- відповідач: Дубина Наталія Володимирівна
- позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю "Брайт Інвестмент"
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Справа № 276/206/25
Провадження по справі №2/276/188/25
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 квітня 2025 року с-ще Хорошів
Хорошівський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Семенюка А.С.,
за участю секретаря судового засідання Дашенко Д.А.,
розглянувши в спрощеному позовному провадженні з повідомленням (викликом) сторін цивільну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «БРАЙТ ІНВЕСТМЕНТ» до ОСОБА_1 про стягнення кредитної заборгованості, -
ВСТАНОВИВ:
ТОВ «БРАЙТ ІНВЕСТМЕНТ», в інтересах якого діє директор Кириченко О.М., звернулося до суду Житомирської області з позовом до ОСОБА_1 , в якому просить стягнути з відповідача на користь позивача суму заборгованості за Заявою-анкетою №2023524371_CARD від 13.04.2019 року у розмірі 62366,33 грн., що складається із: заборгованості за тілом кредиту - 37000,00 грн.; заборгованості за відсотками - 25366,33 грн.; стягнути з відповідача судові витрати.
В обґрунтування позову позивач зазначає, що 24 березня 2023 року між АТ «ОТП БАНК» та ТОВ «БРАЙТ ІНВЕСТМЕНТ» було укладено Договір факторингу №24/03/23. Відповідно до умов даного Договору Позивач прийняв право грошової вимоги і став кредитором за кредитними договорами, укладеними між Банком та боржниками в розмірі Портфеля Заборгованості, зазначених у Реєстрі Боржників (Додаток №1 до Договору), зокрема за кредитним договором - Заявою-Анкетою про надання банківських послуг АТ «ОТП Банк» №2023524371_CARD від 13.04.2019 року, укладеним між АТ «ОТП Банк» та ОСОБА_1 .
Позивач вказує, що 13.04.2019 року між АТ «ОТП Банк» (надалі - Банк) та ОСОБА_1 була укладена Заява-Анкета про надання банківських послуг АТ «ОТП Банк» №2023524371_CARD, що є невід`ємною частиною Договору про видачу та обслуговування міжнародних платіжних пластикових карток та Правил користування карткою, інформаційного листка, Тарифів Банку/Тарифного пакету приватного банківського обслуговування, які розміщені на офіційному сайті Банку (https://www.otpbank.com.ua). На підставі Заяви-Анкети Банк відкрив поточний (картковий) рахунок та надав електронний платіжний засіб. Крім того, відповідачем було підписано заяву фізичної особи на встановлення кредитної лінії/зміну розміру кредитної лінії, якою відповідач погодив зміну розміру кредитного ліміту. Відповідно до Заяви-Анкету визначено умови обслуговування кредитної лінії. Відповідачем також було підписано паспорт споживчого кредиту, з якого вбачається інформація щодо реальної річної процентної ставки та орієнтованої загальної вартості кредиту для споживача. Таким чином, 13.04.2019 року Відповідач звернувся до Банку із вимогою відкриття рахунку із кредитною лінією, тим самим підписавши Заяву-Анкету про надання банківських послуг та безумовно прийняв пропозицію Банку та погодився із тим, що Договір разом із Правилами, Тарифами, Публічним договором є невід`ємною його частиною та погоджується з ними та зобов`язується належно та неухильно їх виконувати.
Позивач стверджує, що Банк свої зобов`язання за кредитним договором виконав в повному обсязі, а саме надавав Відповідачу кредитні кошти, що підтверджується наданими доказами, зокрема розрахунком заборгованості. Відповідач свої зобов`язання не виконав, що призвело до виникнення заборгованості. Відповідачем кредитні кошти отримані та деякий час здійснювалось погашення кредитної заборгованості. Останній платіж Відповідачем було здійснено 11.01.2021 року.
Станом на день відступлення права вимоги (у відповідності до розрахунку заборгованості) загальний розмір заборгованості становить 62366,33 грн. (37000,00 грн. заборгованість по тілу кредиту, 25366,33 грн. заборгованість по відсотках).
25.11.2024 року Позивачем було направлено вимогу про погашення кредитної заборгованості за кредитним договором по карті. Дана вимога не була отримана Відповідачем, а була повернута.
Позивач зазначає, що фактично отримані та використані позичальником кошти в добровільному порядку Банку не повернуті, то Позивач вправі вимагати захисту своїх прав через суд шляхом зобов`язання боржника виконати обов`язок з повернення фактично отриманої суми кредитних коштів та нарахувань процентів, обумовлених договором.
Окрім того, позивач зазначив, що зазначаємо попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат (витрат на професійну правничу допомогу), які Позивач поніс і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи, складає 40 000,00 грн., ним будуть подані докази щодо розміру понесених витрат на правничу допомогу у строки передбачені ч.8 ст.141 ЦПК України.
Ухвалою судді Володарсько-Волинського районного суду Житомирської області від 05.02.2025 року відкрито провадження у справі, постановлено розгляд даної цивільної справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи.
03.03.2025 року від представника позивача до суду надійшла заява про стягнення витрат на професійну правничу допомогу, в якій представник позивача просить долучити до матеріалів справи докази понесених витрат на професійну правничу допомогу та стягнути з ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «БРАЙТ ІНВЕСТМЕНТ» (ЄДРПОУ 43115064) понесені витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 7000,00 грн.
04.03.2025 року позивачем подано до суду заяву про розгляд справи без участі, в якій представник позивача просив суд провести розгляд справи без участі представника ТОВ «БРАЙТ ІНВЕСТМЕНТ», проти ухвалення заочного рішення не заперечив.
07.04.2025 року судове засідання у справі відкладене на 29.04.2025 року у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю головуючого судді.
Представник позивача в судове засідання 29.04.2025 року не прибув, раніше стороною позивача подана заява про розгляд справи без участі представника позивача.
Відповідач про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином за адресою реєстрації місця проживання шляхом направлення копії ухвали від 05.02.2025, а також судових повісток рекомендованим листом з повідомленням, про що свідчать повернуті Укрпоштою поштові відправлення за зворотною адресою з відмітками причин повернення «адресат відсутній за вказаною адресою».
Згідно із ч.10 ст. 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» реєстрація місця проживання здійснюється тільки за однією адресою. У разі якщо особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює реєстрацію місця проживання за однією з цих адрес за власним вибором. За адресою зареєстрованого місця проживання з особою ведеться офіційне листування та вручення офіційної кореспонденції.
Згідно із ч.8 ст. 128 ЦПК України днем вручення судової повістки є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати судову повістку чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, що зареєстровані у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Таким чином, відповідач повідомлявся судом про розгляд справи шляхом направлення повідомлення за адресою місця проживання за зареєстрованим місцем проживання, що згідно ч.8 ст.128 ЦПК України є належним повідомленням особи про розгляд справи.
Відповідач в судове засідання не з`явився, причини неявки суду не повідомив. Заперечень проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження від відповідача до суду не надходило. Правом подання відзиву на позовну заяву відповідач не скористався, відзив до суду не подав.
З огляду на викладене, керуючись положеннями ст.ст. 280, 281 ЦПК України, суд ухвалив проводити заочний розгляд даної справи.
Згідно ч.3 ст.211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Згідно з ч. 8 ст. 178 ЦПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений законом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відповідно до ст. 280 ЦПК України у разі неявки в судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений про час і місце судового засідання і від якого не надійшло повідомлення про поважність причин неявки, відповідач не подав відзив, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, якщо позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
У зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, згідно з ч.2 ст.247 ЦПК України.
Дослідивши повно та всебічно обставини справи в їх сукупності, оцінивши зібрані по справі докази, виходячи зі свого внутрішнього переконання, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 24.03.2023 між АТ «ОТП БАНК» та ТОВ «БРАЙТ ІНВЕСТМЕНТ» було укладено Договір факторингу №24/03/23, посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Бочкарьовою A.B., зареєстрований в реєстрі за №265. Відповідно до умов даного Договору Позивач прийняв право грошової вимоги і став кредитором за кредитними договорами, укладеними між Банком та боржниками в розмірі Портфеля Заборгованості, зазначених у Реєстрі Боржників (додаток №1 до Договору).
Відповідно до Витягу з додатку №1 до Договору факторингу Договір факторингу №24/03/23 від 24.03.2023 року ТОВ «БРАЙТ ІНВЕСТМЕНТ» набуло права грошової вимоги до Відповідача за кредитним договором №2023524371 від 13.04.2019 року в сумі 62366,33 грн., з яких: 37000,00 грн. – загальна сума боргу по тілу кредита; 25366,33 грн. – загальна сума боргу по відсотках відсотками.
Судом встановлено, що 13.04.2019 року між ОСОБА_1 та АТ «ОТП Банк» був укладений Кредитний договір №2023524371_CARD від 13.04.2019 року року шляхом підписання відповідачем Заяву-анкету про надання банківських послуг АТ «ОТП Банк» №2023524371_CARD від 13.04.2019 року, що є невід`ємною частиною Договору про видачу та обслуговування міжнародних платіжних пластикових карток та Правил користування карткою, Інформаційного листка, Тарифів Банку/Тарифного пакету приватного банківського обслуговування, які розміщені на офіційному сайті Банку.
Шляхом підписання Заяви-анкети Клієнт підтвердив, що Банк надав йому в письмовій формі та в повному об`ємі інформацію, передбачену законодавством, що захищає права споживачів; Клієнта перед укладенням Договору ознайомлено з інформацією, визначеною Паспортом споживчого кредиту, необхідною для отримання кредиту із порівнянням різних пропозицій Банку з метою прийняття обґрунтованого рішення щодо укладення Договору та отримання Кредиту на сприятливих для Клієнта умовах; з Договором, Правилами, Інформаційним листком, Тарифами Банку/Тарифним пакетом приватного банківського обслуговування, що розміщені на офіціальному сайті Банку, ознайомлений і згодний, а також зобов`язується їх належно та неухильно виконувати; отримав свій примірник Заяви-анкети, Інформаційний листок та іншу документацію, на розсуд Банку, яка необхідна Клієнту для користування банківськими послугами.
На дату укладення Зави-анкети розмір процентної ставки становить 5 % в місяць; розмір процентної ставки впродовж пільгового періоду становить 0,01 % річних (а.сп.12-13). Згідно Заяви-Анкети відповідач просить банк відкрити позичальнику поточний (картковий) рахунок № НОМЕР_2 разом із отриманням електронного платіжного засобу у вигляді картки MC GOLD, валюта рахунку - гривня. Шляхом підписання Заяви-анкети Позичальник гарантує та підтверджує, що: 1) Банк надав в письмовій формі та в повному обсязі інформацію передбачену законодавством, що захищає права споживачів фінансових послуг; 2) Позичальника перед укладанням Кредитного договору ознайомлено з інформацією, визначеною Паспортом споживчого кредиту, необхідною для отримання Кредиту із порівнянням різних пропозицій Банку з метою обґрунтованого рішення щодо укладання Кредитного договору та отримання кредиту на сприятливих для нього умовах; 3) з Договором, Правилами, Інформаційним листком, Тарифами Банку, що розміщені на офіційному сайті Банку, ознайомлений та згодний, а також зобов`язується їх належно та неухильно виконувати.
Також до позовної заяви банком надано копію паспорту споживчого кредиту, який підписано сторонами, відповідно до якого строк кредитування становить 36 місяців (з правом пролонгації).
З наявної копії підписаної відповідачем заяву фізичної особи на встановлення кредитної лінії/зміну розміру кредитної лінії від 13.04.2019 року слідує, що відповідач погодив зміну розміру кредитного ліміту.
З наданих позивачем суду доказів вбачається, що згідно з укладеного з відповідачем кредитного договору/заяви-анкети №2023524371_CARD від 13.04.2019 року відповідачу було видано кредитну платіжну картку INSTANT CARD, відкрито картковий рахунок в гривнях та відкрито кредитну лінію, відповідач користувався кредитними коштами позивача, знімав з кредитного рахунку крім коштів на придбання товару додатково кошти для власних потреб, періодично сплачував кошти в рахунок повернення отриманих кредитних коштів.
Зазначені обставини підтверджуються: копією розписки про отримання кредитної картки за підписом відповідача, яким вона підтвердила, що отримала картку № НОМЕР_3 з терміном дії 12/21, а також підтвердила, що ознайомилась з правилами користування карткою та діючими тарифами АТ «ОТП БАНК»; копією Звіту-рахунку за період з 14.03.2019 по 24.03.2023 року, який є випискою по рахунку, де зазначається рух коштів по рахунку кредитного договору боржника ОСОБА_1 ; розрахунком заборгованості за договором №2023524371_CARD від 13.04.2019 00:00:00 картковий рахунок НОМЕР_2 UAH про видачу та обслуговування міжнародних платіжних пластикових карток (особистих) по клієнту 2861320669 ОСОБА_1 станом на 24.03.2023 р., який містить детальний опис здійснення операцій із зазначенням типу операції, нарахування процентів, надходження коштів на рахунок, суму використаних кредитних коштів, нараховані відсотки та загальну суму надходження коштів на рахунок.
25.11.2024 року позивачем направлено вимогу про погашення кредитної заборгованості за кредитним договором по карті протягом 30-ти календарних днів з моменту отримання вимоги, згідно якої ОСОБА_1 повідомляється про те, що сума боргу за Кредитним договором перед Новим кредитором - ТОВ «БРАЙТ ІНВЕСТМЕНТ» є обгрунтованою та документально підтвердженою і станом на 20.11.2024 складає 62366,33 грн. - вказана сума заборгованості включає заборгованість за тілом кредиту в розмірі 37000,00 грн., заборгованість за відсотками у розмірі 25366,33 грн.
Відповідно до частин 1, 2 статті 207 ЦК України правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах, у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони. Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами).
За змістом статей 626,628 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Частиною 1статті 638 ЦК України встановлено, що істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
У ст. 526 ЦК України передбачено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ч.1 ст. 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірах та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти (частина перша статті 1048 ЦК України).
Частиною 2 статті 1054 ЦК України встановлено, що до відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.
Кредитний договір укладається у письмовій формі. Кредитний договір, укладений з недодержанням письмової форми, є нікчемним (стаття 1055 ЦК України).
Згідно з ч.1ст. 633 ЦК України публічним є договір, в якому одна сторона підприємець взяла на себе обов`язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв`язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо). Умови публічного договору встановлюються однаковими для всіх споживачів, крім тих, кому за законом надані відповідні пільги.
За змістом ст. 634 цього Кодексу договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору. У переважній більшості випадків застосування конструкції договору приєднання його умови розроблює підприємець (у даному випадку Банк).
Оскільки умови договорів приєднання розробляються банком, тому повинні бути зрозумілі усім споживачам і доведені до їх відома, у зв`язку із чим банк має підтвердити, що на час укладення відповідного договору діяли саме ці умови, а не інші. Тому з огляду на зміст статей633,634 ЦК України можна вважати, що другий контрагент (споживач послуг банку) лише приєднується до тих умов, з якими він ознайомлений.
Відповідно до ч.1ст.1048 ЦК України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.
Згідно зст.1049 ЦК України позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором. Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками.
Відповідно до ч.2ст.1050 ЦК України, якщо договором встановлений обов`язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу.
Статті 525,612,625 ЦК України передбачають, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом. Боржник, який прострочив виконання зобов`язання, відповідає перед кредитором за завдані простроченням збитки і за неможливість виконання, що випадково настала після прострочення. Боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно з ст.ст. 12, 81 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно до ст.76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
З досліджених доказів вбачається, що 13.04.2019 року між АТ «ОТП Банк» та ОСОБА_1 було укладено кредитний договір/заява-анкета №2023524371_CARD від 13.04.2019, на підставі якого Банк надав позичальниці кредит.
Відповідачем не спростовано факту отримання грошових коштів від Банку за вищезазначеним кредитним договором, а також не спростовано наданий позивачем розрахунок заборгованості, свого розрахунку відповідачем до суду не подано.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що відповідачем порушено умови кредитного договору, внаслідок чого у позивача виникло право на нарахування відповідачу у цій справі заборгованості за кредитним договором, а вимоги позивача в частині стягнення заборгованості за тілом кредиту в розмірі 37000 грн. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Щодо вимог про стягнення заборгованості за простроченими процентами, то суд зазначає наступне.
Частиною першою статті 1048 ЦК України визначено, що позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.
Право кредитодавця нараховувати передбачені договором проценти за користування кредитом, а також обумовлену в договорі неустойку припиняється після спливу визначеного цим договором строку кредитування чи у разі пред`явлення до позичальника вимоги згідно з частиною другою статті 1050 ЦК України. В охоронних правовідносинах права та інтереси позивача забезпечені частиною другою статті 625 ЦК України, яка регламентує наслідки прострочення виконання грошового зобов`язання. Такі висновки містяться у постановах Великої Палати Верховного Суду від 28 березня 2018 року у справі №444/9519/12 (провадження № 14-10цс18) та від 04 липня 2018 року у справі № 310/11534/13-ц (провадження № 14-154цс18).
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 04 лютого 2020 року у справі № 912/1120/16 (провадження № 12-142гс19) вказано, що у межах кредитного договору позичальник отримує позичені кошти у своє тимчасове користування на умовах повернення, платності і строковості.
У постановах Великої Палати Верховного Суду уже неодноразово вказувалося на те, що цивільне законодавство передбачає як випадки, коли боржник правомірно користується наданими йому коштами та має право не сплачувати кредитору свій борг протягом певного узгодженого часу, так і випадки, коли боржник повинен сплатити борг кредитору, однак не сплачує коштів, користуючись ними протягом певного строку неправомірно.
Зокрема, відносини щодо сплати процентів за одержання боржником можливості правомірно не сплачувати кредитору борг протягом певного часу врегульовані частиною першою статті 1048 ЦК України. Такі проценти є звичайною платою боржника за право тимчасово користуватися наданими йому коштами на визначених договором та законодавством умовах, тобто у межах належного та добросовісного виконання сторонами договірних зобов`язань, а не у випадку їх порушення. Натомість наслідки прострочення грошового зобов`язання (коли боржник повинен сплатити грошові кошти, але неправомірно не сплачує їх) також урегульовані законодавством.
У випадках, коли боржник порушив умови договору, прострочивши виконання грошового зобов`язання, за частиною першою статті 1050 ЦК України застосуванню у таких правовідносинах підлягає положення статті 625 цього Кодексу.
Позивач у позові будь-яких позовних вимог в порядку ст. 625 ЦК не заявляв.
Встановленими в заяві-анкеті №2023524371_CARD від 13.04.2019 умовами обслуговування кредитної лінії передбачено, що розмір процентної ставки становить 5 % в місяць; розмір процентної ставки впродовж пільгового періоду становить 0,01 % річних. Згідно копії підписаного сторонами паспорта споживчого кредиту, строк кредитування становить 36 місяців, тобто до 13 квітня 2022 року.
Таким чином, строк дії кредитного договору закінчився 13 квітня 2022 року. З розписки відповідача про отримання платіжної картки слідує, що термін дії картки, яку вона отримала в «ОТП БАНК» сплив в грудні 2021 року. Інших карток відповідач не отримувала, докази пролонгації кредитного договору у матеріалах справи відсутні, із наданого позивачем Звіту-рахунку за період з 14.03.2019 по 24.03.2023 року, який є випискою по рахунку, не вбачається користування відповідачем кредитними коштами після 13 квітня 2022 року.
Як вбачається із розрахунку заборгованості, виконаної Банком, відповідачу після спливу строку кредитного договору, тобто після 13 квітня 2022 року, нараховувалися відсотки до 14.03.2023 року на загальну суму 17155,60 грн. (а.сп. 35-53).
Розмір загальної заборгованості відповідача за відсотками, нарахованими позивачем до стягнення станом на 24.03.2023, становить 25366,33 грн.
Таким чином, встановлена судом заборгованість відповідача за відсотками становить 25366,33 - 17155,60 = 8210,73 грн.
За таких обставин, враховуючи викладене відповідач має відшкодувати позивачу 45210,73 грн. кредитної заборгованості, з яких: заборгованість за тілом кредиту – 37000 грн., заборгованість за відсотками – 8210,73 грн.
Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (Серявін та інші проти України, № 4909/04, § 58, ЄСПЛ, від 10 лютого 2010 року).
Інші доводи відповідача, наведені ним у заяві про розгляд справи без участі відповідача, не спростовують встановлені судом та наведені вище обставини щодо наявності у відповідача заборгованості по сплаті кредиту та процентів за його користування, а тому до уваги судом не беруться.
Враховуючи все вищезазначене, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог, а саме в частині стягнення з ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю фінансова компанія «БРАЙТ ІНВЕСТМЕНТ» заборгованості за кредитним договором у розмірі 45210,73 грн., з яких: заборгованість за тілом кредиту – 37000 грн., прострочена заборгованість за відсотками – 8210,73 грн.
В іншій частині позовних вимог необхідно відмовити за безпідставністю.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до положень статті 133 ЦПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, зокрема, належать витрати на професійну правничу допомогу.
Згідно із частиною 2 статті 137 ЦПК України, за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.
Частиною 4 ст.137 ЦПК України передбачено, що розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; ціною позову та (або) значенням справи для сторони або публічним інтересом до справи.
При цьому, в постанові Великої Палати Верховного Суду від 27.06.2018 по справі № 826/1216/16 визначено, що склад та розмір витрат, пов`язаних з оплатою правової допомоги, входить до предмета доказування у справі. На підтвердження цих обставин суду повинні бути надані договір про надання правової допомоги (договір доручення, договір про надання юридичних послуг та ін.), документи, що свідчать про оплату гонорару та інших витрат, пов`язаних із наданням правової допомоги, оформлені у встановленому законом порядку (квитанція до прибуткового касового ордера, платіжне доручення з відміткою банку або інший банківський документ, касові чеки, посвідчення про відрядження). Зазначені витрати мають бути документально підтверджені та доведені.
Згідно правової позиції Верховного Суду, викладеної у постанові колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 17.02.2021 (провадження №61-44217св18), витрати на надану професійну правничу допомогу у разі підтвердження обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості підлягають розподілу за результатами розгляду справи незалежно від того, чи їх уже фактично сплачено стороною/третьою особою чи тільки має бути сплачено.
За правилом частини 1 та пункту 3 частини 2 статті 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Оскільки, позовні вимоги задоволено частково (у розмірі 72,49%), тому судові витрати, понесені позивачем і документально підтверджені платіжним дорученням, за правилами ст.141 ЦПК України покладаються на відповідача пропорційно задоволеним вимогам, а тому суд стягує з відповідача на користь позивача судові витрати по оплаті судового збору в сумі 2195 гривень 00 копійок.
Із матеріалів справи вбачається, що 01.05.2023 року між Адвокатським Бюро «Юлії Чміль» в особі Чміль Юлії Володимирівни та ТОВ «Брайт Інвестмент» було укладено договір про надання правової допомоги.
Відповідно до п.1.1. вказаного договору, Бюро приймає доручення Клієнта та бере на себе зобов`язання надати Клієнту правову (правничу) допомогу щодо: - Надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань. - Складання звернень (заяв, скарг, пропозицій) та інших документів правового характеру. - Складання процесуальних документів (заперечень, клопотань, претензій, позовних заяв, апеляційних і касаційних скарг, заяв про вжиття заходів забезпечення позову та інших документів відповідно до вимог процесуального законодавства). - Представництва та захисту інтересів Клієнта в будь-яких органах державної влади, на підприємствах, в установах, організаціях всіх форм власності та підпорядкування, а також у судах всіх форм та у всіх інстанціях під час здійснення цивільного, господарського, адміністративного, кримінального та конституційного судочинства, провадження у справах про адміністративні правопорушення, органах державної виконавчої служби, органах Національної поліції України, прокуратури, органах Державної фіскальної служби України та усіх інших правоохоронних органах, органах Державної реєстраційної служби України, Міністерства юстиції України тощо з будь-яких питань.
Пунктами 3.1, 3.2 вказаного договору передбачено, що Вартість наданих юридичних послуг Бюро визначає самостійно після одержання від КЛІЄНТА замовлення на надання юридичної допомоги, відповідно до тарифів вказаних в Додатку №1 до Договору та виставляє КЛІЄНТУ відповідний рахунок. Оплата за даним договором здійснюється не пізніше 30-ти днів з моменту отримання КЛІЄНТОМ рахунку від Бюро. Такий рахунок за вибором АДВОКАТА може бути надіслано поштовою кореспонденцією та/або електронним листом на електронну поштову скриньку КЛІЄНТА. Рахунок вважається отриманим КЛІЄНТОМ з моменту його надходження до поштового відділення, яке обслуговує адресу місця проживання (реєстрації) КЛІЄНТА та/або з моменту надходження електронного листа на електронну поштову скриньку КЛІЄНТА.
Додатком №1 від 01.05.2023 року до вказаного договору визначена Вартість послуг за Договором про надання правової (правничої) допомоги від 01.05.2023 року за надання КЛІЄНТУ правової (правничої) допомоги згідно переліку.
Згідно акту про надання правової допомогу №8 до договору про надання правової (правничої) допомоги N2 01/05-23 від 01.05.2023 року сторони договору склали акт про те, що: 1.Бюро відповідно до Договору про надання правової (правничої) допомоги № 01/05-23 від 01.05.2023 року надав Клієнту юридичні послуги у справі щодо стягнення кредитної заборгованості із ОСОБА_1 , а Клієнт прийняв надані послуги. 2. Вартість послуг за період, вказаний в п.1 цього Акту, грунтується на тарифах погоджених сторонами в Додатку № 1 до Договору про надання правової (правничої) допомоги від 01.05.2023 року та становить суму в розмірі 7000,00 грн., яка включає в себе: ознайомлення з матеріалами справи за наданим пакетом документа Клієнтом, аналіз наданих документів, ознайомлення з судовою практикою та визначення перспективи справи (2 год.) -3000,00 грн.; складання позовної заяви у тому числі формування пакету документів для подання позовної заяви з додатками для суду - 4000,00 грн.
Позовні вимоги позивач задоволено частково у розмірі 72,49% від заявлених.
Враховуючи часткове задоволення позову, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача витрати на правничу допомогу розмірі 5074,00 грн.
З огляду на наведене, керуючись ст.ст. 2, 12, 13, 76-79, 81, 82, 141, 258, 259, 263-265, 268, 273, 274, 277-279, 280, 281, 352, 354 ЦПК України, -
УХВАЛИВ :
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «БРАЙТ ІНВЕСТМЕНТ» до ОСОБА_1 про стягнення кредитної заборгованості задовольнити частково.
Стягнути зі ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «БРАЙТ ІНВЕСТМЕНТ» заборгованість за Заявою-анкетою №2023524371_CARD від 13.04.2019 у розмірі 45210,73 грн. (сорок п`ять тисяч двісті десять грн. 73 коп.), що складається із: заборгованості за тілом кредиту – 37000,00 грн.; заборгованості за відсотками – 8210,73 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «БРАЙТ ІНВЕСТМЕНТ» 2195 (дві тисячі сто дев`яносто п`ять) гривень судового збору та витрати на правничу допомогу в розмірі 5074,00 грн. (п`ять тисяч сімдесят чотири гривень 00 копійок).
В задоволенні решти позовних вимог відмовити за безпідставністю.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом 30 днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Оскарження заочного рішення відповідачем в апеляційному порядку може мати місце лише в разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення та в разі ухвалення повторного заочного рішення судом першої інстанції. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватись з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Позивач має право на оскарження заочного рішення в загальному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Житомирського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного тексту рішення суду.
Заочне рішення набирає законної сили відповідно до загального порядку після закінчення строку для подання апеляційної скарги, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю «БРАЙТ ІНВЕСТМЕНТ», місце знаходження: 49019, м. Дніпро, вул. Академика Белелюбського, 54, оф.402, ЄДРПОУ: 43115064.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстрація місця проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 .
Суддя А.С.Семенюк
- Номер: 2/276/188/25
- Опис: стягнення кредитної заборгованості за кредитним договором
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 276/206/25
- Суд: Володарсько-Волинський районний суд Житомирської області
- Суддя: СЕМЕНЮК А.С.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 03.02.2025
- Дата етапу: 03.02.2025
- Номер: 2/276/188/25
- Опис: стягнення кредитної заборгованості за кредитним договором
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 276/206/25
- Суд: Володарсько-Волинський районний суд Житомирської області
- Суддя: СЕМЕНЮК А.С.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 03.02.2025
- Дата етапу: 05.02.2025
- Номер: 2/276/188/25
- Опис: стягнення кредитної заборгованості за кредитним договором
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 276/206/25
- Суд: Хорошівський районний суд Житомирської області
- Суддя: СЕМЕНЮК А.С.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 03.02.2025
- Дата етапу: 29.04.2025
- Номер: 2/276/188/25
- Опис: стягнення кредитної заборгованості за кредитним договором
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 276/206/25
- Суд: Хорошівський районний суд Житомирської області
- Суддя: СЕМЕНЮК А.С.
- Результати справи:
- Етап діла: Виконання рішення
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 03.02.2025
- Дата етапу: 04.06.2025