Судове рішення #20595482

        

Апеляційний суд Рівненської області

______________________________________________________________

У Х В А Л А

Іменем     України

24 січня 2012 року                                                                                           м. Рівне

Колегія суддів судової палати по розгляду кримінальних справ та справ про адміністративні правопорушення  апеляційного суду Рівненської області у складі:

          головуючого-судді  -  Полюховича О.І.                                                                                 суддів – Іващука В.Я., Збитковсьої Т.І.

з участю: прокурора –  Горбань О.В.

потерпілих –ОСОБА_1, ОСОБА_2

представника потерпілої –ОСОБА_3

розглянула у відкритому судовому засіданні кримінальну справу за апеляцією прокурора, яка брала участь у розгляді справи судом першої інстанції на ухвалу Костопільського районного суду Рівненської області від 28 вересня 2011 року.

Цією ухвалою кримінальну справу про обвинувачення ОСОБА_4 за ч.1 ст.115 КК України повернуто прокурору Костопільського району для проведення додаткового розслідування.                       

Органом досудового слідства  ОСОБА_4 обвинувачується в тому, що він ІНФОРМАЦІЯ_1 приблизно 20 год., перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння, неподалік магазину "Лілія", що розташований по вул. Набережній в м. Костопіль Рівненської області, під час конфлікту, який виник на ґрунті особистих неприязних відносин, вчинив бійку з ОСОБА_5, в ході якої умисно наніс останньому не менше одного удару руками в ділянку обличчя, заподіявши потерпілому тілесне ушкодження у вигляді синця на верхній повіці правого ока.

ОСОБА_4, з метою вбивства,  умисно, шляхом занурення у воду ОСОБА_5 та утримання його під водою, спричинив смерть останнього.

Повертаючи справу на додаткове розслідування з мотивів неповноти та неправильності досудового слідства, суд зазначив, що  порушення неможливо усунути в судовому засіданні.

            В поданій апеляції прокурор, який брав участь в розгляді справи доводить, що ухвала суду є незаконною і підлягає скасуванню, оскільки висновки суду зроблені без детального дослідження всіх обставин справи. Вважає, що органом досудового слідства при зібранні доказів не допускались істотні порушення норм КПК, які б могли вплинути на доказову базу вини підсудного, а порушення, які були допущені при розслідуванні кримінальної справи можуть слугувати для винесення судом окремої ухвали. Прокурор наголошує на тому, що виявлена неповнота та неправильність досудового слідства може бути усунута  під час розгляду справи по суті, просить ухвалу суду скасувати, а справу повернути на новий судовий розгляд.

Заслухавши доповідь судді, думку прокурора про скасування ухвали, пояснення  потерпілих та  представника ОСОБА_3,  які просять  відмовити в задоволенні апеляції прокурору, оскільки до кримінальної відповідальності не притягнуті інші особи, а тому справу необхідно повернути для проведення нового розслідування, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи апеляції, колегія суддів вважає, що апеляція прокурора  підлягає задоволенню.

Відповідно до вимог ст. 281 КПК України суд може повернути справу на додаткове розслідування з мотивів неповноти чи неправильності досудового слідства лише в тому випадку, коли ця неповнота або неправильність не може бути усунута в судовому засіданні. У рішенні суду має бути обґрунтовано висновок про наявність підстав для повернення справи на додаткове розслідування і може бути зазначено, які слідчі дії необхідно провести під час нього. При цьому суд не вправі наперед вирішувати питання про формулювання й обсяг обвинувачення, його доведеність, кваліфікацію вчиненого, достовірність того чи іншого доказу і надавати переваги одних доказів перед іншими, а також вважати встановленими обставини, які підлягають перевірці в ході додаткового розслідування.

__________________________________________________________________________________

          Справа №11-812                                                                                                                                головуючий в 1-й інстанції -  Маринич В.К.

Категорія:  повернення справи на додаткове розслідування                                                                                          доповідач –Полюхович О.І.             

Якщо суд має змогу усунути виявлені недоліки досудового слідства під час судового розгляду справи шляхом більш ретельного допиту підсудного, потерпілого, свідків, виклику й допиту нових свідків, проведення додаткових чи повторних експертиз, витребування документів, давання судових доручень у порядку, передбаченому ст.315-1 КПК України, вчинення інших процесуальних дій, а також шляхом поновлення порушених під час розслідування справи процесуальних прав учасників процесу, направлення

справи на додаткове розслідування є неприпустимим. За необхідності суд може відкласти її розгляд для витребування додаткових доказів (ст. 280 КПК України). Про це зазначено в постанові Пленуму Верховного Суду України від 11 лютого 2005 року “Про практику застосування судами України законодавства, що регулює повернення кримінальних справ на додаткове розслідування”.

Розглядаючи справу, суд не дотримався цих вимог закону та рекомендацій Пленуму Верховного Суду України, якими регламентовано повернення справи на додаткове розслідування.

Так, в ухвалі суду першої інстанції  зазначено, що  органам досудового слідства необхідно усунути допущену неповноту  та неправильність досудового слідства, зокрема: встановити та допитати осіб на прізвиська «ОСОБА_6»та «ОСОБА_7», а також інших можливих очевидців події; забезпечити розгляд в установлені чинним законодавством строки заяви ОСОБА_4 про скасування постанови про відмову в порушенні кримінальної справи стосовно працівників міліції по факту застосування до ОСОБА_4 тортур, фізичного та психологічного тиску під час проведення досудового слідства; встановити точну дату смерті ОСОБА_5; перевірити пояснення ОСОБА_4 про те, що в момент загибелі потерпілого він знаходився по місцю проживання.

Однак, всі ці та інші процесуальні дії, вказані в ухвалі суду (якщо буде визнано необхідним їх проведення), суд може виконати і без повернення кримінальної справи на додаткове розслідування шляхом усунення певних недоліків безпосередньо у судовому засіданні (проведення відповідних експертиз, надання доручень в порядку ст..315-1 КПК України, виклику та допиту в судовому засіданні свідків та ін.).

Виходячи з наведеного, колегія суддів уважає, що судом при поверненні кримінальної справи на додаткове розслідування допущені такі порушення чинного кримінально-процесуального законодавства, які істотно вплинули на правильність прийняття рішення у справі, що відповідно до вимог ст. 370 КПК України є підставою для скасування ухвали, постановленої у справі по обвинуваченню ОСОБА_4 з направленням справи на новий судовий розгляд.

При новому судовому розгляді суду необхідно розглянути дану кримінальну справу з дотриманням чинного законодавства та постановити законне рішення.

Керуючись ст.ст.365, 366 КПК України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

                   Апеляцію прокурора задовольнити.

                   Ухвалу Костопільського районного суду Рівненської області  від 28 вересня 2011 року відносно ОСОБА_4 скасувати, а справу направити на новий судовий розгляд у той же суд.

                 Запобіжний захід щодо ОСОБА_4 залишити попередній –утримання під вартою.

Судді:


Полюхович О.І.(підпис)     Іващук В.Я.(підпис)   Збитковська Т.І.(підпис)

Згідно з оригіналом.

Суддя:                О.І.Полюхович

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація