Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #2023441185


ЄУН: 336/3488/25

Провадження №: 1-кп/336/1100/2025


УХВАЛА

іменем України


08 травня 2025 року м. Запоріжжя


Шевченківський районний суд м. Запоріжжя у складі: головуючого судді ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду клопотання прокурора Запорізької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону про звільнення від кримінальної відповідальності у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 62025080100000105 від 02 січня 2025 року, стосовно

ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який народився в с. Куча Новоушицького району Хмельницької області, громадянина України, військовослужбовця, який перебував на посаді стрільця 3 піхотного відділення 1 піхотного взводу 2 піхотної роти військової частини НОМЕР_1 , у військовому званні «солдат», який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого, -

за ч. 5 ст. 407 КК України,

за участі:

прокурора – ОСОБА_4

встановив:

17 квітня 2025 року прокурор Запорізької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону подав до Шевченківського районного суду м. Запоріжжя клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності ОСОБА_3 у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 62025080100000105 від 02 січня 2025 року за ч. 5 ст. 407 КК України.

Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 17 квітня 2025 року вказане кримінальне провадження розподілено судді ОСОБА_1 .

Ухвалою судді від 17 квітня 2025 року призначено підготовче судове засідання.

ОСОБА_3 неодноразово, за наявними в клопотанні даними, викликали в судові засідання 21.04.2025, 22.04.2025 та 08.05.2025, однак останній жодного разу до суду не з`явився, про причини неявки суд не повідомив. Номер телефону обвинуваченого наявний в матеріалах справи не відповідає. ОСОБА_3 був достовірно обізнаний про направлення до суду такого клопотання, оскільки наявна розписка обвинуваченого про отримання документів.

Прокурор у судовому засіданні просив повернути клопотання для продовження досудового розслідування.

Дослідивши клопотання з доданими матеріалами, вислухавши думку прокурора, суд дійшов висновку про повернення даного клопотання прокурору в зв`язку з невідповідністю його вимогам КПК України, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 314 КПК України, після отримання обвинувального акта, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру або клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності суд не пізніше п`яти днів з дня його надходження призначає підготовче судове засідання, в яке викликає учасників судового провадження.

Положеннями п. 2 ч. 3 ст. 314 КПК України передбачено, що у підготовчому судовому засіданні суд має право, зокрема, закрити провадження у випадку встановлення підстав, передбачених частиною другою ст. 284 КПК України.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України кримінальне провадження закривається судом у зв`язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.

Відповідно до ч. 1 ст. 286 КПК України, звільнення від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення здійснюється судом.

Як вбачається з ч. 2 ст. 286 КПК України, у разі наявності підстави для звільнення від кримінальної відповідальності, передбаченої ч. 5 ст. 401 КК України, прокурор або суд повинен також отримати письмову згоду командира (начальника) військової частини (установи) про можливість продовження проходження військової служби таким підозрюваним або обвинуваченим.

Відповідно до ст. 288 КПК України, суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність. У разі закриття судом кримінального провадження та звільнення підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у порядку, передбаченому ч. 5 ст. 401 КК України, суд своєю ухвалою зобов`язує після набрання такою ухвалою законної сили невідкладно поновити звільнену особу на військовій службі та звільнену особу не пізніше 72 годин зобов`язує прибути до відповідної військової частини або місця служби для продовження проходження військової служби.

Відповідно до ч. 5 ст. 401 КК України, особа, яка під час дії воєнного стану вперше вчинила кримінальне правопорушення, передбачене статтями 407, 408 цього Кодексу, може бути звільнена від кримінальної відповідальності в порядку, передбаченому кримінальним процесуальним законодавством України, якщо вона добровільно звернулася із клопотанням до слідчого, прокурора, суду про намір повернутися до цієї або іншої військової частини або до місця служби для продовження проходження військової служби та за наявності письмової згоди командира (начальника) військової частини (установи) на продовження проходження такою особою військової служби.

З наведеного слідує, що законодавцем передбачено можливість звільнення від кримінальної відповідальності за ч. 5 ст. 407 КК України військовослужбовців, які добровільно звернулися із клопотанням до слідчого, прокурора, суду про намір повернутися до цієї або іншої військової частини або до місця служби для продовження проходження військової служби, а тому і участь такої особи в судовому засіданні під час вирішення поставленого перед судом питання є добровільною так і обов`язковою, для встановлення безпосередньо судом такого звернення та розуміння особою наслідків.

Разом з тим, законодавство України не передбачає будь – якого впливу на особу, котра добровільно звернулася з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності, зокрема за самовільне залишення військової частини або місця проходження служби в період військового стану, скоєне вперше.

Неодноразова неявка обвинуваченого чи підозрюваного до суду, може свідчити про відмову останнього добровільно підтримати своє волевиявлення відображене у клопотанні бути звільненим від кримінальної відповідальності за ч. 5 ст. 407 КК України та продовжити проходження військової служби з метою захисту інтересів, суверенітету та територіальної цілісності України у військовій частині, яку останній самостійно обрав, та отримав погодження від її командира.

Відповідно до інформації командира військової частини НОМЕР_2 , останній повідомив, що ОСОБА_3 21 квітня 2025 року залишив військову частину та його місцезнаходження не відоме.

У зв`язку з неодноразовою неявкою ОСОБА_3 в судове засідання, де участь особи є обов`язковою, суд позбавлений можливості з`ясувати у обвинуваченого його позицію з приводу клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності.

Відповідно до п. 3 ч. 3 ст. 314 КПК України у підготовчому судовому засіданні суд має право прийняти рішення про повернення обвинувального акту, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру прокурору, якщо вони не відповідають вимогам цього Кодексу.

У даному випадку, клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності ОСОБА_3 з наведених вище підстав було подано прокурором на підставі заяви самого ОСОБА_3 наявної в матеріалах справи та за наявності відповідного погодження командира військової частини, разом з тим у клопотанні було зазначено анкетні дані ОСОБА_3 , зокрема і його місце проживання, встановлене на момент звернення.

На даний час судом вичерпано можливість забезпечити участь ОСОБА_3 , якого неодноразово було викликано до суду, для розгляду поставленого питання, за контактами зазначеними у клопотанні, що у свою чергу свідчить про наявність такого недоліку як невідповідність анкетних даних особи підозрюваного, та у свою чергу позбавляє можливості суд здійснити розгляд клопотання у розумні строки і з дотриманням вимоги процесуального закону.

Керуючись ст. ст. 314-317, 370, 372 КПК України, суд, -

постановив:

Клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності ОСОБА_3 у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 62025080100000105 від 02 січня 2025 року за ч. 5 ст. 407 КК України - повернути прокурору, для усунення встановлених недоліків.


Ухвала суду першої інстанції, якщо інше не передбачено КПК України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, вважається, що вирок чи ухвала суду, ухвала слідчого судді не набрала законної сили.

Ухвала суду може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду протягом семи днів з дня її оголошення шляхом подачі апеляційної скарги через Шевченківський районний суд м. Запоріжжя.


Суддя:



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація