- позивач: КП "Харківські теплові мережі"
- відповідач: Євтушенко Світлана Іванівна
- Представник позивача: Шевченко Володимир Якович
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Справа № 642/479/25
Провадження № 2/642/584/25
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 травня 2025 року м. Харків
Холодногірський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді Цибульської С.В.,
за участю секретаря судового засідання Карпухіна Д.Д.,
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін цивільну справу за позовом Комунального підприємства «Харківські теплові мережі» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за послуги з теплопостачання,
ВСТАНОВИВ:
28.01.2025 до суду надійшла позовна заява комунального підприємства "Харківські теплові мережі" до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за послуги з теплопостачання, в якому позивач просить стягнути з відповідача заборгованість за надання послуг з теплопостачання та постачання гарячої води у загальному розмірі 63482,76 грн, інфляційні втрати в сумі 1023,25 грн, три відсотки річних в сумі 388,98 грн, а також понесені витрати зі сплати судового збору в розмірі 3028 грн.
В обґрунтування позову зазначає, що відповідач зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , є споживачем послуг з постачання теплової енергії та гарячої води. Однак всупереч приписам чинного законодавства свого обов`язку щодо проведення оплати за надані послуги у повному обсязі відповідач не здійснює, внаслідок чого у неї перед позивачем утворилась заборгованість станом на 01.01.2025 у загальній сумі 63482,76 грн, яка складається з:
-заборгованості за послугу з постачання теплової енергії в сумі 48740,39 грн за період з 01.07.2015 по 31.12.2024;
-заборгованості за абонентську плату за індивідуальним договором з постачання теплової енергії в сумі 891,96 грн за період з 01.06.2022 по 31.12.2024;
-заборгованості за послугу з постачання гарячої води в сумі 11823,07 грн за період з 01.07.2015 по 31.12.2024;
-заборгованості за абонентську плату за індивідуальним договором з постачання гарячої води в сумі 528,24 грн за період з 01.06.2022 по 31.12.2024;
-заборгованості за послугу з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання в сумі 1131,30 грн за період з 01.07.2022 по 31.12.2024;
-заборгованості за послугу з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем постачання гарячої води в сумі 367,80 грн за період з 01.07.2022 по 31.12.2024.
Крім того за несвоєчасну оплату послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води за період до лютого 2022 року відповідачу нараховано:
-інфляційні втрати в сумі 1023,25 грн;
-три відсотки річних в сумі 388,98 грн.
Ухвалою суду від 10.02.2025 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін, відповідачу надано строк на подання відзиву на позов.
Відповідач повідомлений щодо розгляду справи належним чином. Копія ухвали про відкриття провадження по справі, копія позову та долучених до нього документів, направлені відповідачу за місцем його реєстрації. Відповідач відзиву не подав.
Відповідачем у встановлений ч. 7 ст. 178 ЦПК України строк не подано до суду відзив на позовну заяву, а тому суд вирішує справу за наявними матеріалами, що передбачено ч. 8 ст. 178 ЦПК України.
Судом враховано, що в силу вимог ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен при вирішенні судом питання щодо його цивільних прав та обов`язків має право на судовий розгляд упродовж розумного строку.
Обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням ч. 1 ст. 6 Конвенції (§ 66 69 рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005р. у справі "Смірнова проти України").
При цьому вжиття заходів для прискорення процедури розгляду справ є обов`язком не тільки держави, а й осіб, які беруть участь у справі.
Всі ці обставини судам слід враховувати при розгляді кожної справи, оскільки перевищення розумних строків розгляду справ становить порушення прав, гарантованих пунктом 1 статті 6 Конвенції про захист прав і основних свобод людини.
За таких обставин відповідно до ст. 280 ЦПК України суд розглянув справу в порядку заочного провадження на підставі наявних в ній доказів, оскільки позивач не заперечував проти такого порядку вирішення спору, відповідач повідомлений щодо розгляду справи належним чином, відзиву не подав.
Згідно з ч. 2 ст. 247 ЦПК України у зв`язку з розглядом справ в порядку спрощеного провадження за відсутністю всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають істотне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, як кожен окремо так і у їх сукупності, суд дійшов таких висновків.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи відповідач ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до відомостей про нарахування та оплату за послуги з теплопостачання з урахуванням періоду платежу за адресою: АДРЕСА_1 , відкрито особовий рахунок № НОМЕР_1 .
Частиною 6 статті 19 Закону України «Про теплопостачання» передбачено, що споживач повинен щомісячно здійснювати оплату теплопостачальній організації за фактично отриману теплову енергію.
Відповідно до ст. 67 ЖК України плата за комунальні послуги (водопостачання, газ, електричну і теплову енергію й ін. послуги) визначається за затвердженими у встановленому порядку тарифами.
Згідно з до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» предметом регулювання цього Закону є відносини, що виникають у процесі надання споживачам послуг з управління багатоквартирним будинком, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення та поводження з побутовими відходами, а також відносини, що виникають у процесі надання послуг з постачання та розподілу електричної енергії і природного газу споживачам у житлових, садибних, садових, дачних будинках.
Відповідно до п. 1, 5 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» індивідуальний споживач зобов`язаний: укладати договори про надання житлово-комунальних послуг у порядку і випадках, визначених законом; оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.
Порядок формування та затвердження цін і тарифів на житлово-комунальні послуги встановлені ст. 31 Закону України "Про житлово-комунальні послуги».
КП «Харківські теплові мережі» надає послуги з централізованого опалення та гарячого водопостачання відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги» №1875 від 24.06.2004 та Правил надання послуги з постачання теплової енергії, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 №830, Правилами надання послуги з постачання гарячої води, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1182.
Постачання теплової енергії на потреби опалення у багатоквартирні будинки м. Харкова КП «Харківські теплові мережі» здійснює на підставі розпоряджень Харківського міського голови про початок та кінець опалювальних сезонів, а на потреби гарячого водопостачання протягом року.
3 1 грудня 2021 року на підставі частини 5 статті 13 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" від 09.11.2017 № 2189-VIII у багатоквартирних будинках набрали чинності індивідуальний договір про надання послуги з постачання теплової енергії та індивідуальний договір про надання послуги з постачання гарячої води, які є публічними договорами приєднання та опубліковані на офіційному сайті КП "Харківські теплові мережі" в мережі Інтернет www.hts.kharkov.ua 31 жовтня 2021 року (далі - Індивідуальні договори).
Відповідно до п. 4 Індивідуальних договорів фактом приєднання споживача до умов договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір, зокрема надання виконавцю підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка за надану послугу, факт отримання послуги.
Згідно з п. 5 Індивідуальних договорів виконавець зобов`язується надавати споживачу послугу відповідної якості, а споживач зобов`язується своєчасно та в повному обсязі оплачувати надану послугу.
Розрахунковим періодом відповідно до п. 32 Індивідуальних договорів є календарний місяць.
Пунктом 34 Індивідуальних договорів встановлено, що споживач здійснює оплату щомісяця не пізніше останнього числа місяця, що настає за розрахунковим періодом, що є граничним строком внесення плати за спожиту послугу.
Відповідно до п. п. 51, 52 Індивідуальних договорів договір набирає чинності з моменту акцептування його споживачем, але не раніше ніж через 30 днів з моменту опублікування і діє протягом одного року з дати набрання чинності (п. 51). Якщо за один місяць до закінчення строку дії договору жодна із сторін не повідомить письмово іншій стороні про відмову від договору, договір вважається продовженим на черговий однорічний період (п. 52).
Виходячи з положень п. 4 Індивідуальних договорів датою їх акцептування є 01.12.2021, тобто факт отримання послуг.
Відповідно до ч. 5 ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» плата виконавцю комунальної послуги за індивідуальним договором про надання комунальної послуги, що є публічним договором приєднання, складається з: плати за послугу, що розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів на відповідну комунальну послугу та обсягу спожитих комунальних послуг, визначеного відповідно до законодавства; плати за абонентське обслуговування, яка не може перевищувати граничний розмір, визначений Кабінетом Міністрів України.
На підставі рішення виконавчого комітету Харківської міської ради від 20.12.2006 № 1186 «Про визначення виконавців послуг у житловому фонді міста Харкова» КП "Харківські теплові мережі" є виконавцем послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій в частині здійснення технічного та аварійного обслуговування внутрішньобудинкових систем централізованого опалення та гарячого водопостачання житлового фонду комунальної власності територіальної громади м. Харкова.
У період з березня 2007 року по червень 2022 року КП "Харківські теплові мережі" здійснювало технічне та аварійне обслуговування внутрішньобудинкових систем централізованого опалення та гарячого водопостачання житлового фонду комунальної власності територіальної громади м. Харкова на підставі укладеного договору з балансоутримувачем зазначеного житлового фонду КП "Жилкомсервіс".
З 1 липня 2022 року набрали чинності публічний договір з технічного обслуговування та поточного ремонту внутрішньобудинкових систем теплопостачання багатоквартирних будинків житлового фонду комунальної та інших форм власності та публічний договір з технічного обслуговування та поточного ремонту внутрішньобудинкових систем гарячого водопостачання багатоквартирних будинків житлового фонду комунальної та інших форм власності, які опубліковані на офіційному сайті КП "Харківські теплові мережі" в мережі Інтернет www.hts.kharkov.ua 01 червня 2022 року (далі - Публічні договори). Зазначені договори укладені з урахуванням ст.ст. 11, 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України.
Згідно з п. 2 Публічних договорів договір вважається укладеним між виконавцем та споживачами багатоквартирного будинку через 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті виконавця (https://www.hts.kharkov.ua), якщо протягом цього періоду власники квартир та нежитлових приміщень, площа яких разом перевищує 50 відсотків загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, не повідомили виконавця про свою відмову від укладення договору.
Відповідно до п. 4 зазначених договорів фактом приєднання споживача до умов договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір, зокрема надання виконавцю підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка за надану послугу, факт отримання послуги.
Відповідно до п. 5 Публічних договорів виконавець зобов`язується надати споживачу послуги з технічного (у тому числі аварійного) обслуговування та поточного ремонту внутрішньобудинкових систем теплопостачання, постачання гарячої води, а споживач зобов`язується своєчасно і в повному обсязі оплатити виконавцю надані послуги за затвердженою вартістю в строки та умовах, визначених цим договором.
Пунктами 13, 14, 15 Публічних договорів передбачено, що розрахунковим періодом для оплати послуг є календарний місяць. Плата за послугу включається до єдиного рахунку на оплату послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води. Споживач здійснює оплату щомісяця не пізніше останнього числа місяця, що настає за розрахунковим періодом, що є граничним строком внесення плати за отримані послуги.
Згідно з п. п. 30, 31 Публічних договорів договір набирає чинності з моменту акцептування його споживачем, але не раніше ніж через 30 днів з моменту опублікування і діє протягом одного року з дати набрання чинності. Якщо за один місяць до закінчення строку дії цього договору жодна із сторін не повідомить письмово іншій стороні про відмову від договору, цей договір вважається продовженим на черговий однорічний термін.
Виходячи з положень статті 4 зазначених Публічних договорів датою їх акцептування є 01.07.2022, тобто факт отримання послуг.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.
Відсутність письмово оформленого договору з постачальником послуг не звільняє споживача від обов`язку оплачувати надані послуги.
Зазначене узгоджується з висновком щодо застосування норм права, сформульованим у постанові Верховного Суду України у справі № 6-2951цс15 від 20.04.2016 року.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 20 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" споживач зобов`язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Матеріалами справи підтверджено, що КП "Харківські теплові мережі" надавало відповідачеві зазначені вище послуги, відповідач їх одержував і не відмовлявся від них у встановленому законом порядку.
Оскільки відповідач офіційно, у встановленому чинним законодавством порядку не відмовився від послуг, які надавало йому КП "Харківські теплові мережі", то в нього виник обов`язок оплатити ці послуги.
Відповідно до ст. ст. 525, 526 ЦК України зобов`язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства.
Згідно з ч. 3 ст. 24 Закону України «Про теплопостачання» споживач теплової енергії зобов`язаний своєчасно укласти договір з теплопостачальною організацією на постачання теплової енергії. Відсутність відповідного договору не є підставою для відмови у стягненні заборгованості за послуги опалення, оскільки згідно зі ст. 11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають також із дій осіб, які породжують ці права та обов`язки, і такою дією в даних правовідносинах є надання послуг та їх отримання відповідачем.
Відповідно до відомості про нарахування та оплату за послуги з теплопостачання з урахуванням періоду платежу за адресою: АДРЕСА_1 , особовий рахунок № НОМЕР_1 , загальна заборгованість перед КП «Харківські теплові мережі» за період з липня 2015 року по грудень 2024 року за надання послуг з постачання теплової енергії становить 48740,39 грн, за надання послуг з постачання гарячої води становить 11823,07 грн.
Згідно з відомістю про нарахування та оплату за обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання та обслуговування внутрішньобудинкових систем постачання гарячої води за адресою: АДРЕСА_1 , особовий рахунок № НОМЕР_1 , загальна заборгованість за період з липня 2022 року по серпень 2024 року за обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання становить 1131,30 грн, за обслуговування внутрішньобудинкових систем постачання гарячої води становить 367,80 грн.
Відповідно до відомості про нарахування та оплату за абонентське обслуговування по послузі з постачання теплової енергії, з постачання гарячої води за адресою: АДРЕСА_1 , особовий рахунок № НОМЕР_1 , загальна заборгованість в період з червня 2022 року по серпень 2024 року за абонентське обслуговування по послузі з постачання теплової енергії становить 891,96 грн, за абонентське обслуговування по послузі з постачання гарячої води становить 528,24 грн.
У свою чергу КП «Харківські теплові мережі» щомісяця направляє споживачам рахунки за послуги теплопостачання із зазначенням нарахувань за надані послуги та суми боргу.
Надані позивачем розрахунки заборгованості відповідачем не спростовано та сумніву в їх достовірності в суду не викликають.
Згідно зі ст. 68 ЖК України споживачі зобов`язані своєчасно вносити плату за комунальні послуги.
Відповідно до п. 5 ч. 3 ст. 20 Закону України «Про житлово - комунальні послуги» споживач зобов`язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Частиною 1 ст. 610 ЦК України визначено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання). У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом (ч. 1 ст. 611 ЦК України).
Відповідно до статті 623 Цивільного кодексу України боржник, який порушив зобов`язання, має відшкодувати кредиторові завдані цим збитки.
Також суд зазначає, що згідно зі ст. 625 ЦК боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання за вимогою кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за увесь час прострочення, а також 3% річних від простроченої суми, якщо інший розмір відсотків не встановлено договором або законом.
З огляду на юридичну природу правовідносин сторін, як грошових зобов`язань, на них поширюється дія ч. 2 ст. 625 ЦК, як спеціального виду цивільно-правової відповідальності за прострочення виконання зобов`язання.
Відповідно до розрахунку інфляційних витрат та 3% річних за послуги з постачання теплової енергії та гарячої води за адресою: АДРЕСА_1 , особовий рахунок № НОМЕР_1 , через несвоєчасну оплату послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води за період з березня 2019 року по січень 2022 року нараховано: інфляційних втрат на суму 1023,25 грн, 3% річних на суму 388,98 грн.
Наданий позивачем розрахунок інфляційних втрат та 3% річних відповідачем не спростовано та сумніву в його достовірності в суду не викликає.
Враховуючи те, що відповідач не надав суду доказів, які б спростовували зобов`язання з оплати наданих йому послуг та розмір заборгованості перед позивачем, суд доходить висновку, що позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Згідно з ч. 1 ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню сплачений ним судовий збір у розмірі 3028,00 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 12, 13, 19, 76-81, 133, 141, 178, 263-265, 268, 274-279, 280 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позовну заяву комунального підприємства «Харківські теплові мережі» до ОСОБА_1 задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь комунального підприємства «Харківські теплові мережі» заборгованість за надані комунальні послуги за адресою: АДРЕСА_1 , у загальній сумі 63482 (шістдесят три тисячі чотириста вісімдесят дві) грн 76 коп., яка складається з:
-заборгованості за послугу з постачання теплової енергії в сумі 48740,39 грн за період з 01.07.2015 по 31.12.2024;
-заборгованості за абонентську плату за індивідуальним договором з постачання теплової енергії в сумі 891,96 грн за період з 01.06.2022 по 31.12.2024;
-заборгованості за послугу з постачання гарячої води в сумі 11823,07 грн за період з 01.07.2015 по 31.12.2024;
-заборгованості за абонентську плату за індивідуальним договором з постачання гарячої води в сумі 528,24 грн за період з 01.06.2022 по 31.12.2024;
-заборгованості за послугу з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання в сумі 1131,30 грн за період з 01.07.2022 по 31.12.2024;
-заборгованості за послугу з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем постачання гарячої води в сумі 367,80 грн за період з 01.07.2022 по 31.12.2024.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь комунального підприємства «Харківські теплові мережі» інфляційні втрати за період до лютого 2022 року в сумі 1023 (одна тисяча двадцять три) грн 25 коп., а також три відсотки річних за період до лютого 2022 року в сумі 388 (триста вісімдесят вісім) грн 98 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь комунального підприємства «Харківські теплові мережі» понесені витрати зі сплати судового збору у розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) грн.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручено у день проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд, якщо така заява подана протягом 20 днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана позивачем безпосередньо до Харківського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому ЦПК України. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватись з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Повний текст рішення складено 06.05.2025.
Відомості про учасників справи:
Позивач – комунальне підприємство «Харківські теплові мережі», код ЄДРПОУ 31557119, адреса місцезнаходження: м. Харків, вул. Мефодіївська, буд. 11.
Відповідач – ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса реєстрації місця проживання: АДРЕСА_1 .
Головуючий суддя Світлана ЦИБУЛЬСЬКА
- Номер: 2/642/584/25
- Опис: про стягнення заборгованості
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 642/479/25
- Суд: Ленінський районний суд м. Харкова
- Суддя: Цибульська С.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 28.01.2025
- Дата етапу: 28.01.2025
- Номер: 2/642/584/25
- Опис: про стягнення заборгованості
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 642/479/25
- Суд: Ленінський районний суд м. Харкова
- Суддя: Цибульська С.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Відкрито провадження
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 28.01.2025
- Дата етапу: 03.02.2025
- Номер: 2/642/584/25
- Опис: про стягнення заборгованості
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 642/479/25
- Суд: Холодногірський районний суд міста Харкова
- Суддя: Цибульська С.В.
- Результати справи: заяву задоволено повністю
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 28.01.2025
- Дата етапу: 06.05.2025
- Номер: 2/642/584/25
- Опис: про стягнення заборгованості
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 642/479/25
- Суд: Холодногірський районний суд міста Харкова
- Суддя: Цибульська С.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 28.01.2025
- Дата етапу: 06.05.2025