Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #2056727982



РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


20 травня 2025 року         м. Мукачево  Справа №303/5138/24

2-о/303/279/24 


    Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області

в складі: головуючого – судді - Кость В.В.,

     присяжних:                Плитан Ю.Ю.

Боднар Н.І.

секретар судового засідання Дзямко О.І.


розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу

за заявою ОСОБА_1

заінтересовані особи: (1) Виконавчий комітет Мукачівської міської ради;

                        (2) ОСОБА_2

про визнання особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна,

ВСТАНОВИВ:


ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про визнання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатним, встановлення над ним опіки та призначення його опікуном.

На підставі ухвали суду від 18.06.2024 року заяву залишено без руху та надано заявнику строк для усунення недоліків.

21 червня 2024 року ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про усунення недоліків та подав заяву про визнання особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна у новій редакції.

       Як на підставу для задоволення заяви, заявник посилається на те, що ОСОБА_2 є його батьком в якого останнім часом погіршився стан здоров`я, внаслідок чого в нього наявні порушення концентрації уваги, часта поява втрати орієнтації в просторі та часі, неуважність, розсіяність, безсоння. Відповідно до консультативного висновку спеціаліста ОСОБА_2 хворіє на хронічну ішемію мозку, прогресуючу лейкоенцефалопатію з вираженими статико-координаційними, когнітивними, мнестичними та астенічними порушеннями, потребує постійного стороннього догляду.

       За доводами заявника через те, що його батько на даний час не здатен усвідомлювати значення своїх дії та керувати ними виникла необхідність для встановлення опіки над ним.

       Крім того, заявник також посилається на те, що крім нього здійснювати опіку над батьком немає кому, оскільки його мати є людиною похилого віку, а тому фізично позбавлена такої можливості.

На підставі ухвали суду від 24 червня 2024 року заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі.

5 липня 2024 року від заінтересованої особи (1) до суду надійшли письмові пояснення, в яких представник органу місцевого самоврядування зазначив, щодо участі у справі не залучено представника заінтересованої особи, яку просять визнати недієздатною. Крім того, на заявника покладено обов`язок щодо отримання подання органу опіки та піклування Виконавчого комітету Мукачівської міської ради як особи, яка виявила бажання стати опікуном.

Ухвалою суду від 31 липня 2024 року по справі призначено судово-психіатричну експертизу, на час проведення якої зупинено провадження у справі.

       9 жовтня 2024 року провадження у цивільній справі відновлено.

       11 жовтня 2024 року від представника заінтересованої особи (1) до суду надійшло клопотання про долучення до матеріалів справи витягу з рішення виконавчого комітету Мукачівської міської ради від 27.08.2024 №279 «Про видачу подання» з додатком 2 до нього.

       Від представника заявника 14 листопада 2024 року надійшло клопотання про призначення додаткової експертизи.

       На підставі ухвали суду від 14.11.2024 суд призначив по справі додаткову судово-психіатричну експертизу та зупинив провадження у справі на час її проведення.

Ухвалою суду від 29.04.2025 року провадження у справі відновлено та призначено справу до судового розгляду на 20.05.2025.

В судове засідання заявник не з`явився, однак попередньо від його представника надійшла заява про розгляд справи за її відсутності, заяву просить задоволити.

Від представника заінтересованої особи (1) надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника органу місцевого самоврядування за наявними матеріалами.

Від представника заінтересованої особи (2) через систему «Електронний суд» надійшла заява про розгляд справи за її відсутності, вимоги за заявою підтримує.


       Дослідивши подані по справі доказові матеріали суд констатує наступне.


Конституцією Україна проголошена соціальною державою, політика якої спрямована на створення умов, які забезпечують гідне життя та вільний розвиток людини. Зокрема, в її статті 3 людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнані найвищою соціальною цінністю.

Людина самостійно, як господар свого життя, вирішує в які правовідносини вступати, які набувати права та створювати обов`язки. Саме ці властивості характеризують наявність у особи правосуб`єктності.

Правосуб`єктність фізичної особи включає такі складові: правоздатність, дієздатність, деліктоздатність. Правоздатність фізичної особи виникає з моменту народження і припиняється зі смертю. Відмінно від дієздатності, правоздатність особи не може бути обмежена, чи взагалі, позбавлена. Вік і психічний стан особи не впливають на її правоздатність.

Для того, щоб правоздатний громадянин міг своїми власними діями використати, реалізувати свої права і обов`язки, він повинен розуміти значення своїх дій та бути спроможним керувати ними. Повною мірою розуміти значення своїх дій та керувати ними людина може тільки по досягненні певного віку і якщо вона не має хвороб, які позбавляють її даної можливості. Внаслідок цього в законодавстві встановлена така юридична властивість для громадян, як дієздатність.

Цивільна дієздатність фізичної особи – це її здатність своїми діями набувати для себе цивільні права і самостійно їх здійснювати, а також здатність своїми діями створювати для себе цивільні обов`язки, самостійно їх виконувати та нести відповідальність у разі їх невиконання.

Згідно зі статтею 3 Закону України "Про психіатричну допомогу" кожна особа вважається такою, яка не має психічного розладу, доки наявність такого розладу не буде встановлено на підставах та в порядку, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Відповідно до частини першої статті 39, частини першої статті 40 Цивільного кодексу України фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними; фізична особа визнається недієздатною з моменту набрання законної сили рішенням суду про це.

       Згідно з даними висновку судово-психіатричного експерта від 13.03.2025 №119, на підставі вивчення матеріалів цивільної справи №303/5138/24, медичної документації, даних освідчення, судово-психіатрична експертна комісія прийшла до висновку, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , виявляє ознаки хронічного стійкого психічного розладу у вигляді вираженої судинної деменції, про що свідчать дані про початок захворювання у похилому віці, дані обстежень та лікувань у лікаря невропатолога та лікаря-психіатра, прогресуюче зниження пам`яті, інтелекту, втрата набутих життєвих навичок, нездатність до самообслуговування, потреба у сторонньому догляді.

        ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , виявляє ознаки хронічного стійкого психічного розладу у вигляді вираженої судинної деменції. За своїм психічним станом ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , не може розуміти значення своїх дій та керувати ними.

Відповідно до статті 41 Цивільного кодексу України правовими наслідками визнання особи недієздатною, є зокрема, відсутність у неї права вчинення самостійно будь-якого правочину. Такі дії від імені недієздатної особи вчиняє її опікун.

Згідно з приписами частини першої статті 60 Цивільного кодексу України суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.

Отже, призначення опікуна у разі визнання особи недієздатною є обов`язком суду, за умови наявності відповідного подання органу опіки та піклування, оскільки в такому випадку у повному обсязі досягається мета цивільного судочинства: захист порушених, невизнаних, або оспорюваних прав особи, а в даному конкретному випадку - забезпечення повноцінного здійснення своїх прав недієздатною особою.

Тобто, законодавець, захищаючи недієздатну особу, покладає на суд обов`язок відразу у рішенні про визнання особи недієздатною вирішити питання захисту прав цієї особи шляхом призначення їй опікуна за поданням органу опіки та піклування.

       У поданні органу опіки та піклування Виконавчого комітету Мукачівської міської ради від 27.08.2024 №279, зазначено, що згідно з актом обстеження матеріально-побутових умов проживання встановлено, що ОСОБА_1 проживає разом з дружиною та двома дітьми. ОСОБА_1 та його дружина працюють в ПП «Астра».

       Зі слів заявника, він щоранку приїздить до батька, так як стан його здоров`я погіршується, особливо зранку та допомагає йому з прийомом їжі та ліків, слідкує за станом здоров`я та забезпечує всім необхідним.

        ОСОБА_2 має двох синів, пенсіонер, хворіє на судинну деменцію, потребує сторонньої допомоги та догляду. Проживає разом з дружиною у чотирьохкімнатній квартирі, умови проживання задовільні. Дружина теж пенсіонерка, за станом здоров`я не може опікуватись чоловіком, інший син проживає за кордоном разом із сім`єю більше 20 років.

       За станом здоров`я ОСОБА_1 може виконувати обов`язки опікуна, на обліку в нарколога та психіатра не перебуває.

       З огляду на зазначене, орган опіки та піклування Виконавчого комітету Мукачівської міської ради вважає, що ОСОБА_1 може бути призначений опікуном над батьком – ОСОБА_2 , у разі визнання його судом недієздатним.

       Приймаючи вищевказані фактичні обставини справи, суд виходить з того, що відповідно до частини першої ст. 39 Цивільного кодексу України, фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.

Суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування. (частина перша ст. 60 Цивільного кодексу України).

Отже, з урахуванням положень частини першої ст. 60, ст.ст. 62, 63 Цивільного кодексу України та подання органу опіки та піклування Виконавчого комітету Мукачівської міської ради від 27.08.2024 №279, опікуном над ОСОБА_2 , слід призначити ОСОБА_1 , який у повній мірі відповідає законодавчо визначеним вимогам, які ставляться до опікуна недієздатної особи.

Згідно з приписами частини шостої статті 300 Цивільного процесуального кодексу України, строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років.

       Таким чином, вимоги за заявою ОСОБА_1 , підлягають задоволенню у повному обсязі.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 8, 124, 129 Конституції України, ст.ст. 2, 3, 10, 12, 77-80, 263, 296, 300, 354 Цивільного процесуального кодексу України, Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області,

УХВАЛИВ:


       1. Заяву ОСОБА_1 задовольнити повністю.

2. ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 ) – визнати недієздатним.

3. Призначити ОСОБА_1 опікуном ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

4. Встановити строк дії даного рішення суду у два роки з моменту набрання ним законної сили.

5. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

6. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Закарпатського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

7. Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 .

       Заінтересовані особи: (1) Виконавчий комітет Мукачівської міської ради, 89600 м.Мукачево, пл. О.Духновича, 2;

                                       (2) ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .                        

Головуючий                                         В.В. Кость


Присяжні:                                 Ю.Ю.Плитан


                                                                               Н.І.Боднар


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація