Судове рішення #20532410

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43,  м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна,  95013

       < Список > 

ПОСТАНОВА

Іменем України


15 листопада 2011 р. < Текст > Справа №2а-9935/11/0170/26


   Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Петренко В.В., за участю секретаря Асєєвої Л.О., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу

Державної податкової інспекції в Бахчисарайському районі АР Крим

до Учбово-виховного комплексу «Школа-ліцей»

про стягнення,

за участю представників:

від позивача – не з’явився;

від відповідача – не з’явився.

Суть спору: Державна податкова інспекція в Бахчисарайському районі АР Крим звернулась до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом до Учбово-виховного комплексу «Школа-ліцей» про стягнення 1552,44 грн. заборгованості з податку з доходів фізичних осіб.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем не сплачується самостійно визначена у декларації  заборгованість з податку з доходів фізичних осіб.

Адміністративний позов не відповідав ч. 2, 4, 5 ст. 106 КАС України, у зв'язку з чим ухвалою суду від 10.08.2011р. позовну заяву  було залишено без руху та надано строк для усунення недоліків, зазначених в ухвалі.

Позивач усунув недоліки зазначені в ухвалі суду від 10.08.2011р. у визначений судом строк.

Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 06.10.2011 року відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.

Сторони явку своїх представників у судове засідання що відбулося 15.11.2011 року не забезпечили, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином – поштовою кореспонденцією та під розписку.

Відповідач явку свого представника у судове засідання не забезпечив, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином – поштовою кореспонденцією. Відповідач заперечень на адміністративний позов не надав, про причини неявки суду не повідомив, клопотання про відкладення розгляду справи або про розгляд справі у відсутність його представника не надсилав.

Приймаючи до уваги, що в матеріалах справи достатньо доказів для з’ясування  обставин по справі, суд вважає можливим на підставі ст. 128 КАС України розглядати справу  у відсутності сторін.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд

                                                       ВСТАНОВИВ:

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб’єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб’єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Пунктом 7 ч. 1  ст. 3 КАС України  дано визначення суб’єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб’єкт, який здійснює  владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Частинами 1, 3  статті 4 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 року № 509-ХІІ Державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади. Державні податкові інспекції у районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції підпорядковуються відповідним державним податковим адміністраціям в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

Відповідно до п.п. 41.1.1 п .41.1 ст.41 Податкового кодексу України контролюючими органами є органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.

Отже, органи державної податкової служби у відносинах з суб’єктами господарювання, під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, є суб’єктами владних повноважень.

Отже, органи державної податкової служби, в даному випадку Державна податкова інспекція в м. Сімферополі є суб’єктом владних повноважень, яка у правовідносинах з фізичними та юридичними особами реалізує надані владні управлінські функції, а тому спори за участю Державної податкової інспекції в м. Сімферополі є публічно-правовими і відносяться до юрисдикції адміністративних судів.

Відповідно до частини 1 статті 55  Господарського кодексу України суб’єктом господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов’язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов’язаннями в межах цього майна, крім випадків встановлених законом.

Згідно з п. 1 частини 2 статті 55 ГК України юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, підприємства, створені відповідно до Господарського кодексу України та зареєстровані в установленому законом порядку визнаються суб’єктами господарювання.

Учбово-виховний комплекс «Школа-ліцей» 25.09.1997 року зареєстрований у якості юридичної особи Бахчисарайською районною державною адміністрацією АР Крим, ідентифікаційний код 25130287, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи та взяте на податковий облік до Державної податкової інспекції в Бахчисарайському районі АР Крим (далі – ДПІ в Бахчисарайському районі АР Крим ) (а.с.17).  

Таким чином, судом встановлено, що Учбово-виховний комплекс «Школа-ліцей» є суб’єктом господарювання, юридичною особою, зобов’язане виконувати обов’язки, покладені на нього законами у зв’язку зі здійсненням господарської діяльності, у тому числі стосовно належного нарахування та сплати податків.

З 01.01.2011 року набрав чинності Податковий кодекс України № 2755-VI від 02.12.2010 року.

Відповідно до ст. 15 Податкового кодексу України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом. Кожний з платників податків може бути платником податку за одним або кількома податками та зборами.

Підпунктами 16.1.3 та 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України визначено, що платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів та сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Нормами ст.16 Податкового кодексу України передбачено, що платниками податку на доходи фізичних осіб є, зокрема, податковий агент - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність податковим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу.

Відповідно до ст. 163 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування резидента є  загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання, іноземні доходи - доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України, склад яких визначений ст. 164 Податкового кодексу України.

Судом встановлено, що відповідачем до податкового органу подана звітна Декларація з податку на доходи фізичних осіб за січень 2011 року, в якій відповідач самостійно визначив податок на доходи фізичних осіб в розмірі 1552,44 грн. (а.с.9).

Вказана заборгованість самостійно сплачена відповідачем не була.

Статтею 156 Податкового кодексу України визначено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Податкова вимога може не надсилатися, якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.

Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.

Податкова вимога надсилається також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

У разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.

На виконання зазначеної норми, позивачем на адресу відповідача була надіслана податкова вимога № 111 від 31.03.2011 року на суму 1552,44 грн., як була отримана відповідачем 14.04.2011 року, про що свідчить поштове повідомлення про вручення (а.с.10).

Однак, відповідач обов’язок по своєчасній сплаті сум податків і зборів не виконав.

Підпунктом 14.1175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України визначено, що податковим боргом визнається сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Нормами п. 54.1 ст. 54 Податкового кодексу України передбачено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

З огляду на вищенаведене, суд дійшов висновку, що відповідачем узгоджені податкові зобов’язання, самостійно визначені платником податків.

Таким чином, позовні вимоги позивача про стягнення з відповідача 1552,44 грн. заборгованості з податку з доходів фізичних осіб підтверджуються матеріалами справи і підлягають задоволенню у повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 94, 98, 100, 160-163, 167 КАС України, суд

                                         ПОСТАНОВИВ:

 1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з рахунків у банках, що обслуговують Учбово-виховний комплекс «Школа-ліцей» (ідентифікаційний код 25130287) податковий борг в сумі 1552,44 грн. з податку на доходи фізичних у дохід місцевого бюджету м. Бахчисарая (на р/р 33218801700049, ГУ ДКУ в АРК м. Сімферополь, МФО 824026, ЄДРПОУ 34741000) .

3.Після набрання постановою законної сили, за заявою позивача видати виконавчий лист.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.  

 

Суддя                                           < підпис >                               Петренко В.В.

          < Текст > 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація