П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 грудня 2011 року м. Рівне
Колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ апеляційного суду Рівненської області в складі :
головуючого судді Мельника Ю.М.,
суддів : Боймиструка С.В.,Рожина Ю.М.,
секретаря судового засідання Шарапи О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області на рішення Сарненського районного суду від 03 червня 2010 року в справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов”язання вчинити певні дії ,
ВСТАНОВИЛА :
У квітні 2010 року позивач звернувся в суд із позовом в якому зазначав, що відповідач у 2009 році відмовився задовольнити його заяву і зробити перерахунок призначеної раніше пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників на одну застраховану особі в цілому по Україні з якої сплачено страхові внески за 2007 рік, а не із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2008 рік, як це передбачено ст. 42 Закону України „Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”.
Вказував , що внаслідок такої відмови пенсія йому виплачується не в повному обсязі, а тому просив зобов'язати відповідача перерахувати раніше призначену йому пенсію відповідно до ст. 42 Закону України „Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування” із врахуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2008 рік , починаючи з 01 лютого 2009 року.
Одночасно просив стягнути з відповідача 4509 грн. 82 коп. недоплаченої за цей період пенсії.
Рішенням Сарненського районного суду від 03 червня 2010 року визнано протиправною відмову відповідача перерахувати позивачу пенсію з врахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2008 календарний рік та заробітної плати (доходу) позивача у 2008 році у відповідності до вимог ст.ст. 40, 42 Закону України „Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування” за період з 1 лютого 2009 року по 31 грудня 2009 року.
Зобов’язано відповідача провести перерахунок пенсії позивачу з врахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2008 календарний рік та заробітної плати (доходу) позивача у 2008 році у відповідності до вимог ст. 40, 42 Закону України „Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування” за період з 1 лютого 2009 року по 31 грудня 2009 року.
Також судовим рішенням вирішено питання про розподілу судових витрат.
У задоволенні решти позовних вимог було відмовлено.
Не погодившись із рішенням суду в частині задоволення позовних вимог, відповідач в апеляційній скарзі вказував на порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, просив скасувати оскаржуване рішення та відмовити у задоволенні позову.
Позивач не оскаржував рішення місцевого суду.
Колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанцій встановлено, що позивач , будучи пенсіонером, продовжував працювати.
11 березня 2010 року він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до п. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" з 1 лютого 2009 року ( а.с. 3 ), зазначаючи при цьому на те, що з аналогічною заявою він звертався до відповідача 5 лютого 2009 року , але відповідач такий перерахунок не здійснив.
Листом від 16 березня 2010 року відповідач відмовив позивачеві у задоволенні заяви , зазначивши , що при перерахуванні пенсії за 2009 рік підлягає застосуванню показник заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні , з якої сплачено страхові внески за 2007 рік.( а.с. 4-5).
Перерахунок пенсій працюючим пенсіонерам, у зв’язку із збільшенням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України та страхового стажу регулюється ч. 4 статті 42 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”(далі по тексту –Закон № 1058), який
справа № 22-а-1534-11 Головуючий в суді 1 інст. Березень Ю.В.
Суддя- доповідач Мельник Ю.М.
передбачає, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону.
Вказана норма права діє в такій редакції після визнання Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 неконституційними змін, внесених підпунктом “б”підпункту 10 пункту 35 Розділу 2 Закону України від 28 грудня 2007 року "Про Державний бюджет України на 2008 рік
та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".
Аналіз відновленої (діючої) норми абзацу 3 частини 4 статті 42 Закону № 1058 доводить що перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині першій статті 40 цього Закону. Тобто, правила частини першої статті 40 цього Закону при перерахунку пенсії застосовуються з метою визначення періоду страхового стажу, за який може бути обчислена заробітна плата (дохід), а частина 2 цієї ж статті передбачає формулу для обчислення, а не перерахунку пенсії з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України.
Таким чином, частиною четвертою статті 42 Закону № 1058-IV визначено, що при перерахунку пенсії застосовується заробітна плата (дохід) пенсіонера, яку він отримував до призначення пенсії, або яку він отримував за період роботи, який є періодом страхового стажу.
Отже, частина 4 статті 42 Закону № 1058-IV не встановлює обмеження можливості працюючого пенсіонера скористатись правом на перерахунок пенсії в будь-який час після її призначення. Однак містить застереження, що наступний перерахунок пенсії може бути проведений не раніш як через два роки після здійснення попереднього. При цьому під час перерахунку пенсії величина середньої заробітної плати (доходу) враховується та, яка використовувалася під час призначення пенсії.
Частина перша статті 40 передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
Як вбачається з матеріалів справи, призначення позивачу пенсії за віком вже відбулося.
Позивач звертався до відповідача із заявами в яких просив провести перерахунок пенсії, а не її призначення, тому відповідач обґрунтовано не врахував при перерахунку пенсії показник (Зс), що наведений у формулі визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсій.
Посилання позивача на постанову Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", як на підставу перерахунку пенсії особам, які продровжують працювати , колегія суддів вважає безпідставними , оскільки вказаною постановою встановлено інший порядок перерахування пенсії, який відмінний від того порядку, який визначений ч.4 ст. 42 Закону № 1058-IV.
Суд першої інстанції вказаного не врахував і з порушенням норм матеріального права задовольнив позов, що відповідно до п.4 ч.1 ст. 202 КАС України є підставою для скасування судового рішення та ухвалення нового.
Зважаючи на вказане, колегія суддів прийшла до висновку, що рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нової постанови про відмову позивачу в позові.
Керуючись п.3 ч.1 ст. 198 , п.4 ч.1 ст. 202, ст. 207 КАС України , суд -
п о с т а н о в и в :
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області задовольнити.
Рішення Сарненського районного суду від 03 червня 2010 року в частині задоволення позову скасувати та ухвалити в цій частині нову постанову.
У задоволенні позову ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов"язання вчинити певні дії відмовити за безпідставністю позовних вимог.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її проголошення але може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили .
Судді:
- Номер: 22-а/1390/3432/11
- Опис: стягнення допомоги на дитину
- Тип справи: на адмінистративну справу за апеляційною скаргою (а)
- Номер справи: 22-а-1534/11
- Суд: Апеляційний суд Львівської області
- Суддя: Мельник Ю.М.
- Результати справи: позов (заяву, скаргу) задоволено
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 25.05.2011
- Дата етапу: 04.07.2011