- яка притягається до адмін. відповідальності: Кочерган Андрій Дмитрович
- Представник: Бельмега Мирослав Васильович
- Правопорушник: Кочерган Андрій Дмитрович
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Справа№938/354/25
Провадження № 3/938/295/25
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 травня 2025 року селище Верховина
Суддя Верховинського районного суду Івано-Франківської області Чекан Н.М.
з участю секретаря судового засідання Івасюк Г.Ю.
особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1
захисника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності – адвоката Бельмеги М.В.,
розглянувши матеріали, які надійшли від Верховинського РВП ГУНП в Івано-Франківській області про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення ( далі - КУпАП)
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , жителя АДРЕСА_1 ,
якому роз`яснено зміст ст.63 Конституції України та права, передбачені ст. 268 КУпАП, -
В С Т АН О В И В:
ОСОБА_1 20.02.2025 року о 00.03 годин в селі Красноїлля Верховинського району Івано-Франківської області керував транспортним засобом марки «Audi A6» з державним номерним знаком НОМЕР_2 з явними ознаками алкогольного сп`яніння (запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів, почервоніння обличчя) та від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп`яніння відмовився, чим порушив п. 2.5 Правил дорожнього руху та вчинив правопорушення, передбачене ч.1 ст. 130 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину не визнав, надавши письмове клопотання про закриття провадження в справі в зв`язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, в якому пояснив, що 20.02.2025 року спочатку погодився проходити огляд на стан сп`яніння в медичному закладі, в зв`язку з чим сів на заднє сидіння поліцейського автомобіля, де також сидів представник РТКЦ, який почав йому говорити, що він його «клієнт» та його буде направлено на «Донецький напрямок». Він, тобто ОСОБА_1 , боячись мобілізації до ЗСУ, вимушений був відмовитися від проходження огляду на стан сп`яніння.
Захисник особи, яка притягається до адміністративної відповідальності – адвокат Бельмега М.В. у судовому засіданні просив закрити провадження в цій справі в зв`язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, з підстав наведених у клопотанні.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №251685 від 20.02.2025 року, записами відеофіксації за 20.02.2025 року, які містяться в матеріалах провадження та досліджені в судовому засіданні, а також іншими матеріалами справи в їх сукупності.
Зокрема, зі протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №251685 від 20.02.2025 року (а.с.1) вбачається, що ОСОБА_1 20.02.2025 року о 00.03 годин в селі Красноїлля Верховинського району Івано-Франківської області керував транспортним засобом марки «Audi A6» з державним номерним знаком НОМЕР_2 з явними ознаками алкогольного сп`яніння (запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів, почервоніння обличчя) від проходження медичного огляду на стан сп`яніння на місці зупинки транспортного засобу та в медичному закладі відмовився, чим порушив п. 2.5 Правил дорожнього руху та вчинив правопорушення, передбачене ч.1 ст. 130 КУпАП.
Вказаний протокол про адміністративне правопорушення складений уповноваженою на те особою, а саме поліцейським Верховинського РВП ГУ НП в Івано-Франківській області зі заповненням всіх необхідних реквізитів, встановлених ст.256 КУпАП та підписаний уповноваженою особою.
Також у протоколі про адміністративне правопорушення вказано, що ОСОБА_1 роз`яснено його права та обов`язки, передбачені ст. 268 КУпАП, та повідомлено про розгляд справи у Верховинському районному суді, від підпису протоколу та дачі пояснень відмовився на підставі ст. 63 Контитуції України та ст. 268 КУпАП.
У ч.2 ст.266 КУпАП закріплено, що огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів та під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків; матеріали відеозапису обов`язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
На виконання ч.2 ст. 266 КУпАП до матеріалів справи долучено відеозапис.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, доведена такими матеріалами справи, які досліджені в суді, а саме:
- диском із записами відеофіксації від 20.02.2025 року (а.с. 5), на яких зафіксовано та відображено деякі події, а саме:працівник поліції підходить до автомобіля, представляється, пояснює причину зупинки – комендантська година, пропонує вимкнути двигун автомобіля та пред`явити посвідчення водія; особа чоловічої статі, яка сидить за кермом, не пояснючи нічого працівнику поліції, телефонує до особи, яку називає «батьком» та повідомляє про вживання шампанського, а в подальшому представляє документи на ім`я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , житель села Стебні; працівник поліції повідомляє про наявність підозри вживання водієм алкогольних напоїв, у зв`язку з відчутним запахом алкоголю та почервонінням шкіри, пропонує пройти огляд на стан сп`яніння на місці зупинки транспортного засобу; водій не погоджується пройти огляд на місці зупинки транспортного засобу; працівник поліції пропонує пройти огляд на стан сп`яніння в медичному закладі; водій погоджується; працівник поліції пропонує пройти до службового автомобіля для того, щоб проїхати до медичного закладу; водій сідає до службового автомобіля та вони мовчки їдуть до медичного закладу; надалі водій пропонує працівникам поліції заїхати в Стебні за техпаспортом; працівника поліції говорить, що не потрібно техпаспорта, вони їдуть до медичного закладу для проходження огляду, водій повідомляє про те, щоб зупинили автомобіль; працівник поліції запитує, чи відмовляється водій від проходження огляду на стан сп`яніння в медичному закладі; водій відповідає, що відмовляється; працівник поліції повідомляє про складання протоколу за ч.1 ст. 130 КУпАП, роз`яснює права особи, яка притягається до відповідальності; в подальшому працівники поліції складають протокол про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч.1 ст. 130 КУпАП; під час оформлення цього протоколу водій ОСОБА_1 повторно телефонує до невідомої особи, до якої знову звертається, як до «батька», в якого запитує, що має робити, знову згадує за вживання ним шампанського, наполягає, щоб поліцейський ОСОБА_2 порозмовляв з цим «батьком», поліцейський відмовляється; надалі працівник поліції запитує ОСОБА_3 про підписання протоколу, останній відмовляється його отримувати, працівник поліції повідомляє про направлення протоколу рекомендованим листом;
- направленням від 20.02.2025 року водія ОСОБА_1 , 1998 року народження, до КНП «ВБП ВРС» на огляд, результат огляду відсутній (а.с.2);
- постановою від 20.02.2025 року серії ЕНА №4110230 (а.с.4), якою ОСОБА_1 притягнуто до відповідальності за ч.1 ст.121-3 КУпАП.
Також в матеріалах справи міститься:
- рапорт інспектора СРПП від 20.02.2025 року (а.с.3), яким він інформує начальника поліції про правомірність своїх дій.
Суддя приймає до уваги, що вищевказаний рапорт є документом внутрішнього користування, оскільки його зміст полягає в тому, що працівник поліції інформує начальника ВП про правомірність дій працівників поліції щодо складання протоколу про адміністративне правопорушення та не є доказами відповідно до ст.251 КУпАП.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення є всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності зі законом.
Згідно зі ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Як передбачено ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком), визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
На підставі ст.252 КУпАП оцінка доказів при розгляді справ про адміністративні правопорушення ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності.
Згідно зі ст.129 Конституції України розгляд і вирішення справ в судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості.
Відповідно до ст.251 КУпАП України, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожньогоруху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 цього Кодексу.
Згідно зі ст.251 КУпАП, відеофіксація є одним із доказів у справі про адміністративне правопорушення, тому з метою всебічного, повного і об`єктивного дослідження всіх обставин справи в їх сукупності, суддя дослідив відеозапис з нагрудної камери поліцейського, де чітко зафіксована відмова водія ОСОБА_1 від проходження огляду на стан алкогольного сп`яніння в порядку, встановленому законом. Підстав вважати відеозапис змонтованим немає і цей відеозапис є прямим і беззаперечним доказом винуватості ОСОБА_1 . Отже, суд вважає, що наявні відеоматеріали дозволяють встановити факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, оскільки ними зафіксовано як останній на пропозицію пройти огляд на стан алкогольного сп`яніння поліцейським за допомогою спеціального технічного засобу або в медичному закладі відмовляється.
Суд звертає увагу і на те, що присутність двох свідків є обов`язковою тільки у разі неможливості застосування поліцейським технічних засобів відеозапису (ч. 2 ст. 266 КУпАП).
Відповідальність за ч.1 ст.130 КУпАП, настає у разі керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`ягніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп`ягніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`ягніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Враховуючи, що ч.1 ст.130 КУпАП, є бланкетною, то при розгляді такої категорії справ, необхідно ретельно з`ясовувати і зазначати, у чому саме полягали порушення, норми яких правил, інструкцій інших нормативних актів не додержано, чи є причинний зв`язок між цими порушеннями та наслідками, які настали, на що зокрема було звернуто увагу і в Постанові Пленуму Верховного Суду України № 14 від 23.12.2005 року "Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті".
Водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, що закріплено в п. 2.5 Правил дорожнього руху, про порушення якого зазначено в протоколі серії ЕПР1 №251685 від 20.02.2025 року складеного за ч. 1 ст. 130 КУпАП щодо ОСОБА_1 .
Даних вимог Правил дорожнього руху ОСОБА_1 не дотримувався, оскільки керував транспортним засобом з ознаками алкогольного сп`яніння та своєю поведінкою відмовився пройти огляд на стан сп`яніння у встановленому законом порядку. Звертається увага, що пояснення ОСОБА_1 щодо погроз представника РТКЦ його мобілізувати до ЗСУ не підтверджується відеозаписом, з часу погодження ОСОБА_1 пройти огляд на стан сп`яніння в медичному закладі та до моменту його відмови від проходження такого огляду, жодна особа, яка була присутня в автомобілі поліції не погрожувала йому, а навпаки він телефонував до «батька», якому повідомляв, що вживав шампанське, ухилявся від огляду шляхом проголошення прохання їхати до с.Стебні за техпаспортом.
Таким чином, в діях ОСОБА_1 є склад правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
Санкція ч.1 ст.130 КУпАП передбачає відповідальність за вчиненя вказаного правопорушення шляхом накладення штрафу на водіїв у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік і на інших осіб - накладення штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Таким чином, суб`єктами адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, є водії або інші особи.
Відповідно до п. 1.10 Правил дорожнього руху водій - особа, яка керує транспортним засобом і має посвідчення водія (посвідчення тракториста-машиніста, тимчасовий дозвіл на право керування транспортним засобом, тимчасовий талон на право керування транспортним засобом) відповідної категорії, а також особа, яка навчає керуванню транспортним засобом, перебуваючи безпосередньо в транспортному засобі.
Як вбачається із інформації ТСЦ МВС №2643 від 03.04.2025 року №31/28/28-6074-2025,ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , видано 08.02.2017 року посвідчення водія серії НОМЕР_3 на право керування транспортними засобами категорії В, С; дата закінчення строку дії 08.02.2047 року; статус посвідчення водія – «виданий».
Оскільки ОСОБА_1 посвідчення на право керування транспортним засобом видавалося, тому він є водієм в розумінні п. 1.10 Правил дорожнього руху та належить до категорії водіїв, щодо яких застосовується покарання у виді позбавлення права керувати транспортними засобами.
При таких обставинах до ОСОБА_1 слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу з позбавленням права керувати транспортними засобами.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Тому зі ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір у розмірі 605,60 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 283-284, 40-1, ч. 1 ст. 130 КУпАП, -
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень з позбавленням права керувати транспортними засобами строком на 1 (один) рік.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у дохід держави в сумі 605 (шістсот п`ять) гривень 60 копійок.
Штраф має бути сплачений не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу у встановлений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
Згідно ч.2 ст.308 КУпАП у порядку примусового виконання постанови, про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з порушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу, витрати на облік зазначеного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Івано-Франківського апеляційного суду через Верховинський районний суд.
Суддя Наталія ЧЕКАН
- Номер: 3/938/295/25
- Опис: Керування транспортними засобами або суднами особами, які перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції
- Тип справи: на справу про адміністративне правопорушення
- Номер справи: 938/354/25
- Суд: Верховинський районний суд Івано-Франківської області
- Суддя: Чекан Н.М.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 28.02.2025
- Дата етапу: 28.02.2025
- Номер: 3/938/295/25
- Опис: Керування транспортними засобами або суднами особами, які перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції
- Тип справи: на справу про адміністративне правопорушення
- Номер справи: 938/354/25
- Суд: Верховинський районний суд Івано-Франківської області
- Суддя: Чекан Н.М.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 28.02.2025
- Дата етапу: 03.03.2025
- Номер: 3/938/295/25
- Опис: Керування транспортними засобами або суднами особами, які перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції
- Тип справи: на справу про адміністративне правопорушення
- Номер справи: 938/354/25
- Суд: Верховинський районний суд Івано-Франківської області
- Суддя: Чекан Н.М.
- Результати справи:
- Етап діла: Виконання рішення
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 28.02.2025
- Дата етапу: 06.05.2025