Судове рішення #2017470024

                                               

       

        Справа № 550/507/25

Провадження №1-кп/550/131/25


В И Р О К

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И


07 травня 2025 року                                                                селище Чутове

Чутівський районний суд Полтавської області в складі головуючого судді  ОСОБА_1 ,

за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

за участю учасників кримінального провадження:

прокурора – ОСОБА_3 ,

представника потерпілої сторони – ОСОБА_4 ,

обвинуваченого – ОСОБА_5 ,

захисника – ОСОБА_6 ,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в селищі Чутове кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань 05 лютого 2025 року за № 12025170450000074 за обвинуваченням

  ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Никонорівка, Полтавського району Полтавської області, громадянина України, із середньою освітою, одруженого, непрацевлаштованого, зареєстрованого та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше несудимого,

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 246 Кримінального кодексу України (далі - КК України),

з угодою про визнання винуватості між підозрюваним ОСОБА_5 та начальником Чутівського відділу Диканської окружної прокуратури Полтавської області ОСОБА_3 ,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до ст. 13 Конституції України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу.

Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Кожний громадянин має право користуватися природними об`єктами права власності народу відповідно до закону.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» 1264-XII (далі – Закон 1264-XII) природні ресурси України є власністю Українського народу.

Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування у межах, визначених Конституцією України, цим та іншими законами України.

Громадяни України мають право користуватися природними ресурсами України відповідно до цього та інших законів.

Відповідно до ст. 12 Закону України 1264-ХІІ, громадяни України зобов`язані:

а) берегти природу, охороняти, раціонально використовувати її багатства відповідно до вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища;

б) здійснювати діяльність з додержанням вимог екологічної безпеки, інших екологічних нормативів та лімітів використання природних ресурсів;

в) не порушувати екологічні права і законні інтереси інших суб`єктів;

г) вносити штрафи за екологічні правопорушення;

д) компенсувати шкоду, заподіяну забрудненням та іншим негативним впливом на навколишнє природне середовище.

Громадяни України зобов`язані виконувати й інші обов`язки у галузі охорони навколишнього природного середовища відповідно до законів України.

Згідно зі ст. 10 Закону України «Про рослинний світ» № 591-XIV від 09.04.1999 (далі за текстом – Закон № 591-ХІV) спеціальне використання природних рослинних ресурсів здійснюється за дозволом юридичними або фізичними особами для задоволення їх виробничих та наукових потреб, а також з метою отримання прибутку від реалізації цих ресурсів або продуктів їх переробки.

Спеціальне використання природних рослинних ресурсів загальнодержавного значення здійснюється за дозволом, що видається в порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Спеціальне використання природних рослинних ресурсів місцевого значення здійснюється за дозволом, що видається в порядку, який визначається Верховною Радою Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Лісового кодексу України до лісового фонду України належать лісові ділянки, в тому числі захисні насадження лінійного типу, площею не менше 0,1 гектара.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 67 Лісового кодексу України заготівля деревини може здійснюватись у порядку спеціального використання лісових ресурсів.

Відповідно до частини 1 статті 69 Лісового кодексу України спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубним квитком або лісовим квитком, що видається безоплатно.

Згідно з пунктом 2 Порядку видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 761 від 23.05.2007, лісорубний або лісовий квиток є основним документом, на підставі якого: здійснюється спеціальне використання лісових ресурсів; ведеться облік дозволених до відпуску запасів деревини та інших продуктів лісу, встановлюються строки здійснення лісових користувань та вивезення заготовленої продукції, строки і способи очищення лісосік від порубкових решток, а також облік природного поновлення лісу, що підлягає збереженню; ведеться облік плати, нарахованої за використання лісових ресурсів.

Згідно із пунктом 3 Порядку видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 761 від 23.05.2007, лісорубний квиток видається органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, територіальними органами Держлісагенства (далі - органи Держлісагенства) на заготівлю деревини під час проведення рубок головного користування на підставі затвердженої в установленому порядку розрахункової лісосіки.

Відповідно до п. 8 Порядку видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 761 від 23.05.2007, лісовий квиток видається власником лісів або постійним лісокористувачем.

Згідно з ч. 1 ст. 30 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» на території заповідних урочищ забороняються всі види рубок, у тому числі санітарні, рубки формування і оздоровлення лісів, видалення захаращеності та будь-яка діяльність, що порушує природні процеси, які відбуваються у природних комплексах, включених до їх складу, відповідно до вимог, встановлених для природних заповідників.

Всупереч вимог вищезазначених норм, ОСОБА_5 вчинив кримінальне правопорушення за наступних обставин.

На початку лютого 2025 року, точної дати не встановлено, в ОСОБА_5 виник корисливий умисел на незаконну порубку дерев для власних потреб в кварталі 56 виділу 1 лісового масиву Іскрівського лісництва філії «Полтавське лісове господарство» ДП «Ліси України», який відноситься до земель ландшафтного заказника місцевого значення «Іскрівський», що відповідно до ст. 3 Закону України «Про природно-заповідний фонд України»належить до природно-заповідного фонду України, поблизу с. Верхні Рівні Полтавського району Полтавської області в межах Чутівської територіальної громади.

У подальшому, 05.02.2025, в період часу близько з 07.00 години до 08.30 години, ОСОБА_5 , діючи протиправно, всупереч ст. 13 Конституції України, ст.ст. 4,12 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. 10 Закону України «Про рослинний світ», п. 1 ч. 1 ст. 67, ч. 1 ст. 69 Лісового кодексу України, пунктів 2,3,8 Порядку видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 761 від 23.05.2007, ч. 1 ст. 30 Закону України «Про природно-заповідний фонд України», п. 5 абз. 15 Санітарних правил в лісах України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №555 від 27.07.1995 (в редакції від 12.12.2020), п. 6 Правил поліпшення якісного складу лісів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №724 від 12.05.2007 (в редакції від 26.05.2022), реалізуючи свій злочинний намір, спрямований на незаконну порубку лісу, порушуючи встановлений порядок охорони, раціонального використання і відтворення лісу, як важливого елемента навколишнього природного середовища, діючи з прямим умислом на незаконну порубку лісу, з корисливих мотивів, усвідомлюючи протиправність своїх дій, не маючи спеціального дозволу на використання лісових ресурсів, в порушення вимог ст. 69 Лісового кодексу України, перебуваючи в кварталі 56 виділі 1 лісового масиву Іскрівського лісництва філії «Полтавське лісове господарство» ДП «Ліси України», який відноситься до земель ландшафтного заказника місцевого значення «Іскрівський», що відповіднодо ст. 3 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» належить до природно-заповідного фонду України, за допомогою власної бензинової ланцюгової пили «STIHLMS180» серійний номер 11301400615 ADSH у корпусі помаранчево-сірого кольору, для власних потреб, шляхом повного відокремлення стовбура від кореня, здійснив незаконну порубку двох сироростучих дерев породи «липа» з діаметрами шийки кореня 14 см та 15 см, а також одного сироростучого дерева породи «клен» з діаметром шийки кореня 14 см - чим заподіяв майнової шкоди державі в особі Чутівської селищної ради Полтавського району Полтавської області, згідно з висновкомексперта судової інженерно-екологічної експертизи № СЕ-19/119-25/4064-ФХЕД від 12.03.2025 на загальну суму 20 417,60 гривень.

Таким чином, своїми умисними діями, що виразилися в незаконній порубці дерев на території природно-заповідного фонду, ОСОБА_5 вчинив злочин, передбачений ч. 3 ст. 246 КК України, кваліфікуючою ознакою якого є незаконна порубка дерев на території природно-заповідного фонду.

На розгляд Чутівського районного суду Полтавської області надійшов обвинувальний акт у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 05 лютого 2025 рокуза №12025170450000074, за обвинуваченням  ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 246 КК України, з реєстром матеріалів досудового розслідування та угодою про визнання винуватості між підозрюваним ОСОБА_5 та начальником Чутівського відділу Диканської окружної прокуратури Полтавської області ОСОБА_3 .

Так, 22 квітня 2025 року між ОСОБА_5 та начальником Чутівського відділу Диканської окружної прокуратури Полтавської області ОСОБА_3 в присутності захисника ОСОБА_6 укладено угоду про визнання винуватості відповідно до вимог ст. 472 КПК України.

Як вбачається з угоди про визнання винуватості, підозрюваний та прокурор дійшли згоди щодо формулювання обвинувачення, правової кваліфікації дій обвинуваченого за ч. 3 ст. 246 КК України, істотних для даного кримінального провадження обставин, беззастережного визнання підозрюваним ОСОБА_5 своєї винуватості у вчиненні кримінального правопорушення, а також узгодженого покарання, яке повинен понести ОСОБА_5 за ч. 3 ст. 246 КК України, у виді 3 років позбавлення волі зі звільненням на підставі ст. 75 КК України від відбування покарання з випробуванням, згоди підозрюваного на його призначення, наслідків укладення та затвердження угоди, передбачених ст. 473 КПК України, та наслідків невиконання угоди.

Потерпілою стороною в даному кримінальному провадженні є держава в особі Чутівської селищної ради Полтавського району Полтавської області, представником якої на підставі довіреності є ОСОБА_4 .

У судовому засіданні прокурор просив затвердити угоду про визнання винуватості, вирішити питання про речові докази у цьому кримінальному провадженні.

Обвинувачений ОСОБА_5 вину у висунутому обвинуваченні визнав повністю та підтвердив обставини вчиненого, щиро розкаявся, запевняв суд, що в подальшому подібного не вчинятиме, просив суд затвердити угоду про визнання винуватості, вказуючи, що йому зрозумілі наслідки затвердження угоди.

Захисник ОСОБА_6 просив затвердити угоду про визнання винуватості та призначити його підзахисному узгоджене сторонами покарання. Також вказав, що обвинувачений таке кримінальне правопорушення вчинив вперше та щиро розкаюється у вчиненому.

Вирішуючи питання про затвердження угоди про визнання винуватості між підозрюваним та прокурором, суд виходить з наступного.

Згідно з ч. 3 ст. 314 КПК України у підготовчому судовому засіданні суд має право затвердити угоду або відмовити в затвердженні угоди та повернути кримінальне провадження прокурору для продовження досудового розслідування в порядку, передбаченому статтями 468 - 475 цього Кодексу.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 468 КПК України у кримінальному провадженні може бути укладена угода про визнання винуватості між прокурором та підозрюваним або обвинуваченим.

Виходячи зі змісту п. 1 ч. 4 ст. 469 КПК України, угода про визнання винуватості між прокурором та підозрюваним чи обвинуваченим може бути укладена у кримінальному провадженні щодо кримінальних проступків, нетяжких злочинів, тяжких злочинів.

У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_5 обґрунтовано обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 246 КК України, а саме незаконній порубці дерев або чагарників у заповідниках або на територіях чи об`єктах природно-заповідного фонду, або в інших особливо охоронюваних лісах, що заподіяла істотну шкоду, яке згідно зі ст. 12 КК України є нетяжким злочином.

Обставинами, що пом`якшують покарання обвинуваченого ОСОБА_5 , відповідно до ст. 66 КК України суд визнає щире каяття та активне сприяння розкриттю кримінального правопорушення.

Судом враховано, що щире каяття характеризує суб`єктивне ставлення винної особи до вчиненого нею злочину, та означає, що особа визнає свою вину за усіма пунктами висунутого проти неї обвинувачення, дає правдиві свідчення, щиро шкодує про вчинене, негативно оцінює злочин, бажає виправити ситуацію, яка склалася, демонструє готовність понести заслужене покарання.

Обставин, що обтяжують покарання обвинуваченого ОСОБА_5 , передбачених ст. 67 КК України, судом не встановлено.

При цьому, судом з`ясовано, що обвинувачений ОСОБА_5 цілком розуміє права, визначені ч. 4 ст. 474 КПК України, наслідки укладення та затвердження даної угоди, передбачені ч. 2 ст. 473 КПК України, характер обвинувачення, вид покарання, а також інші заходи, які будуть застосовані до нього у разі затвердження угоди судом.

Прокурору та захиснику також зрозумілі наслідки укладення та затвердження даної угоди, визначені ч. 2 ст. 473 КПК України.

Суд переконався, що укладення угоди сторонами є добровільним, тобто не є наслідком застосування насильства, примусу, погроз або наслідком обіцянок чи дій будь-яких інших обставин, ніж ті, що передбачені в угоді.

Також судом встановлено, що умови даної угоди відповідають вимогам Кримінального процесуального кодексу України та Кримінального кодексу України.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про можливість затвердження угоди про визнання винуватості між підозрюваним та прокурором і призначення ОСОБА_5 узгодженої сторонами міри покарання.

Заходи забезпечення кримінального провадження, у тому числі запобіжний захід, в ході досудового розслідування не застосовувалися.

Процесуальні витрати у кримінальному провадженні відсутні.

Цивільний позов у кримінальному провадженні не заявлено.

Долю речових доказів суд вирішує на підставі ст. 100 КПК України.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 100, 314, 373, 374, 468, 469, 472, 474, 475 КПК України, суд

УХВАЛИВ:

Затвердити угоду про визнання винуватості від 22 квітня 2025 року між підозрюваним ОСОБА_5 та начальником Чутівського відділу Диканської окружної прокуратури Полтавської області ОСОБА_3 у кримінальному провадженні № 12025170450000074 від 05 лютого 2025 року.

ОСОБА_5 ,  ІНФОРМАЦІЯ_1 визнати винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 246 КК України, та призначити покарання у виді 3 (трьох) років позбавлення волі.

На підставіст. 75 КК України звільнити ОСОБА_5 від відбування призначеного покарання з випробуванням, встановивши іспитовий строк тривалістю 2 (два) роки.

Відповідно до ст. 76 КК України зобов`язати ОСОБА_5 в період іспитового строку періодично з`являтися до уповноваженого органу з питань пробації для реєстрації, повідомляти цей орган про зміну місця свого проживання чи роботи, не виїжджати за межі України без погодження з уповноваженим органом з питань пробації.

Стягнути з   ОСОБА_5 на користь держави витрати на залучення експертів у сумі 11 142 (одинадцять тисяч сто сорок дві) грн 60 коп.

Скасувати накладений ухвалою слідчого судді Карлівського районного суду Полтавської області від 27 лютого 2025 року арешт вилучених в ході огляду місця події 05.02.2025 речових доказів, а саме:

1) автомобіля «ГАЗ-3307» державний номерний знак НОМЕР_1 , зеленого кольору, номер кузову НОМЕР_2 , власником якого, згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_3 , є ОСОБА_7 , шляхом позбавлення права відчуження та проведення будь-яких робіт, що можуть змінити зовнішній вигляд транспортного засобу, передавши його на відповідальне зберігання користувачу ОСОБА_8 , який проживає за адресою: АДРЕСА_2 ;

2) бензопили «STIL MS180», у корпусі помаранчево-сірого кольору, серійний номер 11301400615 A DSH, сумку чорно-червоного кольору, в якій знаходиться: пластикова пляшка з етикеткою напою «Fanta» об`ємом 2 літри, наповнена паливно-мастильним матеріалом - рідиною червоного кольору; пластикова пляшка об`ємом 2 літри наповнена паливно-мастильним матеріалом - рідиною кольору оливи; пластикова пляшка з етикеткою оливи «7858 AGRO FORMULA S» об`ємом 2 літри, частково наповнена паливно мастильним матеріалом - рідиною червоного кольору; ланцюг до бензопили в коробці «STIHL»; прокладки до бензопили; ручний інструмент (свічковий ключ, викрутка, 3 напилки), які належать ОСОБА_5 , розпиляні стовбури (дров`яну деревину) породи «Клен» та «Дуб», загальним об`ємом близько 10 м.куб. та один зріз деревини з пенька сухостійного дерева породи «Дуб», які знаходяться на території СПД № 2 ВП № 3 Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області за адресою: вул. Полтавський шлях, буд. 23А, селище Чутове Полтавського району Полтавської області.

Речові докази:

- автомобіль «ГАЗ-3307», державний номерний знак НОМЕР_1 , зеленого кольору, номер кузову НОМЕР_2 – залишити власнику, як йому належний;

- бензопилу «STIL MS180» у корпусі помаранчево-сірого кольору, серійний номер 11301400615 A DSH - повернути власнику, як йому належну;

- сумку чорно-червоного кольору (в якій знаходяться: пластикова пляшка з етикеткою напою «Fanta» об`ємом 2 л наповнена ПММ – рідиною червоного кольору, пластикова пляшка об`ємом 2 л наповнена ПММ – рідиною кольору оливи, пластикова пляшка з етикеткою оливи «7858 AGRO FORMULA S» об`ємом 2 л наповнена ПММ – рідиною червоного кольору, ланцюг до бензопили в коробці «STIHL», прокладки до бензопили, ручний інструмент (свічковий ключ, викрутка, 3 напилки) - повернути власнику, як йому належну;

- розпиляні стовбури (дров`яна деревина) породи «Клен» та «Дуб» загальним об`ємом близько 10 м.куб. – повернути потерпілій стороні в даному кримінальному провадженні в особі Чутівської селищної ради Полтавського району Полтавської області;

- один зріз деревини з пенька сухостійного дерева породи «Дуб» - повернути потерпілій стороні в даному кримінальному провадженні в особі Чутівської селищної ради Полтавського району Полтавської області;

- DVD-R диск, який приєднано до матеріалів кримінального провадження, залишити в матеріалах кримінального провадження.

Вирок може бути оскаржений до Полтавського апеляційного суду через Чутівський районний суд Полтавської області виключно з підстав, передбачених ч. 3 ст. 394 КПК України, протягом 30 (тридцяти) днів з дня його проголошення та набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Копію вироку негайно після його проголошення вручити обвинуваченому та прокурору.


Суддя  ОСОБА_1



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація