Справа № 2/2506/4372/11
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27.12.2011 року м. Чернігів
Деснянський районний суд міста Чернігова в складі:
головуючого-судді Григор’єва Р.Г.,
при секретарі: Чернобай Н.О.,
з участю представника позивачки –ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про визнання права власності на частку нерухомого майна, -
В С Т А Н О В И В:
23.11.2011 року позивачка звернулася до суду з позовом до ОСОБА_3, в якому просить визнати право власності на 3\8 частини житлового будинку з надвірними будівлями, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що після смерті 21.08.1999 року її матері ОСОБА_4 відкрилася спадщина на 3\4 частини житлового будинку з надвірними будівлями за адресою: м. Чернігів, провулок Стриженський, 16. За життя спадкодавця заповіту не складала, спадкоємцями першої черги за законом є вона й відповідач, але останній відмовляється надати їй правовстановлюючий документ, яким підтверджено право власності спадкодавці на 3\4 частини спірного домоволодіння, у зв’язку з чим вона не може оформити свої спадкові права.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав і просив їх задовольнити з наведених підстав, судовий збір просив не стягувати з відповідача.
Відповідач в судове засідання не з’явився, але подав письмові заперечення, в яких він фактично визнає право позивачки на 3\8 частини житлового будинку з надвірними будівлями за адресою: м. Чернігів, провулок Стриженський, 16. але заперечує чинення зі свого боку будь-яких перешкод позивачці у оформленні її спадкових прав.
Представник третьої особи до суду не з’явився, але подав письмову заяву з проханням справу слухати за його відсутності.
Заслухавши пояснення представника позивачки, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до наступного висновку.
Судом встановлено. що 21.08.1999 року померла ОСОБА_4, яка була рідною матір’ю сторін по справі. Після смерті ОСОБА_4 відкрилася спадщина на 3\4 частини житлового будинку з надвірними будівлями за адресою: м. Чернігів, провулок Стриженський, 16.
З заявами про прийняття спадщини, звернулися 27.01.2000 року позивачка, а 05.02.2010 року - відповідач. 05.02.2010 року відповідачу видано свідоцтво про право на спадщину за законом за р № 3-243.
Постановою державного нотаріуса Першої Чернігівської державної нотаріальної контори від 10.11.2011 року позивачці відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, через неподання правовстановлюючого документа –свідоцтва про право на спадщину за законом від 13.04.1993 року за р. №3-1418, яке було повернуто відповідачу після оформлення його спадкових прав.
Відповідно до ст. 524 ЦК УРСР спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом. Спадкоємство за законом має місце, коли і оскільки воно не змінено заповітом.
Зі змісту ст. 529 ЦК УРСР вбачається, що при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги, зокрема, є, в рівних частках, діти померлого.
Статтею 548 ЦК УРСР передбачено, що для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.
Визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: якщо він подав державній нотаріальні конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчиненні протягом шести місяців з дня відкриття спадщини ( частина 1 та 2 ст. 549 ЦК УРСР).
Відповідно до статті 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Як вбачається з матеріалів справи, спадкодавця за життя заповіту не складала, позивачка є спадкоємцем першої черги за законом, від прийняття спадщини не відмовлялася, в межах шестимісячного строку звернулася до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, але через відмову відповідача у наданні правовстановлюючого документу, обов’язковість подання якого передбачена п. 216 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, не може оформити своїх спадкових прав.
Зважаючи на викладене, позов підлягає задоволенню, скільки за похідними підставами право власності на річ виникає внаслідок спадкування за законом і за заповітом.
На підставі викладеного, керуючись статтями 10, 11, 209, 212; 213; 214; 215, 224,225, 226 ЦПК України, -
В И Р І Ш И В:
Позов –задовольнити.
Визнати за ОСОБА_2 право власності на 3\8 (три восьмих) частини житлового будинку з надвірними будівлями, що знаходяться за адресою: місто Чернігів, провулок Стриженський, 16, після смерті 21 серпня 1999 року матері ОСОБА_4.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом 10 днів з дня отримання його копії.
Позивач має право оскаржити заочне рішення до апеляційного суду Чернігівської області.
Апеляційна скарга може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення рішення.
Суддя Р.Г.Григор’єв