АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 22-а-101/11Головуючий у 1-й інстанції Яковець Н.В.
Категорія - 57Доповідач - Козак І.О.
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 травня 2011 р. колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Тернопільської області в складі:
головуючого - Козака І.О.
суддів - Демковича Ю. Й., Дикун С. І.,
при секретарі - Саланда О.М.
розглянувши у порядку письмового провадження в залі суду в м. Тернополі справу за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі на рішення Чортківського районного суду від 23 вересня 2010 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі про зобов'язання здійснити перерахунок доплати до пенсії як непрацюючому пенсіонеру і додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, згідно закону,-
ВСТАНОВИЛА:
В вересні 2010 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі, посилаючись на те, що вона як постраждала від наслідків Чорнобильської катастрофи 4 категорії має право на перерахунок додаткової пенсії у відповідності до вимог Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991 № 796-XII, у розмірі 15% відсотків мінімальної пенсії за віком та доплати до пенсії як непрацюючому пенсіонеру за проживання в зоні посиленого радіоекологічного контролю у розмірі однієї мінімальної заробітної плати. Тому позивачка просила зобов’язати управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі здійснити вказаний перерахунок пенсій за період з 2001 року по даний час.
Рішенням Чортківського районного суду від 23 вересня 2010 року позов задоволено частково.
Зобов’язано управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі здійснити перерахунок ОСОБА_1 доплати до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, що проживає в зоні посиленого радіоекологічного контролю за період з 14 вересня 2007 року по 14 вересня 2010 року у розмірі однієї мінімальної заробітної плати за місяць та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю в розмірі 15 % мінімальної пенсії за віком за періоди з 14 вересня по 31 грудня 2007 року, та з 22 травня 2008 року по 14 вересня 2010 року .
В решті позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено за безпідставністю.
В апеляційній скарзі управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі просить рішення суду скасувати і ухвалити нове рішення, яким у позові відмовити, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права.
Розглянувши справу в межах доводів апеляційної скарги та межах позовних вимог, перевіривши законність та обгрунтованість судового рішення, суд апеляційної інстанції прийшов до висновку, що апеляційну скаргу слід відхилити, а рішення суду залишити без змін.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідно до вимог ст. ст. 39, 49, 51 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991 № 796-XII позивач має право на одержання пенсії, додаткової пенсії у розмірі 15 % мінімальної пенсії за віком та доплати до пенсії як непрацюючому пенсіонеру за проживання в зоні посиленого радіоекологічного контролю у розмірі однієї мінімальної заробітної плати, а тому відповідач повинен був діяти у відповідності з даними вимогами Закону та здійснити ОСОБА_1 відповідні нарахування, виплату пенсії та доплати, однак таких дій не вчинив, чим порушив гарантоване державою право позивача на соціальні виплати у встановлених законодавством розмірах, яке підлягає захисту шляхом задоволення позову.
З таким висновком суду першої інстанції погоджується суд апеляційної інстанції, оскільки він відповідає вимогам закону та ґрунтується на матеріалах справи.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 є потерпілою внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС 4 категорії, яка постійно проживає в зоні посиленого радіоекологічного контролю, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1, яке видане Тернопільською обласною державною адміністрацією 01.12.1992 року.
Статтею 49 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991 № 796-XII передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорії 1,2,3,4 встановлюються у вигляді: державної пенсії; додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров’ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Згідно з ч. 3 ст. 51 Закону №796-XII (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено нарахування та виплата додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю особам, віднесеним до 4 категорії у розмірі 15 процентів мінімальної пенсії за віком.
Згідно до ч.2 ст. 39 Закону №796-XII передбачена доплата непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення - у зоні посиленого радіоекологічного контролю - одна мінімальна заробітна плата.
Вихідним критерієм розрахунку державної та додаткової пенсій є мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно з вимогами ст. 28 ЗУ”Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законом про Державний бюджет на відповідний рік, з урахуванням якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Дія ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” була зупинена Законом України від 19 грудня 2006 року “Про державний бюджет на 2007 рік” і визначено, що громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, проводиться доплата в порядку та розмірах встановлених Кабінетом Міністрів України.
Рішенням Конституційного Суду України за №6-рп/2007 від 09 липня 2007 року внесення таких змін до Закону визнано неконституційним.
Підпунктом 9 пункту 28 розділу II Закону України від 28.12.2007 р. за № 107-VI внесено зміни до ст.39 ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, якими виключено норму, яка передбачає право непрацюючим пенсіонерам, які проживають у зоні посиленого радіоекологічного контролю на отримання доплати до пенсії у розмірі однієї мінімальної заробітної плати.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. за № 10-рп/2008 ці зміни визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визначені неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
На підставі наведених норм законодавства суд обґрунтовано дійшов до висновку, що ОСОБА_1 має право на виплату щомісячної грошової доплати як непрацюючий пенсіонер, що проживає в зоні радіоекологічного контролю та на додаткову пенсію на підставі ст.ст. 39, 51 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Разом з тим, судом першої інстанції невірно визначено період, за який повинен бути здійснений перерахунок і виплата позивачеві доплати до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, що проживає в зоні посиленого радіоекологічного контролю, що відповідно до вимог ст.198 ч.1,п.2 КАС України є підставою для зміни рішення суду в цій частині.
Виходячи із встановлених судом обставин та наведених вимог Закону, позивачеві повинен бути здійснений перерахунок і виплата доплати до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, що проживає в зоні посиленого радіоекологічного контролю, за періоди з 09.09.2007 року по 31.12.2007 року включно та з 22.05.2008 року по 09.09.2010 року включно в розмірі однієї мінімальної заробітної плати за місяць з урахуванням уже виплачених сум.
Колегія суддів не приймає до уваги доводи апелянта, що положення ч. 3 ст. 28 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», яким визначено мінімальний розмір пенсії за віком, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій призначених цим Законом, оскільки таке положення не є перешкодою для застосування розміру мінімальної пенсії за віком для розрахунку інших, пов’язаних з нею пенсій чи доплат, так як чинним законодавством не встановленого іншого мінімального розміру пенсії за віком, крім передбаченого ч.1 даної статті.
Необґрунтованим є також посилання апелянта на можливість не цільового використання коштів Пенсійного фонду України, оскільки судом не ухвалено рішення про проведення виплат із власних джерел фінансування останнього.
Справа розглянута в межах та в порядку діючого на час її розгляду законодавства.
Керуючись ст.ст. 197 ст. 198, 200, 205, 206, 254 КАС України,-
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі задовольнити частково.
Рішення Чортківського районного суду від 23 вересня 2010 року в частині визначення періоду, за який необхідно здійснити перерахунок та виплату доплати до пенсії ОСОБА_1 як непрацюючому пенсіонеру, що проживає на території посиленого радіоекологічного контролю, змінити.
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Чортківському районі Тернопільської області здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_1 доплати до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, що проживає на території посиленого радіоекологічного контролю, за періоди з 14.09.2007 року по 31.12.2007 року включно та з 22.05.2008 року по 14.09.2010 року включно в розмірі однієї мінімальної заробітної плати за місяць з урахуванням уже виплачених сум.
В решті рішення Чортківського районного суду від 21 вересня 2010 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий - підпис
Судді - два підписи
З оригіналом згідно:
Суддя апеляційного суду
Тернопільської області І.О. Козак