Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #2017450942


Справа №293/474/25

Провадження № 1-кп/293/142/2025

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 травня 2025 рокуселище Черняхів



Черняхівський районний суд Житомирської області у складі:

головуючої судді                                         ОСОБА_1 ,

за участю секретаря судового засідання                 ОСОБА_2

сторін кримінального провадження:

прокурора                                 ОСОБА_3

підозрюваного в режимі відеоконференції                 ОСОБА_4

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в приміщенні суду у селищі Черняхів клопотання прокурора Житомирської спеціалізованої прокуратури в Житомирській області ОСОБА_5 у кримінальному провадженні №62025240020000602 від 07.02.2025 щодо підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с.Чита рф, громадянина України, жителя АДРЕСА_1 , раніше не судимого, військовослужбовця,

за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.407 КК України

ВСТАНОВИВ:

30.04.2025 до Черняхівського районного суду Житомирської області від Житомирської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону надійшло клопотання у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №62025240020000602 від 07.02.2025 відносно ОСОБА_4 за підозрою  у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.407 КК України.

До клопотання прокурора додано: клопотання  ОСОБА_4 , відповідно до якого останній дає згоду на звільнення його від кримінальної відповідальності за ч.5 ст.407 КК України в порядку передбаченому ч.5 ст.401 КК України, а також письмову згоду командира військової частини НОМЕР_1 підполковника ОСОБА_6 щодо проходження військової служби старшим солдатом ОСОБА_4 у військовій частині НОМЕР_1 .

Ухвалою Черняхівського районного суду Житомирської області від 01.05.2025 клопотання прийнято до розгляду та призначено підготовче судове засідання по справі на 07.05.2025.

Прокурор у підготовчому судовому засіданні клопотання про звільнення ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності на підставі ч.5 ст.401 КК України підтримав.

Підозрюваний  ОСОБА_4 у підготовчому судовому засіданні в режимі відео конференції, клопотання прокурора підтримав. Вказав, що на цей час проходить службу у військовій частині НОМЕР_1 за згодою командира частини. Просив звільнити його від кримінальної відповідальності, передбаченої ч.5 ст.407 КК України дляпродовження проходження військової служби у військовій частині НОМЕР_1 . Проти закриття кримінального провадження згідно ч.5 ст.401 КК України, не заперечував.

Суд, вислухавши думку учасників судового провадження, дослідивши матеріали, додані до клопотання, зазначає наступне.

Досудовим розслідуванням встановлено, що 03.03.2022 ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 був призваний на військову службу під час мобілізації на підставі Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» №69/2022 від 24.02.2022 у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, після чого направлений для проходження військової служби до військової частини НОМЕР_2 .

Відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_3 від 17.04.2022 №14 старший солдат ОСОБА_4 призначений на посаду стрільця-номера обслуги 1 аеромобільного взводу 2 аеромобільної роти 2 аеромобільного батальйону військової частини НОМЕР_3 , зарахований до списків особового складу та на усі види забезпечення.

Згідно рапорту начальника відділення медичного постачання медичної роти військової частини НОМЕР_3 ОСОБА_7 встановлено, що 07.10.2022 під час перевірки особового складу в місцях лікування встановлено відсутність старшого солдата ОСОБА_4 , який з 10.08.2022 перебував на лікуванні у Центрі реконструктивної та відновної медицини Одеського національного медичного університету.

У подальшому, наказом командира військової частини НОМЕР_3 від 09.10.2022 № 908 було призначено проведення службового розслідування за вказаним фактом, за результатами якого не встановлено поважних причин відсутності військовослужбовця ОСОБА_4 у розташуванні військової частини НОМЕР_3 .

У відповідності до Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

24.02.2022 у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України Указом Президента України № 64/2022, який затверджено Законом України № 2102-ІХ від 24.02.2022, на всій території України введено воєнний стан з 05 год. 30 хв. 24.02.2022, який станом на 07.11.2022 припинений або скасований не був.

Згідно ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Демобілізація - комплекс заходів спрямованих, крім іншого, на планомірне переведення Збройних Сил України на організацію і штати мирного часу.

Відповідно до ст. 11 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» рішення про демобілізацію приймає Президент України.

Разом з тим, ОСОБА_4 будучи військовослужбовцем військової служби за мобілізацією, відповідно до вимог ст.ст. 11, 16, 40, 49, 128, 200 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, зобов`язаний свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов`язок, постійно підвищувати рівень військових професійних знань, вдосконалювати свою виучку і майстерність, знати та виконувати свої обов`язки та додержуватися вимог статутів Збройних Сил України, виконувати службові обов`язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою, постійно бути зразком високої культури, скромності і витримки, зразково виконувати свої службові обов`язки, бути готовим до виконання завдань, пов`язаних із захистом Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, у разі потреби відлучитися в межах розташування військової частини (підрозділу) запитати дозволу в командира відділення, а після повернення доповісти йому про прибуття, розподіляти час у військовій частині протягом доби і протягом тижня згідно з розпорядком дня, встановленого командиром (начальником).

Відповідно до вимог ст.ст. 1-4 Розділу І Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, військова дисципліна досягається шляхом особистої відповідальності кожного військовослужбовця за дотримання Військової присяги, виконання своїх обов`язків, вимог військових статутів, а також зобов`язує кожного військовослужбовця додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги військових статутів та накази командирів.

Однак, ОСОБА_4 , будучи військовослужбовцем військової служби за мобілізацією, в порушення вимог ст.ст. 11, 16, 40, 49, 128, 200 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст.ст. 1-4 Розділу І Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, діючи з прямим умислом, з особистих мотивів та з метою тимчасово ухилитись від військової служби, без дозволу відповідних командирів (начальників) та без поважних причин, в умовах воєнного стану, 07.10.2022 не з`явився вчасно з лікувального закладу до розташування військової частини НОМЕР_3 за адресою: АДРЕСА_2 , та проводив час на власний розсуд, не пов`язуючи його із виконанням службових обов`язків до 08.03.2025, коли прибув до розташування військової частини НОМЕР_1 , чим закінчив вчинення кримінального правопорушення.

За час відсутності у військовій частині НОМЕР_3 старший солдат ОСОБА_4 обов`язки військової служби не виконував, перебуваючи поза межами військової частини про свою належність до військової служби, про вчинене ним нез`явлення до розташування військової частини та його причини правоохоронні органи або органи державної влади не повідомляв та проводив час на власний розсуд, не пов`язуючи його з проходженням військової служби.

Таким чином, ОСОБА_4 підозрюється у нез`явленні вчасно на службу без поважних причин військовослужбовцем, вчиненому в умовах воєнного стану, військовослужбовцем (крім строкової служби), тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 407 КК України.

23.04.2025 підозрюваний ОСОБА_4 , який вперше вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч.5 ст.407 КК України, звернувся з клопотанням про звільнення його від кримінальної відповідальності на підставі ч.5 ст.401 КК України, а також надав письмову згоду на це.

Крім того, командир військової частини НОМЕР_1 надав письмову згоду про проходження подальшої військової служби підозрюваним ОСОБА_4 у військовій частині НОМЕР_1 .

Пунктом 1 ч.2 ст.284 КПК України передбачено, що кримінальне провадження закривається судом у зв`язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.

Положеннями п.2 ч.3 ст.314 КПК України передбачено, що у підготовчому судовому засіданні суд має право, серед іншого, закрити провадження у випадку встановлення підстав, передбачених частиною другою статті 284 цього Кодексу.

Частиною 5 статті 401 КК України визначено, що особа, яка під час дії воєнного стану вперше вчинила кримінальне правопорушення, передбачене статтями 407,408 цього Кодексу, може бути звільнена від кримінальної відповідальності в порядку, передбаченому кримінальним процесуальним законодавством України, якщо вона добровільно звернулася із клопотанням до слідчого, прокурора, суду про намір повернутися до цієї або іншої військової частини або до місця служби для продовження проходження військової служби та за наявності письмової згоди командира (начальника) військової частини (установи) на продовження проходження такою особою військової служби.

Відповідно до ч.1 ст.286 КПК України звільнення від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення здійснюється судом.

Відповідно до ч.2 ст.286 КПК України, встановивши на стадії досудового розслідування підстави для звільнення від кримінальної відповідальності та отримавши згоду підозрюваного на таке звільнення, прокурор складає клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності та без проведення досудового розслідування у повному обсязі надсилає його до суду.

У разі наявності підстави для звільнення від кримінальної відповідальності, передбаченої ч.5 ст.401 КК України, прокурор або суд повинен також отримати письмову згоду командира (начальника) військової частини (установи) про можливість продовження проходження військової служби таким підозрюваним або обвинуваченим.

Відповідно до ст.288 КПК України суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність. У разі закриття судом кримінального провадження та звільнення підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у порядку, передбаченому частиною п`ятою статті 401 Кримінального кодексу України, суд своєю ухвалою зобов`язує після набрання такою ухвалою законної сили невідкладно поновити звільнену особу на військовій службі та звільнену особу не пізніше 72 годин зобов`язує прибути до відповідної військової частини або місця служби для продовження проходження військової служби.

Суд зазначає, що з 24 лютого 2022 року Указом Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», який було затверджено Законом України 2102-IX від 24.02.2022 «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», в Україні введено воєнний стан. Указом Президента України № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» оголошено загальну мобілізацію. Воєнний стан в Україні неодноразово продовжувався та діє на теперішній час.

Як вбачається з матеріалів кримінального провадження, ОСОБА_4 був призваний на військову службу за мобілізацією. До відповідальності за статтями 407, 408 КК України раніше не притягувався.

Згідно з письмовою згодою командира військової частини НОМЕР_1 підполковника ОСОБА_8 , останній не заперечує щодо проходження старшим солдатом ОСОБА_4 військової служби у військовій частині НОМЕР_1 .

У підготовчому судовому засіданні з`ясовано, що ОСОБА_4 розуміє підстави та наслідки закриття провадження відповідно до ч.5 ст.401 КК України, звільнення його від кримінальної відповідальності з нереабілітуючих підстав, безумовної можливості судового розгляду провадження з його вирішенням по суті та на даний час вже проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_1 .

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення клопотання прокурора.

Згідно з вимогами ч.2 ст.284 КПК України у зв`язку із звільненням особи від кримінальної відповідальності, суд постановляє ухвалу про закриття кримінального провадження.

Запобіжний захід щодо ОСОБА_4 не обирався.

Процесуальні витрати та речові докази відсутні.

Керуючись ст.284285,286,288,314,370,371,372,377 КПК України, ст. 401,407 КК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання прокурора Житомирської спеціалізованої прокуратури в Житомирській області  задовольнити.

Звільнити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від кримінальної відповідальності у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.407 КК України, на підставі ч.5 ст.401 КК України, для продовження проходження військової служби.

Кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №62025240020000602 від 07.02.2025, за підозрою ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.407 КК України, закрити.

Зобов`язати командира військової частини НОМЕР_1 повідомити Черняхівський районний суд Житомирської області та Житомирську спеціалізовану прокуратуру у сфері оборони Центрального регіону про поновлення ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на військовій службі у військовій частині НОМЕР_1 .

Копію ухвали негайно вручити прокурору та підозрюваному (шляхом направлення ухвали на електронну адресу в/ч НОМЕР_1 ).

Ухвала може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Черняхівський районний суд Житомирської області протягом семи днів з дня її проголошення.



Головуюча суддя ОСОБА_9











Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація