УКРАЇНА
Апеляційний суд Житомирської області
Справа № 22-а/0690/1369/11
Категорія 10.3.2
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 квітня 2011 року Колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ апеляційного суду Житомирської області в складі:
головуючого Рафальської І.М..
суддів Зарицької Г.В., Кашапової Л.М.,
при секретарі Григорович А.М.,
з участю позивача,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Житомирі справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області, управління праці та соціального захисту населення Лугинської райдержадміністрації Житомирської області про визнання дій відповідачів неправомірними та стягнення коштів, передбачених Законом України за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області на постанову Лугинського райсуду Житомирської області від 14 липня 2009 року,
в с т а н о в и л а :
16.06.2009р. ОСОБА_1 звернувся до суду з вищезазначеним позовом, у якому просив визнати дії відповідачів неправомірними та стягнути з них на свою користь за період з 1.06.2008р. по 31.05.2009р.: з управління праці та соціального захисту населення Лугинської райдержадміністрації Житомирської області кошти, передбачених ч.1 ст. 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на суму 2718,80 грн., з управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області – кошти, передбачені ч.2 ст.39 цього Закону в розмірі 13594грн. та ч.2 ст.51 вказаного Закону в сумі 886,65грн.
В обґрунтування позову зазначав, що такі виплати проводилися йому раніше у розмірах, встановлених постановою Кабінету Міністрів України № 836 від 26 липня 1996 року, що суперечить в частині розміру цих виплат положенням ст.ст. 37, 39, 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" /далі-Закон № 796-ХП/.
Постановою Лугинського райсуду Житомирської області від 14 липня 2009 року позов задоволено.
Визнано дії відповідачів щодо невиплати позивачу у повному розмірі доплати до пенсії, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю та грошової допомоги, передбачених ст.ст. 37, 39, 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" протиправними.
Стягнуто з управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області на користь позивача 13594грн. доплати до пенсії, передбаченої ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 1.06.2008р. по 31.05.2009р.
Стягнуто з управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області на користь позивача 885,90грн. додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, передбаченої ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 1.06.2008р. по 31.05.2009р.
Стягнуто з управління праці та соціального захисту населення Лугинської райдержадміністрації Житомирської області на користь позивача 2718,80грн. грошової допомоги у зв’язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, передбаченої ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 1.06.2008р. по 31.05.2009р.
У апеляційній скарзі управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області просить постанову райсуду про стягнення з нього коштів скасувати, оскільки вважає її незаконною, та ухвалити нове судове рішення, яким відмовити у задоволенні позову; посилається на порушення судом норм матеріального та процесуального права. Зазначає, що суд не взяв до уваги, що, виходячи з фінансових можливостей, держава гарантувала виплату окремих компенсацій і допомог, передбачених Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України № 836 від 26 липня 1996 року; зазначає, що фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється з Державного бюджету, а кошти Пенсійного фонду України не включаються до складу Державного бюджету України; апелянт вважає, що він є неналежним відповідачем по справі.
Розглянувши матеріали справи в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково з таких підстав.
Відповідно до ч. 2 ст.39 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, непрацюючим пенсіонерам, які проживають у зоні гарантованого добровільного відселення, доплата до пенсії провадиться у розмірі двох мінімальних заробітних плат.
Згідно ч.2 ст.51 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, особам, віднесеним до категорії 3, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, призначається у розмірі 25 процентів мінімальної пенсії за віком.
Як видно з матеріалів справи, позивач ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, про що свідчить копія паспорту/а.с.4/, є пенсіонером посвідчення № НОМЕР_1/а.с.5/ і потерпілим від Чорнобильської катастрофи 3 категорії /посвідчення серія НОМЕР_2 а.с.3/, та проживає у с.Нова Рудня Лугинського району Житомирської області, яке за переліком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 106 від 23.07.1991р. та за розпорядження Кабінету Міністрів України № 17 від 12.01.1993р., відноситься до зони гарантованого добровільного відселення.
З довідок управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області №№2067/02, 2068/02 від 15.06.09р., видно, що позивач перебуває в цьому управління на обліку та в спірний період отримував підвищення до пенсії за ст.39 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, у розмірі 10,50грн. та за ст.51 додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров’ю особам, віднесеним до категорії 3 у розмірі: червень2008р.-48,10грн., липень-вересень 2008р.- 48,20грн.,жовтень2008р.-травень2009р.- 49,80грн.
З наведеного вбачається, що у спірний період відповідач виплачував позивачу доплату до пенсії та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров’ю особам, віднесеним до категорії 3 у розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України № 836 від 26.07.1996р.„Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
-2-
Вирішуючи спір, суд, з огляду на загальні засади пріоритету законів над підзаконними актами, обґрунтовано визнав, що при визначенні розміру згаданої доплати до пенсії та додаткової пенсію за шкоду, заподіяну здоров’ю особам, віднесеним до категорії 3, застосуванню підлягає саме Закон України „Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, а не постанова Кабінету Міністрів № 836 від 26.07.1996р., яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав позивача і правильно визнав неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області щодо виплати позивачу в неповному обсязі коштів, передбачених ч.2 ст.39, ч.2 ст.51 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Разом з тим, визнаючи неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області щодо неналежного нарахування і виплати позивачу доплати до пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю особам, віднесеним до категорії 3, суд першої інстанції допустив помилку, визначивши конкретну суму заборгованості по сплаті таких виплат.
При цьому суд не врахував те, що з огляду на положення ст.ст.21,105.162 КАС України. адміністративний позов може містити вимоги щодо визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності відповідача, зобов’язання його вчинити певні дії, відшкодування шкоди, заподіяної незаконними рішенням, дією або бездіяльністю.
Отже, поза увагою місцевого суду залишилося те, що адміністративний суд повинен визнавати дії суб’єктів владних повноважень незаконними і зобов’язувати відповідачів провести нарахування та виплату належних сум відповідно до закону, а не ухвалювати судове рішення про визначення конкретних сум.
За наведених обставин, та, враховуючи визначений ст.99 КАС України /в редакції на час виникнення спірних правовідносин/ річний строк звернення до суду /а позивач звернувся до суду 16.06.2009р./, постанова райсуду в частині стягнення коштів з управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області на користь позивача підлягає скасуванню з ухваленням нової постанови в цій частині про зобов’язання цього відповідача здійснити нарахування та виплату позивачу коштів, передбачених ч.2 ст.39 та ч.2 ст.51 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за період з 16.06.2008р. по 31.05.2009р , з врахуванням фактично отриманих коштів за вказаний період.
В частині визнання дій управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області щодо невиплати позивачу у повному розмірі коштів за ч.2 ст.39, ч.2 ст. 51 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” протиправними постанова райсуду залишається без зміни.
Що стосується доводів апеляційної скарги відносно належного відповідача, то вони висновків суду не спростовують.
Так, згідно Положення "Про Пенсійний фонд України", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.10.2007р. № 1261 та з врахуванням Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002р. № 8-2 /зі змінами/, саме управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах забезпечують своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсії та інші виплати відповідно до чинного законодавства, а отже, є відповідачами у спорах щодо здійснення перерахунку підвищення до пенсій.
У абзаці 2 п.2 постанови КМ України № 936 від 20.09.2005р. вказано, що втрачають чинність пункти 20-22, 25-28,30,32-35 Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, затвердженого постановою КМ України від 20.06.2000р. № 987, тобто п.24 Порядку, який стосується виплат пенсіонерам, є чинним.
Згідно п.24 Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, затвердженого постановою КМ України від 20.06.00р. № 987, видатки, пов'язані з наданням пільг щодо пенсійного забезпечення згідно з Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" /пенсій на пільгових умовах за віком і стажем роботи, пенсій по інвалідності та у зв'язку з втратою годувальника, додаткові пенсії, щомісячні компенсації за втрату годувальника, підвищені пенсії та допомога/ провадяться органами, які виплачують пенсію.
Доводи апелянта про те, що його дії є правомірними, оскільки відсутнє належне фінансування на вказані виплати, є безпідставними, оскільки реалізація встановленого законом права не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань
В іншій частині постанова райсуду не оскаржується, а тому й не переглядається.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 202, 207 КАС України, колегія суддів, -
п о с т а н о в и л а:
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області задовольнити частково.
Постанову Лугинського райсуду Житомирської області від 14 липня 2009 року
скасувати в частині стягнення коштів, та ухвалити в цій частині нову постанову.
Зобов’язати управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 коштів, передбачених ч.2 ст.39, ч.2 ст. 51 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за період з 16.06.2008р. по 31.05.2009р., з врахуванням фактично отриманих коштів за вказаний період.
В частині визнання дій управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області щодо невиплати позивачу у повному розмірі коштів за ч.2 ст.39, ч.2 ст. 51 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” протиправними залишити без зміни.
Постанова набирає чинності з дня проголошення і з цього часу може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів.
Головуючий
Судді