Судове рішення #20534082

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43,  м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна,  95013

       < Список > 

ПОСТАНОВА

Іменем України


13 грудня 2011 р. < Текст > Справа №2а-9933/11/0170/26


   Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Петренко В.В., за участю секретаря Асєєвої Л.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом    

ОСОБА_1     

до  Кримського Республіканського підприємства «Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Євпаторія»     

про спонукання до виконання певних дій,

за участю представників сторін:

від позивача - ОСОБА_1,  паспорт серії НОМЕР_1;

від відповідача - не з’явився.

Сутність спору: ОСОБА_1 звернулась до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом до Кримського Республіканського підприємства «Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м.  Євпаторія» про скасування рішення КРП БТІ м. Євпаторії від 03.12.2010 року № 4230/01-13 та зобов'язання КРП БТІ м. Євпаторії провести повторну реєстрацію права власності на об'єкти нежитлового майна, що належать позивачу на праві власності: спальний корпус літ. «Г» за адресою: АДРЕСА_1, і будиночок відпочинку  літ. «Ж» за адресою: АДРЕСА_2.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Кримським Республіканським підприємством «Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Євпаторія» незаконно скасовано реєстрацію права власності за ОСОБА_1 на об'єкти нежитлового майна, що належать їй на праві власності: спальний корпус літ. Г за адресою: АДРЕСА_1, і будиночок відпочинку  літ. Ж за адресою: АДРЕСА_2.

Адміністративний позов не відповідав вимогам ст. 106 КАС України, у зв'язку з чим ухвалою суду від 10.08.2011р. позовну заяву  було залишено без руху та надано строк для усунення недоліків, зазначених в ухвалі.

Позивач усунув недоліки зазначені в ухвалі суду від 10.08.2011р. у визначений судом строк. 

Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 03.10.2011 року відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підтовче провадження та справу призначено до судового розгляду.

У судовому засіданні 13.12.2011 року позивач підтримав заявлені позовні вимоги у повному обсязі.

Відповідач проти задоволення адміністративного позову заперечує та просить у задоволенні позовних вимог відмовити з причин, викладених у письмових запереченнях на адміністративний позов (а.с.46-48).

Двічі уточнивши позовні вимоги позивач просить визнати протиправними дії Кримського Республіканського підприємства «Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Євпаторія» в частині скасування запису про державну реєстрацію права власності на об’єкти нерухомого майна - спальний корпус літ. «Г» за адресою: АДРЕСА_1, і будиночок відпочинку  літ. «Ж» за адресою: АДРЕСА_2, що належать на праві приватної власності ОСОБА_1; зобов’язати Кримського Республіканського підприємства «Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Євпаторія» поновити право власності на об’єкти нерухомого майн, що належать позивачу на праві власності - спальний корпус літ. Г за адресою: АДРЕСА_1.

У судовому засіданні 13.12.2011 року позивач підтримав уточнені позовні вимоги.

Відповідач явку свого представника у судове засідання не забезпечив, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином – судовою повісткою.

Суд вважає за можливе розглянути справу у відсутність представника відповідача, керуючись ст.128 КАС України, на підставі наявних доказів.

Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно з’ясувавши обставини справи, заслухавши позивача, суд –

                                                ВСТАНОВИВ:

Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до п. 1 частини 1 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.

Справою адміністративної юрисдикції (адміністративною справою) є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (п.1 ч.1 ст.3 КАС України).

Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України визначено поняття суб’єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно п. 1 наказу Міністерства юстиції України «Про затвердження Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно» від 07.02.2002р. № 7/5 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18.02.2002р. за № 157/6445) (зі змінами і доповненнями) встановлено, що до 1 січня 2012 року державна реєстрація права власності та права користування (сервітут) на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельних ділянках; права користування (найму, оренди) будівлею або іншими капітальними спорудами, їх окремими частинами; права власності на об'єкти незавершеного будівництва, а також облік безхазяйного нерухомого майна, довірче управління нерухомим майном проводиться реєстраторами бюро технічної інвентаризації (далі - БТІ), створеними до набрання чинності Законом України від 11.02.2010 року № 1878-VI «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» та інших законодавчих актів України» та підключеними до Реєстру прав власності на нерухоме майно.

Виходячи з аналізу юридичного статусу та предмету діяльності відповідача, суд приходить до висновку, що Кримське республіканське підприємство «Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Євпаторія» у правовідносинах з юридичними особами та громадянами реалізує владні управлінські функції, через що належить до суб'єктів владних повноважень в розумінні п.7 ч.1 ст.3 КАС України, а зазначений спір має ознаки публічно-правового спору та підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.

Оцінюючи правомірність дій відповідача, суд керувався критеріями, закріпленими у частині 3 статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб’єкта.

Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Стаття 19 Конституції України зобов’язує орган влади діяти лише на підставі,  в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Отже «на підставі» означає, що суб’єкт владних повноважень повинний бути утворений у порядку, визначеному Конституцією та законами України та зобов’язаний діяти на виконання закону, за умов  та обставин, визначених ним.

«У межах повноважень» означає, що суб'єкт владних повноважень повинен вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов’язків, встановлених законами.

«У спосіб» означає, що суб'єкт владних повноважень зобов’язаний дотримуватися встановленої законом процедури вчинення дії, і повинен обирати лише встановлені законом способи правомірної поведінки при реалізації своїх владних повноважень.

Суд з’ясовує, чи використане повноваження, надане суб’єкту владних повноважень, з належною метою; обґрунтовано, тобто вчинено через вмотивовані дії; безсторонньо, тобто без проявлення неупередженості до особи, стосовно якої вчиняється дія; добросовісно, тобто щиро, правдиво, чесно; розсудливо, тобто доцільно з точки зору законів логіки і загальноприйнятих моральних стандартів; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, тобто з рівним ставленням до осіб; пропорційно та адекватно; досягнення розумного балансу між публічними інтересами та інтересами конкретної особи.  

Судом встановлено, що спірні правовідносини сторін регулюються Цивільним кодексом України, Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» від 01.07.2004р. № 1952-IV (із змінами та доповненнями), та Порядком ведення Реєстру прав власності на нерухоме майно, затвердженим Наказом Міністерства юстиції України від 28.01.2003 року № 7/5 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28.01.2003 року за № 67/7388 (зі змінами і доповненнями).

Судом встановлено, що рішенням від 28.05.2009 року № 385 виконавчим комітетом Сакської міської ради вирішено оформити право власності за товариством з обмеженою відповідальністю «Санаторій «Північне сяйво» на будівлі:

- лікувальний корпус «А» загальною площею 627,5 кв.м та перехід «П» загальною площею 49,0 кв.м, що розташовані за адресою: АР Крим, м. Саки, вул. Морська, 12м;

- спальний корпус «Б» загальною площею 2565,4 кв.м, що розташований за адресою: АР Крим, м. Саки, вул. Морська, 12н;

- котельня «Б1» загальною площею 44,4 кв.м, що розташована за адресою: АР Крим, м. Саки, вул. Морська, 12о;

- клуб-їдальня «В» загальною площею 1936,0 кв.м, що розташований за адресою: АР Крим, м. Саки, вул. Морська, 12п;

- спальний корпус «Г» загальною площею 281,6 кв.м, що розташований за адресою: АР Крим, АДРЕСА_1;

- спальний корпус «Д» загальною площею 281,6 кв.м, що розташований за адресою: АР Крим, АДРЕСА_3;

- будиночок для відпочинку «Ж» загальною площею 142,2 кв.м, що розташований за адресою: АР Крим, АДРЕСА_2;

- будиночок для відпочинку «З» загальною площею 335,6 кв.м, що розташований за адресою: АР Крим, АДРЕСА_4;

- будиночок для відпочинку «И» площею забудови 103,4 кв.м, що розташований за адресою: АР Крим, АДРЕСА_5;

- господарська споруда незакінченого будівництва «Е» загальною площею 142,2 кв.м, що розташована за адресою: АР Крим, м. Саки, вул. Морська, 12х.

Зобов’язано Кримське Республіканське підприємство «Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Євпаторія» зареєструвати право власності за товариством з обмеженою відповідальністю «Санаторій «Північне сяйво» на будівлі:

- лікувальний корпус «А» загальною площею 627,5 кв.м та перехід «П» загальною площею 49,0 кв.м, що розташовані за адресою: АР Крим, м. Саки, вул. Морська, 12м;

- спальний корпус «Б» загальною площею 2565,4 кв.м, що розташований за адресою: АР Крим, м. Саки, вул. Морська, 12н;

- котельня «Б1» загальною площею 44,4 кв.м, що розташована за адресою: АР Крим, м. Саки, вул. Морська, 12о;

- клуб-їдальня «В» загальною площею 1936,0 кв.м, що розташований за адресою: АР Крим, м. Саки, вул. Морська, 12п;

- спальний корпус «Г» загальною площею 281,6 кв.м, що розташований за адресою: АР Крим, АДРЕСА_1;

- спальний корпус «Д» загальною площею 281,6 кв.м, що розташований за адресою: АР Крим, АДРЕСА_3;

- будиночок для відпочинку «Ж» загальною площею 142,2 кв.м, що розташований за адресою: АР Крим, АДРЕСА_2;

- будиночок для відпочинку «З» загальною площею 335,6 кв.м, що розташований за адресою: АР Крим, АДРЕСА_4;

- будиночок для відпочинку «И» площею забудови 103,4 кв.м, що розташований за адресою: АР Крим, АДРЕСА_5;

- господарська споруда незакінченого будівництва «Е» загальною площею 142,2 кв.м, що розташована за адресою: АР Крим, м. Саки, вул. Морська, 12х

та підготовити свідоцтва про право власності встановленого зразку взамін старих правовстановлюваючих документів  (а.с.21).

Судом встановлено, що 05.06.2009 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «Санаторій «Північне сяйво» (продавець) та ОСОБА_1 (покупець) був укладений договір купівлі – продажу, предметом якого є нежитлова будівля, розташована в АДРЕСА_1, загальною площею 281,6 м2, в цілому складається з: в літ. «Г» - спальний корпус, яка належала продавцю на підставі свідоцтва про право власності на нерухоме майно, виданого Сакським виконкомом АР Крим 01.06.2009 року, зареєстрованого Кримським республіканським підприємством «Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Євпаторія» 02.06.2009 року, в реєстровій книзі №2, номер запису 344 та зареєстрованого в електронному реєстрі прав власності на нерухоме майно 02.06.2009 року, реєстраційний номер 27430274 (а.с.11-12).

Даний Договір посвідчений приватним нотаріусом ОСОБА_2 та зареєстрований в реєстрі за № 827.

Договір купівлі-продажу від 05.06.2009 року зареєстрований в електронному Реєстрі прав власності на нерухоме майно за 18.06.2009 року, про що свідчить відмітка на договорі (а.с.12).   

05.06.2009 року позивачем отриманий Витяг з Державного реєстру правочинів № 7367609 (а.с.13) та Витяг про реєстрацію права власності на нерухоме майно № 23064611 від 18.06.2009 року (а.с.14).

Також 05.06.2009 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «Санаторій «Північне сяйво» (продавець) та ОСОБА_1 (покупець) був укладений договір купівлі – продажу, предметом якого є нежитлова будівля - будиночок для відпочинку, розташований в АДРЕСА_2, загальною площею 142,2 м2, в цілому складається з: в літ. «Ж» - будиночок для відпочинку, який належав продавцю на підставі свідоцтва про право власності на нерухоме майно, виданого Сакським виконкомом АР Крим 01.06.2009 року, зареєстрованого Кримським республіканським підприємством «Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Євпаторія» 02.06.2009 року, в реєстровій книзі № 2, номер запису 346 та зареєстрованого в електронному реєстрі прав власності на нерухоме майно 02.06.2009 року, реєстраційний номер 27429912 (а.с.15).

Даний Договір посвідчений приватним нотаріусом ОСОБА_2 та зареєстрований в реєстрі за № 824.

Договір купівлі-продажу від 05.06.2009 року зареєстрований в електронному Реєстрі прав власності на нерухоме майно за 18.06.2009 року, про що свідчить відмітка на договорі (зворотній бік а.с.15).   

05.06.2009 року позивачем отриманий Витяг з Державного реєстру правочинів № 7367598 (а.с.16) та Витяг про реєстрацію права власності на нерухоме майно № 23064441 від 18.06.2009 року (а.с.17).

Відповідно до ст. 330 Цивільного кодексу України якщо майно відчужене особою, яка не мала на це права, добросовісний набувач набуває право власності на нього, якщо відповідно до статті 388 цього Кодексу майно не може бути витребуване у нього.

Стаття 338 Цивільного кодексу України регулює порядок набуття права власності на знахідку.

Згідно з ч. 1, 3, 4 ст. 334 Цивільного кодексу України право власності у набувача майна за договором виникає з моменту передання майна, якщо інше не встановлено договором або законом.

Право власності на майно за договором, який підлягає нотаріальному посвідченню, виникає у набувача з моменту такого посвідчення або з моменту набрання законної сили рішенням суду про визнання договору, не посвідченого нотаріально, дійсним (ч.3).

Якщо договір про відчуження майна підлягає державній реєстрації, право власності у набувача виникає з моменту такої реєстрації (ч.4).

Таким чином, ОСОБА_1 є добросовісним набувачем права власності на нерухоме майно - спальний корпус літ. Г за адресою: АДРЕСА_1, і будиночок відпочинку  літ. Ж за адресою: АДРЕСА_2, яке зареєстроване нею у встановленому діючим законодавством порядку.

Постановою Сакського міськрайонного суду АР Крим від 16.07.2010 року у справі № 2а-5770/2010р. за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Санаторій «Північне сяйво» до виконавчого комітету Сакської міської ради АР Крим про визнання недійсним рішення, позов задоволено повністю; визнано протиправним та скасовано рішення виконавчого комітету Сакської міської ради № 385 від 28.05.2009 року в частині оформлення права власності за товариством з обмеженою відповідальністю «Санаторій «Північне сяйво» на будівлі: спальний корпус «Г» загальною площею 281,6 кв.м, що розташований за адресою: АР Крим, АДРЕСА_1; спальний корпус «Д» загальною площею 281,6 кв.м, що розташований за адресою: АР Крим, АДРЕСА_3; будиночок для відпочинку «Ж» загальною площею 142,2 кв.м, що розташований за адресою: АР Крим, АДРЕСА_2; будиночок для відпочинку «З» загальною площею 335,6 кв.м, що розташований за адресою: АР Крим, АДРЕСА_4; будиночок для відпочинку «І» площею забудови 103,4 кв.м, що розташований за адресою: АР Крим, АДРЕСА_5; господарська споруда незакінченого будівництва «Е» загальною площею 142,2 кв.м, що розташована за адресою: АР Крим, м. Саки, вул. Морська, 12х, та в частині зобов’язання Кримського Республіканського підприємства «Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Євпаторія» зареєструвати право власності за товариством з обмеженою відповідальністю «Санаторій «Північне сяйво» на будівлі: спальний корпус «Г» загальною площею 281,6 кв.м, що розташований за адресою: АР Крим, АДРЕСА_1; спальний корпус «Д» загальною площею 281,6 кв.м, що розташований за адресою: АР Крим, АДРЕСА_3; будиночок для відпочинку «Ж» загальною площею 142,2 кв.м, що розташований за адресою: АР Крим, АДРЕСА_2; будиночок для відпочинку «З» загальною площею 335,6 кв.м, що розташований за адресою: АР Крим, АДРЕСА_4; будиночок для відпочинку «І» площею забудови 103,4 кв.м, що розташований за адресою: АР Крим, АДРЕСА_5; господарська споруда незакінченого будівництва «Е» загальною площею 142,2 кв.м, що розташована за адресою: АР Крим, м. Саки, вул. Морська, 12х та підготовити свідоцтва про право власності встановленого зразку взамін старих правовстановлюваючих документів  (а.с.22-24).

Приписом від 30.11.2010 року за № 11497/09 Сакська міжрайонна прокуратура АР Крим звернулась до директора КРП «БРТІ м. Євпаторії» Ляліна К.Ю. з вимогою невідкладно усунути порушення Закону, для чого на підставі постанови Сакського міськрайонного суду АР Крим від 16.07.2010 року у справі № 2а-5770/2010р. скасувати записи про державну реєстрацію права власності за ОСОБА_1 на спальний корпус літера «Г» АДРЕСА_1, за ОСОБА_6 та ОСОБА_3 на спальний корпус літера «Д» АДРЕСА_3, за ОСОБА_1 на будинок відпочинку літера «Ж» АДРЕСА_2, за ОСОБА_6 та ОСОБА_3 на будинок відпочинку літера «З» АДРЕСА_4, за ОСОБА_7 на будинок відпочинку літера «І» АДРЕСА_5 (а.с.8).

Судом встановлено, що на підставі припису від 30.11.2010 року за № 11497/09 Сакською міжрайонною прокуратурою АР Крим було скасовано реєстрацію права власності, зокрема, на об'єкти нежитлового майна, що належать позивачу на праві власності: спальний корпус літ. «Г» за адресою: АДРЕСА_1, і будиночок відпочинку  літ. «Ж» за адресою: АДРЕСА_2.

ОСОБА_1 звернулась з листом від 18.07.2011 року до Кримського Республіканського підприємства «Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Євпаторія», у якому просила вислати на її адресу припис прокуратури, відповідно до якого було скасовано реєстрацію права власності за ОСОБА_1 на об'єкти нежитлового майна, що належать позивачу на праві власності: спальний корпус літ. «Г» за адресою: АДРЕСА_1, і будиночок відпочинку  літ. «Ж» за адресою: АДРЕСА_2, та просила роз’яснити їй, чим керувалося керівництво Кримського Республіканського підприємства «Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Євпаторія» скасовуючи запис про реєстрацію право власності, так як відповідно до наказу Мінюсту України від 28.01.2003 року № 7/5 «Порядок ведення реєстру прав власності на нерухомість» запис може бути скасована тільки за рішенням суду (а.с.6).

Листом від 27.07.2011 року за № 11-1/223/01-19 Кримське Республіканське підприємство «Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Євпаторія» повідомило ОСОБА_1, що Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на об’єкти  нерухомого майна та їх обтяжень» не передбачений прядок сповіщення осіб про скасування право власності та інших речових прав на об’єкти нерухомості. Повідомило про те, що у своїх діях зі скасування реєстрації права власності Кримське Республіканське підприємство «Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Євпаторія» керувалося приписом прокуратури від 30.11.2010 року № 1149/09, а також постановою Сакського міськрайсуду  від 16.7.2010 року у справі № 2а-577/2010 про скасування рішення виконкому Сакської міської ради № 385 від 28.05.2009 року (а.с.7).     

Досліджуючи правомірність скасування Кримським Республіканським підприємством «Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Євпаторія» реєстрації права власності за ОСОБА_1 на об'єкти нежитлового майна, що належать позивачу на праві власності: спальний корпус літ. «Г» за адресою: АДРЕСА_1, і будиночок відпочинку  літ. «Ж» за адресою: АДРЕСА_2, на підставі припису Сакської міжрайонної прокуратури АР Крим від 30.11.2010 року за № 11497/09, суд встановив наступне.

Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 20 Закону України «Про прокуратуру» при виявленні порушень закону прокурор або його заступник у межах своєї компетенції мають право давати приписи про усунення очевидних порушень закону.

Статтею 22 Закону України «Про прокуратуру» передбачено, що письмовий припис про усунення порушень закону вноситься прокурором, його заступником органу чи посадовій особі, які допустили порушення, або вищестоящому у порядку підпорядкованості органу чи посадовій особі, які правомочні усунути порушення.

Письмовий припис вноситься у випадках, коли порушення закону має очевидний характер і може завдати істотної шкоди інтересам держави, підприємства, установи, організації, а також громадянам, якщо не буде негайно усунуто. Припис підлягає негайному виконанню, про що повідомляється прокурору.

Орган чи посадова особа можуть оскаржити припис вищестоящому прокурору, який зобов'язаний розглянути скаргу протягом десяти днів, або до суду.

Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на об’єкти  нерухомого майна та їх обтяжень» визначені правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації за цим Законом, та їх обтяжень і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою цих прав, створення умов для функціонування ринку нерухомого майна.

Згідно з ч. 1, 2 ст. 26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на об’єкти  нерухомого майна та їх обтяжень» записи до Державного реєстру прав вносяться на підставі прийнятого рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень. Записи скасовуються, якщо підстави, за яких вони були внесені, визнані судом недійсними.

Таким чином, діючим законодавством встановлена можливість скасування запису, внесеного до Державного реєстру прав, лише на підставі судового рішення, яким визнанні недійсними підстави для внесення запису до Державного реєстру прав.

Процедура внесення інформації до Реєстру прав власності на нерухоме майно, а також пошуку та надання інформації з нього визначена Порядком ведення Реєстру прав власності на нерухоме майно, затвердженим Наказом Міністерства юстиції України від 28.01.2003 року № 7/5 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28.01.2003 року за № 67/7388 (далі – Порядок).

Пунктом 1.5 розділу І Порядку встановлено, що внесення записів до розділу Реєстру прав, відкритого реєстратором бюро технічної інвентаризації (далі - БТІ), внесення змін та скасування записів або закриття розділу Реєстру прав проводяться реєстратором того БТІ, реєстратором якого він був відкритий.

Відповідно до абз. 9 п.п. 3.2.4 п. 3.2 розділу ІІІ Порядку у випадку скасування на підставі рішення суду рішення реєстратора БТІ про державну реєстрацію прав або визнання недійсним чи скасування на підставі рішення суду правовстановлювального документа, на підставі якого проводилася державна реєстрація права власності на об'єкт, права щодо якого підлягають державній реєстрації, чи іншого речового права на нерухоме майно, змінені записи про право власності на об'єкт, права щодо якого підлягають державній реєстрації, та суб'єкта цього права; про інші речові права на нерухоме майно та суб'єкта цих прав підлягають поновленню на підставі заяви заінтересованої особи, до якої додається відповідне рішення суду.

З урахуванням викладеного судом зроблений висновок, що єдиною підставою для внесення запису про скасування, у даному випадку, реєстрації  права власності за ОСОБА_1 на об'єкти нежитлового майна, що належать позивачу на праві власності: спальний корпус літ. «Г» за адресою: АДРЕСА_1, і будиночок відпочинку  літ. «Ж» за адресою: АДРЕСА_2, може бути наявність рішення, яким визнані недійними підстави, за якими воно було зареєстроване.

Доказів оскарження, визнання недійсними договорі купівлі – продажу від 05.06.2009 року № 824 та № 827, які стали підставою для реєстрації права власності за ОСОБА_1 на об'єкти нежитлового майна, що належать позивачу на праві власності: спальний корпус літ. «Г» за адресою: АДРЕСА_1, і будиночок відпочинку  літ. «Ж» за адресою: АДРЕСА_2, суду не надано.

Таким чином, судом зроблений висновок про неправомірність дій Кримського Республіканського підприємства «Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Євпаторія» зі скасування реєстрації права власності за ОСОБА_1 на об'єкти нежитлового майна, що належать їй на праві власності: спальний корпус літ. Г за адресою: АДРЕСА_1, і будиночок відпочинку  літ. Ж за адресою: АДРЕСА_2.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що уточнені позовні вимоги позивача про визнання протиправними дій Кримського Республіканського підприємства «Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Євпаторія» в частині скасування запису про державну реєстрацію права власності на об’єкти нерухомого майна - спальний корпус літ. «Г» за адресою: АДРЕСА_1, і будиночок відпочинку  літ. «Ж» за адресою: АДРЕСА_2, що належать на праві приватної власності ОСОБА_1; зобов’язання Кримського Республіканського підприємства «Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Євпаторія» поновити право власності на об’єкти нерухомого майн, що належать позивачу на праві власності - спальний корпус літ. «Г» за адресою: АДРЕСА_1 і будиночок відпочинку  літ. «Ж» за адресою: АДРЕСА_2, обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь  сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

В судовому засіданні проголошені вступна та резолютивна частини постанови.

Постанова у повному обсязі виготовлена у строк, визначений ч. 3 ст. 160 КАС України.

Керуючись ст.ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства, суд

                                                        ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Визнати протиправними дії Кримського Республіканського підприємства «Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Євпаторія» зі скасування реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна, що належать ОСОБА_1 на праві власності: спальний корпус літ. «Г» за адресою: АДРЕСА_1 і будиночок відпочинку літ. «Ж» за адресою: АДРЕСА_2.  

3. Зобов'язати Кримське Республіканське підприємство «Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Євпаторія» поновити реєстрацію права власності на об'єкти нерухомого майна, що належать ОСОБА_1 на праві власності: спальний корпус літ. «Г» за адресою: АДРЕСА_1 і будиночок відпочинку літ. «Ж» за адресою: АДРЕСА_2.    

4. Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 3,40 грн. витрат за сплату судового збору.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового  провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

 

Суддя                                           < підпис >                               Петренко В.В.

          < Текст > 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація