ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17.10.2006 Справа № 17/220
Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Прудніков В.В. –доповідач,
суддів: Герасименко І.М., Ясир Л.О.
Секретар судового засідання Нурулаєва Г.Ю.
Представники сторін в засідання суду не з"явились, про час та місце судового засідання повідомлені належним чином.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в м. Кіровограді на рішення господарського суду Кіровоградської області від 16.08.06р. у справі № 17/220
за позовом відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в м. Кіровограді м.Кіровоград
до товариства з обмеженою відповідальністю"Механомонтаж", м.Кіровоград
про стягнення 12539 грн. 35 коп.
В судовому засіданні оголошена вступна та резолютивна частина постанови.
В С Т А Н О В И В :
Рішенням господарського суду Кіровоградської області від 16.08.06р. у справі № 17/221 (суддя Таран С.В.) відділенню виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в м. Кіровограді відмовлено у позові про стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю"Механомонтаж", м.Кіровоград 12539 грн. 35 коп. шкоди в порядку регресу.
Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в м. Кіровограді оскаржує зазначене рішення , просить його скасувати, посилаючись на порушення судом при його прийнятті норм матеріального права. Зокрема заявник скарги посилається на те, що статтею 52 Закону України ”Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” від 23.09.1999року № 1105 визначено, що “Страхувальник несе відповідальність за шкоду, заподіяну застрахованому або Фонду соціального страхування від нещасних випадків внаслідок невиконання своїх обов'язків із страхування від нещасного випадку, відповідно до законодавства.”Статтею 4 Закону -1105 передбачено, що “Законодавство про страхування від нещасного випадку складається із Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, Кодексу законів про працю України, Закону України "Про охорону праці" та інших нормативно-правових актів”.
Згідно ч.1 ст.26 Закону України” Про охорону праці” від 14.01.1998р. № 16/98 ( далі –Закон-16/98 ) ” роботодавець зобов'язаний відшкодувати збитки, завдані порушенням вимог з охорони праці іншим юридичним, фізичним особам і державі, на загальних підставах, передбачених законом”.
Крім цього, згідно п.1.ст..1172 Цивільного кодексу України” “Юридична або фізична особа відшкодовує шкоду, завдану їхнім працівником під час виконання ним своїх трудових (службових) обов'язків”. Враховуючи, що актом розслідування нещасного випадку від 14.12.2001р., що міститься в матеріалах справи, зафіксована вина працівників відповідача у настанні нещасного випадку, це є також підставою для стягнення з останнього сум страхових виплат.
Товариство з обмеженою відповідальністю"Механомонтаж", м.Кіровоград відзив на апеляційну скаргу не надало.
Представники сторін в засідання суду не з"явились, про час та місце судового засідання повідомлені належним чином.
Колегія суддів вважає, що неявка представників сторін у судове засідання не перешкоджає розгляду скарги, оскільки у справі достатньо доказів для її вирішення по суті.
Дослідивши матеріали справи, колегія суддів підстав для задоволення скарги не знаходить виходячи з наступного.
19.01.04р. при виконанні електрозварювальних робіт з електрозварником товариства з обмеженою відповідальністю"Механомонтаж" стався нещасний випадок. В результаті даного нещасного випадку потерпілий отримав закритий перелом хребта сидаліщної кістки, закритий перелом лучевої кістки забиття грудного відділу хребта та правої почки. Згідно з висновком МСЕК від 26.10.04р. потерпілий втратив 10% професійної працездатності. Відповідно до Закону України” Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” від 23.09.1999року № 1105 ( далі - Закону –1105) відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у м. Кіровограді ( далі-відділення виконавчої дирекції Фонду) є робочим органом Фонду та здійснює даний вид загальнообов’язкового державного соціального страхування у м. Кіровограді.
Відповідно до п.1,2 ст.34, ст.ст.35,36 Закону-1105 постановою начальника відділення виконавчої дирекції Фонду від 12.11.2004року № 387-н/1 потерпілому була призначена та виплачена одноразова допомога в сумі 6911грн.60коп. та призначена сума щомісячних страхових виплат –69,12 грн. В подальшому постановами начальника відділення виконавчої дирекції Фонду сума щомісячних страхових виплат перераховувалася: постановою від 25 березня 2005р. № 387-н/2 до 85,57 грн., постановою від 23 березня 2006року до 102,94 грн. Також, постановою начальника відділення виконавчої дирекції Фонду від 20.05.2005р. № М-387-н потерпілому була призначена та виплачена грошова сума за моральну шкоду в сумі 4000грн.00коп . Загальна сума страхових виплат, що виплачена потерпілому становить –12539 грн. 35 коп. , у тому числі: грошова сума за моральну шкоду –4000грн; щомісячні страхові виплати –1627,75 грн.(з 26.10.2004р. по 31.05.2006р.);сума виплаченої одноразової допомоги –6911 грн.60 коп.
Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в м. Кіровограді просить стягнути з відповідача в регресному порядку сплачені Гофу О.М. страхові виплати.
Товариство з обмеженою відповідальністю"Механомонтаж" є страхувальником зареєстрованим в Фонді соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, та сплачує страхові внески.
Принципи, загальні правові, фінансові та організаційні засади загальнообов’язкового державного соціального страхування громадян в Україні визначені основами законодавства України про загальнообов’язкове державне соціальне страхування ( далі основи).
Відповідно до статті 21 Основ внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійних захворювань сплачує виключно роботодавець. Розмір внесків встановлюється у відсотках до сум фактичних витрат на оплату праці та інших виплат найманим працівникам, які підлягають обкладенню прибутковим податком з громадян.
Гоф О.М. є застрахованою особою, на користь якої здійснено страхування –товариством з обмеженою відповідальністю"Механомонтаж" яке є страхувальником та роботодавцем.
Відповідно до статті 25 закону - 1105 усі види страхових виплат і соціальних послуг застрахованим та особам, які перебувають на їх утриманні, а також усі види профілактичних заходів, передбачених ст.ст.21 та 22 цього закону, проводяться Фондом соціального страхування від нещасних випадків за рахунок коштів цього Фонду. Статтею 46 закону визначено джерела фінансування Фонду. Так фінансування Фонду здійснюється за рахунок внесків роботодавців: для підприємств - з віднесенням на валові витрати виробництва, для бюджетних установ та організацій - з асигнувань, виділених на їх утримання та забезпечення; капіталізованих платежів, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників; прибутку, одержаного від тимчасово вільних коштів Фонду на депозитних рахунках; коштів, одержаних від стягнення відповідно до законодавства штрафів і пені з підприємств, а також штрафів з працівників, винних у порушенні вимог нормативних актів з охорони праці; добровільних внесків та інших надходжень, отримання яких не суперечить законодавству. Відшкодування страхових виплат в порядку регресу не є джерелом формування грошових фондів, за рахунок яких здійснюється виплата страхових сум.
Згідно зі ст.28 Основ законодавства України ”Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування” та ст.52 Закону України ”Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” страхувальник несе відповідальність за шкоду, заподіяну застрахованому або Фонду соціального страхування від нещасних випадків внаслідок невиконання своїх обов’язків із страхування від нещасного випадку відповідно до законодавства. Чинним законодавством не передбачено обов’язку роботодавця, як страхувальника, відшкодувати Фонду страхові виплати. У зв’язку з чим, суд першої інстанції правомірно прийшов до висновку про безпідставність вимог позивача та відмовив йому у позові.
Доводи викладені позивачем у апеляційній скарзі є необґрунтованими та не можуть служити підставою для зміни чи скасування рішення суду.
Керуючись ст. ст. 99,101,103,105 Господарського процесуального кодексу України, апеляційний господарський суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Рішення господарського суду Кіровоградської області від 16.08.06 року по справі №17/220 –залишити без змін.
Апеляційну скаргу відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в м. Кіровограді - без задоволення.
Головуючий суддя В.В.Прудніков
Суддя І.М.Герасименко
Суддя Л.О.Ясир
- Номер:
- Опис: стягнення боргу
- Тип справи: Позовна заява(звичайна)
- Номер справи: 17/220
- Суд: Господарський суд Львівської області
- Суддя: Прудніков В.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 10.11.2009
- Дата етапу: 17.12.2010