Судове рішення #202814
УКРАЇНА АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

УКРАЇНА АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №22а-1287/2006р.       Головуючий в 1 інст: Нікітіна С.Й.

Категорія -   31                                                                         Доповідач: Парапан В.Ф.

УХВАЛА ИМЕНЕМ      УКРАЇНИ

14 вересня 200броку Колегія суддів судової палати в цивільних справах Апеляційного суду Одеської області у складі:

Головуючого: Парапана В.Ф. Суддів: Панасенкова В.О., Громіка Р.Д. При секретарі: Яні Н.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Одесі справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Приморського районного суду м.Одеси, від 07 червня 2006р. по справі за позовом ОСОБА_1 до Одеського обласного військового комісаріату, про визнання права і відшкодування майнової шкоди,

ВСТАНОВИЛА:

Позивачка звернувся до суду із позовом до Одеського обласного військового комісаріату, вказуючи на те, що при начисленні їй пенсії, як вдови підполковника Збройних Сил СРСР ОСОБА_2, було порушено чинне законодавство, а саме: ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, та їх соціальний захист»; ст.ст.25,63 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ і деяких інших осіб»; Указів Президента України, наказів Міністра оборони України, іншого законодавства, чим позивачці було нанесено майнової шкоди.                

 На підставі викладеного позивачка просила суд визнати за нею права на перерахунок розміру пенсії, з урахуванням підвищення грошового забезпечення та  зобов'язати відповідача провести перерахунок призначеної пенсії:  з  01.07.2000р. У розмірі 40% посадового окладу; з 19.04.20,02р. у розмірі 33,3% грошового забезпечення; з 01.01.2003р. у розмірі 100% грошового забезпечення; з 01.05.2003р. у розмірі 90% грошового забезпечення та виплати недоотриману пенсію за період з 01.07.2000р.

Постановою  Приморского   районного   суду  м.Одеси   від   07   червня 2006р.   у  задоволені  позовних  вимог  ОСОБА_1   відмовлено.

В апеляційній скарзі представник позивачки просить постанову суду скасувати і ухвалити нову, якою задовольнити вимоги, посилаючись  на  порушення  судом норм матеріального  права.

 

Вивчивши матеріали справи, заслухавши доповідача, що виклав зміст оскаржуваної постанови, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду, колегія суддів вважає, що скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що позивачка є вдовою підполковника Збройних Сил СРСР ОСОБА_2, що був перед смертю, зв'язаної з виконанням обов'язку по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, пенсіонером Міністерства оборони України та проходив перед звільненням у відставку, військову службу на посаді начальника відділу противорадіаційного та противохімічного захисту штабу ГО міста Одеси.

Наказом начальника Цивільної оборони СРСР від 30.06.1989р. та начальника штабу Цивільної оборони Одеської області від 17.08.198 9р. ОСОБА_2за хворобою був звільнений у відставку з 16.10.1989р.

На день звільнення загальний стаж військової служби ОСОБА_2склав 29 років 11 місяців, календарна вислуга - 29 років 11 місяців.

У зв'язку із смертю з 01.07.200р. дружині, що знаходилась на утриманні, ОСОБА_1 була призначена пенсія по втраті годувальника у розмірі 40% від грошового забезпечення, що включає посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавку за вислугу років.    

З 01.10.2003р. позивачці призначена пенсія у розмірі 226,87 грн.   

Згідно зі ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ" призначені  військовослужбовцям, особам які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей пенсії перераховуються з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Відповідно  до  ч.З  ст.43  цього - Закону  пенсії  особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей обчислюються з грошового забезпечення цих військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу. При цьому для обчислення їм пенсій враховуються відповідні оклади за посадою, військовим чи спеціальним званням, процентна  надбавка за вислугу років, надбавки за вчене звання і вчену ступінь, кваліфікацію і умови служби у порядку і розмірах, що визначаються Кабінетом Міністрів України. У законі будь-яких обмежень щодо розміру пенсії не встановлено;  а вирішення цього питання віднесено на я розсуд Кабінету Міністрів України.

Згідно з п.7 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992р. №393 „Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, та членам їхніх сімей" пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення; окладу за військове або спеціальне звання; процентної надбавки за вислугу років; додаткових видів грошового забезпечення, що надаються щомісяця (надбавки за вчене звання і науковий ступінь, кваліфікацію та умови служби). При цьому розмір додаткових видів грошового забезпечення визначається (за вибором тих, хто звернувся за пенсією) за 24 останні календарні місяці служби підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців протягом усієї служби перед зверненням за пенсією.

Таким чином, запроваджені Указом Президента України №84 7 від 14.07.1999року щомісячні надбавки за службу у Збройних силах України у розмірі до 40% посадового окладу, Указом Президента України №173 від 23.02.2002року щомісячні надбавки у розмірі 100% грошового забезпечення (окладів грошового забезпечення та надбавки за вислугу років), Указом Президента України №389 від 5.05.2003року у розмірі 70% за безперервну службу, премія у розмірі 33,3% за наказом Міністра Оборони України №75 від 5.03.2001року - належать до додаткових видів грошового забезпечення і враховуються при нарахуванні пенсії особам, які отримували їх під час проходження служби й звільнення після їх запровадження. Посадові оклади,оклади за військове або спеціальне звання; процентні надбавки за вислугу років, премії вказаними Указами і наказом не змінювалися"

Пленум Верховного Суду України у п.8 Постанови №4 від 15.04.2005року „Про окремі питання застосування судами України законодавства про пенсійне забезпечення військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб", роз'яснив, що законодавством" з питань пенсійного забезпечення, яке діяло до 1 січня 2005року, не було передбачено можливості перерахунку раніше призначених пенсій у зв'язку із запровадженням після звільнення військовослужбовців та осіб, котрі мають право на пенсію згідно із Законом №2262-XIІ, нових щомісячних додаткових видів «грошового забезпечення, яких вони не отримували під час служби, а також премій. Закон №1769-ІУ, який набув чинності 1 січня 2005року, не має зворотної сили, тому вимоги щодо перерахунку пенсії з урахуванням запроваджених після звільнення зі служби нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій за минулий час, тобто до 1 січня 2005року, задоволенню не підлягають.

Колегією суддів встановлено, що ОСОБА_2був звільнений у. запас у 1989 році і з цього часу він отримує пенсію за вислугу років, а отже при проходженні служби ОСОБА_2вищевказаних надбавок, премій не Отримував і тому дії зазначених Указій Президента України, наказу Міністра Оборони України, Постанови КМ України на нього не поширюються.

Згідно із Законом України від 15.06.2004року „Про внесення змін до статті 4 3 Закону України „Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ" і роз'яснень, які містяться у п.8 вищевказаної постанови Пленуму Верховного Суду України,  особи,  яким раніше призначені пенсії,  відповідно до цього Закону, мають право на перерахунок пенсії з урахуванням премій відповідно до положень цього Закону лише з 1.01.200 5року.

З матеріалів справи вбачається, що позивачці з 01.01.2005р. був проведений перерахунок розміру пенсії з урахуванням вказаних надбавок і премій.

Тому суд першої інстанції, врахувавши положення закону, що регулюють правовідносини, які виникли між сторонами, прийшов до обґрунтованого висновку про відмову у позові.

Правових підстав для скасування постанови суду не має. Керуючись ст.ст. 198 ч.І п.1, 200, 205 ч.І п.1, 206 КАС України, колегія суддів,-

УХВАЛИЛА :

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 відхилити, а постанову Приморського районного суду м.Одеси від 07 червня 200броку - залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення і вона може бути оскаржена у касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом місяця з дня набрання законної сили, через суд касаційної інстанції.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація