Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #2000286320






Справа № 131/675/25

Провадження № 2-о/131/30/2025


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ




01 травня 2025 р.м. Іллінці




Іллінецький районний суд Вінницької області в складі головуючого судді Шелюховського М.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні без фіксації процесуальної дії технічними засобами в м. Іллінці цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , що діє в інтересах ОСОБА_2 , заінтересована особа: Іллінецький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Вінницькому районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління юстиції (м. Київ), про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України, -


                                     ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , що діє в інтересах ОСОБА_2 звернулась до суду із вказаною заявою в якій вказала, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 , про що складено запис акту про смерть №170259920000200001009, місце смерті: російська федерація, місто Севастополь.

ОСОБА_2 є рідним племінником ОСОБА_3 .

Встановлення факту смерті ОСОБА_3 та її відповідна реєстрація  необхідна ОСОБА_2 для оформлення спадкових прав після смерті дядька.

Тому, оскільки дядько проживав та помер на тимчасового окупованій території України, необхідно встановити факт смерті особи. У зв`язку з чим, Заявник змушений звернутися до суду.

Заявник ОСОБА_2 та його представник ОСОБА_1 в судове засідання не з`явились, разом з заявою подали клопотання про розгляд заяви без участі заявника та його представника.

Представник заінтересованої особи Іллінецький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Вінницькому районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління юстиції (м. Київ) подав до суду заяву про розгляд справи за відсутності їх представника, щодо встановлення факту, про який просить заявник, не заперечує.

Розглянувши заяву та наявні у справі письмові докази, судом установлено.

У відповідності до частини 2 статті 317 ЦПК України справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 , про що складено запис акту про смерть №170259920000200001009, місце смерті: російська федерація, місто Севастополь, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим відділом запису актів громадянського стану Гагарінського району міста Севастополя Управління РАЦС міста Севастополь (а.с. 13), яке видане незаконно створеним на тимчасово окупованій території органом.

Померлий ОСОБА_3 є дядьком заявника ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження ОСОБА_3 серії НОМЕР_2 (а.с. 16), та актовим записом про народження батька заявника ОСОБА_4 № НОМЕР_3 (а.с. 17), де їх батьками вказані : батько – ОСОБА_5 , мати : ОСОБА_6 . Згідно свідоцтва про народження заявника ОСОБА_2 серії НОМЕР_4 (а.с. 15), в графі батько вказано ОСОБА_4 .

10 квітня 2025 року приватним нотаріусом Вінницького районного нотаріального округу Вінницької області Таранюком Т.Є. надано лист про неможливість прийняття заяви про прийняття спадщини та рекомендовано звернутись до суду за підтвердженням факту смерті та захистом своїх спадкових прав (а.с. 18).

Факт смерті громадянина України підлягає державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру актів цивільного стану України (далі Реєстр). Внесення до Реєстру запису про смерть та наступна видача свідоцтва про смерть є підставою для настання правових наслідків смерті, серед яких вступ у спадщину, що залишилась після померлого, можливість встановлення опіки над його дітьми, що залишились без батьківського піклування та інші правові наслідки.

Відповідно до глави 5 розд. ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 року за № 52/5(у редакції наказу Міністерства юстиції України від 24.12.2010 року за № 3307/5), підставою для державної реєстрації смерті є, зокрема лікарське свідоцтво про смерть форми № 106/о; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час.

На території Автономної Республіки Крим в тому числі місто Севастополь здійснює контроль Російська Федерація. На цій території фактично діє юрисдикція та застосовується законодавство Російської Федерації. Тому документи про смерть видаються за формою, встановленою Міністерством охорони здоров`я Російської Федерації, яка не є прийнятною для українських органів реєстрації актів цивільного стану.

Згідно Правил державна реєстрація смерті за заявою, поданою у строки, визначені пунктом 2 цієї глави, та до закінчення одного року з дня настання смерті, проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання. Місцем настання смерті померлого в даному випадку є Автономна Республіка Крим (місто Севастополь). Тому він, як родич померлого, не має підстав для звернення до органів РАЦС на території України для реєстрації смерті.

Заявник без рішення суду про встановлення факту смерті особи на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження, не має підстав для звернення до органів РАЦС на території України для реєстрації смерті.

Отримати свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки факт смерті відбувся на території України, на якій неможливо отримати медичний документ.

Встановлення факту смерті є необхідним для державної реєстрації смерті для подальшого переоформлення спадщини.

Згідно ст. 9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" (далі - Закон про окуповані території), будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків. Внаслідок цих обставин отримання свідоцтва про смерть в органах РАЦС Міністерства юстиції України є неможливим, а єдиним шляхом його отримання та захисту прав родичів та спадкоємців померлого є звернення до суду за встановленням факту, що має юридичне значення.

Згідно ст. 257-1 ЦПК України: Заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України. Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.

Територія Автономної Республіки Крим в тому числі місто Севастополь є тимчасово окупованими внаслідок збройної агресії Російської Федерації.

Згідно ч. 1 ст. 3 Закону про окуповані території, окупованою визнається між іншим, сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій. Датою окупації, згідно ч. 2 ст. 1 Закону визначено 20 лютого 2014 року.

Відповідно до ст. 17 Закону України "Про реєстрацію актів цивільного стану" (за внесеними змінами від 09.09.2011 року), підставою для проведення державної реєстрації смерті є документ встановленої форми про смерть, виданий закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Заява про державну реєстрацію смерті подається не пізніше трьох днів з дня настання смерті або виявлення трупа, а в разі якщо неможливо одержати документ закладу охорони здоров`я або судово-медичної установи, - не пізніше п`яти днів. Державна реєстрація смерті за заявою, поданою у строки, визначені частиною другою цієї статті, та до закінчення одного року з дня настання смерті, проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання.

Державна реєстрація смерті проводиться за місцем проживання заявника у разі: якщо заява надійшла після закінчення одного року з дня настання смерті; встановлення у судовому порядку факту смерті; звернення для реєстрації смерті особи, оголошеної судом померлою. У разі настання смерті в дорозі (у поїзді, на судні, в літаку тощо) державна реєстрація смерті може бути проведена в найближчому органі державної реєстрації актів цивільного стану. Державна реєстрація смерті проводиться за заявою родичів померлого, представників органу опіки та піклування, працівників житлово-експлуатаційних організацій, адміністрації закладу охорони здоров`я, де настала смерть, та інших осіб.

Відповідно п. 8 ч. 1 ст. 256 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Оскільки реєстрація смерті ОСОБА_3 в органах реєстрації актів цивільного стану на території України не проводилась, то є підстави в судовому порядку встановити факт смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце народження: Україна, Вінницька область, Оратівський район, село Новоживотів, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (другого січня дві тисячі двадцять п`ятого року), місце смерті: місто Севастополь, Автономна Республіка Крим, Україна.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що дійсно для проведення державної реєстрації смерті особи є об`єктивні перешкоди. Тому, з метою захисту прав і свобод громадян України, якими є заявники, суд прийшов до висновку про необхідність задоволення заявлених вимог ОСОБА_1 , що діє в інтересах ОСОБА_2 , оскільки законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, що надасть можливість отримати заявниками свідоцтва про смерть, виданого державним органом України.

На підставі викладеного, керуючись Постановою Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 року за № 52/5, ст. ст. 12,81,263-265,273,293,315-319 ЦПК України, суд, -


                                     ВИРІШИВ :

Заяву ОСОБА_1 , що діє в інтересах ОСОБА_2 , заінтересована особа: Іллінецький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Вінницькому районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління юстиції (м. Київ), про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України - задовольнити.

Встановити факт смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце народження: Україна, Вінницька область, Оратівський район, село Новоживотів, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (другого січня дві тисячі двадцять п`ятого року), місце смерті: місто Севастополь, Автономна Республіка Крим, Україна.

Рішення суду підлягає негайному виконанню.

Рішення може бути оскаржене до Вінницького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.


Учасники справи:

Заявник: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_5 , адреса: АДРЕСА_1 .

Представник заявника: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_6 , адреса: АДРЕСА_2 .


Заінтересована особа: Іллінецький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Вінницькому районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), адреса: 22700, м. Іллінці Вінницький район Вінницька область, вул. Соборна, 25, Код ЄДРПОУ: 20088480.


Головуючий




Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація