Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #2017461920


Справа № 397/441/25

н/п : 2/397/374/25




Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України


07.05.2025                                                                 селище Олександрівка


Олександрівський районний суд Кіровоградської області у складі:

головуючого - судді Мирошниченка Д.В.,

за участю: секретаря судового засідання - Петренко Л.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в селищі Олександрівка у порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до  ОСОБА_2 про стягнення аліментів, -

В С Т А Н О В И В:

Позивачка звернулася до суду з позовом в якому просить (після уточнень):

- стягнути з відповідача аліменти на її користь на утримання неповнолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у розмірі 1/4 частини з усіх видів його заробітку (доходу), але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісячно, починаючи з дня пред`явлення позову до суду і до досягнення дитиною повноліття, тобто до ІНФОРМАЦІЯ_2 ;

- стягнути з відповідача на її користь аліменти на її утримання до ІНФОРМАЦІЯ_3 , тобто до виповнення сином ОСОБА_4 трьох років у розмірі 1/8 частини з усіх видів заробітку (доходу) відповідача щомісячно, починаю з дня пред`явлення позову до суду.

В обґрунтування позовних вимог зазначила, що з 03.11.2023 перебуває з відповідачем у зареєстрованому шлюбі, але з березня 2025 року вони разом не проживають, шлюбних відносин не підтримують. Від шлюбу у них є спільна дитина ОСОБА_3 ,  ІНФОРМАЦІЯ_4 , який проживає з нею та повністю перебуває на її утриманні. Відповідач у свою чергу не надає матеріальної допомоги на утримання дитини та ухиляється від покладеного на нього обов`язку утримувати дитину та її, враховуючи, що відповідач має можливість приймати участь у вихованні дитини та її матеріальному забезпеченні, а також її утриманні.


Ухвалою судді від 10.04.2025 відкрито провадження у справі та призначено її до судового розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін (а.с. 13-14).

Позивачка у судове засідання не з`явилася, надала заяву про розгляд справи без її участі, позов підтримала та просила його задовольнити, в частині стягнення аліментів на її утримання просила стягнути у розмірі 1/8 частини від заробітку (доходу) відповідача (а.с. 21).

Відповідач у судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги (з урахуванням уточнень позивачки) визнав у повному обсязі (а.с. 22).

За правилами частини другої статті 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.


Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

У судовому засіданні встановлено, що 03 листопада 2023 року сторони уклали шлюб, який зареєстрований Олександрівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Кропивницькому районі Кіровоградської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), актовий запис № 122 (а.с. 6).

Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого 14 грудня 2023 року Олександрівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Кропивницькому районі Кіровоградської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), сторони мають неповнолітню дитину -  ОСОБА_3 ,  ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає та перебуває на утриманні матері (а.с. 7, 9).


Одним із основних прав дитини є право на утримання, яке кореспондується з конституційним обов`язком батьків утримувати дітей до їх повноліття. Стягнення аліментів на утримання дитини є одним із способів захисту інтересів дитини, забезпечення одержання нею коштів, необхідних для її життєдіяльності.

Згідно ч. 2 ст. 51 Конституції України, батьки зобов`язані утримувати дітей до їх повноліття.

Сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою (ч. 3 ст. 51 Конституції України). Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 27 Конвенції ООН про права дитини від  20.11.1989, яка ратифікована Постановою Верховної Ради України № 789ХІІ (78912) від 27.02.1991 та набула чинності для України 27.09.1991, держава визнає право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини. Батьки або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.

Відповідно до роз`яснень, які містяться у п. 17 постанови Пленуму Верховного Суду України від 15.05.2006 № 3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів", за відсутності домовленості між батьками про сплату аліментів на дитину той із них, з ким вона проживає, вправі звернутися до суду з відповідним позовом.

За змістом статті 180 Сімейного кодексу (далі СК) України, батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття. При ухиленні батьків від цього обов`язку кошти на утримання дітей стягуються з них в судовому порядку.

Відповідно до ч. 3 ст. 181 СК України, аліменти на дитину присуджуються в частці від заробітку (доходу) її матері, батька або в твердій грошовій сумі і виплачуються щомісячно.

Таким чином, позовні вимоги позивачки є обґрунтованими, оскільки на її утриманні знаходиться неповнолітня дитина, батьком якої є відповідач, останній згоден сплачувати аліменти на підставі рішення суду.


Відповідно до ч. 2 ст. 84 СК України, дружина, з якою проживає дитина, має право на утримання від чоловіка - батька дитини до досягнення дитиною трьох років.

Таким чином, сімейним законодавством передбачено право дружини-матері на утримання чоловіком-батьком до досягнення дитиною трирічного віку незалежно від того чи вона працює та незалежно від її матеріального становища, за умови, що чоловік може надавати матеріальну допомогу.

Тому, вимоги позивачки в частині стягнення аліментів на її користь на її утримання також підлягають задоволенню.


Відповідно до ч. 1 ст. 191 СК України аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред`явлення позову.

В силу п. 1 ч. 1 ст. 430 ЦПК України суд допускає негайне виконання рішень у справах про стягнення аліментів - у межах суми платежу за один місяць.

Відповідно до ч. 1 ст. 142 ЦПК України, у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.

Згідно ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», за подання позовів про стягнення аліментів позивачі звільняються від сплати судового збору.

Тому, за правилами ст. 141 ЦПК України, з відповідача в дохід держави необхідно стягнути 50 відсотків судового збору, від сплати якого звільнена позивачка.

Керуючись ст.ст. 141-142, 178, 259, 264-265, 274, 279, 354, 430 ЦПК України, суд, -


В И Р І Ш И В:


Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів - задовольнити.

Стягнути з  ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 аліменти на утримання дитини — ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у розмірі 1/4 частини від усіх видів його заробітку (доходів), але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи стягувати з дня подачі позову до суду, тобто з 09.04.2025, та до повноліття сина ОСОБА_4 , тобто до ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 аліменти на її утримання у розмірі 1/8 частини від усіх видів його заробітку (доходу), щомісяця,до досягнення сином ОСОБА_3 трьохрічного віку, тобто до ІНФОРМАЦІЯ_3 , починаючи з дня пред?явлення позову до суду, тобто з 09.04.2025.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь держави судовий збір у сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 (двадцять) копійок.


Рішення суду в частині стягнення аліментів у межах суми платежу за один місяць підлягає негайному виконанню.

На рішення суду протягом 30 днів з дня його складання може бути подана апеляційна скарга безпосередньо до Кропивницького апеляційного суду. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.


Позивач: ОСОБА_1 , місце реєстрації та проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП – НОМЕР_2 .

Відповідач: ОСОБА_2 , місце реєстрації та проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП – НОМЕР_3 .




Суддя:                                                                 Д.В. МИРОШНИЧЕНКО












       


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація