- яка притягається до адмін. відповідальності: Шубалий Іван Мирославович
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 січня 2025 року м. Київ
Справа № 754/11455/24
Провадження: № 33/824/278/2025
Суддя судової палати з розгляду цивільних справ Київського апеляційного суду Невідома Т. О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу захисника ОСОБА_1 - адвоката Фогеля Володимира Володимировича
на постанову Деснянського районного суду м. Києвавід 02 жовтня 2024року, винесену під головуванням суддіШмигельського Д. І.,
про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 130 КУпАП,
у с т а н о в и л а:
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серіїААД №811753, 22.07.2024 року о 21 годин 40 хвилин по вул. Радосинська, 2 в м. Києві, водійОСОБА_1 керувавмоторолером марки «Honda», д.н.з. НОМЕР_1 , маючиознаки алкогольного сп`яніння: різкий запах алкоголю з порожнини рота, тремтінняпальців рук, поведінка, що не відповідаєобстановці. Відогляду на стан сп`янінняводійОСОБА_1 відмовився Таким чином, ОСОБА_1 своїмидіями порушив п. 2.5 ПДР України та вчинив правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Постановою Деснянського районного суду м. Києва від 02 жовтня 2024 року визнано ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, та накладеноадміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 1 000 (однієї тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000,00 грн., з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
Стягнуто з ОСОБА_1 судовийзбір на користьдержави в розмірі 605,60 грн.
Не погодившись із таким судовим рішенням, захисникОСОБА_13 - адвокат Фогель В. В. подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального і процесуального права, просив скасувати постанову Деснянського районного суду м. Києва від02 жовтня2024 року та закрити провадження у справі на підставі ч. 1 ст. 247 КУпАП за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
На обґрунтування апеляційної скарги зазначив, щов матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази того, що ОСОБА_1 керував транспортним засобом.Також в матеріалах справи відсутній акт огляду. Крім того, зазначає, що ОСОБА_1 не відмовлявся від проходження огляду на стан алкогольного сп`яніння.
В судове засіданняОСОБА_8 та його захисник - адвокат Фогель І. М. не з`явились, будучи належним чином повідомленими про розгляд адміністративного матеріалу.
Згідно ч. 6 ст. 294 КУпАП неявка в судове засідання особи, яка подала скаргу, інших осіб, які беруть участь у провадженні у справі про адміністративне правопорушення, не перешкоджає розгляду справи, крім випадків, коли є поважні причини неявки або в суду відсутня інформація про належне повідомлення цих осіб.
Ураховуючинаведеніобставини, вважаю за можливерозглянути справу за відсутності ОСОБА_8 та його захисника- адвоката Фогеля І. М. відповідно до ч. 6 ст. 294 КУпАП.
Дослідивши письмові матеріали справи, відтворивши відеозаписи, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, суд дійшов наступних висновків.
Згідно з положеннями ст.ст. 278, 280 КУпАП, суд першої інстанції при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення має вирішити питання про правильність складання протоколу та інших матеріалів справи, чи є необхідність у витребуванні додаткових матеріалів, а при розгляді справи зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Приймаючи рішення про винуватістьОСОБА_1 у вчиненні передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП правопорушення, судвиходив з того, що його вина підтверджується наявними доказами в матеріалах справи, а саме протоколом проадміністративнеправопорушення; направленням на оглядводія транспортного засобу з метою виявлення стану сп`яніння до закладу охорониздоров`я КНП КМНКЛ «Соціотерапія» від 22.07.2024 року; розпискою гр. ОСОБА_10 про зобов`язання не передавати право керування ТЗ - мопедом, д.н.з. НОМЕР_1 , гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , протягом 24 годин, а такожвідеозаписом з нагрудноїкамериполіцейського.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно дост. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративнеправопорушення, є будь-якіфактичнідані, на основіяких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлюєнаявністьчивідсутністьадміністративногоправопорушення, винністьданої особи в йоговчиненні та іншіобставини, щомаютьзначення для правильного вирішеннясправи. Ціданівстановлюються протоколом про адміністративнеправопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративноївідповідальності, потерпілих, свідків, висновкомексперта, речовимидоказами, показаннямитехнічнихприладів та технічнихзасобів, щомаютьфункції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числітими, щовикористовуються особою, яка притягається до адміністративноївідповідальності, абосвідками, а такожпрацюючими в автоматичному режимі, чизасобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числітими, щовикористовуються особою, яка притягається до адміністративноївідповідальності, абосвідками, а такожпрацюючими в автоматичному режиміабо в режиміфотозйомки (відеозапису), яківикористовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, щостосуютьсязабезпеченнябезпекидорожньогоруху та паркуваннятранспортнихзасобів, актом огляду та тимчасовогозатримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а такожіншими документами.
Згідно п. 2.5ПДРУкраїни, водій повинен на вимогуполіцейського пройти в установленому порядку медичнийогляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичногочиіншогосп`янінняабоперебуванняпідвпливомлікарськихпрепаратів, щознижуютьувагу та швидкістьреакції.
Частина 1ст. 130 КУпАПпередбачаєнастанняадміністративноївідповідальності за керуваннятранспортнимизасобами особами в стані алкогольного, наркотичногочиіншогосп`янінняабопідвпливомлікарськихпрепаратів, щознижуютьїхувагу та швидкістьреакції, а також передачу керуваннятранспортнимзасобомособі, яка перебуває в стані такого сп`яніннячипідвпливом таких лікарськихпрепаратів, а так само відмова особи, яка керуєтранспортнимзасобом, відпроходженнявідповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичногочиіншогосп`янінняабощодовживаннялікарськихпрепаратів, щознижуютьувагу та швидкістьреакції.
За правилами ч.ч. 2-5 ст. 266 КУпАП, огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов`язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров`я. Перелік закладів охорони здоров`я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров`я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров`я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров`я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров`я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров`я.
Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Відповідно до вимог п.2 Розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої спільним Наказом МВС та МОЗ України від 09.11.2015 № 1452/735 (далі Інструкція), огляду на стан сп`яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп`яніння згідно з ознаками такого стану.
Пункт 3 Розділу І Інструкції визначає, що ознаками алкогольного є: наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп`яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота); звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість.
Положення п.7. Розділу І Інструкції визначають, 7. У разівідмовиводія транспортного засобувідпроходженняогляду на стан сп`яніння на місцізупинки транспортного засобуабойогонезгоди з результатами огляду, проведеногополіцейським, такийогляд проводиться в найближчомузакладіохорониздоров`я, якомунадано право на йогопроведеннявідповідно до статті 266Кодексу України про адміністративніправопорушення (далі - заклад охорониздоров`я).
Відповідно до абз. 1 п. 4 Розділу Х Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України 07 листопада 2015 року №1395 огляд на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а вразі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Наявні матеріали відеозапису долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Отже, виходячи з положень ч.2 ст. 266 КУпАП огляд водіїв на стан сп`яніння має проводитись поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису. Лише у разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків.
Згіднозіст 31 Закону України «Про Національнуполіцію» один ізпревентивнихзаходів, щоможезастосовуватипрацівникполіції - цезастосуваннятехнічнихприладів і технічнихзасобів, щомаютьфункції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису.
Поліція для забезпеченняпублічноїбезпеки і порядку можезакріплювати на форменомуодязі, службовихтранспортнихзасобах, монтувати/розміщувати по зовнішньому периметру доріг і будівельавтоматичну фото- і відеотехніку, а такожвикористовуватиінформацію, отримануізавтоматичної фото- і відеотехніки, щознаходиться в чужому володінні, з метою: попередження, виявленняабофіксуванняправопорушення, охоронигромадськоїбезпеки та власності, забезпеченнябезпекиосіб; забезпеченнядотримання правил дорожньогоруху.
Перелік пристроїв, за допомогою яких поліції надано право проводити відео фіксацію, визначається Інструкцією із застосування органами та підрозділами поліції технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото-і кінозйомки, відеозапису, засобів фото-і кінозйомки, відеозапису, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України №1026 від 18 грудня 2018 року. До таких віднесено автомобільну систему технічних приладів і технічних засобів фото- і кінозйомки, відео-, аудіо запису, безпілотний літальний апарат та відеореєстратор (нагрудна боді-камера).
При перевірці доводів скаржника щодо порушення працівниками поліції процедури огляду ОСОБА_1 в ході апеляційного перегляду справи встановлено наступне.
У матеріалах справи наявний відеозапис з боді-камер працівників поліції , з якого убачається, щоОСОБА_1 сам підходить до працівників поліції, на запитання чи буде він проходити огляд, ОСОБА_1 вказує,що не керував транспортним засобом . Зазначає, що він зайшов до магазину та випив там. ОСОБА_1 декілька разів наголошував працівникам поліції на тому, що відсутні підстави для проходження огляду на стан алкогольного сп`яніння, оскільки він не керував транспортним засобом
Крім того, працівниками поліції, що здійснювали фіксацію зазначеної події із складанням у подальшому протоколу про адміністративне правопорушення, безпосередньо факт керування ОСОБА_1 зазначеним вище транспортним засобом не зафіксовано. Тобто, матеріали справи не містять доказів факту керування ОСОБА_1 транспортним засобом, як і не містять пояснень будь-яких свідків, які би підтвердили факт такого керування.
Відповідно до п. 10 Розділу ІІ Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції результати огляду на стан сп`яніння водія транспортного засобу, проведеного поліцейським, зазначаються в акті огляду на стан алкогольного сп`яніння з використанням спеціальних технічних засобів (додаток 2) (далі - акт огляду). У випадкуустановлення стану сп`яніннярезультатиогляду, проведеногополіцейським, зазначаються у протоколі про адміністративнеправопорушення, до якогодолучається акт огляду.
Акт оглядускладається у двохпримірниках, один з якихвручаєтьсяводію, а другийзалишається у поліцейського та/абодолучається до протоколу про адміністративнеправопорушення у разівстановлення стану сп`яніння.
Якщотехнічними характеристиками спеціальноготехнічногозасобупередбачаєтьсяроздрукування на паперійогопоказників, цірезультатидолучаються до протоколу про адміністративнеправопорушення.
В матеріалах справи відсутній акт огляду на стан алкогольного сп'яніння та особі, яка притягується до адміністративної відповідальності, такий акт не вручався.
Ураховуючи вище викладене, доходжу висновку про те, що факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, є недоведеним.
Статтею 62 КонституціїУкраїни та ст. 6 Конвенції про захист прав та основних свобод людинипередбачено, щообвинувачення не можеґрунтуватися на припущеннях, усісумнівищододоведеності вини тлумачаться на їїкористь та кожналюдинавважається невинною доти, покиїї вину не доведено згідно з законом.
Спираючись на положення ч.1 ст.6 Європейської конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, а також на практику Європейського суду з прав людини у справах «Лучанінова проти України» (рішення від 09.06.2011 року, заява №16347/02), «Малофєєва проти Росії» (рішення від 30.05.2013 р., заява №36673/04), «Карелін проти Росії» (рішення від 20.09.2016 року заява №926/08),на переконання суду дані відображенні у протоколі про наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення за ч.1 ст.130 КУпАП є сумнівними, наявність останніх (сумнівів) не узгоджується із стандартом доказування «поза розумним сумнівом», який застосовується при оцінці доказів, а такі докази можуть випливати зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту, то ж, суд, враховуючи вищезазначене, позбавлений можливості самостійно надати оцінку відомостям в частині доведеності чи недоведеності обставин, відображених у протоколі про адміністративне правопорушення, атакож не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, оскільки таким чином, неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача.
Стандарт доведення вини «поза розумним сумнівом» означає, що при доведенні винуватості особи не повинно залишатися жодного «розумного сумніву» в цьому, тоді як наявність такого «розумного сумніву» у винуватості особи є підставою для його виправдання.
Отже в силу принципу презумпції невинуватості, діючого при розгляді справ про адміністративні правопорушення, всі сумніви у винності особи, що притягується до адміністративної відповідальності, тлумачаться на її користь, а недоведена вина прирівнюється до доведеної невинуватості.
Відповідно до ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням не інакше як на підставі і в порядку, встановлених законом.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративнеправопорушенняпідлягаєзакриттю за відсутностіподії і складу адміністративногоправопорушення.
З урахуваннямнаведеного, вважаю, що доводи апеляційноїскарги є обґрунтованими,а відтак постанова Деснянського районного суду м. Києва від 02 жовтня 2024 року підлягаєскасуванню, а провадження у справізакриттю на підставі ст. 247 КУпАП.
Керуючись ст. ст. 284, 294 КУпАП,
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргузахисника ОСОБА_1 - адвоката Фогеля Володимира Володимировичазадовольнити.
ПостановуДеснянського районного суду м. Києва від 02 жовтня2024 року, якоюОСОБА_1визнано винуватим вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 130КУпАП, скасувати,провадження у справі закрити, в зв`язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною й оскарженню не підлягає.
Суддя Т. О. Невідома
- Номер: 3/754/4565/24
- Опис: Справа про адміністративне правопорушення
- Тип справи: на справу про адміністративне правопорушення
- Номер справи: 754/11455/24
- Суд: Деснянський районний суд міста Києва
- Суддя: Невідома Тетяна Олексіївна
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 14.08.2024
- Дата етапу: 14.08.2024
- Номер: 3/754/4565/24
- Опис: Справа про адміністративне правопорушення
- Тип справи: на справу про адміністративне правопорушення
- Номер справи: 754/11455/24
- Суд: Деснянський районний суд міста Києва
- Суддя: Невідома Тетяна Олексіївна
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 14.08.2024
- Дата етапу: 15.08.2024
- Номер: 3/754/4565/24
- Опис: Справа про адміністративне правопорушення
- Тип справи: на справу про адміністративне правопорушення
- Номер справи: 754/11455/24
- Суд: Деснянський районний суд міста Києва
- Суддя: Невідома Тетяна Олексіївна
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 14.08.2024
- Дата етапу: 02.10.2024
- Номер: 3/754/4565/24
- Опис: Справа про адміністративне правопорушення
- Тип справи: на справу про адміністративне правопорушення
- Номер справи: 754/11455/24
- Суд: Деснянський районний суд міста Києва
- Суддя: Невідома Тетяна Олексіївна
- Результати справи:
- Етап діла: Подано апеляційну скаргу
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 14.08.2024
- Дата етапу: 14.10.2024
- Номер: 3/754/4565/24
- Опис: Справа про адміністративне правопорушення
- Тип справи: на справу про адміністративне правопорушення
- Номер справи: 754/11455/24
- Суд: Деснянський районний суд міста Києва
- Суддя: Невідома Тетяна Олексіївна
- Результати справи:
- Етап діла: Направлено до апеляційного суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 14.08.2024
- Дата етапу: 22.10.2024
- Номер: 3/754/4565/24
- Опис: Справа про адміністративне правопорушення
- Тип справи: на справу про адміністративне правопорушення
- Номер справи: 754/11455/24
- Суд: Деснянський районний суд міста Києва
- Суддя: Невідома Тетяна Олексіївна
- Результати справи: скасовано
- Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 14.08.2024
- Дата етапу: 13.01.2025