№ 2-857
2008 рік.
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 квітня 2008 року. Шевченківський районний суд м. Чернівці в складі :
головуючого-судді Богдана С.І.
при секретарі Яценко Н.М.
з участю предст. Служби у справах дітей Спенул О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Чернівці справу за позовом ОСОБА_1, яка діє в інтересах малолітніх дітей ОСОБА_2, ОСОБА_3, третя особа на стороні позивача Служба у справах дітей Чернівецької міської ради до ОСОБА_4 про позбавлення батьківських прав,
В И Р І Ш И В :
Позивачка звернулася до суду з позовом про позбавлення батьківських прав і в позові зазначає, що вона перебувала з відповідачем ОСОБА_4в шлюбі. Від шлюбу у них народилося двоє дітей, син ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1року народження та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2 року народження. Фактично вона з відповідачем не проживають спільно з 2003 року, а офіційно зареєстрували розірвання шлюбу в 2005 році.
Права та обов'язки батька та матері дітей відповідно до ст.. 121 СК України ґрунтуються на походженні дитини від них, засвідченому державним органом РАЦС.
Відповідно до ст.. 165 СК України право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа в сім”ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров”я або навчальний заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.
Вона пред”являє позовну заяву в інтересах малолітніх дітей, які внаслідок малолітнього віку не можуть самостійно захищати свої права, тому потребують її захисту.
Згідно ст.. 123 Закону України „ Про охорону дитинства ” , батьки зобов'язані утримувати своїх неповнолітніх дітей. Ст.. 150 СК України визначені обов'язки батьків по вихованню своїх дітей, піклуванню про їх здоров”я, фізичний, духовний і моральний розвиток, освіту та інше.
В 2003 році вона стосунки з відповідачем припинила у зв'язку з тим, що він себе неадекватно вів, постійно зловживав спиртними напоями, приходив додому в нетверезому стані і влаштовував в присутності малолітніх дітей бійки, скандали, висловлювався в її адресу та адресу дітей брутальною лайкою. На неодноразові прохання змінити свою поведінку той не реагував. Користуючись тим, що вони проживали в одній квартирі, відповідач після того як припинили підтримувати подружні стосунки, приходив в любий час додому, вчиняв сварки, наносив їй та дітям тілесні ушкодження, вибивав вікна та двері в квартирі. Із-за таких дій відповідач неодноразово притягався до адміністративної та кримінально відповідальності.
Відповідач як батько вихованням дітей не займається, матеріальної допомоги не надає, життям, здоров”ям, розвитком та майбутнім дітей не цікавиться, має заборгованість по аліментах в сумі 7804 грн. 38 коп., зловживає спиртними напоями, жорстоко поводиться з дітьми. Своїми діями та поведінкою наносить дітям психологічну травму, діти його бояться, не бажають з ним спілкуватися.
Ст.. 164 СК України передбачає, що при ухиленні батьків від виконання своїх обов'язків по вихованню дитини, батько чи мати можуть бути позбавлені батьківських прав.
У зв'язку з тим, щоОСОБА_4батьківського піклування щодо своїх синів не виявляє, жорстоко з ними поводиться, фактично повністю самоусунувся від виконання своїх батьківських обов'язків, з метою соціального захисту синів, вважає, що є всі підстави для позбавлення ОСОБА_4 батьківських прав.
Відповідач неодноразово викликався на засідання опікунської ради для розгляду її заяви про позбавлення батьківських прав, але жодного разу на засідання не появився. Про доцільність позбавлення батьківських прав підтверджується висновком органу опіки та піклування № 9/24-60, тому просила позбавити відповідача батьківських прав по відношенню до його синівОСОБА_2 та ОСОБА_3.
В судовому засіданні позивачка підтримала заявлені позовні вимоги в повному обсязі і дала свої пояснення.
Представник третьої особи в судовому засіданні підтримала позов і вважала, що є всі підстави для позбавлення батьківських прав відповідача.
Відповідач в судове засідання не появився, хоча був належним чином повідомлений про день, місце та час розгляду справи, від нього в суд не поступило заяв чи клопотань про відкладення слухання справи чи зупинення провадження, а тому суд вважає, що позов можна розглянути у його відсутності , а справу розглянути заочно.
Заслухавши позивачку, представника Служби у справах дітей як третю особу, дослідивши матеріали справи суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Згідно ст.. 164 СК України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вони, він п.1 - не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров”я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування ; п.2 - ухиляються від виконання своїх обов'язків по вихованню дитини.
Ст.. 150 СК України передбачено, що батьки забов”язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім”ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини, піклуватися про здоров”я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, зобов'язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до сімейного життя.
Як вбачається з копії свідоцтва про народження ОСОБА_2, він народився ІНФОРМАЦІЯ_1 року і його батьками є ОСОБА_4 та ОСОБА_1, з копії свідоцтва про народження ОСОБА_3 вбачається, що він народивсяІНФОРМАЦІЯ_2 року і його батьками є ОСОБА_4 та ОСОБА_1.
Ксерокопією свідоцтва про розірвання шлюбу підтверджується те, що шлюб між ОСОБА_4 та ОСОБА_1 розірвано 06 червня 2005 року.
З акту обстеження матеріально-побутових умов сім”ї ОСОБА_1 від 16.11.2007 року складеного комісією з викладачів ЗНЗ № 25 м. Чернівці та сусідів вбачається, що сім”я ОСОБА_1. складається з трьох чоловік, мешкають за адресоюАДРЕСА_1, квартира приватизована, стан задовільний, умови для проживання добрі, діти мають місце для відпочинку та сну, забезпечені всім необхідним для навчання. Батьки розлучені, мати займається підприємницькою діяльністю, займається їх вихованням, характеризується як зразкова мати. Батько дітей з ними не проживає, веде аморальний спосіб життя, зловживає алкоголем, раніше судимий, аліменти не сплачує. Комісія вважала, що ОСОБА_4 як батька неповнолітніх дітей необхідно позбавити батьківських прав.
З клопотання ЗНЗ № 25 м. Чернівці де навчаються ОСОБА_2. та ОСОБА_3вбачається, що адміністрація школи звернулася до Служби у справах дітей і просила прийняти міри для позбавлення батьківських прав ОСОБА_4, батька дітей , які навчаються в школі.
З витягу з рішення виконкому Чернівецької міськради № 14/2 від 22.01.2008 року вбачається, що виконком надав суду висновок про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_4, батька неповнолітніх ОСОБА_2 та ОСОБА_3, а з висновку органу опіки та піклування Чернівецької міської ради № 9/24-60 від 22.01.2008 року вбачається, що з метою соціального захисту інтересів малолітніх, орган опіки та піклування вважає за доцільне позбавити батьківських прав ОСОБА_4, 1969 року народження по відношенню до його неповнолітніх дітей ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1року народження та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2 року народження.
На підставі викладеного та ст.ст. 150,164 СК України, керуючись ст.ст. 10,60, 209,213,215,218,224-228 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити.
Позбавити батьківських прав ОСОБА_4, 1969 року народження у відношенні малолітніх дітей ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження і ОСОБА_3,ІНФОРМАЦІЯ_2 року народження.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження або апеляційної скарги.
Заява про оскарження заочного рішення може бути подана на протязі 10 днів з моменту ознайомлення з рішенням суду сторонами.
Заява про апеляційне оскарження може бути подана на протязі 10 днів з дня проголошення рішення, а апеляційна скарга протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження до апеляційного суду Чернівецької області через Шевченківський районний суд м. Чернівці.
Суддя Богдан С.І.