Судове рішення #2035749
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"11" квітня 2008 р.

          Справа № 9/54.

 

За позовом   ОСОБА_1

до  Відкрите акціонерне товариство "Дністровська ГАЕС"         

про визнання недійсним протоколу, рішень загальних зборів акціонерів та протоколу, рішень наглядової ради

 

Суддя  Чорногуз Михайло Георгійович

представники:

від позивача:           ОСОБА_1                                       

від відповідача:  Гінінгер А.З. довіреність від 03.04.2008 року

за участю:  прокурора відділу облпрокуратури Філіпця В.П. 

В С Т А Н О В И В:

 

ОСОБА_1 звернувся із позовною заявою в якій проситьвизнати недійсним рішення позачергових загальних зборів акціонерів ВАТ "Дністровська ГАЕС" оформлених протоколом від 14 лютого 2008 року та визнати недійсним рішення Наглядової ради ВАТ "Дністровська ГАЕС" прийняті після 14.02.2008 року наглядовою радою у складі членів, обраних на позачергових загальних зборах акціонерів ВАТ "Дністровська ГАЕС" від 14 лютого 2008 року.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, посилаючись на те що скликання та проведення загальних зборів акціонерів ВАТ «Дністровська ГАЕС» здійснені з недотриманням вимог закону та установчих документів ВАТ «Дністровська ГАЕС» що є порушенням права позивача на участь у роботі загальних зборів акціонерів і призвели до унеможливлення участі позивача у загальних зборах, а рішення, прийняте загальними зборами акціонерів є таким, що не відповідає нормам чинного законодавства

Представник відповідача заперечує проти позову посилаючись на те що права позивача при проведенні зборів акціонерів не порушені, збори проведені відповідно до вимог чинного законодавства.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши представників сторін та прокурора, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна заява та заперечення проти позову, дослідивши докази які мають юридичне значення для розгляду позовної заяви суд встановив наступне.

14 лютого 2008 року відбулися позачергові загальні збори акціонерів ВАТ «Дністровська ГАЕС»», до порядку денного яких були включені питання:

1.          обрання Голови, Секретаря позачергових Загальних зборів акціонерів Товариства та Лічильної комісії;

2.          затвердження регламенту роботи позачергових Загальних зборів акціонерів Товариства;

3.          про розірвання та/або припинення дії Договору, укладеного Товариством на ведення реєстру власників іменних цінних паперів;

4.          про прийняття рішення про передачу ведення реєстру власників іменних цінних паперів та визначення реєстратора Товариства;

5.          про уповноваження Виконавчого органу Товариства на дії по укладанню договору на ведення реєстру власників іменних цінних паперів Товариства з новим реєстратором;

6.          відкликання та обрання Голови і членів Наглядової Ради.

7.          відкликання та обрання членів Ревізійної комісії.

8.          внесення змін до Статуту товариства шляхом викладення його в новій редакції;

9.          перегляд внутрішніх положень товариства;

10.          затвердження договорів, укладених виконавчим органом;

11.          затвердження аудиторського звіту (висновків аудиторів) та переліку державного майна;

12.          організаційні питання діяльності товариства;

13.          розгляд висновків аудиторської перевірки ВАТ "Дністровська ГАЕС";

14.          розгляд результатів незалежної оцінки.

 

На дату проведення загальних зборів акціонерів, ОСОБА_1, був власником 1 (однієї) акції, що підтверджується сертифікатом іменних акцій серії А № 9, виданого 29 12.2003 року.

Відповідно до п. 5.1 та п. 5.2 статуту ВАТ «Дністровська ГАЕС» «статутний капітал товариства становить 475 329 410 грн.», статутний фонд поділено на 47 532 941 просту іменну акцію номінальною вартістю 10 грн. кожна», Отже позивач володіє акцією яка в свою чергу складає 0,000002 відсотків від загальної кількості акцій акціонерного товариства.

Згідно статті 10 Закону України «Про господарські товариства», встановлені наступні права акціонера: брати участь в управлінні справами товариства в порядку, визначеному в установчих документах, за винятком випадків, передбачених цим Законом; брати участь у розподілі прибутку товариства та одержувати його частку (дивіденди), при цьому право на отримання частки прибутку (дивідендів) пропорційно частці кожного з учасників мають особи, які є учасниками товариства на початок строку виплати дивідендів; вийти в установленому порядку з товариства; одержувати інформацію про діяльність товариства (на вимогу учасника товариство зобов'язане надавати йому для ознайомлення річні баланси, звіти товариства про його діяльність, протоколи зборів); здійснити відчуження часток у статутному (складеному) капіталі товариства, цінних паперів, що засвідчують участь у товаристві, в порядку, встановленому законом; інші права, передбачені законодавством і установчими документами товариства.

Твердження позивача про ненадання йому інформації щодо розгляду питання порядку денного загальних зборів акціонерів під номером 12 «Організаційні питання діяльності товариства», безпідставні оскільки позивач не надав доказів, що він звертався до товариства за отриманням такої інформації в установленому порядку. Крім того, зазначене питання було знято з голосування і по ньому рішення загальними зборами взагалі не приймалось.

Оголошення про порядок і строки проведення загальних зборів акціонерів відкритого акціонерного товариства «Дністровська ГАЕС» були розміщені у виданні «Бюлетень. Цінні папери України»№ 261-262 від 16.11.2007р., №7-8 від 14.01.2008р., №11-12 від 18.01.2008р., №13-14 від 21.01.2008р., відповідно до положень Закону України «Про господарські товариства». Таким чином, позивач належним чином був повідомлений про час, місце і порядок денний проведення загальних зборів акціонерів ВАТ «Дністровська ГАЕС».

Посилання позивача на оголошення в газеті від 13.02.2008 р. про перенесення дати зборів з 14.02.2008 р. на 18.03.2008 р. не можуть бути взяті до уваги виходячи з наступного. Нормами Закону України «Про господарські товариства» не передбачено положення щодо можливості перенести загальні збори з призначеної у встановленому порядку дати на іншу за рішенням будь-якої особи , в тому числі спостережної ради товариства. У такому випадку акціонер мав би пересвідчитись у встановленому порядку щодо дійсності оголошення та прийняти участь в роботі загальних зборів акціонерів , що призначені на встановлену дату 14.02.2008 р., як це було зроблено іншими акціонерами. Таким чином, акціонер ОСОБА_1 мав реальну можливість прийняти участь у зборах.

Згідно ч.1 ст.41 Закону України “Про господарські товариства” вищим органом акціонерного товариства є загальні збори товариства. У загальних зборах мають право брати участь усі акціонери, незалежно від кількості та класу акцій, власниками яких вони є. Брати участь у загальних зборах з правом дорадчого голосу можуть і члени виконавчих органів, які не є акціонерами. Акціонери (їх представники), які беруть участь у загальних зборах, реєструються із зазначенням кількості голосів, яку має кожний учасник. Реєстрація акціонерів (їх представників), які прибули для участі у загальних зборах, здійснюється згідно з реєстром акціонерів у день проведення загальних зборів.

Реєстрацію акціонерів, що прибули на збори 14.02.2008 р., згідно з реєстром акціонерів проводили представники реєстратора ВАТ «Фінансова компанія «Укрнафтогаз». Посилання позивача на те, що «реєстрацію проводила якась реєстраційна комісія, складена із представників реєстратора ВАТ «ФК Укрнафтогаз» на підставі даних реєстру , який не видавався уповноваженій особі емітента» безпідставні.

У відповідності до приписів частини 1 ст. 41 Закону України «Про господарські товариства» встановлено, що реєстрація акціонерів (їх представників), які прибули для участі у загальних зборах, здійснюється згідно з реєстром акціонерів у день проведення загальних зборів виконавчим органом акціонерного товариства або реєстратором на підставі укладеного з ним договору.

У відповідності до приписів частини 1 розділу II Положення про порядок ведення реєстрів власників іменних цінних паперів , затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 17.10.2006 р. N 1000 встановлено, що реєстраторська діяльність передбачає виконання реєстратором таких функцій: ведення системи реєстру, що включає: проведення реєстрації учасників зборів, у тому числі на вимогу акціонерів, що володіють у сукупності більш як 10 відсотками голосів.

Саме у такий спосіб була проведена реєстрація акціонерів, що прибули для прийняття участі в роботі загальних зборів акціонерів 14.02.2008 р. , про що зазначено у протоколі зборів . Відсутність порушень при проведенні реєстрації акціонерів, що прибули на загальні збори акціонерів, засвідчили і представники Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, що здійснювали контроль за реєстрацією.

З наведеного вбачається, що загальні збори акціонерів відкритого акціонерного товариства «Дністровська ГАЕС», які відбулися 14 лютого 2008 року, проведені правомочним складом акціонерів.

Згідно протоколу засідання реєстраційної комісії на загальних зборах були присутні 12 акціонерів та їх представники, які володіють 47 520 925 голосів, що складає 99,97 відсотків від загальної кількості акцій відкритого акціонерного товариства «Дністровська ГАЕС», що робить повноважними такі збори.

Твердження позивача про те, що при проведенні реєстрації акціонерів, що прибули для участі в роботі зборів 14.02.2008 р. були допущені порушення вимог чинного законодавства, не відповідають дійсності.

ВАТ «Дністровська ГАЕС» вважає, що рішення загальних зборів, прийняті акціонерами 14.02.2008 р., не порушують приписів чинного законодавства.

Позивач вказує, що до складу наглядової ради можливо було обрати тільки по одному представнику від юридичних осіб - акціонерів товариства. Така позиція позивача не підтверджується посиланням на норму закону, оскільки у відповідності до положень Закону України «Про господарські товариства» відсутні будь-які прямі заборони щодо кількості представництва в складі органів акціонерного товариства від імені юридичної особи - акціонера цього товариства. Єдиною умовою, визначеною статтею 46 названого закону, є тільки умова, що «в акціонерному товаристві з числа акціонерів може створюватися наглядова рада акціонерного товариства» .

У даному випадку рішення про формування складу наглядової ради було прийнято шляхом включення до складу цього органу представників саме акціонерів - юридичних осіб, які в силу специфіки свого існування завжди діють через представництво фізичною особою. Основним в цьому випадку є дотримання умови, що член наглядової ради буде діяти від імені акціонера , а не від власного імені. Позивач помилково вважає, що до складу наглядової ради не може бути обрано декілька членів від юридичної особи - акціонера, так як чинне законодавство не містить такої заборони.

При цьому є недоречним посилання як на доказ, що підтверджує позицію позивача, на роз'яснення ДКЦПФР №10 від 03.07.2007 р., оскільки зазначене роз'яснення не є доказом в розумінні ст. 34 ГПК України і правова позиція по справі оцінюється судом на загальних підставах. Крім того, навіть зазначене роз'яснення не містить в собі прямого висновку про заборону акціонерам -юридичним особам приймати участь в формуванні робочих органів товариства шляхом призначення до таких органів декількох представників.

З аналогічних підстав ВАТ «Дністровська ГАЕС» заперечує посилання позивача на те, що також були допущені порушення вимог чинного законодавства при обранні членів Ревізійної комісії , оскільки позивачем невірно визначено питання утворення робочих органів товариства при формуванні їх складу представниками від акціонерів -юридичних осіб. В цьому випадку основним моментом є визначення різного персонального складу представників від акціонерів - юридичних осіб при формуванні наглядової ради та ревізійної комісії товариства.

Позивач просить визнати рішення наглядової ради ВАТ «Дністровська ГАЕС» , прийняті після 14.02.2008 р. у складі членів, обраних на позачергових загальних зборах від 14.02.2008 р., без зазначення підстав щодо визнання таких рішень недійсними по суті, а виключно з формальних підстав оскарження рішення загальних зборів про обрання наглядової ради. При цьому рішення наглядової ради не оскаржуються по своєї суті , а також позивач не вказує в чому конкретного такі рішення порушують його права .

Загальне посилання позивача на те, що його інтереси не будуть захищені належним чином наглядовою радою у складі, обраному 14.02.2008 р., не можуть бути прийняті як достатнє обґрунтування для задоволення позову в цій частині , оскільки не підтверджуються жодними доказами по справі, а також фактично є особистими припущеннями заявника.

Також слід зазначити, що рішення зборів від 14.02.2008р. про обрання членів наглядової ради та ревізійної комісії на момент розгляду справи у суді втратило чинність, в зв'язку з прийнятим 18.03.2008 р. рішенням загальних зборів акціонерів про відкликання членів наглядової ради та ревізійної комісії, що були обрані на оскаржуваних зборах.

Згідно статті 16 Цивільного кодексу України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, зокрема може захищати свої права та охоронювані законом інтереси шляхом звернення до суду у випадку їх порушення, оспорювання чи невизнання самим акціонерним товариством.

Підставами для визнання недійсними рішень загальних зборів акціонерів (учасників) господарського товариства можуть бути, зокрема: порушення вимог закону та/або установчих документів під час скликання та проведення загальних зборів товариства; акціонер (учасник) товариства був позбавлений можливості взяти участь у загальних зборах; рішення загальних зборів порушує права чи законні інтереси акціонера (учасника) товариства. Проте не всі порушення законодавства, допущені під час скликання та проведення загальних зборів господарського товариства, є підставою для визнання недійсними прийнятих на них рішень.

В зв'язку із проведенням зборів відкритого акціонерного товариства “Дністровська ГАЕС» позивач не був позбавлений своїх акцій, права голосувати, права отримувати дивіденди, згідно кількості належних йому акцій, права брати участь в управлінні справами відповідача.

Згідно п. 4 частини третьої статті 129 Конституції України та ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, позивач не вказує в чому конкретного рішення зборів акціонерів 14.02.2008 року порушують його права та не надав доказів які б обґрунтовували його позовні вимоги.

Позивач не довів факту порушення його прав та законних інтересів як акціонера Відкритого акціонерного товариства "Дністровська ГАЕС" при проведенні загальних зборів акціонерів 14.02.2008 року.

Порядок скликання загальних зборів акціонерів відкритого акціонерного товариства «Дністровська ГАЕС» був дотриманий, рішення на цих зборах приймалося правомочним складом акціонерів, крім того ці рішення не впливають на суб'єктивні права безпосередньо позивача в даній справі, підстав для задоволення позову немає.

У процесі розгляду справи не виявлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст.1, 12. 33, 44, 49, 78, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

     

В И Р І Ш И В:

 

У позові - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття.

У разі подання апеляційної скарги або апеляційного подання до Львівського апеляційного суду через Господарський суд Чернівецької області, рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційною інстанцією.

 

Суддя                                                М.Г. Чорногуз.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація