Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #2056738509

                                                                        Справа № 577/1649/25

Провадження № 2/577/751/25


               

                       

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И


24 квітня 2025 року   Конотопський міськрайонний суд Сумської області


в складі: головуючого судді                             Ярмак О.М.,

за участі секретаря судового засідання    Мукосєєва І.О.,

         розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Конотопі  Сумської області у порядку спрощеного позовного провадження  справу за позовом  товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія» Кредит-Капітал» до  ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором в розмірі                       31 950 грн. 00 коп, -

                                               В С Т А Н О В И В:


ТОВ «Фінансова компанія «Кредит-Капітал» звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за договором про споживчий кредит                            № 1206487 від 31 грудня 2023 року в розмірі 31 950 грн. 00 коп. Свої вимоги обгрунтовує тим,  що 31 грудня 2023 року між ТОВ «Селфі Кредит» та  ОСОБА_1 в електронній формі  був укладений договір про надання споживчого кредиту за продуктом «NewShort» № 1206487. Вказаний договір був підписаний електронним підписом  ОСОБА_1 , відтвореним шляхом використання позичальником одноразового ідентифікатора (електронного підпису). За умовами вказаного договору про споживчий кредит  ОСОБА_1 були надані грошові кошти, які він брав на себе зобов`язання повернути у визначний договором строк. Також ОСОБА_1 брав на себе зобов`язання сплачувати проценти за користування кредитними коштами. За вказаним договором ОСОБА_1 свої зобов`язання не виконав, у зв`язку з чим станом  за ним утворилася заборгованість в сумі 31 950 грн  00 коп, яка включає в себе: заборгованість за основною сумою боргу в розмірі 6 000  грн 00 коп, заборгованість по процентам за користування кредитними коштами в розмірі 25 950  грн 00 коп.

21 червня 2024 року між ТОВ «Селфі Кредит» та  ТОВ «Фінансова компанія «Кредит-Капітал»  був укладений договір факторингу № 21062024, за умовами якого ТОВ «Фінансова компанія «Кредит-Капітал» набуло право грошової вимоги до ОСОБА_1 за договором про надання споживчого кредиту  за продуктом «NewShort» № 1206487 від 31 грудня 2023 року на загальну суму 31 950 грн 00 коп.

20 березня 2025 року ТОВ «Фінансова компанія «Кредит-Капітал» відповідачу ОСОБА_1 була направлена претензія з вимогою погашення кредитної заборгованості за договором  про надання споживчого кредиту  за продуктом «NewShort» № 1206487 від 31 грудня 2023 року. Однак вказана заборгованість ОСОБА_1 у добровільному порядку сплачена не була, а тому ТОВ «Фінансова компанія «Кредит-Капітал» змушене звернутися до суду з позовом  про стягнення з ОСОБА_1 заборгованості за договором про споживчий кредит № 1206487 від 31 грудня 2023 року, яка на день звернення з позовом до суду  становить в розмірі 31 950 грн. 00 коп та включає  в себе: заборгованість за тілом кредиту в розмірі  6 000 грн 00 коп та заборгованість по процентам в розмірі 25 950 грн 00 коп.

Ухвалою Конотопського міськрайонного суду Сумської області від  28 березня 2025 року було відкрито провадження у справі та справа призначена до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження (а.с. 58).

Представник позивача - ТОВ «Фінансова Компанія «Кредит-Капітал» в судове засідання не з`явився. У позовній заяві ТОВ «Фінансова Компанія «Кредит-Капітал» зазначило про розгляд справи без участі представника позивача, зазначивши, що позовні вимоги підтримує  у повному обсязі (а.с.  3зв.-4).

Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, про час і місце розгляду справи був повідомлений  у встановленому законом порядку (а.с. 67-69), про причини своєї неявки суд не повідомив, заяв про розгляд справи за його відсутності до суду не надходило.

  Відзив на позовну заяву  ОСОБА_1 наданий не був.

  Суд, дослідивши письмові докази, приходить висновку, що позов підлягає  задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірах та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.

Згідно ч. 2  ст. 1054 ЦК України до відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.

Статтею 1055 ЦК України визначено, що кредитний договір укладається у письмовій формі. Кредитний договір, укладений з недодержанням письмової форми, є нікчемним.

Частиною 2 ст. 1056-1 ЦК України визначено, що розмір процентів, тип процентної ставки (фіксована або змінювана) та порядок їх сплати за кредитним договором визначаються в договорі залежно від кредитного ризику, наданого забезпечення, попиту і пропозицій, які склалися на кредитному ринку, строку користування кредитом, розміру облікової ставки та інших факторів на дату укладення договору.

         Відповідно до ч. 1 ст. 1048 ЦК України, позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.

За правилом  ч. 1 ст. 205 ЦК України  правочин може вчинятися усно або в письмовій (електронній) формі. Сторони мають право обирати форму правочину, якщо інше не встановлено законом.

Згідно положень ч.ч. 1, 2 ст. 207 ЦК України правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах, у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони. Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами).

Статтею ст. 627 ЦК України передбачено, що відповідно до ст. 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з у рахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв, ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

            За змістом ст.ст.  626, 628 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

           Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Частиною першою  ст. 638 ЦК України  визначено, що істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договорів не вимагалася (ч. 2 ст. 639  ЦК України).

Абзац другий ч. 2  ст. 639 ЦК України передбачає, що договір, укладений за допомогою інформаційно-телекомунікаційних систем за згодою обох сторін вважається укладеним в письмовій формі.

  Таким чином  будь-який вид договору, який укладається на підставі  ЦК України може мати електронну форму. Договір, укладений в електронній формі, є таким, що укладений у письмовому вигляді (ст. ст. 205, 207 ЦК України).

Аналогічні висновки викладені у постановах Верховного Суду від 09 вересня 2020 року у справі № 732/670/19, від 23 березня 2020 року у справі № 404/502/18, від 07 жовтня 2020 року № 127/33824/19, від 16 грудня 2020 року у справі № 561/77/19..

Особливості укладання кредитного договору в електронному вигляді визначені Законом України «Про електронну комерцію».

Згідно п. 6 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про електронну комерцію» електронний підпис одноразовим ідентифікатором - це дані в  електронній формі у вигляді алфавітно-цифрової послідовності, що додаються до інших; електронних даних особою, яка прийняла пропозицію (оферту) укласти електронний договір, та надсилаються іншій стороні цього договору.

Відповідно до ч. 3 ст. 11 Закону України «Про електронну комерцію» електронний договір укладається шляхом пропозиції його укласти (оферти) однією стороною та її прийняття (акцепту) другою стороною. Електронний договір вважається укладеним з моменту одержання особою, яка направила пропозицію укласти такий договір, відповіді про прийняття цієї пропозиції в порядку, визначеному частиною шостою цієї статті.

Пропозиція укласти електронний договір (оферта) може бути зроблена шляхом надсилання комерційного електронного повідомлення, розміщення пропозиції (оферти) у мережі Інтернет або інших інформаційно-телекомунікаційних системах (ч. 4 ст.  11 Закону України «Про електронну комерцію»).

За правилом ч. 8 ст.  11 Закону України «Про електронну комерцію» у разі якщо укладення електронного договору відбувається в  інформаційно-телекомунікаційній системі суб`єкта електронної комерції, для прийняття пропозиції укласти такий договір особа має ідентифікуватися в такій системі та надати відповідь про прийняття пропозиції (акцепт) у порядку, визначеному частиною шостою цієї статті. Такий документ оформляється у довільній формі та має містити істотні умови, передбачені законодавством для відповідного договору.

Електронний договір, укладений шляхом обміну електронними повідомленнями, підписаний у порядку, визначеному статтею 12 цього Закону, вважається таким, що за правовими наслідками прирівнюється до договору, укладеного в  письмовій формі. Кожний примірник електронного документа з накладеним на нього підписом, визначеним статтею 12 цього Закону, є оригіналом такого документа.

  Стаття 12 Закону України «Про електронну комерцію»  визначає яким чином підписуються угоди в сфері електронної комерції. Якщо відповідно до акту цивільного законодавства або за домовленістю сторін електронний правочин має бути підписаний сторонами, моментом його підписання є використання електронного підпису або електронного цифрового підпису відповідно до Закону України «Про електронний цифровий підпис», за умови використання засобу електронного цифрового підпису усіма сторонами електронного правочину; електронного підпису одноразовим ідентифікатором, визначеним цим Законом; аналога власноручного підпису (факсимільного відтворення підпису за допомогою засобів механічного або іншого копіювання, іншого аналога власноручного підпису) за письмовою згодою сторін, у якій мають міститися зразки відповідних аналогів власноручних підписів.

Встановлено, що 31 грудня 2023 року між ТОВ «Селфі Кредит» та                          ОСОБА_1 був укладений договір про надання споживчого кредиту за продуктом «NewShort» № 1206487. Вказаний договір був підписаний за допомогою електронного підпису одноразовим ідентифікатором К134  (а.с.19-25).

Відповідно до п.п. 1.1. -1.6. на умовах, встановлених цим договором  ТОВ «Селфі Кредит» надає ОСОБА_1 кошти у кредит у національній валюті України – гривні, а ОСОБА_1 зобов`язується одержати і повернути кошти кредиту, сплатити проценти за користування ними та виконати інші зобов`язання, передбачені договором. Сума кредиту складає 6 000 грн 00 коп. Мета кредиту – споживчі (особисті) потреби.

Строк кредиту – 360 днів. Періодичній платежів зі сплати процентів – кожні 30 днів. Детальні терміни (дати) повернення кредиту та сплати процентів визначені у Таблиці обчислення загальної вартості кредиту для споживача та реальної  річної  процентної ставки за договором про споживчий кредит (Графік платежів), первісна редакція якого наведена у додатку № 1 до цього договору. У споживача відсутнє право ініціювати продовження строку кредитування або строк виплати кредиту за договором. Тип процентної ставки – фіксована.

За користування кредитом нараховуються проценти в наступному порядку та на умовах:

Стандартна процентна ставка становить 2,5 % в день і застосовується у межах строку кредиту, вказаного у п. 1.3. цього договору.

Знижена процентна ставка становить 1% в день і застосовується у випадку, якщо споживач, як учасник Програми лояльності Товариства, до 30 січня 2024 року або протягом  трьох календарних днів, що слідують за вказаною датою, сплатить кошти у  сумі не менше суми першого платежу, визначеного у Графіку платежів Знижка споживачу від Товариства на стандартну проценту ставку є індивідуальною: у випадку її застосування сума процентів, що підлягає сплаті до вказаної вище дати, перераховується замість стандартної процентної ставки  за зниженою процентною ставкою.

У випадку часткового дострокового повернення кредиту такий перерахунок здійснюється тільки до дати часткового дострокового повернення кредиту, надалі застосовується стандартна процентна ставка без знижки і перерахунку (а.с. 19)

         Пунктами 2.1., 2.4. договору про надання споживчого кредиту за продуктом «NewShort» № 1206487 від 31 грудня 2023 року  передбачено, що кошти кредиту надаються товариством у безготівковій формі шляхом їх перерахування на рахунок споживача, включаючи використання реквізитів електронного платіжного засобу споживача № 5457 08хх хххх 2557. Кредит вважається наданим в день перерахування Товариством грошових коштів суми кредиту (загального розміру) за реквізитами, згідно п. 2.1. договору.

         Відповідно до п. 3.1  вказаного договору, проценти, що нараховуються за цим договором є платою за користування кредитом. Нарахування процентів за договором здійснюється на залишок фактичної заборгованості за кредитом за кожен день користування кредитом протягом строку кредиту; виходячи із фактичної кількості днів у місяці та у році, тобто метод «факт/факт».

Згідно ст. 526, ч. 1 ст. 530 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться; якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Статтею 599 ЦК України визначено, що зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Свої зобов`язання за договором про споживчий кредит  № 1206487 від 31 грудня 2023  року ТОВ «Селфі Кредит» виконало, перерахувавши 31 грудня 2023 року грошові кошти в сумі 6 000 грн 00 коп на рахунок ОСОБА_1   IBAN НОМЕР_1 , відкритий у АТ КБ «ПриватБанк», який пов`язаний із банківською карткою № НОМЕР_2 (а.с. 71).

        Відповідно до п. п. 4.4., 5.1. вищевказаного договору споживач зобов`язаний у встановлений договором строк повернути кредит, сплати проценти, штрафи та пені (за наявності) та інші платежі, передбачені договором. Сторони домовилися, що повернення кредиту та сплата процентів за користування кредитом включно із кількістю платежів, їх розміром та періодичністю внесення, здійснюватимуться згідно Графіка платежів (а.с. 21).  

        За Графіком платежів ОСОБА_1 щомісяця мав сплачувати грошові кошти в сумі 4 500 грн 00 коп (а.с. 26). 

        Проте свої зобов`язання за договором про споживчий кредит № 1206487 від                              31 грудня 2023  року ОСОБА_1 не виконав та станом на 21 червня 2024 року за ним утворилася заборгованість на суму 31 950 грн 00 коп, яка включала в себе: заборгованість по тілу кредиту в розмірі 6 000 грн 00 коп та  заборгованість по процентам за користування кредитними коштами в розмірі 25 950 грн 00 коп  (а.с. 27-33) .

          Відповідно до ч. 1 ст. 512 ЦК України, кредитор у зобов`язанні може бути замінений іншою особою внаслідок передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги).

Згідно з ст. 514 ЦК України, до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов`язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.

Частиною ч. 1 ст. 516 ЦК України передбачено, що  заміна кредитора у зобов`язанні здійснюється без згоди боржника.

Відповідно до ч. 1 ст. 1077 ЦК України, за договором факторингу (фінансування під відступлення права грошової вимоги) одна сторона (фактор) передає або зобов`язується передати грошові кошти в розпорядження другої сторони (клієнта) за плату (у будь-який передбачений договором спосіб), а клієнт відступає або зобов`язується відступити факторові своє право грошової вимоги до третьої особи (боржника).

21 червня 2024 року між ТОВ «Селфі Кредит» та  ТОВ «Фінансова компанія» Кредит-Капітал»  був укладений договір факторингу № 21062024 (а.с. 39-48).

           Пунктами 1.1., 7.1. вищевказаного договору визначено, що у відповідності до умов цього договору та до глави 73 Цивільного кодексу України. Фактор (ТОВ «Фінансова Компанія «Кредит-Капітал»)  набуває права вимоги від клієнта та сплачує клієнту за відступлення прав вимоги фінансування у сумі, що дорівнює ціні договору у порядку та у строки встановлені цим договором, а клієнт відступає (передає) факторові права грошової вимоги до боржників за кредитними договорами (Портфель Заборгованості ). Сторони домовилися. Що фінансування (ціна договору) складає 2 479 762 грн 78 коп.

  Кошти в сумі 2 479 762 грн 78 коп були сплачені ТОВ «Фінансова Компанія «Кредит-Капітал» на рахунок ТОВ «Селфі Кредит» за платіжним дорученням № 3392 від                         21 червня 2024 року (а.с. 50).

Згідно п. 6.2.3. договору факторингу № 21062024 від 21червня 2024 року права вимоги переходять до Фактора після підписання сторонами Акту приймання-передачі Реєстру боржників за формою, наведеною у додатку № 2 цього договору та виконання Фактором вимог п. 7.2 договору (сплати коштів в  розмірі 2 479 762 грн 78 коп протягом двох робочих днів з дати підписання сторонами цього договору).

         Акт приймання-передачі Реєстру боржників від 21 червня 2024 року до договору факторингу від 21 червня 2024 року № 21062024 був підписаний ТОВ «Селфі Кредит»  та  ТОВ «Фінансова Компанія «Кредит-Капітал» 21 червня 2024 року (а.с. 41). 

Як вбачається з Реєстру боржників до ТОВ «Фінансова Компанія «Кредит-Капітал» перейшло право вимоги за договором про споживчий кредит № 1206487, укладеним                          31 грудня 2023 року між ТОВ «Селфі Кредит»  та ОСОБА_1   на загальну суму                      31 950 грн 00 коп, з яких: 6 000 грн 00 коп  -  заборгованість за тілом кредиту; 29 950  грн 00 коп - заборгованість  по процентам за користування кредитними коштами(а.с. 38).

Відповідно до положень ст. 1082 ЦК України, боржник зобов`язаний здійснити платіж факторові за умови, що він одержав від клієнта або фактора письмове повідомлення про відступлення права грошової вимоги факторові і в цьому повідомленні визначена грошова вимога, яка підлягає виконанню, а також названий фактор, якому має бути здійснений платіж. Боржник має право вимагати від фактора надання йому в розумний строк доказів того, що відступлення права грошової вимоги факторові справді мало місце. Якщо фактор не виконає цього обов`язку, боржник має право здійснити платіж клієнтові на виконання свого обов`язку перед ним. Виконання боржником грошової вимоги факторові відповідно до цієї статті звільняє боржника від його обов`язку перед клієнтом.

Слід зазначити, що повідомлення  про зміну кредитора у зобов`язанні жодним чином не змінює умов раніше укладених договорів позики (кредитних договорів), а носить лише інформативний характер.

Крім того, законодавством України не передбачено обов`язку нового кредитора мати письмове підтвердження відправлення чи отримання боржником повідомлення про відступлення права вимоги.

Положенням ч. 2 ст. 516 ЦК України встановлено, що у разі, якщо боржник не був письмово повідомлений про заміну кредитора у зобов`язанні, виконання ним свого обов`язку первісному кредиторові є належним виконанням.

Згідно правової позиції Верховного Суду України, викладеної у постанові від                     23 вересня 2015 року у справі №6-979цс15, боржник, який не отримав повідомлення про передачу права вимоги іншій особі, не позбавляється обов`язку погашення заборгованості, а лише має право на погашення заборгованості первісному кредитору і таке виконання є належним.

ОСОБА_1 не здійснював погашення заборгованості за договором про споживчий кредит № 1206487 від 31 грудня 2023 року в розмірі 31 950 грн. 00 коп ні ТОВ «Селфі Кредит», ні ТОВ «Фінансова компанія «Кредит-Капітал».  

20 березня 2024 року ТОВ «Фінансова компанія «Кредит-Капітал»  відповідачу ОСОБА_1 була надіслана досудова вимога щодо погашення заборгованості за  договором про споживчий кредит № 1206487 від 31 грудня 2023 року в розмірі                                    31 950 грн 00 коп (а.с. 51).

Однак вказана заборгованість ОСОБА_1 у добровільному порядку погашена не була. 

          Враховуючи вищевикладене з ОСОБА_1 на користь ТОВ «Фінансова компанія «Кредит-Капітал» слід стягнути заборгованість  за  договором про надання споживчого кредиту за продуктом «NewShort» № 1206487 від 31 грудня 2023 року в розмірі 31 950 грн. 00 коп.

Крім того,  відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача слід стягнути понесені судові витрати у вигляді сплати судового  збору в розмірі  2 422 грн 40 коп.

Керуючись ст.ст. 509,512, 54, 516, 526, 527, 530, 611, 626, 628, 638,1048, 1049, 1054, 1077, 1078, 1083 ЦК України,   ст. ст. 12, 77-81, 141,  259, 263-265, 273, 280-284, 353, 354 ЦПК  України, -

У Х В А Л И В:

Позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова Компанія «Кредит-Капітал» задовольнити.

Стягнути з  ОСОБА_1 на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова Компанія «Кредит-Капітал» заборгованість за  договором про надання споживчого кредиту за продуктом «NewShort» № 1206487 від 31 грудня 2023 року в розмірі 31 950 грн. 00 коп (тридцять одна тисяча дев`ятсот п`ятдесят грн 00 коп) та понесені судові витрати у вигляді сплати судового збору в розмірі  2 422 грн 40 коп (дві тисячі чотириста двадцять дві грн 40 коп), всього 34 372 грн 40 коп (тридцять чотири тисячі триста сімдесят дві грн 40 коп).

Рішення може бути оскаржене до Сумського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги,  якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.


Повне найменування сторін:


позивач: товариство з обмеженою відповідальністю «Фінансова Компанія «Кредит-Капітал», юридична адреса: 79018, м. Львів, вул. Смаль-Стоцького, буд. 1 корпус 28, ЄДРПОУ 35234236.


відповідач:  ОСОБА_1 , народився ІНФОРМАЦІЯ_1 ,  зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків   НОМЕР_3 .




       Суддя Ярмак О. М.


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація