Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #2023443648



Справа № 644/1542/24

провадження № 2/632/33/25

                                                                       

У Х В А Л А

Іменем України

08 травня 2025 р.                                                                        м. Златопіль

Златопільський міськрайонний суд Харківської області в складі: головуючого – судді Библіва С.В., за участю секретаря судового засідання Кузьменко М.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Златополя Лозівського району Харківської області справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ФК Європейська агенція з повернення боргів» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором,-


В С Т А Н О В И В:

В провадженні Первомайського міськрайонного суду Харківської області перебуває позовна заява ТОВ «Фінансова компанія «Європейська агенція з повернення боргів» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором.

Ухвалою суду від 15 квітня 2024 року позовну заяву прийнято до розгляду з відкриттям провадження та призначенням до судового розгляду (а.с.45).

09 вересня 2024 року суду стало відомо про смерть відповідача, тому було витребувано актовий запис про його смерть.

26.11.2024 року на адресу суду від Першого відділу ДРАЦС у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції надійшла копія актового запису про смерть № 4327 від 02 квітня 2024 року відповідача ОСОБА_1 (а.с.66).

Ухвалою суду від 11 грудня 2024 року витребувано у Златопільської державної нотаріальної контори інформацію із спадкового реєстру щодо заведення спадкової справи після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у разі заведення спадкової справи завірені належним чином копії матеріалів спадкової справи.

25 грудня 2025 року на адресу суду надійшли належним чином засвідчені копії матеріалів спадкової справи, заведеної після смерті ОСОБА_1 (а.с.71-75). Дослідженням матеріалів спадкової справи встановлено, що після смерті ОСОБА_1 із заявою про прийняття спадщини звернувся його син ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 . Інші спадкоємці відсутні.

За даних обставин представником позивача 09 січня 2025 року подано клопотання про залучення до участі у справі правонаступника відповідача ОСОБА_2 ,як спадкоємця первісного відповідача. Про свою участь в судовому засіданні представник позивача не заявив, подавши клопотання про розгляд справи за його відсутності. На задоволенні клопотання наполягав. Ухвалою суду від 09 січня 2025 року було залучено правонаступника відповідача ОСОБА_1 – ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , до участі у цивільній справі № 644/1542/24 за позовною заявою ТОВ «Фінансова компанія «Європейська агенція з повернення боргів» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором.

Постановою Харківського апеляційного суду від 06 березня 2025 року апеляційну скаргу ОСОБА_2 – було задоволено частково. Ухвалу Первомайського міськрайонного суду Харківської області від 09 січня 2025 року – скасовано. Відмовлено ТОВ «ФК «Європейська агенція з повернення боргів» у задоволенні клопотання про залучення ОСОБА_2 до участі у справі в якості правонаступника відповідача ОСОБА_1 , як спадкоємця первісного відповідача.

В судове засідання призначене на 08 травня 2025 року сторони не прибули, від представника позивача заяв або клопотань ніяких не надано.

Згідно ч.2 ст.247 ЦПК України, фіксування судового засідання технічним засобом здійснює секретар судового засідання. У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали справи, доходить висновку, що провадження у справі підлягає закриттю з таких підстав.

ІНФОРМАЦІЯ_4  відповідач ОСОБА_1 помер, що підтверджується актовим записом про смерть № 4327 (а.с.66).

Відповідно до частин першої та другої статті 25 ЦК України здатність мати цивільні права та обов`язки (цивільну правоздатність) мають усі фізичні особи. Цивільна правоздатність фізичної особи виникає у момент її народження.

У статті 46 ЦПК України визначено, що здатність мати цивільні процесуальні права та обов`язки сторони, третьої особи, заявника, заінтересованої особи (цивільна процесуальна правоздатність) мають усі фізичні і юридичні особи.

Згідно з частиною першою статі 42 ЦПК України у справах позовного провадження учасниками справи є сторони, треті особи.

Сторонами в цивільному процесі є позивач і відповідач (частина перша стаття 48 ЦПК України).

Цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті (частина четверта статті 25 ЦК України).

Згідно з частиною першою статті 55 ЦПК України у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 07 квітня 2020 року у справі №473/1433/18 (провадження № 14-35цс20), викладено такі правові висновки: «Цивільне процесуальне законодавство України не містить норм, які б передбачали здійснення провадження у справах щодо осіб, які померли до відкриття провадження у справі. Отже, ЦПК України визначає порядок процесуального правонаступництва лише у тих справах, де сторона учасник процесу, вибула з певних причин, у тому числі й у зв`язку зі смертю після відкриття провадження у справі. У позовному провадженні процесуальне правонаступництво відбувається в тих випадках, коли права або обов`язки одного із суб`єктів спірного матеріального правовідношення в силу тих або інших причин переходять до іншої особи, яка не брала участі у цьому процесі. Отже процесуальне правонаступництво тісно пов`язане з матеріальним, оскільки процесуальне правонаступництво передбачає перехід суб`єктивного права або обов`язку від однієї особи до іншої в матеріальному праві. При цьому не залежно від підстав матеріального правонаступництва, процесуальне правонаступництво допускається лише після того, як відбудеться заміна в матеріальному правовідношенні. Таким чином, процесуальне правонаступництво у разі смерті фізичної особи в порядку статті 55 ЦПК України можливо лише шляхом залучення правонаступника померлої сторони за умови, що смерть фізичної особи настала після звернення позивача до суду та відкриття провадження у справі, адже залучення правонаступників особи, яка померла до відкриття провадження у справі, суперечить принципам цивільного судочинства.

Вказана правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 07 квітня 2020 року у справі № 473/1433/18 (провадження № 14-35цс20), постановах Верховного Суду від 16 травня 2018 року, у справі № 183/4229/14-ц, 07 березня 2018 року у справі № 320/13096/13-ц, 14 лютого 2018 року у справі №310/10284/15 та 16 січня 2018 року у справі № 654/3928/15, від 9 жовтня 2023 року у справі № 688/181/23.

З наведеного вбачається, що процесуальне правонаступництво - це заміна сторони іншою особою (правонаступником) у зв`язку із вибуттям із процесу суб`єкта спірного або встановленого рішенням суду правовідношення, за якої до правонаступника переходять усі процесуальні права та обов`язки право попередника і він продовжує в цивільному судочинстві участь останнього.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 251 ЦПК України у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, яка була стороною у справі, якщо спірні правовідносини допускають правонаступництво, суд зобов`язаний зупинити провадження до залучення до участі у справі правонаступника чи законного представника.

Відтак, інститут залучення до участі у справі правонаступника чи законного представника може бути застосований лише у разі, коли відповідач на момент відкриття провадження мав цивільну процесуальну дієздатність, однак помер після відкриття провадження у цивільній справі.

Тобто, правонаступництво у разі смерті фізичної особи можливе в порядку статті 55 ЦПК України шляхом залучення правонаступника лише за умови, що фізична особа померла після відкриття провадження у справі.

ЦПК України не містить норм, які б передбачали здійснення провадження у справах щодо осіб, які померли до відкриття провадження у справі. Навпаки, ЦПК України визначає порядок процесуального правонаступництва лише у тих справах, де сторона - учасник процесу вибула з певних причин, у тому числі й у зв`язку зі смертю, після відкриття провадження у справі.

У позовному провадженні процесуальне правонаступництво відбувається в тих випадках, коли права або обов`язки одного із суб`єктів спірного матеріального правовідношення в силу тих або інших причин переходять до іншої особи, яка не брала участі у цьому процесі. Отже, матеріальне правонаступництво тісно пов`язане з процесуальним, оскільки процесуальне правонаступництво передбачає перехід суб`єктивного права або обов`язку від однієї особи до іншої в матеріальному праві. При цьому, незалежно від підстав матеріального правонаступництва процесуальне правонаступництво допускається лише після того, як відбудеться заміна в матеріальному правовідношенні.

Залучення правонаступників особи, яка померла до відкриття провадження у справі, суперечить принципам цивільного судочинства, є порушенням прав, свобод та інтересів третіх осіб.

Верховний Суд у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду у постанові від 20.06.2019 року у справі №185/998/16-ц дійшов висновку, що суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо позов пред`явлено до померлої особи, так як справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства. Якщо правонаступництво у справі допускається, то правонаступників можна залучити тільки у випадку, коли смерть особи сталася після набуття нею статусу сторони у справі, тобто після відкриття провадження у справі. При цьому незалежно від кількості процесуальних дій, які були вчинені судами та учасниками судового процесу під час розгляду справи, суд зобов`язаний закрити провадження у справі.

Отже, на день відкриття провадження у справі неможливо суду відкрити провадження до цієї особи.

За вищевказаних підстав, позивач не позбавлений права звернення до суду з новим позовом на підставі ст.1281 ЦК України, який у даній справі не можуть розглядатися, оскільки за своїм змістом він має інші підстави та предмет позову.

З аналізу пункту 7 частини першої статті 255 ЦПК України вбачається, що правонаступників у справу можна залучити тільки у випадку, коли смерть особи сталася вже після набуття нею статусу сторони у справі, тобто після відкриття провадження у справі.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 255 ЦПК України, суд своєю ухвалою закриває провадження у справі,якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Керуючись ст. 247, п. 1 ч. 1 ст. 255 ЦПК України, суд


У Х В А Л И В:

Закрити провадження у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ФК Європейська агенція з повернення боргів» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором.

Ухвала може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом 15 днів з дня складення ухвали.



       

       

Суддя: С. В. Библів




  • Номер: 22-ц/818/2027/25
  • Опис: За клопотанням представника позивача Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Європейська агенція з повернення боргів» Миколаєнко Вікторії Миколаївни про залучення правонаступника відповідача до участі у цивільній справі № 644/1542/24 за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Європейська агенція з повернення боргів» до Красноруцького Валерія Івановича про стягнення заборгованості за кредитним договором
  • Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
  • Номер справи: 644/1542/24
  • Суд: Харківський апеляційний суд
  • Суддя: Библів С.В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Призначено склад суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 23.01.2025
  • Дата етапу: 23.01.2025
  • Номер: 22-ц/818/2027/25
  • Опис: За клопотанням представника позивача Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Європейська агенція з повернення боргів» Миколаєнко Вікторії Миколаївни про залучення правонаступника відповідача до участі у цивільній справі № 644/1542/24 за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Європейська агенція з повернення боргів» до Красноруцького Валерія Івановича про стягнення заборгованості за кредитним договором
  • Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
  • Номер справи: 644/1542/24
  • Суд: Харківський апеляційний суд
  • Суддя: Библів С.В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Призначено до судового розгляду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 23.01.2025
  • Дата етапу: 28.01.2025
  • Номер: 22-ц/818/2027/25
  • Опис: За клопотанням представника позивача Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Європейська агенція з повернення боргів» Миколаєнко Вікторії Миколаївни про залучення правонаступника відповідача до участі у цивільній справі № 644/1542/24 за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Європейська агенція з повернення боргів» до Красноруцького Валерія Івановича про стягнення заборгованості за кредитним договором
  • Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
  • Номер справи: 644/1542/24
  • Суд: Харківський апеляційний суд
  • Суддя: Библів С.В.
  • Результати справи: позов (заяву, скаргу) задоволено; скасовано повністю
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 23.01.2025
  • Дата етапу: 06.03.2025
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація