УКРАЇНА
Апеляційний суд Житомирської області
Справа № 22-а/0690/6130/11
Категорія 100
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 листопада 2011 року Колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ апеляційного суду Житомирської області в складі:
головуючого Рафальської І.М.,
суддів Талько О.Б., Забродського М.І,
при секретарі Закалюжній І.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Житомирі справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області про визнання дій протиправними та стягнення коштів, передбачених Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за апеляційною скаргою відповідача на постанову Лугинського райсуду Житомирської області від 25 травня 2010 року,
в с т а н о в и л а :
Постановою Лугинського райсуду Житомирської області від 25 травня 2010 року позов ОСОБА_1, яка звернулася до суду 18 грудня 2009 року, задоволено частково.
Визнано дії управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області щодо відмови позивачці у перерахунку та виплаті недоотриманої державної пенсії по П групі інвалідності як особі, віднесеній до категорії 1 та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю як особі, віднесеній до категорії 1 та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю як особі, віднесеній до категорії 1, передбачених ст.ст. 54, 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" протиправними.
Зобов’язано управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області провести нарахування та виплату позивачці державної пенсії як особі, віднесеній до категорії 1 та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю як особі, віднесеній до категорії 1, передбачених ст.ст. 54, 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 18.12.2008р. по 30.11.2009р. з врахуванням фактично виплачених коштів по доплаті до пенсії.
В решті позову відмовлено.
У апеляційній скарзі управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області просить скасувати постанову, оскільки вважає її в цій частині незаконною, посилається на порушення судом норм матеріального та процесуального права; на те, що фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється з Державного бюджету, а кошти Пенсійного фонду України не включаються до складу Державного бюджету України; не погоджується і з розміром мінімальної пенсії за віком, з якого обчислюється це підвищення.
Розглянувши матеріали справи в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Як видно з матеріалів справи, ОСОБА_1, 1954р.н., є потерпілою від Чорнобильської катастрофи 1 категорії, про що свідчить посвідчення серії А № НОМЕР_1/а.с.1/ має інвалідність П групи, захворювання пов’язане з наслідками аварії на ЧАЕС, що стверджується посвідченням № НОМЕР_2 /а.с.4/та довідкою облМСЕК № 1 м.Житомира № 025019 від 2.07.1998р./а.с.8/.
Частиною 1 ст.8 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що виплата пенсій здійснюється з коштів Пенсійного фонду України.
Відповідно до ст.50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", особам, віднесеним до категорії 1, призначається додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, зокрема, інвалідам П групи – 75% мінімальної пенсії за віком, а згідно ст.54 цього Закону – пенсія інвалідам П групи, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, не може бути нижчою 8 мінімальних пенсій за віком.
Згідно ст.49 вищевказаного Закону, пенсії особам, віднесеним до категорій 1-4, встановлюються у вигляді державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, спричинену здоров’ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом /ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"/
Положення ч.3 ст.28 Закону не є перешкодою для застосування мінімального розміру пенсії за віком для обрахування інших пенсій чи доплат, пов'язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого ч.1 цієї статті, мінімального розміру пенсії за віком. Цей розмір визначається Закону України про Державний бюджет України на відповідний рік.
Із довідки управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області № 5455 від 19.11.2009р. /а.с.9/, видно, що позивачці державна та додаткова пенсія виплачувалась в розмірі меншому, ніж встановлено Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
За таких обставин, суд, з огляду на загальні засади пріоритету законів над підзаконними актами, обґрунтовано визнав, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.
Що стосується доводів апеляційної скарги, то згідно Положення "Про Пенсійний фонд України", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.10.2007р. № 1261 та з врахуванням Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002р. № 8-2 /зі змінами/, саме управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах забезпечують своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсії та інші виплати відповідно до чинного законодавства, а отже, є відповідачами у спорах щодо здійснення перерахунку підвищення до пенсій.
Доводи апелянта про те, що його дії є правомірними, оскільки відсутнє належне фінансування на вказані виплати, є безпідставними, оскільки реалізація встановленого законом права не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.
Постанова райсуду відповідає вимогам закону і матеріалам справи, підстав для її скасування немає.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 206 КАС України, колегія суддів,
у х в а л и л а :
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області відхилити.
Постанову Лугинського райсуду Житомирської області від 25 травня 2010 року залишити без зміни.
Ухвала набирає чинності з дня проголошення і з цього часу може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду України протягом двох місяців.
Головуючий: Судді: