивачем та відповідачкою не був би укладений, суд вважає, що укладення кредитного Договору у запропонованій формі відповідало внутрішній волі відповідачки, цей правочин відповідно до Закону України "Про електронну комерцію" вважається таким, що за правовими наслідками прирівнюється до договору, укладеного у письмовій формі.

Аналогічні висновки викладено у постановах Верховного Суду від 28 квітня 2021 року у справі № 234/7160/20 (провадження № 61-2903св21), від 01 листопада 2021 року у справі № 234/8084/20 (провадження № 61-2303св21).

Відповідно до Закону України "Про електронну комерцію" цей правочин вважається таким, що за правовими наслідками прирівнюється до договору, укладеного у письмовій формі.

Вищевикладене узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 14.06.2022 по справі № 757/40395/20-ц.

ТОВ "Споживчий центр" належним чином виконало свої зобов`язання за кредитним Договором, надавши відповідачці кредитні кошти на загальну суму 8000,00 грн.

Відповідно до листа ТОВ "Універсальні платіжні рішення" ТОВ "УПР" № 74-1102 від 11.02.2025 (а.с. 30), ТОВ "Споживчий центр" повідомлено про те, що на виконання умов договору про переказ коштів № ФК-П-2024/01-2 від 01.04.2024, ТОВ "Універсальні платіжні рішення" 22.06.2024 20:12:41 перераховано грошові кошти в сумі 8000,00 грн в системі iPay.ua на банківську картку № НОМЕР_1 на підставі договору кредиту № 22.06.2024-100002108.

Натомість, відповідачка ОСОБА_1  свої зобов`язання за кредитним  Договором  належним чином не виконала, в результаті  чого утворилась заборгованість.

Як вбачається з наданої позивачем довідки-розрахунку про стан заборгованості за кредитним Договором № 22.06.2024-100002108 від 22.06.2024 (а.с. 29), заборгованість ОСОБА_1  складає 26560,00 грн, з яких: заборгованість за кредитом – 8000,00 грн, заборгованість за нарахованими відсотками – 12400,00 грн, заборгованість за комісією – 2160,00 грн, а також 4000,00 грн неустойки.

Наявність вказаної заборгованості відповідачкою не спростовано, відзив не подано.

Суд вважає, що позивачем доведено факт виникнення зобов`язальних правовідносин між сторонами, зокрема, шляхом укладання договору кредиту між ТОВ " Споживчий центр" та відповідачкою. При цьому, ТОВ "Споживчий центр" належним чином виконало свої обов`язки по наданню кредиту, а відповідачка отримала кредитні кошти, але належним чином не виконувала свої обов`язки за Договором.


Будь-яких контррозрахунків вказаної складової заборгованості, та й заборгованості в цілому, ОСОБА_1  не надано.

Суд погоджується з розрахунком позивача щодо заборгованості за тілом кредиту та процентами за користування кредитом, а тому вважає позовні вимоги в цій частині обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Щодо вимоги про стягнення з відповідачки ОСОБА_1  неустойки в розмірі 4000,00 грн, суд зазначає наступне.

Положення п. 18 розд. "Прикінцеві та перехідні положення" ЦК України визначають, що у період дії в Україні воєнного, надзвичайного стану та у тридцятиденний строк після його припинення або скасування у разі прострочення позичальником виконання грошового зобов`язання за договором, відповідно до якого позичальнику було надано кредит (позику) банком або іншим кредитодавцем (позикодавцем), позичальник звільняється від відповідальності, визначеної статтею 625 цього Кодексу, а також від обов`язку сплати на користь кредитодавця (позикодавця) неустойки (штрафу, пені) за таке прострочення. Установити, що неустойка (штраф, пеня) та інші платежі, сплата яких передбачена відповідними договорами, нараховані включно з 24 лютого 2022 року за прострочення виконання (невиконання, часткове виконання) за такими договорами, підлягають списанню кредитодавцем (позикодавцем).

На підставі викладеного, у даному випадку відсутні підстави для стягнення з відповідачки 4000,00 грн неустойки, оскільки така нарахована позивачем у період дії в Україні воєнного стану, та підлягає списанню кредитодавцем (позикодавцем).

Слід також відмовити в задоволенні вимоги позивача про стягнення з відповідачки комісії за надання кредиту та обслуговування кредитної заборгованості в розмірі 2160,00 грн, оскільки згідно з висновком Великої Палати Верховного Суду від 13.07.2022 у справі № 496/3134/19, вимоги кредитних договорів, які встановлюють щомісячну плату за послуги банку, які за Законом повинні надаватись безоплатно, в даному випадку за надання та обслуговування кредиту, є нікчемними.

Враховуючи те, що відповідачка, будучи ознайомлена з умовами кредитування, уклавши кредитний договір не виконує його істотні умови щодо порядку та строків погашення кредиту, хоча взяла на себе зобов`язання їх виконувати та вчасно погашати заборгованість, суд  приходить до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення, та з відповідачки ОСОБА_1  на користь позивача ТОВ "Споживчий центр" підлягає стягненню заборгованість за кредитним Договором №22.06.2024-100002108 від 22.06.2024 в розмірі 20400,00 грн, з яких: заборгованість за тілом кредиту – 8000,00 грн, заборгованість за нарахованими відсотками– 12400,00 грн.

У задоволенні вимог про стягнення з  ОСОБА_1  на користь ТОВ "Споживчий центр" неустойки за прострочення повернення кредиту в сумі 4000,00 грн та комісії за надання кредиту та обслуговування кредитної заборгованості в розмірі 2160,00 грн, необхідно відмовити.

Відповідно до положень ч.1 ст.141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Згідно з  п.3 ч.2 ст. 141 ЦПК України, у разі часткового задоволення позову - судовий збір покладається на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

З матеріалів справи вбачається, що при  зверненні  до суду позивачем був  сплачений  судовий  збір у сумі  2422,40 грн (платіжна інструкція №СЦ00007266 від 12.03.2025 а.с.10).

З відповідачки на користь  позивача  слід стягнути судові витрати по сплаті судового збору пропорційно  до розміру задоволених позовних вимог.

Позовні вимоги задоволені на 76,80 % з розрахунку:  20400 грн 00 коп. (сума задоволених позовних вимог) х 100% : 26560 грн 00 коп. (сума заявлених позовних вимог) = 76,80 % (відсоток задоволених позовних вимог).

Отже, сума судового збору, що підлягає  стягненню  з  відповідачки на користь  позивача  складає 1722,16 грн з розрахунку: 2242,40 грн (сума  сплаченого судового збору) х 76,80% (відсоток задоволених позовних вимог).

На підставі ст.ст. 526, 530, 629, 1049, 1050, 1054 Цивільного кодексу України,  керуючись  ст.ст.12, 141,  258, 259, 265, 268, 279, 280-282 ЦПК  України, суд -


У Х В А Л И В :


  Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Споживчий центр" до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором – задоволити частково.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь   Товариства з обмеженою відповідальністю "Споживчий центр" заборгованість за кредитним Договором №22.06.2024-100002108 від 22 червня 2024 року в розмірі 20400 (двадцять тисяч чотириста) гривень 00 копійок з яких: заборгованість за тілом кредиту – 8000,00 грн, заборгованість за нарахованими відсотками– 12400,00.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь  Товариства з обмеженою відповідальністю "Споживчий центр" 1722 (одну тисячу сімсот двадцять дві) гривні 16 копійок судового збору,  пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

В решті позовних вимог відмовити.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. 

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду .

Учасник справи, якому  рішення суду не було вручене у день проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.

Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю "Споживчий центр", код ЄДРПОУ 38548598, місцезнаходження: вул.Саксаганського,133-А, м. Київ,01032.

Відповідачка: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , жителька    АДРЕСА_2 .




Суддя Долинського районного суду                                                В.Тураш





Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація