- заява: Сидоренко Сергій Григорович
- Прокурор: Вознесенська окружна прокуратура Миколаївської області
- Інша особа: Державна установа "Південноукраїнська виправна колонія №83"
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Справа № 467/572/25
Провадження № 1-в/467/130/25
УХВАЛА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08.05.2025 року с-ще Арбузинка
Арбузинський районний суд Миколаївської області у складі :
головуючого судді ОСОБА_1
за участю:
секретаря судового засідання ОСОБА_2
прокурора ОСОБА_3
представника установи
виконання покарань ОСОБА_4
засудженого ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні в дистанційному режимі відеоконференції між приміщенням Арбузинського районного суду Миколаївської області в с-щі Арбузинка та приміщенням ДУ «Південноукраїнська виправна колонія (№83)» в с. Костянтинівка подання начальника Державної установи «Південноукраїнська виправна колонія (№83)» про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом та встановлення адміністративного нагляду відносно
ОСОБА_5 , що народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у смт. Новгородка Кіровоградської області, громадянина України, неодруженого, що має вищу освіту, одруженого, зареєстроване місце проживання в АДРЕСА_1 , раніше не судимого
що був засуджений та відбуває покарання за вироком Кропивницького апеляційного суду від 11.03.2024 року за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України до покарання у виді 5 років позбавлення волі, з позбавленням права обіймати керівні посади та інші посади в контролюючих органах строком на 3 роки, з конфіскацією всього майна.
в с т а н о в и в :
01.05.2025 року начальник ДУ «Південноукраїнська виправна колонія (№83)» звернувся до суду з поданням про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом та встановлення адміністративного нагляду відносно засудженого ОСОБА_5 .
Подання мотивоване тим, що засуджений ОСОБА_5 з 05.07.2024 року відбуває покарання в ДУ «Південноукраїнська виправна колонія (№83)» та подав заяву, в якій висловив бажання проходити військову службу за контрактом.
Стосовно ОСОБА_5 відповідно до абзацу 2 частини 1 статті 811 Кримінального кодексу України (далі – КК України) можливо застосувати умовно-дострокове звільнення від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом та він відповідає вимогам проходження військової служби за контрактом, визначеним ст. 215 Закону України «Про військовий обов`язок та військову службу».
Комісією ДУ «Південноукраїнська виправна колонія (№83)» за участі представника ІНФОРМАЦІЯ_2 29.04.2025 року здійснено попередній розгляд питання щодо можливості представлення засудженого ОСОБА_5 до умовно-дострокового звільнення від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом та прийнято позитивне рішення.
За рішенням військово-лікарської комісії ОСОБА_5 за станом здоров`я придатний до військової служби.
Посилаючись на викладені обставини начальник ДУ «Південноукраїнська виправна колонія (№83)» просив звільнити ОСОБА_5 негайно умовно-достроково від відбування призначеного судом основного покарання у виді позбавлення волі, як особу, яка виявила бажання проходити військову службу за контрактом та встановити щодо нього адміністративний нагляд на час проходження військової служби з встановленням наступних обмежень: заборонити перебувати поза межами місця дислокації військової частини, з якою укладено контракт та місця перебування, визначеного безпосереднім командиром; заборонити виїзд чи обмеження часу виїзду в особистих справах за межі дислокації військової частини та місця перебування, визначеного безпосереднім командиром, без дозволу командира частини, з якою укладено контракт. Контроль за здійсненням адміністративного нагляду стосовно засудженого покласти на командира військової частини, в якій останній проходитиме службу.
В судовому засіданні представник ДУ «Південноукраїнська виправна колонія (№83)» підтримав подання та просив його задовольнити.
Прокурор в судовому засіданні зазначив, що ОСОБА_5 звернувся із заявою про бажання проходити військову службу за контрактом, щодо нього можливе умовно-дострокове звільнення від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом згідно вимог ст. 811 КК України, установою виконання покарань стосовно нього прийняте рішення про можливість представлення засудженого до умовно-дострокового звільнення від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом з дотриманням процедури, визначеної статтею 1541 Кримінально-виконавчого кодексу України, складено та подано до суду відповідне подання. Просив подання ДУ «Південноукраїнська виправна колонія (№83)» задовольнити в повному обсязі, звільнити ОСОБА_5 негайно умовно-достроково від відбування призначеного судом основного покарання у виді позбавлення волі, як особу, яка виявила бажання проходити військову службу за контрактом та встановити щодо нього адміністративний нагляд на час проходження військової служби з встановленням зазначених у поданні обмежень.
Засуджений ОСОБА_5 в судовому засіданні просив подання ДУ «Південноукраїнська виправна колонія (№83)» задовольнити. На питання суду повідомив, що із заявою про бажання проходити військову службу за контрактом звернувся добровільно, без будь-якого примусу, бажає бути звільненим від відбування призначеного йому судом покарання у виді позбавлення волі для проходження військової служби за контрактом. Порядок такого звільнення він розуміє. Про кримінальну відповідальність за ухилення від прийняття на військову службу за контрактом особою, яку під час проведення мобілізації та/або дії воєнного стану звільнено умовно-достроково від відбування покарання для проходження військової служби за ст. 3362 КК України попереджений. Проти встановлення щодо нього адміністративного нагляду не заперечує.
З урахуванням викладених позицій засудженого, прокурора та представника установи виконання покарань, вивчивши матеріали подання та особової справи засудженого, суд зробив наступний висновок.
Відповідно до ч. 1 ст. 811 КК України, під час проведення мобілізації та/або дії воєнного стану до осіб, які відбувають покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк, судом може бути застосовано умовно-дострокове звільнення для проходження ними військової служби за контрактом.
Умовно-дострокове звільнення від відбування покарання, передбачене цією статтею, не застосовується до осіб, засуджених за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України, засуджених за вчинення умисного вбивства двох або більше осіб, або вчиненого з особливою жорстокістю, або поєднаного із зґвалтуванням або сексуальним насильством, або особливо тяжких корупційних кримінальних правопорушень чи засуджених за вчинення кримінальних правопорушень, передбачених статтями 152-156-1, 258-258-6, частиною четвертою статті 286-1, статтею 348 цього Кодексу, а також до засуджених службових осіб, які згідно з підпунктом 1 пункту 3 примітки до статті 368 цього Кодексу займали особливо відповідальне становище.
У разі застосування судом умовно-дострокового звільнення на підставі, визначеній цією статтею, така особа звільняється умовно-достроково від відбування лише основного покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк.
Указом Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» на всій території України з 24.02.2022 року введений воєнний стан, який неодноразово продовжувався і діє по теперішній час. Указом Президента України від 24.02.2022 року № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» оголошена загальна мобілізація, строк якої також неодноразово продовжувався та триває.
ОСОБА_5 засуджений та відбуває покарання за вироком Кропивницького апеляційного суду від 11.03.2024 року за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 368 КК України до покарання у виді 5 років позбавлення волі, з позбавленням права обіймати керівні посади та інші посади в контролюючих органах строком на 3 роки, з конфіскацією всього майна.
Згідно мотивувальної частини вироку Кропивницького апеляційного суду від 11.03.2024 року (справа №404/5456/17, провадження №11-кп/4809/38/24) ОСОБА_5 вчинив злочин виконуючи обов`язки начальника Управління Держпродспоживслужби в м. Кіровограді, та відповідно до ч. 3 ст. 18, Примітки 1 до ст. 364, Примітки 2 до ст. 368 КК України, ст. 6 Закону України «Про державну службу», діяв як державний службовець, посаду якого віднесено до категорії «Б», тобто будучи службовою особою, яка займає відповідальне становище.
Згідно з підпунктом 1 пункту 3 примітки до статті 368 КК України службовими особами, які займають особливо відповідальне становище, у статтях 368, 368-5, 369 та 382 цього Кодексу є Президент України, Прем`єр-міністр України, члени Кабінету Міністрів України, перші заступники та заступники міністрів, Голова та член Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, Голова та член Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, Голова та член Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, Голова та державний уповноважений Антимонопольного комітету України, Голова Державного комітету телебачення і радіомовлення України, Голова Фонду державного майна України, його перший заступник та заступники, Голова та член Центральної виборчої комісії, народні депутати України, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, Директор Національного антикорупційного бюро України, Директор Бюро економічної безпеки України, Директор Державного бюро розслідувань, Генеральний прокурор, його перші заступники та заступники, Голова Конституційного Суду України, його заступники та судді Конституційного Суду України, Голова Верховного Суду, його заступники та судді Верховного Суду, голови вищих спеціалізованих судів, їх заступники та судді вищих спеціалізованих судів, Голова Національного банку України, його перший заступник та заступники, Секретар Ради національної безпеки і оборони України, його перший заступник та заступники, Постійний Представник Президента України в Автономній Республіці Крим, його перший заступник та заступники, радники та помічники Президента України, Голови Верховної Ради України, Прем`єр-міністра України.
Посада начальника Управління Держпродспоживслужби до зазначеного переліку не віднесена та не входить до категорії службових осіб, які займають особливо відповідальне становище.
Отже, ОСОБА_5 відбуває у ДУ «Південноукраїнська виправна колонія (№83)» призначене судом основне покарання у виді позбавлення волі за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.368 КК України, що відповідає умовам ч. 1 ст. 811 КК України, та не відноситься до осіб, до яких умовно-дострокове звільнення від відбування покарання, передбачене ст. 811 КК України, не застосовується.
Частиною 2 ст. 811 КК України визначено, що умовно-дострокове звільнення від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом може бути застосовано судом, якщо засуджений виявив бажання проходити військову службу за контрактом та відповідає вимогам проходження військової служби за контрактом, визначеним статтею 21-5 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу».
Як підтверджено матеріалами, доданими до подання, ОСОБА_5 звернувся до начальника ДУ «Південноукраїнська виправна колонія (№83)» та начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 з відповідними заявами, виявивши бажання проходити військову службу за контрактом. Добровільність такого звернення та усвідомлене бажання проходити військову службу за контрактом підтвердив в судовому засіданні.
ОСОБА_5 народився ІНФОРМАЦІЯ_4 та відповідає вимогам проходження військової служби за контрактом, визначеним статтею 21-5 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу».
Згідно витягу з протоколу №15 від 29.04.2025 року комісія ДУ «Південноукраїнська виправна колонія (№83)» по розгляду матеріалів засуджених щодо застосування умовно-дострокового звільнення від відбування покарання (ст. 81, 811, 107 КК України) ухвалила клопотати про умовно-дострокове звільнення засудженого ОСОБА_5 на підставі ст. 811 КК України.
ДУ «Південноукраїнська виправна колонія (№83)» організовано проходження засудженим первинного медичного огляду.
Згідно картки обстеження та медичного огляду військовозобов`язаного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , здоровий та придатний до військової служби за контрактом.
Згідно довідки №32025-0307-1640 військово-лікарської комісії від 07.03.2025 року ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_5 придатний до військової служби за контрактом.
Згідно до письмової згоди командира військової частини № НОМЕР_1 , військовою частиною НОМЕР_2 розглянута кандидатура ОСОБА_5 для призову на військову службу за контрактом до цієї частини.
07.03.2025 року ОСОБА_5 взято на військовий облік та видано військово-обліковий документ.
З огляду на викладене суд робить висновок про наявність підстав для умовно-дострокового звільнення засудженого ОСОБА_5 від відбування призначеного судом основного покарання у виді позбавлення волі для проходження військової служби за контрактом у відповідності до вимог ст. 811 КК України.
Законом від 08.05.2024 року № 3687-IX також змінено положення Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі». Так, відповідно до п. «е» ст. 3, ст. 71 цього Закону в новій редакції, адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб звільнених умовно-достроково від відбування покарання на підставі, визначеній статтею 811 Кримінального кодексу України. Адміністративний нагляд за особами, звільненими з установ виконання покарань на підставі, визначеній статтею 811 Кримінального кодексу України, здійснюється командиром військової частини, в якій особа проходить військову службу. Особи, стосовно яких встановлено адміністративний нагляд, беруться у військовій частині на окремий облік.
Звертаючись з поданням про звільнення ОСОБА_5 умовно-достроково від відбування покарання на підставі, визначеній статтею 811 Кримінального кодексу України, начальник ДУ «Південноукраїнська виправна колонія (№83)» просив також встановити щодо засудженого у разі його звільнення адміністративний нагляд, з покладенням відповідних обмежень, передбачених ст. 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі».
З метою забезпечення контролю над поведінкою засудженого та запобігання вчиненню ним правопорушень, суд вважає доцільним подання начальника ДУ «Південноукраїнська виправна колонія (№83)» в цій частині задовольнити, та встановити щодо ОСОБА_5 адміністративний нагляд з покладенням на нього обмежень запропонованих у поданні. Строк адміністративного нагляду визначити 12 місяців, в межах, передбачених ст. 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі».
Абзац 2 ч. 2 ст. 811 КК України передбачає, що при ухваленні рішення про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом суд покладає на особу, звільнену від відбування покарання, обов`язок невідкладно, але не пізніше 24 годин після набрання законної сили судовим рішенням про умовно-дострокове звільнення особи від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом, прибути у супроводі Національної гвардії України до відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки для укладення контракту та проходження військової служби.
У абзаці 1 ч. 6 ст. 1541 Кримінально-виконавчого кодексу України визначено, що при умовно-достроковому звільненні з установи виконання покарань на підставі ухваленого судового рішення на підставі, визначеній статтею 811 Кримінального кодексу України, що набрало законної сили, особа передається підрозділам Національної гвардії України для її супроводження з установи виконання покарань до територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
З метою сприяння засудженому у виконанні його обов`язку прибути у визначений строк до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, суд вважає за необхідне покласти на установу виконання покарань обов`язок невідкладно після набрання законної сили цією ухвалою виконати щодо нього вимоги абз. 1 ч. 6 ст. 1541 КВК України.
На підставі викладеного, керуючись ст. 811 КК України, ст. 1541 КВК України, ст. 376, 537, 539 КПК України, суд
у х в а л и в :
Подання начальника Державної установи «Південноукраїнська виправна колонія (№83)» про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом та встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_5 задовольнити.
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , звільнити умовно-достроково від відбування основного покарання у виді позбавлення волі, призначеного вироком Кропивницького апеляційного суду від 11.03.2024 року, на невідбутий строк покарання 04 (чотири) роки 01 (один) місяць 09 (дев`ять) днів для проходження військової служби за контрактом.
Покласти на ОСОБА_5 обов`язок невідкладно, але не пізніше 24 годин після набрання законної сили цією ухвалою прибути у супроводі Національної гвардії України до відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки для укладення контракту та проходження військової служби.
Зобов`язати Державну установу «Південноукраїнська виправна колонія (№83)» невідкладно після набрання законної сили цією ухвалою передати підрозділу Національної гвардії України засудженого ОСОБА_5 для супроводження його з установи виконання покарань до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для укладення контракту та проходження військової служби.
Встановити до засудженого ОСОБА_5 адміністративний нагляд строком на 12 місяців з встановленням наступних обмежень:
заборонити перебувати поза межами місця дислокації військової частини, з якою укладено контракт та місця перебування, визначеного безпосереднім командиром;
заборонити виїзд чи обмеження часу виїзду в особистих справах за межі дислокації військової частини та місця перебування, визначеного безпосереднім командиром, без дозволу командира частини, з якою укладено контракт.
Роз`яснити звільненому умовно-достроково від відбування покарання для проходження військової служби ОСОБА_5 , що ухилення від прийняття на військову службу за контрактом особою, яку під час проведення мобілізації та/або дії воєнного стану звільнено умовно-достроково від відбування покарання для проходження військової служби, може мати наслідком кримінальну відповідальність, передбачену ст. 3362 КК України.
Ухвала може бути оскаржена протягом 7 (семи) днів з дня її проголошення до Миколаївського апеляційного суду через Арбузинський районний суд Миколаївської області.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження, а в разі оскарження після розгляду справи апеляційним судом, якщо її не буде скасовано.
Суддя ОСОБА_1
- Номер: 1-в/467/130/25
- Опис:
- Тип справи: кримінальне провадження у порядку виконання судових рішень
- Номер справи: 467/572/25
- Суд: Арбузинський районний суд Миколаївської області
- Суддя: Догарєва І. О.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 01.05.2025
- Дата етапу: 01.05.2025
- Номер: 1-в/467/130/25
- Опис:
- Тип справи: кримінальне провадження у порядку виконання судових рішень
- Номер справи: 467/572/25
- Суд: Арбузинський районний суд Миколаївської області
- Суддя: Догарєва І. О.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 01.05.2025
- Дата етапу: 05.05.2025
- Номер: 1-в/467/130/25
- Опис:
- Тип справи: кримінальне провадження у порядку виконання судових рішень
- Номер справи: 467/572/25
- Суд: Арбузинський районний суд Миколаївської області
- Суддя: Догарєва І. О.
- Результати справи: подання, заяву, клопотання задоволено, у тому числі частково
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 01.05.2025
- Дата етапу: 08.05.2025
- Номер: 1-в/467/130/25
- Опис:
- Тип справи: кримінальне провадження у порядку виконання судових рішень
- Номер справи: 467/572/25
- Суд: Арбузинський районний суд Миколаївської області
- Суддя: Догарєва І. О.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 01.05.2025
- Дата етапу: 08.05.2025