- стосовно якої вирішується питання щодо звільнення від кримінальної відповідальності: Білоус Сергій Олексійович
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Справа № 135/595/25
Провадження № 1-кп/135/96/25
УХВАЛА
Іменем України
30.04.2025 Ладижинський міський суд Вінницької області
в складі: судді ОСОБА_1 ,
з участю секретаря судових засідань ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
підозрюваного ОСОБА_4 ,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні клопотання прокурора про звільнення ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності на підставі ч.5 ст.401 КК України у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №62025240040000600 від 14.02.2025, за підозрою:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого у АДРЕСА_1 , громадянина України, раніше не судимого,
у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч.5 ст.407 КК України,
ВСТАНОВИВ:
28 квітня 2025 року до Ладижинського міського суду Вінницької області надійшло клопотання прокурора Вінницької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону ОСОБА_5 у кримінальному провадженні №62025240040000600 від 14.02.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.407 КК України про звільнення ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності на підставі ч.5 ст.401 КК України.
У клопотанні зазначено, що ОСОБА_4 органом досудового розслідування підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч.5 ст.407 КК України, а саме: самовільне залишення військової частини, вчинене військовослужбовцем без поважних причин, тривалістю понад три доби, вчинене в умовах воєнного стану.
Так, солдат ОСОБА_4 , будучи військовослужбовцем військової служби за призовом під час мобілізації та проходячи військову службу на посаді солдата резерву першого запасного взводу 97 запасної роти військової частини НОМЕР_1 , у військовому званні «солдат», в порушення вимог ст.ст. 17, 65 Конституції України, ст.ст. 1, 2 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу», положень Військової присяги, ст.ст. 11, 16, 47, 127, 128 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України та ст.ст. 1-4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, 15.12.2024 о 21.00 год., будучи військовослужбовцем військової служби призваним по мобілізації, діючи з прямим умислом, із особистих мотивів та з метою тимчасового ухилення від проходження військової служби, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, без поважних причин, в умовах воєнного стану, самовільно залишив розташування пункту постійної дислокації військової частини НОМЕР_1 – АДРЕСА_2 , та до 06.03.2025 проводив час на власний розсуд, не пов`язуючи його із виконанням обов`язків військової служби. За час відсутності у військовій частині НОМЕР_1 солдат ОСОБА_4 обов`язки військової служби не виконував, перебуваючи поза межами указаної військової частини, правоохоронні органи або органи військового управління про свою належність до військової служби, а також вчинене ним нез`явлення до військової частини не повідомляв та проводив час на власний розсуд.
Вказані дії ОСОБА_4 органами досудового розслідування кваліфіковані за ч. 5 ст. 407 КК України самовільне залишення військової частини, вчинене військовослужбовцем без поважних причин, тривалістю понад три доби, в умовах воєнного стану.
Вище вказані обставини стали підставою для повідомлення 06.03.2025 ОСОБА_4 про підозру у вчиненні ним кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.407 КК України.
У клопотанні також зазначено, що ОСОБА_4 добровільно звернувся з клопотанням до прокурора про звільнення його від кримінальної відповідальності на підставі ч.5 ст.401 КК України та висловив намір повернутися до військової частини для продовження проходження військової служби.
Досудовим розслідуванням не встановлено в діяннях підозрюваного ОСОБА_4 складу інших злочинів.
Водночас, на адресу Вінницької Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону надійшла письмова згода командира військової частини НОМЕР_2 , у якій він відповідно до ч. 5 ст. 401 КК України надає письмову згоду на продовження проходження солдатом ОСОБА_4 військової служби.
У ході підготовчого судового засідання прокурор ОСОБА_3 підтримав подане клопотання про звільнення ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності, передбаченої ч. 5 ст. 407 КК України, на підставі ч. 5 ст. 401 КК України, оскільки останній вперше вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 407 КК України, добровільно звернувся до слідчого та прокурора із клопотанням про намір повернутися для проходження військової служби, а у подальшому командир військової частини НОМЕР_2 надав письмову згоду на проходження ОСОБА_4 військової служби, а тому прокурор просив суд клопотання задовольнити.
ОСОБА_4 підтримав клопотання, просив суд звільнити його від кримінальної відповідальності на підставі ч. 5 ст. 401 КК України. При цьому ОСОБА_4 зазначив, що розуміє суть підозри, розуміє підставу звільнення від кримінальної відповідальності, і що це не реабілітуюча обставина. Також повідомив, що бажає продовжувати проходити військову службу.
Суд, вислухавши думки учасників судового провадження, дослідивши матеріали клопотання із додатками, приходить до такого висновку.
Згідно ст. 44 КК України особа, яка вчинила кримінальне правопорушення, звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом.
Звільнення від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом, здійснюється виключно судом. Порядок звільнення від кримінальної відповідальності встановлюється законом.
07.09.2024 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Кримінального кодексу України, Кримінального процесуального кодексу України та інших законів України щодо вдосконалення кримінальної відповідальності за злочини проти встановленого порядку несення або проходження військової служби під час дії воєнного стану», яким внесені зміни, зокрема і до ст. 401 КК України.
Так, ч. 5 ст. 401 КК України передбачено, що особа, яка під час дії воєнного стану вперше вчинила кримінальне правопорушення, передбачене статтями 407,408 цього Кодексу, може бути звільнена від кримінальної відповідальності в порядку, передбаченому кримінальним процесуальним законодавством України, якщо вона добровільно звернулася із клопотанням до слідчого, прокурора, суду про намір повернутися до цієї або іншої військової частини або до місця служби для продовження проходження військової служби та за наявності письмової згоди командира (начальника) військової частини (установи) на продовження проходження такою особою військової служби.
Положення ст.285 КПК України встановлюють, що особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Особі, яка підозрюється, обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення та щодо якої передбачена можливість звільнення від кримінальної відповідальності у разі здійснення передбачених законом України про кримінальну відповідальність дій, роз`яснюється право на таке звільнення.
Підозрюваному, обвинуваченому, який може бути звільнений від кримінальної відповідальності, повинно бути роз`яснено суть підозри чи обвинувачення, підставу звільнення від кримінальної відповідальності і право заперечувати проти закриття кримінального провадження з цієї підстави. У разі якщо підозрюваний чи обвинувачений, щодо якого передбачене звільнення від кримінальної відповідальності, заперечує проти цього, досудове розслідування та судове провадження проводяться в повному обсязі в загальному порядку.
Згідно ч. 1, ч. 2 ст. 286 КПК України звільнення від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення здійснюється судом. Встановивши на стадії досудового розслідування підстави для звільнення від кримінальної відповідальності та отримавши згоду підозрюваного на таке звільнення, прокурор складає клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності та без проведення досудового розслідування у повному обсязі надсилає його до суду. У разі наявності підстави для звільнення від кримінальної відповідальності, передбаченої частиною п`ятою статті 401 Кримінального кодексу України, прокурор або суд повинен також отримати письмову згоду командира (начальника) військової частини (установи) про можливість продовження проходження військової служби таким підозрюваним або обвинуваченим.
Так, у ході підготовчого судового засідання ОСОБА_4 роз`яснено суть підозри, підставу звільнення від кримінальної відповідальності та право заперечувати проти закриття кримінального провадження з цієї підстави.
Судом встановлено, що ОСОБА_4 розуміє свої права, передбачені ч. 3 ст. 285 КПК України, підставу звільнення від кримінальної відповідальності, передбачену ч. 5 ст. 401 КК України, а також наслідки закриття провадження з цієї підстави і надав згоду на його звільнення від кримінальної відповідальності та закриття кримінального провадження.
Крім того, з матеріалів кримінального провадження вбачається, що ОСОБА_4 в силу ст. 89 КК України вважається таким, що не має судимості, вперше притягується до кримінальної відповідальності за ч. 5 ст. 407 КК України, добровільно звернувся до прокурора з клопотанням про бажання проходити військову службу та про звільнення його від кримінальної відповідальності.
Також, суд враховує наявність письмової згоди командира військової частини НОМЕР_2 щодо продовження проходження служби солдатом ОСОБА_4 .
Відповідно до ч. 3 ст. 288 КПК України суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
У разі закриття судом кримінального провадження та звільнення підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у порядку, передбаченому частиною п`ятою статті 401 Кримінального кодексу України, суд своєю ухвалою зобов`язує після набрання такою ухвалою законної сили невідкладно поновити звільнену особу на військовій службі звільнену особу та не пізніше 72 годин зобов`язує прибути до відповідної військової частини або місця служби для продовження проходження військової служби.
Водночас п.2 ч.3 ст. 314 КПК України передбачено, що у підготовчому судовому засіданні суд має право закрити провадження за наявності підстав, передбачених ч.2 ст. 284 КПК України, зокрема у разі звільнення особи від кримінальної відповідальності.
Враховуючи викладене, та те, що ОСОБА_4 раніше до кримінальної відповідальності за ч. 5 ст. 407 КК України не притягувався, виявив бажання продовжити проходити військову службу, за наявності письмової згоди командира військової частини НОМЕР_2 на продовження проходження військової служби останнім, суд дійшов висновку, що клопотання прокурора підлягає задоволенню, а ОСОБА_4 звільненню від кримінальної відповідальності, передбаченої ч. 5 ст. 407 КК України на підставі ч. 5 ст. 401 КК України, із закриттям кримінального провадження.
Поряд з викладеним, суд зауважує, що відповідно до положень ч. 2 ст. 24 Закону України "Про військовий обов`язок та військову службу" військовослужбовці, стосовно яких судом постановлено ухвалу про закриття кримінального провадження та звільнення від кримінальної відповідальності на підставі, передбаченій частиною ч. 5 ст. 401 КК України, зобов`язані невідкладно, але не пізніше трьох діб після набрання такою ухвалою законної сили, прибути до вказаних в ухвалі військових частин (місць проходження військової служби) для продовження проходження військової служби.
З копії ухвали слідчого судді Вінницького міського суду Вінницької області від 07.03.2025 року вбачається, що відносно ОСОБА_4 застосовано запобіжний захід у виді тримання під вартою строком на 60 діб з моменту затримання, до 04.05.2025 року.
Відповідно до ст. 203 КПК України ухвала про застосування запобіжного заходу припиняє свою дію після закінчення строку дії ухвали про обрання запобіжного заходу, ухвалення виправдувального вироку чи закриття кримінального провадження або винесення ухвали про скасування запобіжного заходу в порядку, передбаченому цим Кодексом.
За таких обставин, запобіжний захід підозрюваному ОСОБА_4 у зв`язку зі звільненням від кримінальної відповідальності необхідно скасувати, та негайно звільнити його з-під варти.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 284, 285, 286, 288, 370, 372 КПК України, ст. 401 КК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання прокурора Вінницької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону ОСОБА_5 про звільнення ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності за ч. 5 ст. 407 КК України, на підставі ч. 5 ст. 401 КК України - задовольнити.
Звільнити ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності за ч. 5 ст. 407 КК України, на підставі ч. 5 ст. 401 КК України.
Кримінальне провадження, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №62025240040000600 від 14.02.2025 за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 5 ст. 407 КК України - закрити.
Запобіжний захід у виді тримання під вартою, обраний підозрюваному ОСОБА_4 - скасувати, звільнивши його з-під варти негайно.
Зобов`язати ОСОБА_4 невідкладно, але не пізніше 72 годин після набрання ухвалою законної сили, прибути до військової частини НОМЕР_2 , для продовження проходження військової служби.
Зобов`язати командира військової частини НОМЕР_2 після набрання ухвалою законної сили невідкладно поновити ОСОБА_4 на військовій службі та повідомити Ладижинський міський суд Вінницької області та Вінницьку спеціалізовану прокуратуру у сфері оборони Південного регіону про результати виконання даної ухвали військовослужбовцем ОСОБА_4 і факт прибуття до військової частини у встановлений ухвалою строк.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Ухвала може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом семи днів з дня її проголошення.
Суддя
- Номер: 1-кп/135/96/25
- Опис:
- Тип справи: на кримінальне провадження
- Номер справи: 135/595/25
- Суд: Ладижинський міський суд Вінницької області
- Суддя: Корнієнко О.М.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 28.04.2025
- Дата етапу: 28.04.2025
- Номер: 1-кп/135/96/25
- Опис:
- Тип справи: на кримінальне провадження
- Номер справи: 135/595/25
- Суд: Ладижинський міський суд Вінницької області
- Суддя: Корнієнко О.М.
- Результати справи:
- Етап діла: Закрито проваджененя: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 28.04.2025
- Дата етапу: 30.04.2025