№ 2-697
2008 рік.
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 березня 2008 року. Шевченківський районний суд м. Чернівці в складі :
головуючого-судді Богдана С.І.
при секретарі Яценко Н.М.
прокурора Пелепюка О.М.
предст. Служби у справах дітей Гайсенюка В.Я.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Чернівці справу за позовом прокурора Шевченківського району м. Чернівці, який діє в інтересахОСОБА_1,ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2року народження, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3 року народження, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_4року народження, треті особи на стороні позивача Служба у справах дітей Чернівецької міської ради, ОСОБА_5 до ОСОБА_6 про позбавлення батьківських прав,
В С Т А Н О В И В :
Прокурор Шевченківського району м. Чернівці, діючи в інтересах неповнолітніх ОСОБА_1., ОСОБА_2 ОСОБА_3, ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом про позбавлення батьківських прав ОСОБА_6.
В позові зазначає, що дана позовна заява подається в інтересах неповнолітніх оскільки внаслідок свого віку та відсутності батьківського піклування , вони не можуть самостійно захищати свої права.
Згідно ст.. 12 Закону України „ Про охорону дитинства ” батьки зобов'язані утримувати своїх неповнолітніх дітей. Ст.. 150 СК України визначені обов'язки батьків по вихованню своєї дитини, піклуванню про її здоров”я, фізичний, духовний і моральний розвиток, освіту та інше. Права та обов'язки матері і батька відповідно до ст.. 121 СК України ґрунтуються на походження дитини від них.
Відповідно до свідоцтва про народженняОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 їх батьками єОСОБА_6 та ОСОБА_7
Батько дітей - ОСОБА_7 проживає разом з дітьми, на даний час ніде не працює, оскільки тривалий час перебував за кордоном, опікуном дітей була його мати ОСОБА_5.
Мати дітей - ОСОБА_6., веде аморальний спосіб життя, зловживає спиртними напоями, вихованням дітей не займається, зовсім не турбується і не цікавиться їхнім життям, здоров”ям, навчанням, неодноразово залишала дітей без нагляду. Державну допомогу, яку відповідачка отримує на дітей використовує не за призначенням, без поважних причин самоусунулася від виконання своїх батьківських обов'язків по відношенню до дітей. За неналежний догляд за дітьми притягалася до адміністративної відповідальності за ст.. 184 КпАП України.
10.01.2007 року ЗОШ № 11 зверталася з клопотанням про позбавлення батьківських прав ОСОБА_6., 15.10.2007 року ЗОШ № 27 зверталася з клопотанням про позбавлення батьківських прав ОСОБА_6..
Згідно акту обстеження відповідачка ОСОБА_6. не може створити необхідних умов для нормального проживання, навчання та виховання дітей, їх вихованням займається бабуся ОСОБА_5
У зв'язку з тим, що ОСОБА_6. життям та здоров”м дітей не цікавиться, батьківського піклування до них не проявляє, самоусунулася від виконання своїх батьківських обов'язків , з метою соціального захисту дітей є всі підстави для позбавлення ОСОБА_6. батьківських прав і доцільність в цьому підтверджується висновком органу опіки та піклування міської ради від 15.11.2007 року.
Тому прокурор просив постановити рішення яким позбавити ОСОБА_6. батьківських прав по відношенню до її малолітніх дітей ОСОБА_1., ОСОБА_2., ОСОБА_3, ОСОБА_4.
В судовому засіданні прокурор як позивач підтримав заявлені позовні вимоги в повному обсязі і дав свої пояснення.
Представник третьої особи - Служби у справах дітей Чернівецької міської ради вважав, що позов слід задовольнити.
ОСОБА_5 як третя особа в судовому засіданні вважала, що підстав для позбавлення батьківських прав немає, відповідачка займається дітьми, доглядає за ними, всі діти її люблять і поважають, аморального способу життя не веде.
Відповідачка в судовому засіданні позовних вимог не визнала, вважала, що позов безпідставний, вона займається вихованням дітей, діти її люблять, останнім часом взагалі не вживає спиртні напої, коли повернувся її чоловік з яким вона проживає в цивільному шлюбі, то він її виганяв з квартири, вона змушена була її покинути і зареєструватися в притулку для бездомних, брала з собою дітей. На теперішній час обстановка в сім”ї змінилася, все наладилося, існує повноцінна сім”я.
Заслухавши сторін, свідків, дослідивши письмові докази суд вважає, що в позові слід відмовити, але зобов'язати ОСОБА_6. в необхідності зміни її відношення до дітей, а Службі у справах дітей здійснювати систематичний контроль по відношенню ОСОБА_6. до своїх батьківських обов'язків.
Судом встановлено, що підставою для звернення прокурора з позовом про позбавлення батьківських прав ОСОБА_6. послужило те, що мати її чоловіка ОСОБА_7 з яким та проживає в цивільному шлюбуОСОБА_5, звернулася з заявою про аморальну поведінку матері її внуків.
Допитаний в якості свідка ОСОБА_7, який є чоловіком ОСОБА_6. і вони проживають в цивільному шлюбі, пояснив суду, що на теперішній час його дружина змінила свою поведінку, займається вихованням дітей, доглядає за ними, аморально способу життя не веде, діти її дуже люблять і не можуть без неї .
Цю обставину підтвердила в судовому засіданні і третя особаОСОБА_5, яка пояснила, що починаючи з початку року, її невістка веде себе відповідним чином, не зловживає спиртними напоями, доглядає за дітьми, займається їх вихованням. Та її поведінка, яка була в 2007 році, виникла із-за негараздів у сім”ї, її син виганяв ОСОБА_6. з квартири і вона змушена була забирати дітей і на якийсь час не бути вдома. На теперішній час діти дуже прив'язані до матері, а вона до них, в сім”ї налагодились стосунки і підстав для позбавлення батьківських прав невістки немає.
З тих документів які додані до позову вбачається, що вони готовилися за період 2006-2007 років, самий висновок органу опіки та піклування про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_6. наданий в листопаді 2007 року, клопотання зі шкіл де навчаються діти надходили у 2006 та у 2007 роках.
Судом встановлено, що на теперішній час відповідачка ОСОБА_6. змінила своє відношення до своїх неповнолітніх дітей, займається їх вихованням, матеріально їх утримує, піклується про їх здоров”я, навчання.
Таким чином відповідачка на теперішній час змінила свою поведінку, бажає щоб діти проживали з нею, самі діти бажають проживати з обома батьками.
Згідно п. 25 Пленуму Верховного Суду України „ Про застосування судами деяких норм КПРС України ” ухилення батьків від виконання своїх обов'язків дістає вияв в тому, що вони не турбуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання та підготовку до самостійного життя.
Приймаючи до уваги викладене, а також враховуючи те, що позбавлення батьківських прав є надзвичайним заходом, суд з врахуванням винності поведінки відповідачки та її особи вважає, що в позові позивачу потрібно відмовити, але попередити відповідачку про необхідність зміни ставлення до виховання дітей і покласти на орган опіки та піклування контроль за виконанням нею батьківських обов'язків.
На підставі викладеного та ст.ст. 164,165 СК України, керуючись ст.ст. 10,60,209,213,215,218 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В :
В позові прокурору Шевченківського району м. Чернівці, який діє в інтересах неповнолітніхОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, треті особи на стороні позивача Служба у справах дітей Чернівецької міської ради, ОСОБА_5 до ОСОБА_6 про позбавлення батьківських прав відмовити.
Попередити ОСОБА_6 про необхідність зміни ставлення до виховання неповнолітніх дітейОСОБА_1,ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2року народження, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3 року народження, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_4року народження.
Покласти на Службу у справах дітей Чернівецької міської ради контроль за виконанням ОСОБА_6 батьківських обов'язків відносно її дітей ОСОБА_1., ОСОБА_2., ОСОБА_3, ОСОБА_4.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження або апеляційної скарги.
Заява про апеляційне оскарження може бути подана протягом 10 днів з дня проголошення рішення, а апеляційна скарга протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження до апеляційного суду Чернівецької області через Шевченківський районний суд м. Чернівці.
Суддя Богдан С.І.