Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #2017470872


Єдиний унікальний номер 341/2129/24

Номер провадження 2/341/119/25


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


06 травня 2025 року                                                                м.Галич


Галицький районний суд Івано-Франківської області, у складі:

головуючого судді Куценка М.О.

за участі секретаря судового засідання: Сегін І.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Галич Івано-Франківської області, в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Бурштинської міської ради Івано-Франківської області, про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, -


УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Галицького районного суду Івано-Франківської області з вищевказаною позовною заявою.

Обґрунтовуючи позовні вимоги посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер знайомий позивача ОСОБА_2 . На час смерті останній проживав та був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 . ОСОБА_2 на випадок смерті склав заповіт, посвідчений виконавчим комітетом Бурштинської міської ради Галицького р-ну Івано-Франківської обл., номер за реєстром № 109, яким заповів позивачу ОСОБА_1 земельну ділянку площею 0,9451 га. згідно державного акту на право власності на земельну ділянку, серії ІФ №020543. Позивач є єдиним спадкоємцем майна померлого. У встановлений законом шестимісячний термін до нотаріуса не звернулася із заявою про прийняття спадщини, оскільки йому не було відомо про наявність заповіту. Померлий не є родичем позивача, однак вони були в хороших стосунках. ОСОБА_1 не було відомо про те, що його знайомий заповів останньому належну йому земельну ділянку. 08.02.2024 р. позивач звернувся до Галицької державної нотаріальної контори з приводу видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, однак отримав відмову у вчиненні нотаріальної дії, так як ним пропущено шестимісячний строк для прийняття спадщини.

На теперішній час він, як спадкоємець майна померлого позбавлений права отримати свідоцтво про право на спадщину за заповітом, тому змушений звернутися до суду за захистом свого права та просить визнати причину пропуску строку звернення до нотаріальної контори поважною та визначити додатковий строк у чотири місяці для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 .

Ухвалою суду від 22.10.2024 року по справі відкрито загальне позовне провадження та призначене підготовче судове засідання (а.с.15).

17.12.2024 року представник позивача – адвокат Раврик І.Д. через канцелярію суду подав клопотання про долучення копій виписок про хворобу позивача ОСОБА_1 (а.с.22, 23,24).

Ухвалою суду від 26.11.2024 року витребувано від Галицької державної нотаріальної контори копії спадкової справи заведеної після смерті ОСОБА_2 , закрито підготовче провадження та справу призначено до розгляду по суті (а.с.27,32-51).

Ухвалою суду від 25.03.2025 року витребувано від Галицького відділу державної реєстрації актів цивільного стану в Івано-Франківському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, повний витяг з актового запису про смерть ОСОБА_3 (а.с.60, 66-67).

В судове засідання сторони не з`явилися.

Представник позивача - адвокат Раврик І.Д. подав через канцелярію суду клопотання про розгляд справи без його участі та участі позивача (а.с.68)

Представник відповідача Бурштинської міської ради Івано-Франківської області М. Слюзар скерував на адресу суду відзив на позов, в якому не заперечує в задоволенні вимог позивача та просить справу розглядати без їхньої участі (а. с.21).

У зв`язку з неявкою у судове засідання всіх учасників справи, на підставі ч.2ст.247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що стверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 01.09.2008 р. (а.с.9).

На випадок смерті ОСОБА_2  склав заповіт, посвідчений виконавчим комітетом Бурштинської міської ради Галицького р-ну Івано-Франківської обл. на ім`я ОСОБА_1 , номер за реєстром № 109, заповіт не змінювався та не скасовувався (а.с.7).

Згідно державного акту на право власності на земельну ділянку, серії ІФ №020543, земельна ділянка площею 0,9451 га. належить ОСОБА_2 (а.с.8).

Приватним нотаріусом 06.09.2024 р. заведена спадкова справа № 94/2008 року після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 33-51).

Постановою нотаріуса Кохан Остапу Климовичу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, оскільки останній пропустив шестимісячний строк наданий для прийняття спадщини (а.с.10).

Згідно ст.1221 ЦК України, місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця. Часом відкриття спадщини є день смерті особи (ч.2ст.1220 ЦК України).

Відповідно до ч.1 ст.1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Відповідно до ч.1ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.

Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (частина перша статті 1270 ЦК України).

Згідно п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України № 7 від 30.05.2008 року, «Про судову практику у справах про спадкування», особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272ЦК України.

Частиною третьою статті 1272 ЦК України передбачено, що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Правила ч.3ст.1272 ЦК України, можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.

Зазначений висновок відповідає правовій позиції Верховного Суду України, викладеній у постановах: від 26 вересня 2012 року № 6-85цс12, від 4 листопада 2015 року № 6-1486цс15.

Відповідно до положень статті 63 Закону України «Про нотаріат» в редакції, яка діяла на момент відкриття спадщини, нотаріус, який одержав від спадкоємців повідомлення про відкриття спадщини, зобов`язаний повідомити про це тих спадкоємців, місце проживання або роботи яких йому відоме. Нотаріус може також зробити виклик спадкоємців шляхом публічного оголошення або повідомлення про це у пресі.

Згідно з пунктами 2.2 та 3.2 глави 10 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року №296/5, в редакції, чинній на момент відкриття спадщини, при заведенні спадкової справи нотаріус за даними Спадкового реєстру перевіряє наявність заведеної спадкової справи, спадкового договору, заповіту. Щоб не допустити пропуску шестимісячного строку для прийняття спадщини, нотаріус роз`яснює спадкоємцям право подачі заяви про прийняття спадщини чи про відмову від її прийняття.

Обставину, на яку посилається позивач, про те, що він не був обізнаний про наявність заповіту на його ім`я, суд вважає поважною причиною пропуску строку прийняття спадщини.

Зазначений висновок суду узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, яка викладена у постанові від 15.04.2021 року у справі №591/1271/18.

Верховний Суд звертає увагу на те, що у вирішенні питання про поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини потрібно враховувати свободу заповіту, як фундаментальний принцип спадкового права.

Про свободу заповіту як фундаментальний принцип спадкового права та поважність причин пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини у випадку доведеності факту необізнаності спадкоємця про існування заповіту вказано також у постановах Верховного Суду від 25 березня 2020 року у справі №642/2539/18-ц, від 26 червня 2019 року у справі №565/1145/17, від 28 жовтня 2019 року у справі №761/42165/17, від 06 червня 2018 року у справі №315/765/14-ц, що свідчить про сталість судової практики у спірних правовідносинах.

Таким чином, враховуючи вищезазначене, проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані в силу положень ст.76ЦПК України докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що вимоги позову є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст.76-81,200,206,258,259,263-265,352,354,355 ЦПК України, суд,


УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Бурштинської міської ради Івано-Франківської області, про визначення додаткового строку для прийняття спадщини - задовольнити.

Визнати поважною причину пропуску строку звернення ОСОБА_1 до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини за заповітом після померлого ОСОБА_2 .

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 , місце проживання якого за адресою: АДРЕСА_2 , додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом після ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , строком в 4 ( чотири) місяці з дати набрання рішенням суду законної сили.

На рішення може бути подана апеляційна скарга до Івано-Франківського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

СуддяМихайло КУЦЕНКО





Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація