УКРАЇНА
Апеляційний суд Житомирської області
Справа № 22-а/0690/197/11
Категорія 10.3.3
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 березня 2011 року Колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ апеляційного суду Житомирської області в складі:
головуючого Рафальської І.М.,
суддів Зарицької Г.В., Кашапової Л.М.,
при секретарі Ганько Ю.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Житомирі справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації, управління праці та соціального захисту населення Новоград-Волинської міської ради Житомирської області про визнання бездіяльності неправомірною та стягнення коштів за апеляційною скаргою управління праці та соціального захисту населення Новоград-Волинської міської ради Житомирської області на постанову Новоград-Волинського міськрайсуду Житомирської області від 7 квітня 2009 року,
в с т а н о в и л а :
У березні 2009 року ОСОБА_1. звернулася до суду з вищевказаним позовом, у якому просила визнати бездіяльність відповідача щодо невиплати їй у розмірах, передбачених законодавством, допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку неправомірною та стягнути з відповідача на її користь недоотриману допомогу за період з серпня по грудень 2007 року в сумі 1877,38 грн. Зазначала, що є застрахованою особою в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування і відповідно до законодавства їй щомісячно повинна надаватися грошова допомога у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років як особі, що фактично здійснює догляд за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Проте, в зазначений період допомога виплачувалась відповідачем у неповному розмірі.
Постановою Новоград-Волинського міськрайсуду Житомирської області від 7 квітня 2009 року позов задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність управління праці та соціального захисту населення Новоград-Волинської міської ради.
Стягнуто управління праці та соціального захисту населення Новоград-Волинської міської ради на користь позивачки 1576,83 грн. заборгованості по недоплаченій щомісячній грошовій допомозі по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 1 серпня 2007 року по 31 грудня 2007 року включно.
У позові до Головного управління праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації відмовлено.
У апеляційній скарзі управління праці та соціального захисту населення Новоград-Волинської міської ради просить дану постанову суду скасувати, оскільки вважає її незаконною, прийнятою з порушенням норм матеріального та процесуального права, та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки вважає, що управління праці та соціального захисту населення Новоград-Волинської міської ради діяло відповідно до вимог закону та в межах своїх повноважень.
Розглянувши матеріали справи в межах ст.195 КАС України, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково з таких підстав.
Як видно з матеріалів справи, позивачка є матір’ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, що стверджується свідоцтвом про народження/а.с.4/ і фактично здійснює догляд за своєю малолітньою дитиною.
Відповідно до ст.15 Закону України „Про державну допомогу сім’ям з дітьми” /в редакції на виникнення спірних правовідносин/ особам, що фактично здійснюють догляд за дитиною до досягнення нею трирічного віку, щомісячно повинна надаватися грошова допомога у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
З довідки відповідача /а.с.5/ видно, що позивачка отримувала щомісячну грошову допомогу з врахуванням обмежень, встановлених Законом України „Про Державний бюджет України на 2007 рік” /серпень 2007р.- 99,89грн., вересень 2007р. - 134,45грн., жовтень 136.13грн., листопад 2007р. - 140,05 грн., грудень 2007р.- 144,10грн.
За ст.22 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав в свобод.
Рішенням Конституційного Суду України від 9.07.2007 року № 6-рп/2007 були визнані неконституційними положення п.14 ст.71 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007р.”, отже, з цього часу відновлено дію ст.15 Закону України „Про державну допомогу сім’ям з дітьми” щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Отже, спірні відносини з 9 липня по 31 грудня 2007 року регулюються ст.15 Закону України „Про державну допомогу сім’ям з дітьми”
Як видно з матеріалів справи, всупереч рішенню Конституційного Суду України, вказана допомога позивачці виплачувалася не в повному розмірі, а її заява з цього приводу відповідачем залишена без задоволення.
За таких обставин суд першої інстанції прийшов до правильного висновку про те, що права позивачки за вказаний період були порушені.
Проте, судом не було приділено належної уваги питанню дотримання позивачкою вимог статей 99, 100 КАС України /в редакції на час виникнення спірних правовідносин/, якими передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
З матеріалів справи видно, що позивачка ставила питання про стягнення з відповідача недонарахованих виплат за період з серпня по грудень 2007 року, хоча звернулася до суду за захистом порушеного права лише 13 березня 2009 року.
Отже, позивачкою був пропущений встановлений ст.99 КАС України /в редакції на час виникнення спірних правовідносин/ річний строк звернення до суду. Суд першої інстанції своєю постановою стягнув з управління праці та соціального захисту населення Новоград-Волинської міської ради 1576,83 грн. заборгованості по недоплаченій щомісячній грошовій допомозі по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 1 серпня 2007 року по 31 грудня 2007 року, який знаходиться за межами встановленого ст.99 КАС України річного строку.
Таким чином, в даному випадку суду необхідно було вирішити питання щодо поважності причин пропуску строку на звернення до суду.
-2-
Відповідно до ст.159 КАС України, законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Оскільки судом порушено вимоги ст.159 КАС України щодо законності і обґрунтованості судового рішення в частині вимог до управління праці та соціального захисту населення Новоград-Волинської міської ради Житомирської області, то постанова суду підлягає скасуванню в цій частині з прийняттям нової постанови про відмову у задоволенні вказаної частини позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 202, 207 КАС України, колегія суддів
п о с т а н о в и л а :
Апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Новоград-Волинської міської ради Житомирської області задовольнити частково.
Постанову Новоград-Волинського міськрайсуду Житомирської області від 7 квітня 2009 року скасувати в частині задоволення позовних вимог до управління праці та соціального захисту населення Новоград-Волинської міської ради Житомирської області, прийнявши нову постанову.
У задоволенні позову ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Новоград-Волинської міської ради Житомирської області про визнання бездіяльності неправомірною та стягнення коштів відмовити.
Постанова набирає чинності з дня проголошення і з цього часу може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів.
Головуючий:
Судді: