Судове рішення #20212821

2-а-1338/11

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

 19.12.2011  

     суддя Лутугинського районного суду Луганської області в складі

головуючого судді  Шубочкіної Т.В.

при секретарі Чернявській С.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Лутугинському районі Луганської області про визнання дій, бездіяльності і правового акту Управління Пенсійного Фонду України в Лутугинському районі незаконними і зобов’язання здійснити перерахунок та призначення пенсії, -       

ВСТАНОВИВ

Позивач звернувся до суду з зазначеним позовом, в обґрунтовування своїх вимог зазначивши, що він отримує пенсію за віком з 2006 року і продовжує працювати. В 2010 році він написав заяву на перерахунок пенсії по зарплаті і стажу, але відповідач дорахував йому тільки стаж і застосував показник середньої заробітної плати  працівників, зайнятих у галузях економіки України, для призначення пенсій за 2007 рік у розмірі 1197,91 гривень, а повинен був застосувати показник середньої заробітної плати за 2009 рік у розмірі 1650,43 гривні. Про це він дізнався, коли звернувся за перерахунком пенсії у 2011 році. 29.08.2011 року він звернувся до УПФУ про припинення йому виплати пенсії та призначення йому пенсії, але йому листом від 09.09.2011 року було відмовлено.

Просить у разі необхідності поновити йому строк на звернення до суду, враховуючи пріоритет прав людини на підставі ст. 268 Цивільного кодексу України, ст.87 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», ст.6 ч.1 Європейської Конвенції з прав людини, ст.3 Конституції України, а також визнати незаконним рішення відповідача про перерахунок йому пенсії з 01.03.2010 року із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2007 рік та незаконною відмову провести перерахунок та зобов»язання відповідача провести перерахунок з 01.03.2010 року із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2009 рік, визнати незаконною відмову відповідача провести нове призначення йому пенсії та зобов»язати відповідача призначити йому пенсію з 29.08.2011 року з урахуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2010 рік, стягнути судові витрати. Просив суд розглянути позов за його відсутності.

Представник відповідача Управління Пенсійного Фонду України в Лутугинському районі Луганської області в судове засідання не з»явився, про час слухання справи повідомлений належним чином, надала заперечення проти позову, в яких посилається на те, що ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок провадиться не раніш як через 2 роки після попереднього перерахунку і здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 даного Закону.

ЗУ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року №107-6 були внесені зміни до ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто у  разі  якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати,   перерахунок   пенсії   проводиться   з урахуванням   не   менш  як  24  місяців  страхового стажу  після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у  роботі.  Перерахунок  пенсії  проводиться  із  заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія. За бажанням  пенсіонера  перерахунок  пенсії  проводиться  із заробітної плати за періоди страхового стажу,  зазначені в частині першій  статті  40  цього  Закону,  із   застосуванням   показника середньої  заробітної  плати  (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону  враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.  

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року зміни, що були внесені до ст.ст.40,42 зазначеного Закону визнані неконституційними. Аналіз відновленої норми ч.4 ст.42 Закону доводить, що перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати, з якої була обчислена пенсія, або за період страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40, та не має посилання на застосування показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україна за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. Правила ст..40 Закону застосовуються виключно з метою визначення періоду страхового стажу, за який може бути обчислена заробітна плата. Середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузі економіки України, використовується як складова для призначення пенсії відповідно до ст..40 ч.2 Закону, є величиною постійною, незмінною при перерахунку пенсії, на відміну від інших показників, які використовуються при визначенні заробітної плати застрахованої особи для обчислення пенсії. Просили відмовити у задоволенні позову.

Ухвалою Лутугинського райсуду від 23.09.2011 року позов  ОСОБА_1 за період з 01.03.2010 року до 21.03.2011 року залишений без розгляду через пропуск процесуального строку для звернення до адміністративного суду за захистом своїх прав.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст.6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб’єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Статтею 19 ч.2 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх  посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі та в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Згідно відповіді начальника Управління Пенсійного Фонду України в Лутугинському районі від 09.09.2011 року на звернення позивача  щодо застосування показника середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні при проведенні перерахунку йому пенсії в 2010 році перерахунок пенсії позивача було проведено відповідно до п.4 ст.42,45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Як вбачається з позову, предметом спору є визнання протиправними дій відповідача при перерахунку пенсії працюючому пенсіонеру, зобов’язання здійснити перерахунок пенсії відповідно до статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка, відповідно до цього закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Перерахунок пенсій працюючим пенсіонерам, у зв’язку із збільшенням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, та страхового стажу регулюється ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV (з наступними змінами та доповненнями), який передбачає, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в ч.1 ст.40 цього Закону.

Така редакція існує після визнання неконституційними змін, внесених підпунктом «б» підпункту 10 п.35 Розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року №107-6, визнаних такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008.

Скасовані зміни надавали можливість перераховувати пенсію із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Аналіз відновленої (діючої) норми абзацу 3 ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» доводить що перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині першій ст.40 цього Закону.

Частина 1 ст.40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

Відповідно до ч.2 ст.40 цього Закону одним з показників, який враховується в формулі визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії є середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення не за перерахунком, а за призначенням пенсії.  При цьому при перерахунку пенсії не підлягає врахуванню показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для призначення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, оскільки приписами Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в редакції чинній з 22.05.2008р., застосування такого показника при перерахунку пенсії не передбачено.

Тобто, правила ч.1 ст.40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» при перерахунку пенсії, застосовуються з метою визначення періоду страхового стажу, за який може бути обчислена заробітна плата (дохід), а частина 2 цієї ж статті передбачає формулу для обчислення, а не перерахунку пенсії з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України.

Відповідно до ст.92 ч.6 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, форми і види пенсійного забезпечення. Такими законами є Закон України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року № 1788-12 та Закон України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» від 09.09.2003 року №1058 (з наступними змінами та доповненнями). З огляду на зазначене та керуючись положеннями принципу законності, закріпленого ст.9 КАС України, приписи постанови КМУ «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» №530 від 28.05.2008р. не можуть застосовуватись до спірних відносин.

Перерахунок пенсії з більш високого заробітку передбачений ст.69 Закону України «Про пенсійне забезпечення», відповідно до якої пенсіонерам, які пропрацювали після призначення пенсії, у тому числі за віком, не менш як два роки з більш високим заробітком, ніж той, з якого було обчислено пенсію, встановлюється за заявою пенсіонера новий розмір пенсії виходячи з більш високого заробітку, який визначається за два роки роботи підряд для призначення пенсії відповідно до ст.ст.64-67 цього Закону. У разі дальшого зростання заробітку пенсіонера провадиться за його заявою новий перерахунок пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш ніж через два роки після попереднього перерахунку. За таких обставин підстави для перерахунку пенсії позивача із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні відсутні.

Позивач 29.08.2011 року звернувся до УПФУ в Лутугиському районі Луганської області із заявою про припинення виплати пенсії та призначення нової пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2010 рік.

Відповідно до ст..49 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» виплата пенсії за   рішенням   територіальних  органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється:

1) якщо пенсія призначена на підставі документів,  що містять недостовірні відомості;

2) у разі смерті пенсіонера;

3) у  разі  неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд;

4) в інших випадках, передбачених законом.

Поновлення  виплати  пенсії   здійснюється   за   рішенням територіального  органу  Пенсійного  фонду  протягом 10 днів після з'ясування обставин та наявності умов для відновлення її  виплати.

Оцінивши по справі докази, суд не знаходить підстав для задоволення позову.

На підставі ст.ст.40,42,49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. №1058-ІУ в редакції від 27.04.2007р., Рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008р. №10-рп/2008, ст.69 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991р. № 1788-12, керуючись ст.ст.6-11,17,18,158-163,186,254-255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ

 У задоволені позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Лутугинському районі Луганської області про визнання дій, бездіяльності і правового акту Управління Пенсійного Фонду України в Лутугинському районі незаконними і зобов’язання здійснити перерахунок та призначення пенсії відмовити за необґрунтованістю.

Суддя

  • Номер: 2-а/1509/1257/11
  • Опис: визнання дій неправомірними та стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги до пенсії
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-1338/11
  • Суд: Іванівський районний суд Одеської області
  • Суддя: Шубочкіна Т.В.
  • Результати справи: заяву задоволено повністю
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 06.09.2011
  • Дата етапу: 07.10.2011
  • Номер:
  • Опис: про нарахування і виплату щомісячної надбавки до пенсії дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-1338/11
  • Суд: Глобинський районний суд Полтавської області
  • Суддя: Шубочкіна Т.В.
  • Результати справи: скасовано частково
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 08.02.2011
  • Дата етапу: 31.05.2013
  • Номер: 2-а/145/11
  • Опис: про стягнення з органу владних повноважень Управління праці та соціального захисту населення Талалаївської державної районної адміністрації не нарахованої щорічної допомоги на оздоровлення та здійснення її виплати
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-1338/11
  • Суд: Талалаївський районний суд Чернігівської області 
  • Суддя: Шубочкіна Т.В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Направлено до апеляційного суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 30.05.2011
  • Дата етапу: 08.07.2011
  • Номер:
  • Опис: поновлення пропущенного строку для звернення до суду та стягнення недоплаченої соціальної допомоги Дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-1338/11
  • Суд: Суворовський районний суд м. Одеси
  • Суддя: Шубочкіна Т.В.
  • Результати справи: заяву задоволено частково
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 04.01.2011
  • Дата етапу: 14.02.2011
  • Номер:
  • Опис: Про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-1338/11
  • Суд: Крижопільський районний суд Вінницької області
  • Суддя: Шубочкіна Т.В.
  • Результати справи: заяву задоволено частково
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 14.04.2011
  • Дата етапу: 04.05.2011
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація