Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #2043805930

   ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УХВАЛА


14 травня 2025 рокуСправа №160/6647/23


Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Кучми К.С.

при секретарі судового засідання – Казаковій Л.А.

за участю:

заявника – ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Дніпрі заяву ОСОБА_1 про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення у справі №160/6647/23, -

                                                         ВСТАНОВИВ:


Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.06.2023 року позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії - задоволено частково, а саме:

-          визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо ненарахування та не виплати ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків виплати пенсії за період з 12.11.2021 року по 14.11.2022 року;

-          зобов`язано Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області здійснити розрахунок, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію  втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків виплати пенсії за період з 12.11.2021 року по 14.11.2022 року відповідно до  Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строку їх виплати», Порядку проведення компенсації громадянам втрати грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 №159;

-          у задоволенні решти позовної заяви – відмовлено;

-          вирішено питання щодо розподілу судових витрат.

Вищезазначене рішення суду від 13.06.2023 року набрало законної сили 14.07.2023 року.

До суду 05.05.2025 року від заявника надійшла заява, в якій він просить змінити спосіб і порядок виконання рішення суду від 13.06.2023 року у справі №160/6647/23, на підставі якого був виданий відповідний виконавчий лист від 17.07.2023 року про зобов`язання Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області здійснити розрахунок, нарахувати та виплатити йому компенсацію втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків виплати пенсії за період з 12.11.2021 року по 14.11.2022 року відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строку їх виплати», Порядку проведення компенсації громадянам втрати грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою КМУ від 21.02.2001 р. №159, шляхом стягнення з Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області на його користь нараховану компенсацію втрати частини доходів у сумі 14 666,11 грн.

Дана заява мотивована тим, що станом на дату подання цієї заяви рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.06.2023 року Головним управлінням ПФУ в Дніпропетровській області не виконано у повному обсязі. Оскільки, виконати рішення суду від 13.06.2023 року на підставі якого виданий виконавчий документ від 17.07.2023 року, способом встановленим у ньому неможливо і це підтверджується копіями наданих документів, які є у матеріалах справи №160/6647/23, а лише зміною способу та порядку виконання рішення суду вдасться забезпечити ефективний захист порушеного права.

В судовому засіданні заявник заявлені вимоги підтримав, просив суд його заяву задовільнити.

Представник Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області в судове засідання не з`явився, про день та час його проведення був повідомлений належним чином.

Вирішуючи заяву про зміну способу виконання судового рішення, суд зазначає наступне.

Згідно із ч.1 ст.378 КАС України, за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Відповідно до приписів ч.3  ст.378 КАС України  підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Невиконання суб`єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб`єкта владних повноважень відповідних виплат.

Таким чином, законодавцем визначена як самостійна підстава для зміни способу і порядку виконання судового рішення, якщо суб`єктом владних повноважень не виконано протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням, зокрема, щодо перерахунку та виплати пенсії.

Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Поняття "спосіб" і "порядок" виконання судового рішення мають спеціальне значення, яке реалізується у виконавчому провадженні. Вони означають визначену рішенням суду послідовність і зміст вчинення дій, спрямованих на виконання рішення суду.

Спосіб виконання судового рішення - це спосіб реалізації та здійснення способу судового захисту порушених прав.

Під встановленням способу виконання рішення суду необхідно розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у раніше встановлений спосіб.

Тобто, зі змісту вказаної норми випливає, що суд за наявності обґрунтованих підстав та належних доказів, може змінити спосіб та порядок виконання рішення суду, або ж відмовити по даному питанню, не змінюючи при цьому його змісту.

Разом з тим, суд при розгляді питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення може змінити спосіб та порядок виконання рішення лише у виняткових випадках.

Водночас слід зауважити, що процесуальна можливість встановити чи змінити спосіб або порядок виконання судового рішення не передбачає зміну судового рішення по суті, обрання нового способу захисту порушеного права, а полягає лише у вирішенні питання про вжиття нових заходів для належного виконання рішення та захисту порушеного права у визначений раніше спосіб.

Відповідно до ч.2 ст.14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.

Обов`язковість судових рішень безпосередньо гарантується статтею 124 Конституції України.

Як встановлено судом вище, рішення  Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.06.2023 року у справі № 160/6647/23 набрало законної сили 14.07.2023 року.

Відповідно до листа Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області від 11.04.2025 року, заявнику нараховано компенсацію за період з 12.11.2021 року по 14.11.2022 року у розмірі 14  666,11 грн.

До листа від 11.04.2025 року додано розрахунок про розмір компенсації грошових доходів на недоотриманні своєчасно суми пенсійних виплат за період з 12.11.2021 року по 14.11.2022 року згідно із рішення суду №160/6647/23, що становить 14  666,11 грн.

Станом на момент звернення заявника із заявою про встановлення способу та порядку виконання рішення суду залишається повністю не виконаним, з огляду на це, суд дійшов висновку про наявність підстав для зміни способу і порядку виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.06.2023 року у справі №160/6647/23.

Зважаючи на те, що відповідач/боржник, який є суб`єктом владних повноважень, протягом двох місяців з дня набрання законної сили рішенням суду у цій справі не виконав судове рішення в частині виплати нарахованої доплати пенсії, то суд вважає за доцільне змінити спосіб і порядок виконання судового рішення шляхом стягнення з відповідача/боржника цих пенсійних виплат на користь стягувача.

На підставі викладеного, та керуючись ст.ст.241,  248,  378 КАС України, суд,


ПОСТАНОВИВ:


Заяву ОСОБА_1 про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення у справі №160/6647/23 – задовольнити.

Змінити спосіб і порядок виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.06.2023 року у справі №160/6647/23 за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на користь ОСОБА_1 нарахованої та невиплаченої компенсації втрати частини доходів у розмірі 14 666,11 грн.

Ухвала суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 КАС України та може бути оскаржена в строки, передбачені статтею 295 КАС України.  

Повний текст ухвали складений 15.05.2025 року.



Суддя                                                                            К.С. Кучма



                                                                                            




                                                                                              


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація