- Представник позивача: Коваль Анатолій Павлович
- позивач: Ветошкіна Ганна Вікторівна
- відповідач: Бражник Євген Євгенійович
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 травня 2025 року
м. Харків
Справа № 639/1765/25
2/639/1010/25
Новобаварський районний суд м. Харкова
у складі: головуючого – судді Єрмоленко В. Б.,
за участю секретаря – Семенюк А.Є.
розглянувши в спрощеному позовному провадженні в м. Харкові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на утримання неповнолітньої дитини- ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , -
ВСТАНОВИВ:
До Жовтневого районного суду м. Харкова звернулась ОСОБА_1 до ОСОБА_2 з позовом про стягнення аліментів на утримання неповнолітньої дитини- ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в розмірі 1/4 частини всіх видів заробітку, але не нижче 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісячно. Позов обґрунтований тим, що в зареєстрованому шлюбі сторони не перебували, мають неповнолітнього сина – ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Через деякий час після народження дитини відповідач залишив позивача і став проживати окремо. Дитина проживає разом з матір`ю та знаходиться повністю на її утриманні. Відповідач у добровільному порядку коштів на утримання дитини не надає, тому ОСОБА_1 змушена звернутися до суду з позовом про стягнення аліментів на утримання неповнолітньої дитини.
Ухвалою Жовтневого районного суду м.Харкова від 25.03.2025 відкрито спрощене позовне провадження у справі, визначено проводити розгляд справи без виклику осіб.
Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому повідомляє, що його здоров`я погіршилось через діагнозтований підошовний фіброматоз, перебуває в стані після операції, вільно пересуватись не може та потребує медичної реабілітації. З 01 вересня 2024 року є студентом очної денної форми навчання у Харківському машинобудівному фаховому коледжі, тому в даний час не працює. Стипендії та доходів не має, знаходиться на утриманні дружини- ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . На підтвердження вказаних обставин додає консультативний висновок спеціаліста від 02.04.2025, довідку про відсутність доходів та утриманих податків за 2024 рік з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про джерела нарахованого доходу. Стверджує, що матеріальну допомогу на дитину надає в добровільному порядку за усною домовленістю з позивачем. Повідомляє, що згоден сплачувати аліменти на утримання сина, але просить суд зменшити їх розмір з до 1/8 частини всіх видів заробітку з огляду на стан здоров`я та важке матеріальне становище, оскільки потрібні грошові кошти на їжу, ліки, реабілітацію, сплату комунальних послуг.
Позивачем подано відповідь на відзив, в якому просить задовольнити позовні вимоги в розмірі стягнення частини всіх видів заробітку ОСОБА_2 . Вважає, що необхідність у лікуванні та зарахування відповідача у віці 41 рік студентом коледжу не свідчить про матеріальну неспроможність відповідача сплачувати аліменти на утримання сина. Звертає увагу, що у разі невисокого доходу ОСОБА_2 розмір аліментів в будь-якому випадку буде обмежений 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Згідно ч.13 ст.7 ЦПК України, розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.
Позивач ОСОБА_1 та ОСОБА_2 перебували у фактичних шлюбних відносинах, мають неповнолітнього сина – ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження Серії НОМЕР_1 (а.с.11).
Неповнолітня дитина- ОСОБА_3 зареєстрований та проживає разом з позивачем за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується довідкою про зареєстрованих у житловому приміщенні осіб від 20.03.2025. (а.с. 21) .
Відповідач ОСОБА_2 за даними Єдиного державного демографічного реєстру був зареєстрований в Салтівському районі м.Харкова, знятий з реєстрації 05.02.2022.На теперішній час не зареєстрований.
Позивач зазначає, що відповідач у добровільному порядку коштів на утримання дитини не сплачує, ухиляється від свого обов`язку , приховує своє місце проживання.
Твердження відповідача, що з ОСОБА_1 існувала домовленість про добровільну допомогу сину та перерахування коштів позивачеві, набуття ним одягу та іграшок належними доказами не підтверджено.
Відповідно до ст.ст. 3, 18, 27 Конвенції про права дитини, батьки зобов`язані утримувати дітей до повноліття та несуть відповідальність за виховання, розвиток і утримання дитини; у всіх діях щодо дітей… першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини; кожна дитина має право на рівень життя, необхідний для фізичного, духовного і соціального розвитку дитини.
Згідно ст. 8 ЗУ "Про охорону дитинства" кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.
За положеннями ст.141 Сімейного Кодексу України, мати, батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою.
У цій статті закріплюється одна з характерних ознак батьківських прав та обов`язків - їх належність однаковою мірою обом батькам. Концепція рівності ґрунтується на одному з основних принципів сімейного права України - принципі рівності чоловіка та жінки.
Статтями 180, 181, 182 Сімейного Кодексу України передбачено, що батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття. За рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина. Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку .
Законом України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" з 1 січня 2025 року встановлено розмір прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років: - 2563 гривні; дітей віком від 6 до 18 років: 3196 гривень.
Вимогами ст. 182 СК України передбачено, що при визначенні розміру аліментів суд враховує: стан здоров`я та матеріальне становище дитини; стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; наявність рухомого та нерухомого майна, грошових коштів; доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; інші обставини, що мають істотне значення.
Відповідач, частково заперечуючи проти позову, просить присудити аліменти в розмірі 1/8 частини всіх видів заробітку, з огляду на стан його здоров`я та відсутність доходів.
Вирішуючи спір, суд враховує, що, дотримуючись рівноваги між інтересами дитини та інтересами батьків, особлива увага має бути до найважливіших інтересів дитини, які за своєю природою та важливістю мають переважати над інтересами батьків (Рішення Європейського суду з прав людини від 07 грудня 2006 року по справі «Хант проти України»).
З долучених до матеріалів справи доказів вбачається, що за договором дарування від 11.02.2022, посвідченого приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Шеметовою О.В. відповідач ОСОБА_2 є власником 57/100 частин житлового будинку по АДРЕСА_2 , працездатний, офіційно не працює, інших дітей та непрацездатних членів сім`ї на утриманні не має.
Ті обставини, що відповідач офіційно не працевлаштований, не є підставою для визначення розміру аліментів на дитину у мінімальному розмірі. Прийняття такої позиції судом суперечить інтересам дитини.
Як вбачається з консультаційного висновку спеціаліста від 02.04.2025 у ОСОБА_2 діагностовано підошовний фіброматоз, стан після операції 04.03.2023. Разом з тим, відповідачем не надано належних та допустимих доказів , а саме виписок з картки хвороби , амбулаторних карток з рекомендаціями щодо постійного приймання ліків, необхідності медичної реабілітації.
Денна форма навчання у Харківському машинобудівному фаховому коледжі з вересня 2024 року не є аргументом для відмови від роботи. Доказів того, що відповідач перебуває у шлюбі та має інших членів сім`ї , перебуває на утриманні ОСОБА_4 матеріали справи не містять. У копії наданого паспорта відповідача відмітка про реєстрацію шлюбу відсутня. З міста реєстрації він знятий у 2022 та на теперішній час реєстрації не має.
Таким чином, відповідачем не надано суду жодних доказів на спростування позовних вимог, які свідчать про наявність підстав для звільнення його від обов`язку утримувати дитину чи неможливості сплачувати аліменти у заявленому позивачем розмірі-1/4 частину всіх видів заробітку.
Судова практика містить висновки щодо того, що факт відсутності у батька або матері можливості надавати дитині відповідного розміру утримання не знаходиться в переліку обставин, які враховуються судом при визначенні розмірів аліментів. Ця обставина не звільняє батьків від обов`язку по утриманню дитини (відповідний висновок викладено у постановах Верховного Суду від 25 вересня 2019 року у справі №755/14148/18, від 09 вересня 2021 року у справі № 554/3355/20).
За правовим висновком Верховного Суду від 11 березня 2020 року у справі № 759/10277/18 інтереси дитини превалюють над майновим становищем платника аліментів.
При визначенні розміру аліментів, які підлягають стягненню з відповідача на утримання дітей, суд враховує стан здоров`я як дитини, так і відповідача, їх матеріальний стан, той факт, що відповідач інших непрацездатних або неповнолітніх утриманців не має, адже жодних доказів на спростування вказаної інформації відповідачем суду не надано.
З урахуванням фактичних обставин справи та вимог чинного законодавства щодо обов`язку обох батьків брати участь в утриманні своїх дітей до їх повноліття, якому кореспондує право дитини на належний рівень життя, достатній для її соціального розвитку, суд дійшов висновку, що вимоги про стягнення аліментів на утримання сина у розмірі частини від усіх видів заробітку ( доходу) є законними та обґрунтованими.
Ст. 191 СК України встановлено, що аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред`явлення позову.
За вимогами ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь держави підлягає стягненню судовий збір в розмірі 1211,20 грн. у справі про стягнення аліментів.
На підставі викладеного і керуючись ст.ст. 4, 12, 19, 81, 259, 264, 265, 279 ЦПК України, ст.ст.141,180, 181, 182, 183, 191 Сімейного Кодексу України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на утримання неповнолітньої дитини- ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 – задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 аліменти на утримання неповнолітнього сина – ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в розмірі 1/4 (однієї чверті) частини від усіх видів заробітку (доходу) відповідача щомісячно, але не менше ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку на місяць, починаючи з 18 березня 2025 року до досягнення дитиною повноліття.
Стягнути з ОСОБА_2 судовий збір в дохід держави (отримувач коштів - ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37993783, банк отримувача – Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача – UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету – 22030106) в сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн. 20 коп.
Згідно зі ст. 430 ЦПК України рішення суду в частині стягнення аліментів підлягає негайному виконанню у межах суми платежу за один місяць.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Сторони:
Позивач – ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , паспорт НОМЕР_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 );
Відповідач – ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , паспорт НОМЕР_4 , НОМЕР_5 , останнє місце реєстрації АДРЕСА_3 ; фактичне місце проживання за місцезнаходженням власності: АДРЕСА_2 ).
СУДДЯ
- Номер: 2/639/1010/25
- Опис: про стягнення аліментів
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 639/1765/25
- Суд: Жовтневий районний суд м. Харкова
- Суддя: Єрмоленко В.Б.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 18.03.2025
- Дата етапу: 18.03.2025
- Номер: 2/639/1010/25
- Опис: про стягнення аліментів
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 639/1765/25
- Суд: Жовтневий районний суд м. Харкова
- Суддя: Єрмоленко В.Б.
- Результати справи:
- Етап діла: Відкрито провадження
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 18.03.2025
- Дата етапу: 25.03.2025
- Номер: 2/639/1010/25
- Опис: про стягнення аліментів
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 639/1765/25
- Суд: Новобаварський районний суд міста Харкова
- Суддя: Єрмоленко В.Б.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 18.03.2025
- Дата етапу: 07.05.2025
- Номер: 2/639/1010/25
- Опис: про стягнення аліментів
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 639/1765/25
- Суд: Новобаварський районний суд міста Харкова
- Суддя: Єрмоленко В.Б.
- Результати справи:
- Етап діла: Виконання рішення
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 18.03.2025
- Дата етапу: 09.06.2025