Судове рішення #20143078

УКРАЇНА

Апеляційний суд Житомирської області

                     

            

Справа  № 22-а/0690/4159/11

Категорія 99

                                                      ПОСТАНОВА

                                          ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ


 22 вересня 2011 року Колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ апеляційного суду Житомирської області в складі:


головуючого Рафальської І.М..

          суддів   Кашапової Л.М.,  Талько О.Б.,

          при секретарі   Трохимчук Ю.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Житомирі справу за позовом  ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області про визнання дій відповідача неправомірними   та стягнення  недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги як дитині війни за апеляційною скаргою відповідача на постанову   Лугинського райсуду Житомирської області від 20 жовтня 2009 року,  

                                                              

                                                           в с т а н о в и л а :

          

          22.09.2009р.   ОСОБА_1 звернувся до суду з вищевказаним позовом, у якому просив  визнати неправомірними дії відповідача щодо невиплати йому у повному обсязі підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, передбаченої ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" та стягнути з нього на його користь заборгованість по невиплаченому підвищенню до пенсії  за період 1.08.2008р. по 31.07.2009р. у розмірі 2060 грн. 61 коп.   

          Постановою Лугинського райсуду Житомирської області від 20 жовтня 2009 року  дії управління Пенсійного фонду України в  Лугинському районі Житомирської області  щодо ненарахування доплати до пенсії відповідно до за ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни”  визнано неправомірними.  

          Стягнуто з управління Пенсійного фонду України в  Лугинському районі Житомирської області на користь позивача  заборгованість по виплаті надбавки до пенсії, передбаченої  ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни"  1188,80грн.за період з 1.08.2008р. по 31.07.2009р.

           У апеляційній скарзі  управління Пенсійного фонду України в  Лугинському районі Житомирської області просить оскаржувану постанову скасувати в частині стягнення з управління коштів, оскільки вважає її в цій частині незаконною; посилається на те, що фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється з Державного бюджету, а кошти Пенсійного фонду України не включаються до складу Державного бюджету України; крім того, Законом України "Про соціальний захист дітей війни" не визначений  розмір мінімальної пенсії за віком, з якого обчислюється це підвищення. Апелянт вважає, що слід було в якості відповідача притягнути до участі у справі Державне казначейство України. Крім того, посилається на те, що судом не були дотримані вимоги ст.99 КАС України.

          Розглянувши матеріали справи в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга  підлягає задоволенню частково з таких підстав.

          Частиною 1 ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", визначено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

          Мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом /ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"/

          Положення ч.3 ст.28 Закону не є перешкодою для застосування мінімального розміру пенсії за віком для обрахування інших пенсій чи доплат, пов'язаних з мінімальною пенсією за віком,  оскільки чинним законодавством не встановлено іншого,  крім передбаченого ч.1 цієї статті, мінімального розміру пенсії за віком. Цей розмір на 2008р. визначався ст.58 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008рік."та ст.54 "Про Державний бюджет України на 2009рік."

           Частиною 1 ст.8 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що виплата пенсій здійснюється з коштів Пенсійного фонду України.

          Позивач ОСОБА_1 1936р.н., є пенсіонером, має статус дитини війни, що стверджується відміткою на пенсійному посвідченні № НОМЕР_1 /а.с.6/; з довідки, виданої відповідачем 13.08.09р. за  № 3159/02, видно, що підвищення до пенсії як дитині війни у спірний період він отримав у розмірі меншому,  ніж передбачено законом /а.с.7/.

Вирішуючи спір, суд обґрунтовано визнав, що при визначенні розміру згаданого підвищення до пенсії застосуванню підлягає саме Закон України "Про соціальний захист дітей війни".

Разом з тим, визнаючи неправомірними дії відповідача щодо неналежного нарахування і виплати позивачу підвищення до пенсії,  суд першої інстанції  допустив помилку,  визначивши конкретну суму заборгованості по сплаті таких виплат.

При цьому суд не врахував те, що з огляду на положення ст.ст.21,105.162 КАС України, адміністративний позов може містити вимоги щодо визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності відповідача, зобов’язання його вчинити  певні дії, відшкодування шкоди, заподіяної незаконними рішенням, дією або бездіяльністю.

Отже, поза увагою місцевого суду залишилося те, що адміністративний суд повинен визнавати дії суб’єктів владних повноважень незаконними і зобов’язувати відповідачів провести нарахування та виплату належних сум відповідно до закону, а не ухвалювати судове рішення про визначення конкретних сум.

           Крім того, суд, не застосував вимоги ст.99 КАС України /річний строк звернення до суду /на час виникнення спірних правовідносин/, /оскільки позивач звернувся до суду 22.09.2009р/., та стягнув кошти з 1.08.2008р., хоча слід було зазначити період з 22.09.2008р. по 31.07.2009р.

          За таких обставин   постанова райсуду в частині стягнення коштів з відповідача на користь позивача підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови в цій частині про зобов’язання управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області здійснити нарахування та виплату позивачу  коштів, передбачених ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" за період з 22 вересня 2008 року по 31 липня 2009 року.  

          Доводи у апеляційній скарзі щодо необхідності притягнення до участі у справі в якості відповідача органу Державного казначейства України, є безпідставними, оскільки

згідно Положення "Про Пенсійний фонд України", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.10.2007р. № 1261 та з врахуванням Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах  і районах у містах, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002р. № 8-2 /зі змінами/, саме

управління Пенсійного фонду України в районах, містах  і районах у містах забезпечують своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсії та інші виплати відповідно до чинного законодавства, а отже є відповідачами у спорах щодо здійснення перерахунку підвищення до пенсій.

          У частині визнання дій відповідача щодо ненарахування доплати до пенсії відповідно до за ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни”   неправомірними постанова райсуду залишається без зміни.   

           Керуючись ст.ст.160, 195, 196, 198, 202, 207  КАС  України,  колегія суддів

                                                               в и р і ш и л а:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Луганському районі Житомирської області    задовольнити частково.

          Постанову Овруцького райсуду Житомирської області від 20 жовтня 2009 року в частині стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості по виплаті підвищення до пенсії  за ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” за період з 1 серпня 2008 року по 31 липня 2009 року в сумі 1188,80грн. скасувати, прийнявши в цій частині нову постанову.

           Зобов’язати управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області нарахувати та виплатити  ОСОБА_1  підвищення до пенсії як дитині війни за період з 22 вересня 2008 року по 31 липня 2009 року відповідно до ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни”, з врахуванням фактично отриманих коштів за вказаний період.

          В решті постанову райсуду залишити без зміни.  

Постанова набирає чинності з дня проголошення і з цього часу може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів.


Головуючий:                                                                          

Судді:

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація