АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______________________________________________________________________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 січня 2012 року м. Чернівці
Колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Чернівецької області в складі:
головуючої Перепелюк І.Б.
суддів: Чупікової В.В., Галичанського А.Д.
секретар Ласій О.І.
за участю представника ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про стягнення аліментів на неповнолітню дитину, за апеляційною скаргою ОСОБА_3 на рішення Першотравневого районного суду м.Чернівців від 22 листопада 2011 року, -
ВСТАНОВИЛА :
ОСОБА_2 звернулася в суд з позовом до ОСОБА_3 про стягнення аліментів на неповнолітню дитину, посилаючись на слідуючі обставини.
Сторони перебували у зареєстрованому шлюбі, під час якого ІНФОРМАЦІЯ_1 народилася донька - ОСОБА_4.
Відповідач ОСОБА_3 проживає окремо, добровільно матеріальну допомогу на утримання дитини не надає. Дитина проживає з позивачем та знаходиться на її утриманні. Відповідач є працездатним, неофіційно займається підприємницької діяльністю, має мінливий дохід, має від першого шлюбу дитину.
Позивач просила суд, стягувати з ОСОБА_3 на її користь аліменти на утримання малолітньої дочки ОСОБА_4 в розмірі 800грн. щомісяця до досягнення дитиною повноліття.
Рішенням Першотравневого районного суду м.Чернівців від 22 листопада 2011 року позов задоволено частково.
Стягнуто з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_2 аліменти на утримання неповнолітньої дитини ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 в твердій грошовій сумі в розмірі 500грн. щомісяця, починаючи з 30.09.2011р. до досягнення дитиною повноліття.
Вирішено питання щодо судових витрат.
На рішення суду ОСОБА_3 подав апеляційну скаргу, посилаючись на те, що судом першої інстанції неповно з’ясовано обставини, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду фактичним обставинам справи, призвели до ухвалення неправильного рішення. Просить рішення суду першої інстанції змінити, зменшити розмір аліментів, які підлягають стягненню до 350грн.
Відповідно до вимог ст.303 ЦПК України, апеляційний суд перевіряє законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог заявлених в суді першої інстанції.
Колегія суддів, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги частково та стягуючи аліменти на користь позивача на утримання неповнолітньої дочки в розмірі 500грн. щомісяця, неповно з’ясував обставини справи, зробив висновки, які не відповідають обставинам справи, що відповідно до п.п.1, 3 ч.1 ст. 309 ЦПК України є підставою для зміни рішення суду.
Так судом першої інстанції було встановлено, що сторони перебували у зареєстрованому шлюбі, під час якого ІНФОРМАЦІЯ_1 народилася донька - ОСОБА_4, батьком якої є відповідач.
Відповідач ОСОБА_3 є приватним підприємцем, дохід у нього відсутній, крім цього він сплачує аліменти на утримання іншої дитини. Враховуючи ці обставини, суд першої інстанції вважав, що аліменти слід встановити в розмірі 500грн.
Проте до висновку щодо спроможності відповідача сплачувати аліменти у вказаному розмірі, суд прийшов внаслідок неповного з'ясування обставин справи.
Відповідно до ст. 182 СК України при визначенні розміру аліментів суд враховує стан здоров'я та матеріальне становище дитини; платника аліментів; наявність у платника аліментів інших утриманців та інші обставини, що мають істотне значення.
Статтею 184 ч.1 СК України встановлено, якщо платник аліментів має нерегулярний, мінливий дохід, частину доходу одержує в натурі, а також за наявності інших обставин, що мають істотне значення, суд може визначити розмір аліментів у твердій грошовій сумі.
Пленум Верховного Суду України у своїй постанові від 15 травня 2006 року № 3 "Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів" роз'яснив, що вирішуючи питання щодо розміру аліментів, суд повинен ураховувати: стан здоров'я, матеріальне становище дитини і платника аліментів; наявність в останнього інших неповнолітніх дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, повнолітніх дочки, сина; інші обставини, що мають істотне значення.
Розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж зазначений у ч.2 ст.182 СК України, тобто 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
При розгляді справи суд першої інстанції не в повній мірі з»ясував обставини, зазначені в ст.182 СК України.
Відповідно до ч.1 ст.60 ЦПК України, кожна сторона зобов»язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Наявними у справі доказами підтверджується, що відповідач сплачує аліменти на утримання малолітньої доньки ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_2, що підтверджується копією постанови про стягнення аліментів та копіями квитанцій про їх сплату. Відповідач не зареєстрований як приватний підприємець. Доказів того, що він займається підприємницькою діяльністю та отримує від цієї діяльності доходи, суду не представлено. Доказів на підтвердження того, що відповідач спроможний сплачувати аліменти у зазначеному позивачем розмірі, не представлено.
З урахуванням цих обставин, колегія суддів дійшла висновку, що є підстави для задоволення апеляційної скарги та зменшення розміру аліментів, встановленого рішенням суду першої інстанції до 350грн.
Керуючись ст.ст. 307, 309 ЦПК України , колегія суддів ,-
ВИРІШИЛА :
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити.
Рішення Першотравневого районного суду м.Чернівців від 22 листопада 2011 року в частині стягнення аліментів змінити, зменшивши розмір стягуваних з ОСОБА_3 аліментів на користь ОСОБА_2 на утримання дочки ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 з 500грн. на 350грн.
В решті рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Рішення набирає законної сили з моменту проголошення, може бути оскаржено в касаційному порядку до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справи протягом двадцяти днів.
Головуючий
Судді: