Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #2020446610



РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


08 травня 2025 року 

м. Харків


Справа № 639/2000/25

2/639/1059/25


Новобаварський районний суд м. Харкова

у складі: головуючого – судді Єрмоленко В. Б.,

за участю секретаря – Семенюк А.Є.


розглянувши в спрощеному позовному провадженні в м. Харкові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на неповнолітню дитину,-


ВСТАНОВИВ:

                    

У березні 2025 року ОСОБА_1 в особі представника ОСОБА_3 через систему «Електронний суд» звернулась до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на малолітнього сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у розмірі, з урахуванням уточнень, 1/4 частини всіх видів заробітку, але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісячно.

В обгрунтування позову зазначає, що в зареєстрованому шлюбі сторони не перебували, мають неповнолітнього сина – ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Дитина проживає разом з матір`ю та знаходиться повністю на її утриманні. Відповідач жодним чином добровільно не приймає участі в утриманні дитини, ігнорує будь-які звернення та вимоги з цього приводу зі сторони ОСОБА_1 , що змусило її звернутися до суду.


Ухвалою Жовтневого районного суду м.Харкова від 02.04.2025 відкрито спрощене позовне провадження у справі, визначено проводити розгляд справи без виклику осіб.


01.05.2025 від представника відповідача ОСОБА_2 -Індутного-Шматько С.М. надійшли «додаткові пояснення у справі», в яких він стверджує, що матеріали справи не містять доказів про проживання дитини з позивачем та не визначено у позові частину заробітку, що підлягає стягненню на утримання дитину. Повідомляє, що у провадженні Основ`янського районного суду м.Харкова перебуває цивільна справа №953/2963/25 за позовом ОСОБА_5 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів у розмірі частини від усіх доходів щомісячно. Вважає, що така обставина є підставою для стягнення з нього аліментів на утримання неповнолітнього сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 у розмірі 1/8 частини всіх видів заробітку.


Згідно ч.13 ст.7 ЦПК України, розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.


Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.


Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.


Сторони ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є батьками малолітнього сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження Серії НОМЕР_1 , виданого 29.07.2015 Жовтневим відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції (а.с.11).


Згідно довідки про зареєстрованих у житловому приміщенні осіб Реєстру територіальної громади м.Харкова від 01.04.2025 неповнолітня дитина- ОСОБА_4 зареєстрована та проживає разом з матір`ю по АДРЕСА_1 ( а.с. 13).


Як зазначає позивач, ОСОБА_4 у добровільному порядку коштів на утримання дитини не надає, ігнорує звернення позивача з цього приводу. Жодних доказів на спростування вказаної інформації матеріали справи не містять.


За змістом ст. 51 Конституції України батьки зобов`язані утримувати дітей до їх повноліття.


Стягнення аліментів на утримання дитини є одним із способів захисту її інтересів, забезпечення одержання нею коштів, необхідних для її життєдіяльності.


Відповідно до ст.ст. 3, 18, 27 Конвенції про права дитини, батьки зобов`язані утримувати дітей до повноліття та несуть відповідальність за виховання, розвиток і утримання дитини; у всіх діях щодо дітей… першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини; кожна дитина має право на рівень життя, необхідний для фізичного, духовного і соціального розвитку дитини.


Згідно ст. 8 ЗУ "Про охорону дитинства" кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.


За положеннями ст.141 Сімейного Кодексу України, мати, батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою.


У цій статті закріплюється одна з характерних ознак батьківських прав та обов`язків - їх належність однаковою мірою обом батькам. Концепція рівності ґрунтується на одному з основних принципів сімейного права України - принципі рівності чоловіка та жінки.


Статтями 180, 181, 182 Сімейного Кодексу України передбачено, що батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття. За рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі  за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина. Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку .


Законом України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" з 1 січня 2025 року встановлено розмір прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років: - 2563 гривні; дітей віком від 6 до 18 років: 3196 гривень.


Вимогами ст. 182 СК України передбачено, що при визначенні розміру аліментів суд враховує: стан здоров`я та матеріальне становище дитини; стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; наявність рухомого та нерухомого майна, грошових коштів; доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; інші обставини, що мають істотне значення.


Відповідач, частково заперечуючи проти позову, просить присудити аліменти в розмірі 1/8 частини всіх видів заробітку, з огляду на те, що у провадженні Основ`янського районного суду м.Харкова перебуває справа про стягнення з нього на користь ОСОБА_5 аліментів у розмірі частини від усіх доходів щомісячно.


Як встановлено з Єдиного державного реєстру судових рішень, у провадженні Основ`янського районного суду м.Харкова перебуває цивільна справа №953/2963/25 за позовом ОСОБА_5 в особі представника ОСОБА_6 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів у розмірі частини від усіх доходів щомісячно. Ухвалою суду від 30.04.2025 прийнято до розгляду та відкрито провадження у вказаній справі, призначено розгляд справи у відкритому судовому засіданні. На теперішній час рішення у справі про стягнення аліментів з ОСОБА_2 не ухвалено. Отже, у встановленому законом порядку, ОСОБА_2 не надає кошти на утримання інших осіб.

Звертає на себе увагу і той факт, що ОСОБА_5 пред`явила позов 31.03.2025, тобто відразу після звернення ОСОБА_1 26.03.2025 до ОСОБА_7 про стягнення аліментів на малолітню дитину.


Вирішуючи спір, суд враховує, що, дотримуючись рівноваги між інтересами дитини та інтересами батьків, особлива увага має бути до найважливіших інтересів дитини, які за своєю природою та важливістю мають переважати над інтересами батьків (Рішення Європейського суду з прав людини від 07 грудня 2006 року по справі «Хант проти України»).


Відповідачем не надано суду жодних доказів на спростування позовних вимог, які свідчать про неможливість сплачувати аліменти у заявленому позивачем розмірі-1/4 частину всіх видів заробітку, зокрема відсутні відомості про стан здоров`я відповідача, його матеріальний стан, перебування на утриманні інших осіб.


Згідно ст. ст. 12, 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказування не може ґрунтуватись на припущеннях.


Судова практика містить висновки щодо того, що факт відсутності у батька або матері можливості надавати дитині відповідного розміру утримання не знаходиться в переліку обставин, які враховуються судом при визначенні розмірів аліментів. Ця обставина не звільняє батьків від обов`язку по утриманню дитини (відповідний висновок викладено у постановах Верховного Суду від 25 вересня 2019 року у справі №755/14148/18, від 09 вересня 2021 року у справі № 554/3355/20).


За правовим висновком Верховного Суду від 11 березня 2020 року у справі № 759/10277/18 інтереси дитини превалюють над майновим становищем платника аліментів.


З урахуванням фактичних обставин справи та вимог чинного законодавства щодо обов`язку обох батьків брати участь в утриманні своїх дітей до їх повноліття, якому кореспондує право дитини на належний рівень життя, достатній для її соціального розвитку, суд дійшов висновку, що вимоги про стягнення аліментів на утримання сина у розмірі частини від усіх видів заробітку ( доходу) є законними та обґрунтованими.


Ст. 191 СК України встановлено, що аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред`явлення позову.


За вимогами ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь держави підлягає стягненню судовий збір в розмірі 968,96 грн. у справі про стягнення аліментів.


На підставі викладеного і керуючись ст.ст. 12, 19, 81, 133, 141, 259, 264, 265, 274 ЦПК України, суд,-

ВИРІШИВ:


Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на неповнолітню дитину задовольнити.


Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 аліменти на утримання неповнолітнього сина – ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в розмірі 1/4 (однієї чверті) частини від усіх видів заробітку (доходу) відповідача щомісячно, але не менше ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку на місяць, починаючи з 26 березня 2025 року до досягнення дитиною повноліття.


Стягнути з ОСОБА_2 судовий збір в дохід держави (отримувач коштів - ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37993783, банк отримувача – Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача – UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету – 22030106) в сумі 968 (дев`ятсот шістдесят вісім) грн. 96 коп.


Згідно зі ст. 430 ЦПК України рішення суду в частині стягнення аліментів підлягає негайному виконанню у межах суми платежу за один місяць.


Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.


Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Найменування сторін:

Позивач – ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , паспорт НОМЕР_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 );

Відповідач – ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , паспорт НОМЕР_4 , зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_2 ).




СУДДЯ В. Б. Єрмоленко













































  • Номер: 22-ц/818/3603/25
  • Опис: а/скарга у справі за позовною заявою Тимченко Оксани Вікторівни до Сіренка Сергія Григоровича про стягнення аліментів на утримання неповнолітньої дитини- Сіренка Максима Сергійовича, 14.07.2015 р.н.
  • Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
  • Номер справи: 639/2000/25
  • Суд: Харківський апеляційний суд
  • Суддя: Єрмоленко В.Б.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Призначено склад суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 19.05.2025
  • Дата етапу: 19.05.2025
  • Номер: 22-ц/818/3603/25
  • Опис: а/скарга у справі за позовною заявою Тимченко Оксани Вікторівни до Сіренка Сергія Григоровича про стягнення аліментів на утримання неповнолітньої дитини- Сіренка Максима Сергійовича, 14.07.2015 р.н.
  • Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
  • Номер справи: 639/2000/25
  • Суд: Харківський апеляційний суд
  • Суддя: Єрмоленко В.Б.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Залишено без руху
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 19.05.2025
  • Дата етапу: 09.06.2025
  • Номер: 22-ц/818/3603/25
  • Опис: а/скарга у справі за позовною заявою Тимченко Оксани Вікторівни до Сіренка Сергія Григоровича про стягнення аліментів на утримання неповнолітньої дитини- Сіренка Максима Сергійовича, 14.07.2015 р.н.
  • Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
  • Номер справи: 639/2000/25
  • Суд: Харківський апеляційний суд
  • Суддя: Єрмоленко В.Б.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Відкрито провадження
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 19.05.2025
  • Дата етапу: 13.06.2025
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація