Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #2017444858

справа № 208/2017/25

провадження № 1-в/208/338/25


>УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 квітня 2025 р. м. Кам`янське


Заводський районний суд м.Дніпродзержинська Дніпропетровської області у складі:

головуючої судді ОСОБА_1 ,

секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

за участю: прокурора ОСОБА_3 ,

засудженої: ОСОБА_4 (в режимі ВКЗ),

захисника: ОСОБА_5 ,

представника ДУ «Кам`янська виправна колонія (№34) ОСОБА_6 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду № 7 у місті Кам`янське подання начальника державної установи «Кам`янська виправна колонія № 34», стосовно засудженої:

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , засудженої вироком Дружківського міського суду Донецької області від 17.10.2018 за ч. 1 ст. 115 КК України до покарання у виді 9 років позбавлення волі,

про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання на підставі ст. 81 Кримінального кодексу України,

ВСТАНОВИВ:

До Заводського районного суду м.Дніпродзержинська Дніпропетровської області надійшло вказане подання.

Подання вмотивоване тим, що засуджена ОСОБА_4 з 26.08.2017 перебувала в Бахмутській УВП №6, де характеризувалась посередньо, заохочень не мала, мала 1 стягнення, яке погашено у встановленому законом порядку.

25.01.2019 прибула для подальшого відбування покарання до ДУ «Кам`янська виправна колонія (№34)». По прибутті працевлаштована не була, так як є особою з інвалідністю 3 групи, але з липня 2021 на добровільних засадах виконує обов`язки старшої днювальної відділення СПС №6. До покладених на неї обов`язків ставиться сумлінно, безвідмовна у виконанні разових доручень в силу своїх можливостей, відповідально ставиться та виконує у повному обсязі надані їй завдання. Проявляє активну життєву позицію. До безоплатної праці, а саме робіт з благоустрою колонії, засуджена ставиться з розумінням, до робіт залучається в силу свої можливостей, доглядає за квітами.

Норми, які визначають порядок і умови відбування покарання дотримується свідомо. За весь час перебування в установі не має жодного стягнення, має два заохочення.

З представниками адміністрації установи дотримується правомірних взаємовідносин, доброзичлива, ввічлива та тактовна. В колективі засуджених конфліктних ситуацій не створює, підтримує з оточуючими дружні стосунки. Своєю поведінкою надає позитивний приклад іншим засудженим.

Засуджена ОСОБА_4 залучена до програм виховного впливу, тематичні заходи відвідує із зацікавленістю, приймає активну участь в обговореннях отриманого матеріалу, завжди прагне бути ведучою під час заняття.

Також, підтримує з рідними соціально-корисний зв`язок шляхом телефонних переговорів, іноді від рідних отримує допомогу у вигляді продовольчих посилок. Має вагому підтримку рідних. Свою провину у вчиненні злочину спочатку не визнавала, вважала, що сталась помилка і вона засуджена несправедливо, проте, після проведеної виховної роботи, змінила своє ставлення до злочину, усвідомила скоєне, визнала свою вину та виказує щире каяття. Питання побутового влаштування після звільнення вирішено позитивно.

Початок відбування покарання – 24.08.2017. Кінець строку відбування покарання – 24.08.2026.

Начальник ДУ «Кам`янська виправна колонія (№34) зазначає, що власною поведінкою та ставленням до праці засуджена ОСОБА_4 довела своє виправлення та заслуговує на умовно-дострокове звільнення, на підставі ст. 81 КК України.

Представник державної установи «Кам`янська виправна колонія (№ 34)» у судовому засіданні підтримала подання та просила умовно достроково звільнити ОСОБА_4 від відбування покарання.

У судовому засіданні засуджена ОСОБА_4 та захисник ОСОБА_5 повністю підтримали подання про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання.

Прокурор ОСОБА_3 у судовому засіданні заперечував проти задоволення подання оскільки таке не відповідає вимогам ч. 2 ст. 81 КК України. Зокрема зазначив, що засуджена не була працевлаштована, відповідно до її фізичних можливостей, а тому підстави, визначені законом відсутні.

Суд, заслухавши думку учасників судового засідання, дослідивши подання про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання та додані до нього матеріали, матеріали особової справи засудженої, дослідивши документи, які характеризують особу засудженої, дійшов наступного висновку.

Відповідно до ч.1 ст. 539 КПК України, питання, які виникають під час та після виконання вироку вирішуються судом за клопотанням (поданням) прокурора, засудженого, його захисника, законного представника, органу або установи виконання покарань, а також інших осіб, установ або органів у випадках, встановлених законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 537 КПК України під час виконання вироків суд, має право вирішувати питання, зокрема, про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання.

Відповідно до ч. 2 ст. 81 КК України, умовно-дострокове звільнення від відбування покарання може бути застосоване, якщо засуджений сумлінною поведінкою і ставленням до праці довів своє виправлення.

Відповідно до п. 3 ст. 81 КК України, умовно-дострокове, звільнення від відбування покарання може бути застосоване після фактичного відбуття засудженим не менше трьох чвертей строку покарання, призначеного судом за умисний особливо тяжкий злочин, у разі заміни покарання у виді довічного позбавлення волі на покарання у виді позбавленням волі на певний строк, а також покарання, призначеного особі, яка раніше звільнялася умовно-достроково і знову вчинила умисне кримінальне правопорушення протягом невідбутої частини покарання.

З матеріалів подання начальника державної установи «Кам`янська виправна колонія (№ 34)» наданих суду встановлено, що ОСОБА_4 була засуджена вироком Дружківського міського суду Донецької області від 17.10.2018 за ч.1 ст.115 КК України, тобто за умисний особливо тяжкий злочин.

Початком строку виконання вироку є 24.08.2017, таким чином, на момент розгляду подання ОСОБА_4 відбула 7 років 8 місяців 5 днів - більше, ніж три чверті строку покарання, призначеного судом. Невідбута частина покарання становить 1 рік 3 місяці 25 днів.

Частиною 2 ст. 81 КК України визначено, що обов`язковою складовою для прийняття судом рішення про умовно-дострокове звільнення від відбування призначеного вироком суду кримінального покарання, є сумлінна поведінка та ставлення до праці засудженого, як умова доведеності виправлення останнього.

За змістом зазначеної норми сумлінну поведінку слід розуміти як комплекс зразкового дотримання режиму, участі у самодіяльних організаціях засуджених, беззаперечному виконанні вказівок і розпоряджень адміністрації колонії, відсутність порушень дисципліни, товариському ставленні до інших засуджених.

Це поведінка, на яку повинні орієнтуватися інші особи, які відбувають покарання. Сумлінне ставлення до праці проявляється у поліпшенні кількісних та якісних показників виконуваної робити, підвищення виробничої кваліфікації, бережливому ставленні до обладнання та інструментів, додержання охорони праці та техніки безпеки. Умовно-достроковому звільненню підлягають лише ті засуджені, які протягом всього, а не певного періоду часу, сумлінною поведінкою і ставленням до праці довели своє виправлення і для цього дані беруться в їх сукупності.

Судом встановлено, що засуджена ОСОБА_4 у період з 26.08.2017 перебувала в Бахмуьській УВП №6, де характеризувалась посередньо, заохочень не мала, мала 1 стягнення, яке погашено у встановленому законом порядку.

Відповідно до витягу з протоколу № 7 від 06.02.2025 ОСОБА_4 25.01.2019 прибула для подальшого відбування покарання до ДУ «Кам`янська виправна колонія (№34)». Після прибуття працевлаштована не була, оскільки є особою з інвалідністю 3 групи, однак з липня 2021 на добровільних засадах виконує обов`язки старшої днювальної відділення СПС №6. До цих обов`язків ставиться сумлінно, безвідмовна у виконанні разових доручень в силу своїх можливостей, відповідально ставиться та виконує у повному обсязі надані їй завдання. Проявляє активну життєву позицію. До безоплатної праці, а саме робіт з благоустрою колонії, засуджена ставиться з розумінням, до робіт залучається в силу свої можливостей, доглядає за квітами.

Також у вказаному протоколі зазначено висновок комісії, що власною поведінкою засуджена ОСОБА_4 та ставленням до праці довела своє виправлення та заслуговує на застосування ст. 81 КК України.

Водночас, суд критично сприймає висновок комісії, що ставлення до праці ОСОБА_4 довела своє виправлення, оскільки з долучених до подання документів не встановлено, що ОСОБА_4 була працевлаштована, з урахуванням її стану здоров`я. Зокрема, підтверджуючі документи відсутні.

Крім того, судом було оглянуто особову справу ОСОБА_4 та встановлено, що такій у 2020 було встановлено 3 групу інвалідності по загальному захворюванню, тобто така могла можливість виконувати певний обсяг роботи, однак такий не виконувала.

Так само надано оцінку витягу з наказу ДУ «Кам`янська виправна колонія (№34)» № 37 від 31.01.2019, відповідно до якого ОСОБА_4 прийнято на роботу, однак не визначено на яку саме, та доказів, що ОСОБА_4 дійсно працювала, суду не надано, а матеріали подання та оглянута у судовому засіданні особова справа таких доказів не містить.

Також, засуджена була залучена до програми диференційованого впливу «Подолання алкогольної залежності», однак станом на час розгляду подання така програма не реалізована.

У роз`ясненнях Верховного Суду України щодо правильного та однакового застосування вказаної норми закону України про кримінальну відповідальність, які викладені в постанові Пленуму Верховного суду України «Про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання і заміну невідбутої частини покарання більш м`яким» № 2 від 26.04.2002, зазначено, що судам слід ретельно з`ясовувати ставлення засудженого до вчиненого злочину, праці і навчання, додержання ним вимог режиму, участь у самодіяльних організаціях засуджених, виправно-трудової установи, а також наміри щодо прилучення до суспільно корисної праці та потребу в наданні допомоги при обранні місця проживання і працевлаштування, поясненням представників органу, який відає виконанням покарання, спостережної комісії. Оскільки судовий розгляд питання про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання або заміну невідбутої частини покарання більш м`яким справляє великий виховний і запобіжний вплив як на самого засудженого, так і на інших осіб, має надзвичайно важливе значення для виправлення засуджених та запобігання вчиненню нових злочинів, тобто для досягнення мети, передбаченої ст.50 КК України.

Отже, при розгляді питання щодо умовно-дострокового звільнення засудженого, судом було досліджено поведінку засудженої ОСОБА_4 протягом усього строку відбування покарання, її ставлення до вчиненого кримінального правопорушення та до режиму відбування покарання, її участь у суспільному житті установи виконання покарань.

Згідно вимог ст.6 КВК України виправлення засудженого це процес позитивних змін, які відбуваються в його особистості та створюють у нього готовність до самокерованої правослухняної поведінки, свідоме відновлення засудженого в соціальному статусі повноправного члена суспільства, повернення його до самостійного загальноприйнятого соціально-нормативного життя в суспільстві.

Висновок про виправлення засудженого має ґрунтуватися на аналізі даних про його поведінку за весь період відбування покарання, а не за час, що безпосередньо передує розгляду питання про можливість застосування умовно-дострокового звільнення від покарання.

При вирішенні питання про можливість застосування умовно-дострокового звільнення від відбування покарання визначеного вироком суду аналізується не лише стягнення або заохочення, а оцінюється поведінка засудженого протягом усього строку відбування покарання, яка не завжди була позитивною.

Зі змісту ст. 81 КК України випливає, що умовно-дострокове звільнення від відбування покарання є правом, а не обов`язком суду.

Згідно роз`яснень, які містяться в п. 1 постанови Пленуму Верховного Суду України № 2 від 26.04.2002 «Про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання і заміну невідбутої частини покарання більш м`яким», умовно-дострокове звільнення осіб від відбування покарання має надзвичайно важливе значення для виправлення засуджених та запобігання вчиненню нових злочинів, тобто для досягнення мети, передбаченої ст. 50 КК України.

При цьому, однією із найважливіших підстав для застосування умовно-дострокового звільнення від відбування покарання на підставі ст. 81 КК України, є виправлення засудженого, яке він довів своєю сумлінною поведінкою і ставленням до праці.

Вирішальне значення має саме активна діяльність засудженого, який своєю поведінкою, системою вчинків доводить, що виправився і заслуговує на умовно-дострокове звільнення. Висновок суду про виправлення особи повинен базуватися на всебічному врахуванні даних про її поведінку за весь період відбування покарання, а не за час, що безпосередньо передував вирішенню питання про звільнення, ставленні засудженого до вчиненого злочину.

У пункті 17 зазначеної вище Постанови Пленуму Верховного Суду України зазначено, що суду слід ретельно з`ясувати: ставлення засудженого до вчиненого злочину, праці та навчання, додержання ним вимог режиму, участь у самодіяльних організаціях, а також його наміри щодо прилучення до праці. Висновок суду про виправлення засудженого повинен бути зроблений за весь час відбування покарання і з урахуванням ступеню тяжкості вчиненого злочину, а також даних, що характеризують його особу. При цьому, прийняття рішення про умовно-дострокове звільнення, не є обов`язковим, а залежить від переконаності суду в тому, що цілі покарання досягнуті в більш короткий термін, ніж це було визначено вироком.

Судом встановлено, що матеріали подання начальника ДУ «Кам`янська виправна колонія (№34)» ОСОБА_7 та особової справи ОСОБА_4 не місять доказів щодо її працевлаштування, відтак, суд позбавлений можливості встановити дійсне ставлення до праці ОСОБА_4 , що є обов`язковою умовою при вирішенні подання про умовно-дострокове звільнення.

На підставі викладеного, керуючись ст.81 КК України, ст.ст. 367, 537,539 КПК України, -

ПОСТАНОВИВ:




В задоволенні подання начальника державної установи «Кам`янська виправна колонія (№ 34», стосовно звільнення засудженої ОСОБА_4 про умовно-дострокове від відбування покарання на підставі ст. 81 Кримінального кодексу України – відмовити.

Ухвала може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Заводський районний суд м.Дніпродзержинська Дніпропетровської області протягом семи днів з дня її проголошення.

Повний текст ухвали складено і оголошено 05.05.2025 о 15.00 год.





Суддя                                 ОСОБА_1



  • Номер: 11-кп/803/2047/25
  • Опис:
  • Тип справи: на кримінальне провадження з перегляду судових рішень апеляційною інстанцією
  • Номер справи: 208/2017/25
  • Суд: Дніпровський апеляційний суд
  • Суддя: Данилів С.В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Призначено склад суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 19.05.2025
  • Дата етапу: 19.05.2025
  • Номер: 11-кп/803/2047/25
  • Опис:
  • Тип справи: на кримінальне провадження з перегляду судових рішень апеляційною інстанцією
  • Номер справи: 208/2017/25
  • Суд: Дніпровський апеляційний суд
  • Суддя: Данилів С.В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Відкрито провадження
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 19.05.2025
  • Дата етапу: 21.05.2025
  • Номер: 11-кп/803/2047/25
  • Опис:
  • Тип справи: на кримінальне провадження з перегляду судових рішень апеляційною інстанцією
  • Номер справи: 208/2017/25
  • Суд: Дніпровський апеляційний суд
  • Суддя: Данилів С.В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Призначено до судового розгляду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 19.05.2025
  • Дата етапу: 02.06.2025
  • Номер: 11-кп/803/2047/25
  • Опис:
  • Тип справи: на кримінальне провадження з перегляду судових рішень апеляційною інстанцією
  • Номер справи: 208/2017/25
  • Суд: Дніпровський апеляційний суд
  • Суддя: Данилів С.В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 19.05.2025
  • Дата етапу: 11.06.2025
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація