- відповідач: ХМР
- Представник позивача: Зарицька Катерина Юріївна
- позивач: Панкова Ганна Ігорівна
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Провадження № 2/641/7/2025 Справа № 641/18/25
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 травня 2025 року м. Харків
Слобідський районний суд м. Харкова в складі:
головуючого судді – Маньковської О.О.,
за участі секретаря – Почерніної А.Д.,
розглянувши в порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , поданої представником – адвокатом Зарицькою Катериною Юріївною до Харківської міської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
ВСТАНОВИВ:
До суду надійшла позовна заява представника позивача – адвоката Зарицької К.Ю., в інтересах ОСОБА_1 , яка просить: визначити ОСОБА_1 додатковий строк тривалістю три місяці, з дня набрання законної сили рішенням суду, для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Дрезден, Німеччина.
В обгрунтування позовних вимог зазначає, 2312.2024 року, позивач звернулась до приватного нотаріусу ХМНО Варнікової К.В. з проханням видати свідоцтво про право на спадщину після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , проте позивачу було відмовлено, у зв`язку із пропущеним строком для прийняття спадщини та відсутністю документа, який підтверджує, що спадкоємець постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини. У встановлений законом шестимісячний строк позивач не звернулася до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, у зв?язку тим, що через початок військових дій на території України, вимушена була разом із мамою ОСОБА_2 виїхати до Німеччини, де остання померла. Велика відстань між місцем проживання спадкоємця та спадкодавця на момент смерті, та місцем знаходження спадкового майна, а саме частки квартири АДРЕСА_1 - ускладнило реалізацію спадкових прав, вимагаючи прибуття за місцем знаходження спадкового майна (тобто до міста Харкова). Пояснила, що інша частина вказаної квартири – спадкового майна, позивачка вже успадкувала після смерті батька, тобто, по суті, позивачка реалізує власне право на право власності батьківської нерухомості. Вказала, що введення воєнного стану на території України, постійні обстріли міста Харкова та Харківської області у період з 24.02.2022 року, слід розцінювати як об`єктивну обставину, що істотно перешкоджала позивачу здійснити передбачені законом дії з прийняття спадщини після смерті матері. Зазначила, що з 2022 року по дату звернення до суду, позивач проживає тимчасово у Німеччині, проводить волонтерську діяльність у відповідності до угоди, згідно до умов якої, позивач виконує свою діяльність відповідно до умов Міжкультурного центру «Атлант» , підпорядковуючись правилам внутрішнього розпорядку компанії. Отже, виконання соціально-корисної діяльності, надання допомоги, має прямий вплив на можливість прибуття до держави Україна та своєчасного звернення до нотаріуса. Крім того, вказала, що спадкодавець померла у іноземній державі – Німеччині, організація поховання, отримання свідоцтва про смерть потребувало також часу, оскільки має місце підпорядкування міжнародному прав та іноземним засадам/правилам. Також, потребується проведення апостилювання та перекладу документів, що також вимагає затрати часу для звернення до нотаріуса. Таким чином, вказані обставини вплинули на пропуск строку прийняття спадщини, тому позивач змушена звернутись із даним позовом до суду.
Ухвалою Комінтернівського районного суду м. Харкова від 03.01.2025 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою Комінтернівського районного суду м. Харкова від 19.02.2025 року закрито підготовче провадження.
Позивач та її представник в судове засідання не з`явились, про час, дату та місце розгляду справи повідомлялись своєчасно і належним чином. Представник позивача надав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності та відсутності позивача, позовні вимоги підтримав, наполягав на їх задоволенні, не заперечував проти ухвалення заочного рішення по справі.
Відповідач в судове засідання не з`явився, про місце, дату і час слухання справи повідомлявся своєчасно і належним чином, причину неявки суду не повідомив, відзив на позовну заяву не подавав, будь-яких заяв або клопотань на адресу суду від них не надходило.
Враховуючи, що в судове засідання не з`явились всі учасники справи, відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Враховуючи, що в справі є достатні дані про права і взаємовідносини сторін, відповідач належним чином повідомлений про місце і час судового засідання, суд за згодою представника позивача та позивача розглядає справу у відсутності відповідача та, згідно з ч.4 ст.223 ЦПК України постановляє заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.
Суд, дослідивши матеріали справи, надані докази, дійшов наступного.
Як вбачається із копії свідоцтва про смерть реєстраційний номер НОМЕР_1 , видане віддлом реєстрації актів міста Дрезден, ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Дрезден померла ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 у місті Харкові (а.с. 11-15).
Позивач ОСОБА_4 є донькою ОСОБА_5 та ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 (а.с. 20).
Позивачем змінено прізвище з ОСОБА_6 на ОСОБА_7 у зв`язку з укладенням шлюбу із ОСОБА_8 (а.с.21).
ОСОБА_9 видано 10.08.2023 року посвідку на тимчасове проживання за адресою: м. Кельн Нойбрюк строком до 10.01.2028 року (а.с. 24)
Приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Варніковою К.В. надано відповідь ОСОБА_1 , що 23.12.2024 оку нею заведено спадкову справу за № 50/2024, проте неможливо видати свідоцтво про право на спадщину після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 у зв`язку з пропущеним строком для прийняття спадщини та відсутністю документа, який підтверджує, що спадкоємець постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини (а.с.16-19).
Згідно з ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Статтею 1216 ЦК України передбачено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).
Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини, згідно з ч.3 ст.1223 ЦК України.
Відповідно до положень ст.1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 1222 ЦК України, спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народженні живими після відкриття спадщини.
До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст.ст. 1220-1221, 1223 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою, і саме з нього виникає право на спадкування, а місцем відкриття - є останнє місце проживання спадкодавця.
У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, що визначається ст. 1261 ЦК України.
Згідно з ч. 1 ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини, а з урахуванням пункту 3 Постанови Кабінету Міністрів від 28 лютого 2022 року 3164 «Деякі питання в умовах воєнного стану», відповідно до якого перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється на час дії воєнного стану, але не більше ніж на чотири місяці.
Згідно з ст. 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Отже, законодавчо передбачено, що якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.
Відповідно до п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування», особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України. Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину (ч.2 ст.1272 ЦК України), а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини, відповідачами у такій справі є спадкоємці, які прийняли спадщину. При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. За наявності у спадковій справі заяви спадкоємця про відмову від права на спадщину його вимоги про визначення додаткового строку для прийняття спадщини задоволенню не підлягають.
У постановах від 26 червня 2019 року у справі № 565/1145/17 (провадження № 61-38298св18), від 28 березня 2022 року у справі № 750/2158/21 (провадження № 61-753св22) Верховний Суд зазначив, що поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
Таким чином, з врахуванням досліджених доказів, вбачається що ОСОБА_1 , будучи спадкоємцем після смерті спадкодавця ОСОБА_2 , у встановлений законом строк, протягом шести місяців, не звернулась із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину та, з врахуванням підстав пропуску ОСОБА_1 встановленого законом строку для прийняття спадщини, а саме – введеного в Україні Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 року воєнного стану та перебування за межами України, тому суд приймає їх до уваги та, враховуючи наявні у справі письмові докази, вважає їх поважними.
Проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані докази в їх сукупності, враховуючи, що позивач об`єктивно не міг раніше звернутися до нотаріуса, суд вважає за необхідне визнати причини пропуску строку подачі заяви про прийняття спадщини спадкоємцем поважними та визначити їй додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини терміном у три місяці.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 1270, 1272 ЦК України, ст.ст.2, 4, 5, 258, 259, 263-265 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 , подану представником – адвокатом Зарицькою Катериною Юріївною до Харківської міської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк тривалістю ТРИ місяці з дати набрання рішенням законної сили для прийняття спадщини після смерті її матері ОСОБА_2 , яка ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення набирає законної сили протягом тридцяти днів з дня його проголошення, якщо не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд – якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку шляхом подання безпосередньо до Харківського апеляційного суду протягом тридцяти днів апеляційної скарги.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_3 , адреса: АДРЕСА_2 .
Відповідач: Харківська міська рада, код ЄДРПОУ: 04059243, м. Харків м-н Конституції, 7.
Суддя О.О.Маньковська
- Номер: 2/641/7/2025
- Опис: про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 641/18/25
- Суд: Комінтернівський районний суд м. Харкова
- Суддя: Маньковська О.О.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 02.01.2025
- Дата етапу: 02.01.2025
- Номер: 2/641/7/2025
- Опис: про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 641/18/25
- Суд: Комінтернівський районний суд м. Харкова
- Суддя: Маньковська О.О.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 02.01.2025
- Дата етапу: 06.01.2025
- Номер: 2/641/7/2025
- Опис: про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 641/18/25
- Суд: Слобідський районний суд міста Харкова
- Суддя: Маньковська О.О.
- Результати справи: заяву задоволено повністю
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 02.01.2025
- Дата етапу: 01.05.2025
- Номер: 2/641/7/2025
- Опис: про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 641/18/25
- Суд: Слобідський районний суд міста Харкова
- Суддя: Маньковська О.О.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 02.01.2025
- Дата етапу: 01.05.2025