Справа № 2-4678/07р.
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08.08.2007 рік Московський районний суд міста Харкова в складі:
головуючого судді Омельченко Н.І.
при секретарі Нагорної В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Харкові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Харківської міської ради, треті особи: КП "Харківське МБТІ", 3-тя Харківська державна нотаріальна контора - про визнання права власності в порядку спадкування за законом на Ѕ частину житлового будинку та надвірних будівель, -
ВСТАНОВИВ:
29.01.2007 року позивач звернувся в суд з позовом про визнання за ним права власності на Ѕ частину житлового будинку та надвірних будівель, розташованого по АДРЕСА_1, в порядку спадкування за законом після смерті бабки ОСОБА_2, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1, посилаючись на те, що Ѕ частина будинку з надвірними будівлями по АДРЕСА_1 належать померлій на праві власності на підставі Свідоцтва на право власності на частку в спільному майні подружжя від 23.01.1975 р. реєстровий номер 2-1055 та свідоцтва про право на спадщину за законом від 23.01.1975 р. реєстровий номер 2-1057 від 19.09.2006 p., виданого 3-ю Харківською держнотконторою. Після смерті бабки відкрилася спадщина на вище вказане майно. ОСОБА_2 проживала у будинку разом з його батьком ОСОБА_3, інших дітей у неї не було.
Його батько ОСОБА_3 із заявою до держи отконтори про прийняття спадщини після смерті матері не звертався, проте фактично прийняв спадщину після смерті своєї матері ОСОБА_2 проживаючи разом з нею та вступив у володіння спадщиною. Батько проживав у будинку АДРЕСА_1 до самої смерті, що підтверджується довідкою КП «Благоустрій».
Його батько ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2. Після смерті свого батька до нього перейшло в порядку спадкової трансмісії право на прийняття спадщини у складі Ѕ частини будинку з надвірними будівлями АДРЕСА_1, спадщину він прийняв, вступив в володіння та користування спадщиною, проживаючи у будинку разом із своєю сім'єю, сплачує комунальні послуги та проводивши поточний ремонт.
16.12.2006 року він звернувся до 3-ї держнотконтори з заявою про прийняття спадщини, проте йому було відмовлено, в зв'язку з чим він вимушений звернутися до суду.
( а.с. 4-6)
03.03.2007 року позивач подав уточнену позовну заяву, та посилаючись на вище викладені обставини, просить визнати померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3, який є його батьком, таким що прийняв спадщину після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 у складі Ѕ частини житлового будинку АДРЕСА_1 з надвірними будівлями; визнати його, ОСОБА_1 таким, що прийняв спадщину після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 батька ОСОБА_3 у складі Ѕ частини житлового будинку АДРЕСА_1 з надвірними будівлями; визнати за ним, ОСОБА_1, як спадкоємцем за законом після померлих ОСОБА_2 та ОСОБА_3 право власності на Ѕ частину житлового будинку АДРЕСА_1 із надвірними будівлями, зареєстрованого за ОСОБА_2
( а.с. 34-35)
В судовому засіданні представник позивача підтримав вимоги та дав пояснення відповідно до викладених ним у позовній заяві.
Представник відповідача Харківської міської ради Харківської області в судове засідання не з'явився, про день та час розгляду справи сповіщений належним чином, про що свідчить повідомлення про отримання повістки, що дає суду підстави розглядати справу у його відсутність.
3-я особа : представник 3-ї Харківської держиотконтори в судове засідання не з'явився , просив справу розглянути в їх відсутність, про що подав заяву.
3-я особа : представник КП ХМВТІ в судове засідання не з'явився, просив справу розглянути в їх відсутність, про що подав заяву.
За згодою позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст.224 ЦПК України.
Суд, заслухав пояснення представника позивача, вивчивши матеріали справи, вважає позов таким що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 1/2 частина жилого будинку з надвірними будівлями по АДРЕСА_1 належить ОСОБА_2 на праві власності на підставі Свідоцтва на право власності на частку в спільному майні подружжя від 23.01.1975 р. реєстровий номер 2-1055 та свідоцтва про право на спадщину за законом від 23.01.1975 р. реєстровий номер 2-1057 від 19.09.2006 p., виданого 3-ю Харківською держи отконторою.
( а.с. 8-9)
Згідно свідоцтва про смерть, ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1.
( а.с. 7)
Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина на1/2 частина жилого будинку з надвірними будівлями по АДРЕСА_1.
Спадкоємцями першої черги після смерті ОСОБА_2 є її син : ОСОБА_3, факт родинних відносин підтверджується довідкою Міського відділу РАЦС Харківського обласного управління юстиції.
( а.с. 10)
ОСОБА_2 проживала у будинку разом з своїм сином ОСОБА_3, що підтверджується довідкою вуличного комітету № 3 Московського р-ну м. Харкова.
( а.с. 11)
ОСОБА_3 із заявою до держнотконтори про прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_2 не звертався, проте фактично прийняв спадщину після її смерті, проживаючи разом з нею та вступив у володіння
3
спадщиною. ОСОБА_3 проживав у будинку АДРЕСА_1 до самої смерті, що підтверджується довідкою КП «Благоустрій». ( а.с. 11)
Згідно свідоцтва про смерть, ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2.
(а.с. 12)
Позивач є сином померлого ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про його народження. ( а.с. 13) Стаття 548. Прийняття спадщини
Для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Не допускається прийняття спадщини під умовою або з застереженнями.
Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.
Згідно ст.. 549 ЦК України (1963 p.) що діяла на момент відкриття спадщини, визнається, що спадкоємець прийняв спадщину:
1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном.
Згідно ст. 551 ЦК України (1963 р.) що діяла на момент відкриття спадщини, якщо спадкоємець, закликаний до спадкоємства за законом або за заповітом, помер після відкриття спадщини, не встигнувши її прийняти в установлений строк (стаття 549 цього Кодексу), право на прийняття належної йому частки спадщини переходить до його спадкоємців (спадкова трансмісія).
Це право померлого спадкоємця може бути здійснене його спадкоємцями на загальних підставах протягом строку, що залишився для прийняття спадщини (стаття 549 цього Кодексу). Якщо строк, що залишився, менше трьох місяців, він продовжується до трьох місяців.
Після смерті ОСОБА_3 до позивача перейшло в порядку спадкової трансмісії право на прийняття спадщини у складі 1)2 частини будинку з надвірними будівлями АДРЕСА_1.
Судом встановлено, що позивач після смерті свого батька із заявою про прийняття спадщину до держиотконтори не звертався, є єдиним спадкоємцем, проте спадщину прийняв, вступив в володіння та користування спадщиною, проживаючи у будинку разом із своєю сім'єю , сплачує комунальні послуги та проводивши поточний ремонт, що підтверджується квитанціями про сплату послуг, довідкою КП «Благоустрій» Московського району про проживання позивача у будинку з 2002 року, все спадкове майно знаходиться у його-позивача володінні.
(а.с. 16, 24)
Відповідно до довідки Харківської 3-ї держнотконтори, після померлого ОСОБА_3 з заявами про прийняття спадщини звертався позивач ОСОБА_1 у грудні 2006 року, проте йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину після померлого батька у зв'язку з відсутністю у нього факту прийняття спадшини та рекомендовано звернутися до суду. ( а.с. 26)
Відповідно до ст. 1261 ЦК України ( 2004 р.) у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
3
Відповідно до ст.. 1268 ЦК України( 2004 p.) спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст.. 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Таким чином судом встановлено, що позивач прийняв спадщину після смерті свого батька, оскільки проживав разом з спадкодавцем до дня його смерті та проживає по цей час у спірному будинку.
Оскільки позивачем при подачі позову не повністю була сплачене державне мито, суд згідно ст.. 88 ЦПК України стягує з нього на користь держави 230 грн.57 коп.
Керуючись ст. ст.10, 11, 60, 212-215, 224-226 ЦПК України, ст. ст. 1261, 1268 ЦК України(2004 р.) ст.. ст.548, 549 , ч.1 ст.551 ЦК України (1963 р.), - суд -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 задовольнити. Визнати ОСОБА_3, померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 таким, що прийняв спадщину після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 своєї матері ОСОБА_2 на 1/2 частину житлового будинку АДРЕСА_1.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на 1)2 частину житлового будинку з надвірними будівлями, розташованого по АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті свого батька, померлого ІНФОРМАЦІЯ_2.
Стягнути з ОСОБА_1 230 грн.57 коп. - судових витрат у доход держави.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Харківської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копій до апеляційної інстанції або в порядку ч.4 ст.295 ЦПК України.
Заочне рішення може бути переглянуто судом що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом 10 днів з дня отримання його копії.